Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
User avatar
Batal
Posts: 137
Joined: 22/11/2012 19:14
Contact:

#151 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Batal »

Meni kao nekom ateisti ili u najgorem slučaju agnostiku vjeronauka u školama jeste maltretiranje ali i mješanje u slobodu vjere jer se država upliće tamo gdje joj nije mjesto namečući pojedine religije svim stanovnicima tj svoj djeci.Nemam ništa protiv religije ali njoj je mjesto u džamiji i u crkvi a ne u školama.
Kada su započeli sa tim predmetom u školi u koju ide i moj sin ja ga nisam htjeo upisati(ni njemu se baš nije išlo) ali pošto je bio jedini u razredu koji nije išao na vjeronauku(a druga opcija mu nije bila omogućena) na početku je krenuo na časove samo da ne bi bio jedini na ulici zatim da se ne bi izdvajao i sada mu je to obavezan predmet jer se kao sam odlučio na to.
Na jednom ga času uče kako će ići u dćehenem i da je bog stvorio sve ćivo a na drugom času uči o velikom prasku i evoluciji.čisto zaglupljivanje i tortura.
orkanskivisovi
Posts: 8
Joined: 11/01/2013 22:10

#152 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by orkanskivisovi »

Ne vidim u cemu bi bio problem. Djeci se plasiraju odredjene informacije, kao sto neko rece na jednom casu veliki prsak, na drugom dzehenem. Milsim da je dobro djeci predstaviti raznolikost svijeta, ali vazno je nauciti djecu da kriticki razmisljaju. Da ne mora sve sto se uci u skoli biti tacno, da sami uce filtrirati informacije, sto je izuzetno bitno u danasnjem svijetu. Ne znam zasto ljudi to neprekidno napadaju, ako neko ne zeli da pohadja casove, ne mora. Ne svidjaju se ni meni razlicite pojave i dogadjaji, pa ne napadam ljude koje ucestvuju u tome i ne trazim da im se to zabrani, sve dok time ne nanose povrede drugim.
I kakav je to nacin, da se vjera ogranicava na crkve i dzamije? Ono-dok si tu, vjerujes u Boga, a kad odes negdje drugo ne vjerujes????
frljoka
Posts: 79
Joined: 02/04/2013 19:53

#153 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by frljoka »

indoktrinacija
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#154 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by celeron »

Ja sam prosvjetni radnik. Iz mog ugla vjeronauka je suvisan predmet, ako se to uopste moze i nazvati predmetom. I sam sam vjernik da ne bi bilo zzabune. Vjerujem u Boga i njemu se molim. Ali, dok je djeci, ukljucujuci i roditelje data opcija da se moze odliciti ici ili ne ici na nastavu informatike znaci da je to u obrazovni proces ubaceno tek tako. Po meni previse vrsi ekspoatacija vjere. Nije to nesto sto se proizvodi, iskoristava. U ovom trenutku se ljudi koji zavrsavaju takav tip fakulteta ustavi iskoristavaju. Na osnovu njih ustanove gdje se sticu takva znanja zaradjuju odredjene pare svake godine, a za uzvrat vjeronauka se ubacila u obrazovni proces, bilo koja. Po mom misljenju generalno u skolama treba da bude predmet koji ce govoriti uopsteno o religiji i vjerovanju i da to bude OBAVEZNA nastava, sto to danasnji vjeronauk NIJE.
User avatar
Edin H.
Posts: 47310
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#155 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Edin H. »

frljoka wrote:indoktrinacija
i segregacija :oops:
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#156 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by cadburry »

frljoka wrote:indoktrinacija
Pa zar nije onda zapravo svaki odgoj indoktrinacija?
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#157 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by merimas »

E, a zar nema i neka druga opcija nesto kao kultura religija, tako da se nemora pohadjati vjeronauk ko ne zeli. Pitam.
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#158 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Nero Histrion »

Roditeljima koji zele svoju djecu slati na vjeronauku treba izaci u susret, ali nisam bas odusevljen idejom da to bude u sklopu redovnog skolovanja. Kako je uopste doslo do uvodjenja vjeronauke u redovno skolovanje? Zar je manje vrijedno slusati vjeroucitelja u npr. prostorijama pri lokalnoj crkvi, sinagogi, dzamiji ili nekoj drugoj vjerskoj ustanovi :? ?

U Sjevernoj Americi npr. vjeronauke nema po drzavnim skolama ni pod razno. Postoje privatne skole (osnovne, srednje, koledzi i td.) koje su pod direktnim patronatom odredjene vjerske institucije te tako roditelji kojima je stalo do toga da se u skoli uci i vjeronauka, mogu svoje dijete tamo upisati, naravno uz adekvatnu skolarinu.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#159 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Bodkin »

Nero Histrion wrote:Roditeljima koji zele svoju djecu slati na vjeronauku treba izaci u susret, ali nisam bas odusevljen idejom da to bude u sklopu redovnog skolovanja. Kako je uopste doslo do uvodjenja vjeronauke u redovno skolovanje? Zar je manje vrijedno slusati vjeroucitelja u npr. prostorijama pri lokalnoj crkvi, sinagogi, dzamiji ili nekoj drugoj vjerskoj ustanovi :? ?

U Sjevernoj Americi npr. vjeronauke nema po drzavnim skolama ni pod razno. Postoje privatne skole (osnovne, srednje, koledzi i td.) koje su pod direktnim patronatom odredjene vjerske institucije te tako roditelji kojima je stalo do toga da se u skoli uci i vjeronauka, mogu svoje dijete tamo upisati, naravno uz adekvatnu skolarinu.
Tako sto treba glasaca, a najlakse je kroz vjeru "pogurati" odredjenu politicku opciju
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#160 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by HelaS »

emirolini wrote: 03/04/2013 09:06 Vjera je duhovno stanje a nikako nauka ili nesto trece, i bas je zlostavljanje djece jer im se namece nesto tj. uopste im se ne bogati duhovni um vec im truju mozak!

Imaju medrese i ostale vjerske ustanove pa tko hoce neka ide tamo, a neka ociste skolu i djecu od ovakvih stvari!
:thumbup:




https://mo.ks.gov.ba/sites/mo.ks.gov.ba/files/2021-02/npp_vjeronauka.pdf
nekome
Posts: 2994
Joined: 17/05/2011 10:41

#162 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by nekome »

ispiranje mozga, indoktrinacija, kontrola, jednoumlje
Hakiz
Posts: 41068
Joined: 30/07/2015 20:01

#163 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Hakiz »

...
Last edited by Hakiz on 26/02/2024 17:26, edited 1 time in total.
Bitvin
Posts: 249
Joined: 08/02/2024 20:43

#164 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Bitvin »

PerverzMusharaf wrote: 03/04/2013 03:30 jer djecu ne uči načinu na koji svijet funkcioniše, tj. istini koja je bazirana na naučnim dokazima - evoluciji i sličnim već davno naučno utemeljenim činjenicama koje nisu stvar mišljenja već dokaza.
Koliko su ti naučni dokazi labavi toliko je pravo djece da uče i alternativne verzije.

A bogme su labavi. :D

Da se razumijemo, ja vjeronauku u školi nisam imao i potpuno mi je svejedno hoće li je biti, ali mi je bespotrebno i njeno demoniziranje. Koliko je međusobnog razumijevanja, kako među različitim religijama tako i među različitim ubjeđenjima o nastanku, toliko će biti mira u svijetu. Startna pozicija po kojoj je moje nesumnjivo ispravno, a onaj drugi je potpuno pogrešan, ne vodi nigdje.
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#165 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Ateista »

Vjeronauka ne ide u skolu iz raznih razloga. Prvi i osnovni je sto vjera nema veze sa naukom, to je licno pravo pojedinca da vjeruje u sta hoce, ali nema nikakve veze sa naucnim cinjenicama i dokazima. Mozemo mi sad govoriti da nije dokazano sve sto se uci u skoli, mozda je istorija tu dobar primjer nauke koja je sklona raznim interpretacijama, svako je predstavlja na svoj nacin, ali opet je vezana za dogadjaje iz proslosti koji su dokumentovani. Dalje, skola treba da radi na jednakosti djece, samo postojanje predmeta vjeronauka dovodi do do toga da se djeca prepoznaju po tome, ko ide a ko ne ide, ko je nas a ko njihov, zasto ovaj ide a onaj ne ide i slicno, previse pitanja koja nisu za djecu tog uzrasta. Pogotovo je problem u sredinama gdje je manje izmjesano stanovnistvo i gdje vecina ide na jednu vjeronauku, i onda ako ima jedno ili dvoje djece koje ne idu tu onda tek dolaze problemi i segregacija, ta djeca se osjecaju iskljuceno i drugacije, moze se reci da im se na taj nacin namece da idu da se ne bi osjecali iskljuceni. Dalje, skola je javna ustanova koja se placa iz poreza koje svi mi uplacujemo, nema razloga da svi mi finansiramo nastavnike vjeronauke, vjerske institucije i slicne (to nije pitanje samo vjeronauke, vec generalno finansiranja vjerskih institucija) i oni trebaju da se finansiraju od strane svojih vjernika. Zato postoje vjerske institucije sa svojim skolama gdje ljudi mogu slobodno da upisu svoju djecu, placaju im koliko treba i slicno, ne vidim zasto bismo mi svi to finansirali.
konami666
Posts: 2528
Joined: 11/05/2015 21:57

#166 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by konami666 »

Zar se još ući vjeronauka u školi? Koje ispiranje mozga, boze sačuvaj, ko da je Pakistan.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15840
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#167 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by problemnatravunu »

Potpuno se slažem,
ali meni se čini da je kod nas najveći problem ljenost roditelja da dijete eventualno privatno vode na vjeronauk ,
ovako im je lakše, sve u školi, sve o jednom trošku , zbogom pameti
nekome
Posts: 2994
Joined: 17/05/2011 10:41

#168 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by nekome »

ko nece na vjeronauku, mora ici na kulturu religija, ne mozes ofulat religiju nikako

nije do lijenosti roditelja, nego nije ih mnogo spremno dobrovoljno ici na ispiranje mozga, stoga su izlobirali da to uguraju u skole, te je to predmet iz kojeg je lagano imati 5 sto popravlja prosjek pa je to glavni razlog sto se neko odluci na to -- koristoljublje -- kakva ironija
NediM17
Posts: 21927
Joined: 05/11/2009 11:49

#169 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by NediM17 »

konami666 wrote: 02/03/2024 09:42 Zar se još ući vjeronauka u školi? Koje ispiranje mozga, boze sačuvaj, ko da je Pakistan.
Ma ja, to ima samo u Pakistanu.

https://www.vecernji.hr/vijesti/vjeronauk-u-skoli-u-vecini-drzava-eu-nemaju-ga-samo-slovenija-i-francuska-1274281
Karikaturist
Posts: 4040
Joined: 20/12/2020 10:03

#170 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Karikaturist »

Krscanski nauk je ok 8)
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#171 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Ateista »

problemnatravunu wrote: 02/03/2024 09:44 Potpuno se slažem,
ali meni se čini da je kod nas najveći problem ljenost roditelja da dijete eventualno privatno vode na vjeronauk ,
ovako im je lakše, sve u školi, sve o jednom trošku , zbogom pameti
Mislim da ima i toga. Razumijem donekle, prakticno je kad tako nesto moze da se obavi u skoli umjesto poslije skole, ali ako neko stvarno ima motiv ne bi mu trebao biti problem. Nama nije problem da ga odvedemo na treninge koje voli na primjer.
broj dva
Posts: 4612
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#172 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by broj dva »

Sama složenica "vjeronauka" je nakaradna, vjera i nauka su dva različita svjeta. Jedno te uči da MORAŠ prihvatiti dogmu inače pakao, drugo te uči da sumnjaś u ono śto je već etablirano, da postavøjaš pitamja, da budeš kritičan.
Pristupi vjeri kao da je nauka i ideš u pakao jer ne vjeruješ i tražiš dokaze, pristupi nauci kao da je vjera i budi karina od naućnika.
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#173 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Ateista »

nekome wrote: 02/03/2024 09:48 ko nece na vjeronauku, mora ici na kulturu religija, ne mozes ofulat religiju nikako

nije do lijenosti roditelja, nego nije ih mnogo spremno dobrovoljno ici na ispiranje mozga, stoga su izlobirali da to uguraju u skole, te je to predmet iz kojeg je lagano imati 5 sto popravlja prosjek pa je to glavni razlog sto se neko odluci na to -- koristoljublje -- kakva ironija
Ima sigurno i toga, ali i pritiska okoline. Ako se neko na primjer izjasnjava kao bosnjak, kako ce objasniti prijateljima, rodbini i drugima da mu dijete ne ide na vjeronauku, kao sto neki idu na dzumu zbog socijalnog pritiska tako i djecu salju na vjeronauku cak i ako nisu neki vjernici, neko ce reci da su cafiri gluho bilo...
User avatar
billy organ
Posts: 1495
Joined: 04/07/2021 19:19

#174 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by billy organ »

HelaS wrote: 26/02/2024 00:23
emirolini wrote: 03/04/2013 09:06 Vjera je duhovno stanje a nikako nauka ili nesto trece, i bas je zlostavljanje djece jer im se namece nesto tj. uopste im se ne bogati duhovni um vec im truju mozak!

Imaju medrese i ostale vjerske ustanove pa tko hoce neka ide tamo, a neka ociste skolu i djecu od ovakvih stvari!
:thumbup:




https://mo.ks.gov.ba/sites/mo.ks.gov.ba/files/2021-02/npp_vjeronauka.pdf
Stevi Zigonu bi bilo mnogo bolje da je vlastitu kcerku naucio da ne bude pokvareni srpski nacionalista.
Hakiz
Posts: 41068
Joined: 30/07/2015 20:01

#175 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Post by Hakiz »

broj dva wrote: 02/03/2024 10:00 Sama složenica "vjeronauka" je nakaradna, vjera i nauka su dva različita svjeta. Jedno te uči da MORAŠ prihvatiti dogmu inače pakao, drugo te uči da sumnjaś u ono śto je već etablirano, da postavøjaš pitamja, da budeš kritičan.
Pristupi vjeri kao da je nauka i ideš u pakao jer ne vjeruješ i tražiš dokaze, pristupi nauci kao da je vjera i budi karina od naućnika.
Nije vjeronauka, ljudi koriste pogrešan termin.

Ispravan termin je vjeronauk, nauk vjere, ne vjeronauka, vjerska nauka

Ali, nauka o religijama je legitimna naučna disciplina.

Tako da je recimo, islamski ili hrišćanski univerzitet pogrešan pojam. Univerzitet (koji istražuje) o islamu ili hrišćanstvu bi bio ispravan.

Ali, (vjerski) univerzitet zvuči ozbiljnije, kao da je u pitanju prava nauka, pa ga zato koriste.

Marketing je čudo :lol:
Locked