Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#18001 Re: Cijene stanova All about

Post by goredole »

Copper wrote: 01/03/2024 21:56
MAha wrote: 01/03/2024 20:08
Copper wrote: 01/03/2024 18:51

Zato sto je trziste nekretnine u Europi cisto spekulativna ekonomija isto ko u Kanadi.
Amerika cak i kad je kriza zbog povoljnih zakona je najbolja za investiranje u nekretnine, a zemljištima da ne govorimo. Na kraju krajeva cak se moze fino ulagati i u potencijalne rudnike zlata, srebra i dragog kamenja.
Sta ti znaci spekulativna ekonomija? Svugdje gdje ulazes u nekretnine ulazes u rentu i rast cijene, ne kontam sto je evropa drugacija od amerike u tom smislu. Ni ovo oko zakona ne kontam. No sto bas Dakota,Montana i Idaho?
Zbog poreza i sjevernih komsija koje gusi porez. I zbog ovoga: https://goldrushexpeditions.com/inventory-2/

Ovoga u Europi nema.

Zakoni za zone su puno bolji u Americi nego u EU.

Europa citava je cista fiktivna ekonomija nekretnine od zadnje krize 2008. kamate banaka od te godine guse cijene nekretnina u Europi. Sve određuje EU koja nikad nije snizila kamatne stope. Zato i Europljani kupuju nekretnine u Americi. Bolje u New Yorku kupiti nekretninu nego u Londonu ili Berlinu. Jedino gdje je balon puko je Svedska. Ostalo ce doci vremenom jer inflacija samo moze nastati printanjem para, ne rastom cijena proizvoda. A nekretnine su tehnički proizvod.

U Europi ce puknuti balon kad tada. Deutsch Bank ce bankrotirati, to je zombi banka ko Monte dei Paschi.

Ovo u Europi je neordzivo. Ja bi cak volio da kolabira trziste. Nisam ko ostali sto pricaju da to nije dobro.

Ali pogledaj Portugal prosjecna plata 1000 eura, prosjecna renta preko 1000 eura.
:-) :-) :lol: :lol: :lol: e sto se nasmijah.
Karikaturist
Posts: 4019
Joined: 20/12/2020 10:03

#18002 Re: Cijene stanova All about

Post by Karikaturist »

Drzava BiH ne moze da rijesi neke od najprostijih osnovnih stvari a da uvode reforme zbog previsokih cijena nekretnina.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#18003 Re: Cijene stanova All about

Post by goredole »

Ironmen wrote: 03/03/2024 08:48 Od 2020 i pocetka Covida19 se prica o prenapuhanom balonu cijene stanova i pucanje istog, ali desava se upravo suprotno da cijene stanova iz mjesec u mjesec rastu, vise je faktora zasto cijene stanova rastu kao sto su dijaspora od preko 2 mil stanovnika, razno razni arapi i ostali koji kupuju preko nekih sumnjivih firmi u BiH kao i pranje kriminalnog novca od raznih narko kartela i druge mafije kao i globalnog stanja na trzistu..

Sada ja vama postavljam pitanje dali je drzavi BiH u cilju spustiti cijenu kroz neke reforme zakona da stanovi budu pristupacni obicnom mladom paru od 25 godina koji je tek usao u brak ili nije..

I kako i na koji nacin se moze cijena stanova poceti normalizirati, ako uzmemo da je kvadrat izgradnje kuce u prosjeku od 700-1200 eura zasto je onda kvadrat stana 2500-5000 eura ??
odgovor je jednostava a to je da trziste regulise cijene nekretnina. kada bi drzava krenula sa regulacijom trzista to bi de facto znacilo povratak u socijalizam and it something we don't want :D plus, sve i da hoce da regulise, drzava ne bi znala kako bi.
citroen xm
Posts: 18423
Joined: 17/04/2012 22:57

#18004 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Uvijek, ali uvijek je kvadrat kuće bio duplo povoljniji od kvadrata stana. I opet i sa takvim odnosom, lakše je prodati stan nego kuću. Zašto je to tako, ima puno razloga. Za onoga ko voli kuću ili jednostavno želi na svaki mogući način da riješi stambeno pitanje, takva situacija je povoljna.
User avatar
Copper
Posts: 419
Joined: 18/10/2021 20:34

#18005 Re: Cijene stanova All about

Post by Copper »

Ironmen wrote: 03/03/2024 08:48 Od 2020 i pocetka Covida19 se prica o prenapuhanom balonu cijene stanova i pucanje istog, ali desava se upravo suprotno da cijene stanova iz mjesec u mjesec rastu, vise je faktora zasto cijene stanova rastu kao sto su dijaspora od preko 2 mil stanovnika, razno razni arapi i ostali koji kupuju preko nekih sumnjivih firmi u BiH kao i pranje kriminalnog novca od raznih narko kartela i druge mafije kao i globalnog stanja na trzistu..

Sada ja vama postavljam pitanje dali je drzavi BiH u cilju spustiti cijenu kroz neke reforme zakona da stanovi budu pristupacni obicnom mladom paru od 25 godina koji je tek usao u brak ili nije..

I kako i na koji nacin se moze cijena stanova poceti normalizirati, ako uzmemo da je kvadrat izgradnje kuce u prosjeku od 700-1200 eura zasto je onda kvadrat stana 2500-5000 eura ??
Inflacija ne moze biti porast cijena. Inflacija jedino nastaje printanjem novca.
Ljudi su previse kupovali, naravno jer su budale, vide 0% kamate. I sad je belaj kad su kamate se podigle.
Ja sam mislio da ce dobro trznuti Europi kad Credit Suisse zamalo bankrotirao.
Jedine velike banke koje su sad u problemima su Deutsch Bank koja je na aparatima od 2008.. Citigroup je godinama u problemima isto.
MAha
Posts: 370
Joined: 26/12/2002 00:00

#18006 Re: Cijene stanova All about

Post by MAha »

Copper wrote: 03/03/2024 11:21
Ironmen wrote: 03/03/2024 08:48 Od 2020 i pocetka Covida19 se prica o prenapuhanom balonu cijene stanova i pucanje istog, ali desava se upravo suprotno da cijene stanova iz mjesec u mjesec rastu, vise je faktora zasto cijene stanova rastu kao sto su dijaspora od preko 2 mil stanovnika, razno razni arapi i ostali koji kupuju preko nekih sumnjivih firmi u BiH kao i pranje kriminalnog novca od raznih narko kartela i druge mafije kao i globalnog stanja na trzistu..

Sada ja vama postavljam pitanje dali je drzavi BiH u cilju spustiti cijenu kroz neke reforme zakona da stanovi budu pristupacni obicnom mladom paru od 25 godina koji je tek usao u brak ili nije..

I kako i na koji nacin se moze cijena stanova poceti normalizirati, ako uzmemo da je kvadrat izgradnje kuce u prosjeku od 700-1200 eura zasto je onda kvadrat stana 2500-5000 eura ??
Inflacija ne moze biti porast cijena. Inflacija jedino nastaje printanjem novca.
Ljudi su previse kupovali, naravno jer su budale, vide 0% kamate. I sad je belaj kad su kamate se podigle.
Ja sam mislio da ce dobro trznuti Europi kad Credit Suisse zamalo bankrotirao.
Jedine velike banke koje su sad u problemima su Deutsch Bank koja je na aparatima od 2008.. Citigroup je godinama u problemima isto.
Generalno se slazem, prvenstveni uzrok inflacije je povecana novcana masa, no ponekad razlog moze biti i na troskovnoj strani, kada jedna ili vise sirovina ili bitnih proizvoda usljed razlicitih razloga postane manje dostupna pa je ponyda manja pa cijena poraste pa onda lancano svi drugi proizvodi/usluge kojima je to input takodje porastu. Onda dodje i do rasta cijena nadnica/plata, sto nadalje vuce trosak proizvoda/usluge nagore. Ali, monetarne vlasti, i generalno vlasti, nemaju, ne znaju za, drugi mehanizam nego preko kamatnih stopa (osim neposredne kontrole cijena).
I da ne zaboravim, nesto mi je mrzak taj termin stampanje novca, jer prosto nije tacan, niko tu ne stampa novac u principu.
Beli belcan
Posts: 117
Joined: 12/10/2022 15:39

#18007 Re: Cijene stanova All about

Post by Beli belcan »

Lagano vec padaju cijene nekretnina u BiH, vjerovatno uskoro dolazi do pucanja balona koji se vec dugo drzao.
User avatar
nivla
Posts: 4317
Joined: 12/01/2008 23:44

#18008 Re: Cijene stanova All about

Post by nivla »

javi da kupim cim spadne, pa bulevar 5k m2, ilijas skoro 3k
User avatar
Haris.ba
Posts: 25260
Joined: 08/09/2005 20:08

#18009 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Beli belcan wrote: 04/03/2024 00:04 Lagano vec padaju cijene nekretnina u BiH, vjerovatno uskoro dolazi do pucanja balona koji se vec dugo drzao.
Gdje su konkretno pale cijene? Pa i lagano.

Daj na barem naselje.
vanjki
Posts: 1810
Joined: 26/10/2006 17:37

#18010 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

nivla wrote: 04/03/2024 00:39 javi da kupim cim spadne, pa bulevar 5k m2, ilijas skoro 3k
Provala godine.Samo moze rasti
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1071
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18011 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Beli belcan wrote: 04/03/2024 00:04 Lagano vec padaju cijene nekretnina u BiH, vjerovatno uskoro dolazi do pucanja balona koji se vec dugo drzao.
Pa vjerovatno stagniraju, mozda ponegdje padaju cijene stanova koji se nisu prodali za 5-10% (znam par oglasa po Novom Sarajevu koji se duze vrte). Ali to je mrtva sezona svakako.

Nema nista od pucanja balona, ko planira kupovati nek dobro prati oglase i bude brz ako se ista normalno pojavi. Kamate nam nisu prevelike, treba iskoristiti bar to dok je tako.

Vizavi Bulevara, pisao sam ovdje nedavno, 5k je nonsens - sudski vjestak procjenjuje kvadrat tamo 3.500 KM. Mozemo pricati i da je i to skupo, al nema od padanja tih cijena nista - mora se desiti ekonomska kriza velikih razmjera da se to desi (kao 2008), al onda vecina ljudi nece smjeti/moci nista kupiti.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8577
Joined: 15/04/2015 11:26

#18012 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

goredole wrote: 03/03/2024 08:56
Ironmen wrote: 03/03/2024 08:48 Od 2020 i pocetka Covida19 se prica o prenapuhanom balonu cijene stanova i pucanje istog, ali desava se upravo suprotno da cijene stanova iz mjesec u mjesec rastu, vise je faktora zasto cijene stanova rastu kao sto su dijaspora od preko 2 mil stanovnika, razno razni arapi i ostali koji kupuju preko nekih sumnjivih firmi u BiH kao i pranje kriminalnog novca od raznih narko kartela i druge mafije kao i globalnog stanja na trzistu..

Sada ja vama postavljam pitanje dali je drzavi BiH u cilju spustiti cijenu kroz neke reforme zakona da stanovi budu pristupacni obicnom mladom paru od 25 godina koji je tek usao u brak ili nije..

I kako i na koji nacin se moze cijena stanova poceti normalizirati, ako uzmemo da je kvadrat izgradnje kuce u prosjeku od 700-1200 eura zasto je onda kvadrat stana 2500-5000 eura ??
odgovor je jednostava a to je da trziste regulise cijene nekretnina. kada bi drzava krenula sa regulacijom trzista to bi de facto znacilo povratak u socijalizam and it something we don't want :D plus, sve i da hoce da regulise, drzava ne bi znala kako bi.
Mislim da on ne misli na to mijesanje drzave.

Drzava, tj kanton npr se moze "mijesati" na drugi nacin, kako se mijesaju druge drzave na zapadu?

A to je, da pravi skole, bolnice i infrastrukturu i siri grad. Da imas kooperativna zajednicka ulaganja sa investitorima. Kao sto je to prije radio fond na Dobrinji, Sipu, Ilijasu i Vogosci. Pa ce investitori sami poceti trcati u te dijelove.

Evo da ti imas pare da pravis zgradu. Da li bi rovio i pravio je na potezu Otoka - Ilidza. Ili bi je pravio Blazuj, Rajlovac itd.

Il da su kupac gdje bi prije kupio stan? Blizu skola, parkova i javnog prevoza ili gdje toga nema?

Pa nije niko lud.

Izgradnja pruge za Hrasnicu je pun pogodak. I taj tramvaj kad krene tamo, vidjete cete shift investitora na taj dio. Samo je tamo problem vodozastitne zone itd. Ali opet ima mjesta za gradnju stambenih zgrada. Samo opet, kanton mora nastaviti pratiti, sa izgradnjom skole itd. Sve se to moze, u dogovorima sa investitorima.

Ima milion nacina na koji se drzava moze i mora mijesati. Niko ne govori ovdje o komunizmi i da dodje sad neko i kaze eh Pofalici su 2000 KM kvadrat i tacka.
Sid the sloth
Posts: 2921
Joined: 30/01/2013 15:56

#18013 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Ako se gledaju cijene na piku onda ne padaju nego stagniraju. A ako se gleda za koliko se ti stanovi stvarno prodaju onda bi se moglo reci da “padaju” za nekih 10-15%.
Ovi stanovi po Toweru, Novoj Otoci, itd koji su oko 5k po m2 se kisele vec godinama. Oni koji zele spustiti cijenu oni i prodaju al za 10-15% manje od trazene cijene.
konami666
Posts: 2527
Joined: 11/05/2015 21:57

#18014 Re: Cijene stanova All about

Post by konami666 »

Karikaturist wrote: 03/03/2024 08:50 Drzava BiH ne moze da rijesi neke od najprostijih osnovnih stvari a da uvode reforme zbog previsokih cijena nekretnina.
Kakve reforme? Da li uvode reforme u ostatku svijeta zbog previsokih cijena? :D ima zakon, zakon ponude i potražnje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25260
Joined: 08/09/2005 20:08

#18015 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 03/03/2024 09:13 Uvijek, ali uvijek je kvadrat kuće bio duplo povoljniji od kvadrata stana. I opet i sa takvim odnosom, lakše je prodati stan nego kuću. Zašto je to tako, ima puno razloga. Za onoga ko voli kuću ili jednostavno želi na svaki mogući način da riješi stambeno pitanje, takva situacija je povoljna.
I onda onaj sto krene da pravi kucu - napravi 100 i kusur kvadrata. A, stan kada se kupuje maksimalno oko 50 kvadrata, maksimalno 70.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4580
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18016 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 01/03/2024 08:11
MAha wrote: 29/02/2024 23:58 Cuj stanari nece dati. Na osnovu cega " nece dati"?
Na osnovu toga sto im nije interes da prolazi tranzitna cesta kroz naselje.

Evo, ide rasprava za novi urbanisticki. Vidjecemo hoce li uspjeti da izbrisu cestu.
Jesi li to kupio stan tamo?

Bolan vrati se na CH.Willu :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 25260
Joined: 08/09/2005 20:08

#18017 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: 04/03/2024 09:25
Haris.ba wrote: 01/03/2024 08:11
MAha wrote: 29/02/2024 23:58 Cuj stanari nece dati. Na osnovu cega " nece dati"?
Na osnovu toga sto im nije interes da prolazi tranzitna cesta kroz naselje.

Evo, ide rasprava za novi urbanisticki. Vidjecemo hoce li uspjeti da izbrisu cestu.
Jesi li to kupio stan tamo?

Bolan vrati se na CH.Willu :)
Vratio sam se. Zivio sam jedan period i u onom tamo regionu, blizu Bulevara.
citroen xm
Posts: 18423
Joined: 17/04/2012 22:57

#18018 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Haris.ba wrote: 04/03/2024 08:49
I onda onaj sto krene da pravi kucu - napravi 100 i kusur kvadrata. A, stan kada se kupuje maksimalno oko 50 kvadrata, maksimalno 70.
Da imam potrebu da prvim kuću, napravio bih prizemnu kuću od nekih 80-90 m2 maksimalno. Kod nas ljudi pretjeraju sa spratovima i kvadraturom pa nikada ne završe. I to poslije naravno niko neće da kupi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4580
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18019 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 04/03/2024 09:31
VladaFBiH wrote: 04/03/2024 09:25
Haris.ba wrote: 01/03/2024 08:11

Na osnovu toga sto im nije interes da prolazi tranzitna cesta kroz naselje.

Evo, ide rasprava za novi urbanisticki. Vidjecemo hoce li uspjeti da izbrisu cestu.
Jesi li to kupio stan tamo?

Bolan vrati se na CH.Willu :)
Vratio sam se. Zivio sam jedan period i u onom tamo regionu, blizu Bulevara.
onda zovi na kafu :) i ja sam se prije 10tak godina vratio na Maltu
User avatar
Thorgerson
Posts: 8577
Joined: 15/04/2015 11:26

#18020 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

beco wrote: 29/02/2024 09:27
Thorgerson wrote: 29/02/2024 08:41
hava123 wrote: 28/02/2024 15:44

Nemam komentara. Zlo mi već.
Kao što rekoh, kao da bacim pare u smeće.
Btw, skoro svi plaćaju.
Mozda imate dug pa vam pare idu "u smece".

Imate li PEV, fino vidi analtiku i sta i kako.

Ljudi ne shvataju da jedno 70% uplacenih sredstava ide njihov zajednicki racun, max 17% ide upravitelju i mislim 12-13% PEV-u.

Tu imas redovne stvari, to je ciscenje i odrzavanje lifta (ako imate lift), koje se moraju platiti. Opet i ove stvari mozete dogovoriti da ih obavlja neka druga ovlastena firma. Ako upravitelj ne nudi bolju cijenu. Plus ostale stvari koje se urade. Upravitelj je duzan da dostavi izvjestaj, a PEV je duzan da vas obavijesti. Tj. Da ga stavi na oglasnu plocu svaki mjesec.

Tako da ne mogu te pare nestati. Ili imate dug, ili vas mlate po usima. A i trebaju vas mlatiti, ako ne pratite sta se desava sa vasim novcem.
Nije baš toliko lagano. Upravitelji uzimaju od 12 do 17% zavisno o kojem se radi. Svaka velika promjena ili odluka zahtjeva prikupljanje 51% potpisa, što je u velikim stambenim jedinicama pakao. Treće svi etažni vlasnici pametuju i misle da ih potkradaju a skoro niko nije spreman odvojiti vrijeme i trud za ulaz. Ja sam u kućnom savjetu ulaza već 3 godine, nemam nikakvu naknadu (i ne želim je) utrošio sam masu vremena na ulaz sastanke sa upraviteljem..... tačno mi nekad dođe da pomislim koji će mi ovo klinac. Moj prijedlog ispunite (skupite 51% potpisa) Z1 obrazac tako da dajete ovlasti PEV-u i kućnom savjetu za većinu stvari, čisto da procedura se pojednostavi. U većini slučajeva opet jako si ograničen upraviteljem, ne možeš upravljat novcem ulaza ni za šta bez upravitelja. Recimo ne možeš naći firmu otići upravitelju sa fakturom da isplati, ne ne ne po zakonu moraš otići upravitelju reći šta ti treba on će dostavit 3 ponude od firmi sa kojima surađuju (čitaj te ponude su u pravilu uvijek skuplje) i onda odabrati jednu od tih ponuda.

Ako PEV-a boli briga za troškove upravitelj će ti ubešati razne troškove. Za tri godine samo kontrolim troškova smo ulaz izbavili iz duga 5000 KM u +.

PEV i upravitelj su sistem spojeni posuda, te upravitelj ne može opravdati ni jedan trošak koji nema potpisan nalog od PEV-a.

Samo ću reći nije nemoguće, mi smo kad se skupila kritična masa usojeli u 3 godine promjeniti PEV-a, upravitelja, firmu za održavanje liftova i izašli iz duga.

Samo ću reći da je to mukotrpan posao jer svakakvih ljudi ima. Nama se jedna komisinica žalila Agenciji za sigurnost ličnih podataka, kad smo uveli video nadzor ulaznih vrata, kao zaboga narušava se njena privatnost :skoljka: :mrgreen: onda smo morali praviti statut pravilnik video nadzora, slati slike kamera i displeja, uglavnom sex on the beach. Samo ću reći vrlo malicioznih ljudi ima
Ovo za ponude nije tacno. Niti tako igdje pise u zakonu. Sarajevostan vam prodaje suplju.

Pa ima li vam iko u tom ulazu da je procitao zakon
pobogu? Il ste povjrovali na rijec sta vam je receno? Ccc
Sid the sloth
Posts: 2921
Joined: 30/01/2013 15:56

#18021 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Kad smo kod pada cijena, evo ovome stanu pala cijena za 55k dok je presao kod druge agencije :lol:
https://olx.ba/artikal/57919399 - 480k sa garazom (ovo je onaj najdebilniji agent klosar u galaksiji citavoj)
https://olx.ba/artikal/59052807 - 400k stan + 25k garaza
azdralovic
Posts: 4454
Joined: 29/05/2010 21:46

#18022 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

U isto vrijeme proda se u Dijamantu 88m2 za 470 hiljada :D
Sid the sloth
Posts: 2921
Joined: 30/01/2013 15:56

#18023 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Da mi je znati koja budala to uze, cuj dijamant 5k/m2 :lol: :lol:
moimoi
Posts: 5039
Joined: 01/07/2006 12:59

#18024 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

I opet nema dovoljne sirine u spavacim sobama za bracni krevet :D
citroen xm
Posts: 18423
Joined: 17/04/2012 22:57

#18025 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Zato u kupatilu možeš kolo igrati. :-) Nisam nikada shvatio ovakve koncepte stanova.
Post Reply