Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kakavdanakneiskustvu
Posts: 59102
Joined: 03/08/2010 19:04

#31976 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »



Strašno je čuti psihologinju koja tvrdi da otuđenje djeteta od jednog roditelja ne postoji,da je to pseudonaučni termin,jer u praksi to većinom rade majke
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#31977 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

MarlboroGold wrote: 04/02/2024 06:06
Bloo wrote: 03/02/2024 19:26
MarlboroGold wrote: 03/02/2024 19:15 Ma ja sam to onako napisao. Nije ni za mene mada ima ih koji o tome vrište na društvenim mrežama kao reakcija na femicid, al et...
Pomalo je zalosno da se uvodenje institua femicida/feminicida smatra kao licnim atakom na muskarce. To nije kolektivna optuzba. Nema potrebe da se ti licno (ne ti ti, al kontas sta hocu da kazem) nades prozvanim. Ne osjecaju se ni sve majke prozvanim kada se ubistvo klasificira kao cedomorstvo.
Caka je u tome sto femicid i sve oko njega ipak zadire u nesto sto mozda postoji cak i u "normalnom" muskarcu, usadeno odgojem i kroz tadasnje (mada i sadasnje) drustvo, mada zatomljeno. Nehoticna diskriminacija i tretiranje žena kao manje vrijednih ili sposobnih. Sistem vrijednosti u kojem je vrijedno samo ono sto muskarac cini ili moze da cini (podici trosjed, vojska...). I onda se javlja odredeni bunt, nejasan i samom "normalnom" muskarcu na uvodenje i obrazlozenje femicida.
Primjere mozemo vidjeti i na forumu.

Razmisljala sam da dam primjer Indijaca ili Kineza gdje su zenska djeca bila abortirana ili ubijana kao prvorodencad ali imamo i blizi primjer - Crna Gora.
I to se i danas desava samo u manjem broju i naravno u puno ljepsim i sterilnijim uslovima abortusa u klinici.
I to je femicid.
Ljudsko bice koje je manje vrijedno jer je zensko da ne zasluzuje ni zivot ni obrazovanje ni nasljedstvo.

I ova recenica ne treba da te pogodi na nacin da se nades uvrijeden kao muskarac vec da u tebi pobudi uzas kao ljudskog bica.
Ja se tako ne osjećam ni najmanje naravno, ali morate i vi shvatiti zbog čega je to tako i zašto neki muškarci tako reaguju.
Danas se u femicid gura sve i što treba i što ne treba. To su termini (i androcid) kojima se ljudi ne bi trebali olako koristiti.
Ne moramo ako ne živimo pod istim krovom sa muškarcima koji tako reaguju.

Postoje stručnjaci koji su izabrali da se u životu bave mentalnim zdravljem drugih i oni su ti koji moraju da shvate, proučavaju i rade nešto po pitanju takvih reakcija.

Meni kao laiku i kao ženi dovoljno je da takve reakcije registrujem i da ih zaobilazim u širokom luku na privatnom planu,
ili u najširem mogućem, naravno, tamo gdje sam primorana da djelujem kao profesionalac tj. na svom radnom mjestu.

Trošiti svoje dragocjeno vrijeme na razumijevanje takvih pojava je beskorisno u slučaju odraslih ljudi u mojim godinama.

Tako da ću, bez imalo griže savjesti, taj hobi (ili taj luksuz) prepustiti mladima 🍀, a sebi dozvoliti nultu tolerancije i more ignorancije uz minimum intelektualnog napora koji mi je potreban da se distanciram.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31978 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Snake Eyes »

Sve feministice koje ja znam rade kancelarijske poslove, ponajvise po kurcevim nevladinim organizacijama.
Nijedna koja sere o jednakosti ne radi kao vulkanizer.
Ni najmanji fizicki problem ne znaju da rijese niti zele da znaju.

S druge strane, zene koje znaju i rade grublje poslove nisu feministice. WTF?

Kako onda da se ta tema ne vraca na dnevni red?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31979 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:03 Sve feministice koje ja znam rade kancelarijske poslove, ponajvise po kurcevim nevladinim organizacijama.
Nijedna koja sere o jednakosti ne radi kao vulkanizer.
Ni najmanji fizicki problem ne znaju da rijese niti zele da znaju.

S druge strane, zene koje znaju i rade grublje poslove nisu feministice. WTF?

Kako onda da se ta tema ne vraca na dnevni red?
Zasto rade?
Jel imaju svoj bankovni racun?
Jer predaju svoju platu muzu?
Jel imaju zavrseno vise od osnovne skole?
Jel imaju 10 djece?
Jesu li naslijedile nesto od svojih roditelja?

Jel govoris o poljoprivrednicama ili vulkanizerkama ili ? O kojim tacno zenama govoris?

Nema zena vulkanizerki u Bosni isto kao sto nema muskaraca primalja. 5 u Hrvatskoj. Vjerujem da mozes sam skontati zasto.

I opet potvrdujues ranije napisano. :) Nosanje trosjeda.

Postaje dosadno pomalo. :D Aktiviraj barem malo mozgic.
no_sikiriki
Posts: 18120
Joined: 11/12/2012 13:21

#31980 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Pa summa summarum "argumentacije" dežurnih seksista se upravo svodi na "vi niste jednake, jer ste fizički slabije, kad budete kopale rudnike, bićete jednake. MI smo izgradili svijet, bez nas biste propale, bla bla"... :mrgreen:

Jer u tome se ogleda jednakost.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31981 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 04/02/2024 11:25 Pa summa summarum "argumentacije" dežurnih seksista se upravo svodi na "vi niste jednake, jer ste fizički slabije, kad budete kopale rudnike, bićete jednake. MI smo izgradili svijet, bez nas biste propale, bla bla"... :mrgreen:

Jer u tome se ogleda jednakost.
Pa kad se brka jednakost i ravnopravnost. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31982 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 04/02/2024 11:10
Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:03 Sve feministice koje ja znam rade kancelarijske poslove, ponajvise po kurcevim nevladinim organizacijama.
Nijedna koja sere o jednakosti ne radi kao vulkanizer.
Ni najmanji fizicki problem ne znaju da rijese niti zele da znaju.

S druge strane, zene koje znaju i rade grublje poslove nisu feministice. WTF?

Kako onda da se ta tema ne vraca na dnevni red?
Zasto rade?
Jel imaju svoj bankovni racun?
Jer predaju svoju platu muzu?
Jel imaju zavrseno vise od osnovne skole?
Jel imaju 10 djece?
Jesu li naslijedile nesto od svojih roditelja?

Jel govoris o poljoprivrednicama ili vulkanizerkama ili ? O kojim tacno zenama govoris?

Nema zena vulkanizerki u Bosni isto kao sto nema muskaraca primalja. 5 u Hrvatskoj. Vjerujem da mozes sam skontati zasto.

I opet potvrdujues ranije napisano. :) Nosanje trosjeda.

Postaje dosadno pomalo. :D Aktiviraj barem malo mozgic.
Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
Zene su u stanju sve da rade sto i muskarci, i obrnuto.
Intezitet, volumen, kvalitet, interesovanje...su ti koji rade razliku.
I jeste dosadno jer je i tvoj odgovor uvijek isti.

Mozgic nikada ne aktiviram kada god se nadjem u drustvu osobe sa tako velikim mozgom poput tebe, jednostavno nema potrebe.
no_sikiriki
Posts: 18120
Joined: 11/12/2012 13:21

#31983 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 04/02/2024 11:28 Pa kad se brka jednakost i ravnopravnost. :D
Upravo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17485
Joined: 31/03/2019 14:56

#31984 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:29
Bloo wrote: 04/02/2024 11:10
Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:03 Sve feministice koje ja znam rade kancelarijske poslove, ponajvise po kurcevim nevladinim organizacijama.
Nijedna koja sere o jednakosti ne radi kao vulkanizer.
Ni najmanji fizicki problem ne znaju da rijese niti zele da znaju.

S druge strane, zene koje znaju i rade grublje poslove nisu feministice. WTF?

Kako onda da se ta tema ne vraca na dnevni red?
Zasto rade?
Jel imaju svoj bankovni racun?
Jer predaju svoju platu muzu?
Jel imaju zavrseno vise od osnovne skole?
Jel imaju 10 djece?
Jesu li naslijedile nesto od svojih roditelja?

Jel govoris o poljoprivrednicama ili vulkanizerkama ili ? O kojim tacno zenama govoris?

Nema zena vulkanizerki u Bosni isto kao sto nema muskaraca primalja. 5 u Hrvatskoj. Vjerujem da mozes sam skontati zasto.

I opet potvrdujues ranije napisano. :) Nosanje trosjeda.

Postaje dosadno pomalo. :D Aktiviraj barem malo mozgic.
Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
Zene su u stanju sve da rade sto i muskarci, i obrnuto.
Intezitet, volumen, kvalitet, interesovanje...su ti koji rade razliku.
I jeste dosadno jer je i tvoj odgovor uvijek isti.

Mozgic nikada ne aktiviram kada god se nadjem u drustvu osobe sa tako velikim mozgom poput tebe, jednostavno nema potrebe.
Pa nema kod nas, ali lik koji je poceo svoj posao u SA,sa sinovima, na pocetku je dugo njegova zena radila taj posao dok se nisu "ustabilili" tako da se izrazim. Radila na balans masini,skidala i montirala.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#31985 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Kad god se zagrebe ispod površine "jednakosti prilika" zapravo se dobije insistiranje na jednakosti ishoda.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31986 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:29 Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
:lol:
jok
Kod nas nema ni zena elektricara, molerki (ima par), izolaterki, vozacica kamiona, autobusa..
A vani ima. Naravno ne kao muskaraca brojcano, ali ima.
Uostalom da li bi ti zelio da tvoje dijete bude vulkanizer ili da radi manje prljav i fizicki naporan posao? Ili je tvoja ljubav prema toj profesiji tolika?

Mi govorimo o podneblju gdje ti dode zena koja je elektricar/projektant/bilo sta tehnicko i u 99% slucajeva ce joj muskarac objasnjavati kako da radi svoj posao. Zena koja je dolazila sa majstorom da radi - izbijala i gletovala, krecila - to joj je najcesci problem. Ona to radi vec 10 godina, ali prosjecni Bosanac ce naci da shodno da joj svaki put objasni kako da gletuje.
a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba
Daj ba, potrudi seeeee :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Da, dosta zena ne zeli da se bavi teskim fizickim poslovima jer su fizicki slabije. To je ta bioloska RAZLIKA. Ako zele da se bave, bujrum.
Ali to je argument za sta? Ikada bilo?
Da nisu trebale nasljedivati imovinu?
Da ih treba abortirati?
Ubiti ako osramote porodicu?
Zabraniti obrazovanje?
Oduzimati platu?
Uskratiti pristup kontracepciji?
John Cleese
Posts: 37928
Joined: 25/05/2010 18:30

#31987 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

MarlboroGold wrote: 04/02/2024 06:04
John Cleese wrote: 03/02/2024 21:20
MarlboroGold wrote: 03/02/2024 19:07 Je li u pitanju androcid? :skoljka:
Androcid nije nimalo zgodan termin za zafrkavanje, uzevsi u obzir sve pocinjene grozote koje u androcid spadaju.
Ako se iko zajebava s tim onda su to oni koji ga koriste tamo gdje ga ne trebaju koristiti.
Upravo zato sam i komentirao tvoj post.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31988 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 04/02/2024 11:59
Snake Eyes wrote: 04/02/2024 11:29 Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
:lol:
jok
Kod nas nema ni zena elektricara, molerki (ima par), izolaterki, vozacica kamiona, autobusa..
A vani ima. Naravno ne kao muskaraca brojcano, ali ima.
Uostalom da li bi ti zelio da tvoje dijete bude vulkanizer ili da radi manje prljav i fizicki naporan posao? Ili je tvoja ljubav prema toj profesiji tolika?

Mi govorimo o podneblju gdje ti dode zena koja je elektricar/projektant/bilo sta tehnicko i u 99% slucajeva ce joj muskarac objasnjavati kako da radi svoj posao. Zena koja je dolazila sa majstorom da radi - izbijala i gletovala, krecila - to joj je najcesci problem. Ona to radi vec 10 godina, ali prosjecni Bosanac ce naci da shodno da joj svaki put objasni kako da gletuje.
a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba
Daj ba, potrudi seeeee :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Da, dosta zena ne zeli da se bavi teskim fizickim poslovima jer su fizicki slabije. To je ta bioloska RAZLIKA. Ako zele da se bave, bujrum.
Ali to je argument za sta? Ikada bilo?
Da nisu trebale nasljedivati imovinu?
Da ih treba abortirati?
Ubiti ako osramote porodicu?
Zabraniti obrazovanje?
Oduzimati platu?
Uskratiti pristup kontracepciji?
Ne zelim da komentarisem ove nebuloze koje nikada nisu bile moj stav.

Ovo oko oduzimanja plate mi nije jasno, moze li primjer?

Usput, haman da si zapela negdje u osamnaestom vijeku.
Mozes li prilagoditi diskusiju aktuelnim diskriminacijama?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31989 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 04/02/2024 12:50 Ne zelim da komentarisem ove nebuloze koje nikada nisu bile moj stav.

Ovo oko oduzimanja plate mi nije jasno, moze li primjer?

Usput, haman da si zapela negdje u osamnaestom vijeku.
Mozes li prilagoditi diskusiju aktuelnim diskriminacijama?
Cim se ti updejtujes :D
Bosna i Hercegovina i recenica
Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
Primjera imam (imenom i prezimenom), ti? Spominjes neke koje rade grublje poslove i da nisu feministice, pa reci koje poslove...

I tako dalje i tako blize.

Znas, kontrirati da bi se kontriralo i onda se povuci uz da su sve nebuloze..
Been there, seen that.

Do sljedece tvoje provale. ;-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#31990 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 04/02/2024 03:09
dale cooper wrote: 03/02/2024 23:41
Hakiz wrote: 03/02/2024 23:28

Užas prema femicidu ili užas prema ubistvu koje ne može biti androcid?

Čim tražiš.poseban tretman izazivaš otpor, a taj otpor ima posljedice. A ta posljedica je da umjesto nepatvorenog užasa koji spominješ, on postaje inficiran cinizmom.

Uđemo u svojevrsno cjenkanje.
Kako si zgodno zaobišao ostatak posta.
Cijeli post kaže da muškarci ubijaju žene samo zbog toga što su žene. I da to treba da nam izazove užas. A druga ubistva ne trebaju? Jer, ubiti ženu samo zato što je žena je najgore, ubiti je zbog novca je manje grozno, ubiti je zbog nečeg trećeg je manje grozno nego ubiti je zbog novca, ubiti muškarca iz bilo kog razloga je mnogo manje grozno nego ubiti ženu iz bilo kog razloga itd.

Kao na licitaciji. Koliko gore je ubiti ženu zbog toga što je žena nego ubiti je iz ljubomore ili koristoljublja? 10 %? 30 %? 70%? Ubiti muškarca je 98,45 % manje zlo nego ubiti ženu? Ko daje više? Manje?

Pa onda dođemo do toga da je ubiti muškarca tragedija, a ubiti ženu je grozna tragedija (ko shvati, shvatio je).

E, sada, kada smo uspostavili važnost spolova, idemo na boju kože. Ubiti bijelca je gore nego ubiti crnca ili obrnuto? Pa kada završimo sa bojom kože, idemo na pripadnost narodu, pa religiji. Klasi? I tako dalje.

Ljepota.
Bilo koje ubistvo je užasno. Još užasnije je kada iza toga postoji jasna namjera da se sistematski i pažljivo planirano smanji broj pripadnika
jednog pola. Kao na primjeru Kine, Indije ili Crne Gore koje je Bloo spomenula u postu na koji smo se obojica referirali.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31991 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hmm tema je feminizam...
mozemo ukljuciti i rasu :D pa da se bavimo kako se tretiraju crnkinje pacijentice a kako bjelkinje :D
Kao sto rekoh..moze sve interdisciplinarno. :D Moze, ali nema se kapaciteta.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31992 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 04/02/2024 13:01
Snake Eyes wrote: 04/02/2024 12:50 Ne zelim da komentarisem ove nebuloze koje nikada nisu bile moj stav.

Ovo oko oduzimanja plate mi nije jasno, moze li primjer?

Usput, haman da si zapela negdje u osamnaestom vijeku.
Mozes li prilagoditi diskusiju aktuelnim diskriminacijama?
Cim se ti updejtujes :D
Bosna i Hercegovina i recenica
Vulkanizera zena nema jer je to prljav posao kojim zene ne zele da se bave a ne zato sto neko smatra da to zena ne zna uraditi kako treba ili mu ne ide da mu zena zamjeni gume na autu.
Primjera imam (imenom i prezimenom), ti? Spominjes neke koje rade grublje poslove i da nisu feministice, pa reci koje poslove...

I tako dalje i tako blize.

Znas, kontrirati da bi se kontriralo i onda se povuci uz da su sve nebuloze..
Been there, seen that.

Do sljedece tvoje provale. ;-)
Ja ne znam zene koje rade poslove poput vulkanizerskog, jer ih nema ili ih ja nisam sreo, medjutim, znam ih nekoliko iz tehnicke struke i iste se ne ustrucavaju ucestvovati na terenu ravnopravno sa muskarcima i pazi, veze nemaju sa feminizmom.
Takodjer, niko ih ne tretira kao zene, niti im neko nesto zeli uskratiti, vec kao ravnopravne kolege jer su se same tako postavile.

S druge strane takodjer znam, imenom i prezimenom, kamaru feministica iz NGO sektora cija je jedina sposobnost sranje o pravima, izumrlim i fabrikovanim diskriminacijama.

Tko zna, mozda i tebe znam.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59102
Joined: 03/08/2010 19:04

#31993 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

može li i o tome kako se tretiraju očevi,bar kod nas,kada dođe do razvoda braka i očevima se po sudskoj praksi dodijeli mjesečno čak 96 sati sa svojim djetetom


diskriminacija očeva?, ma jok, nipošto
John Cleese
Posts: 37928
Joined: 25/05/2010 18:30

#31994 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 04/02/2024 03:09
dale cooper wrote: 03/02/2024 23:41
Hakiz wrote: 03/02/2024 23:28

Užas prema femicidu ili užas prema ubistvu koje ne može biti androcid?

Čim tražiš.poseban tretman izazivaš otpor, a taj otpor ima posljedice. A ta posljedica je da umjesto nepatvorenog užasa koji spominješ, on postaje inficiran cinizmom.

Uđemo u svojevrsno cjenkanje.
Kako si zgodno zaobišao ostatak posta.
Cijeli post kaže da muškarci ubijaju žene samo zbog toga što su žene. I da to treba da nam izazove užas. A druga ubistva ne trebaju? Jer, ubiti ženu samo zato što je žena je najgore, ubiti je zbog novca je manje grozno, ubiti je zbog nečeg trećeg je manje grozno nego ubiti je zbog novca, ubiti muškarca iz bilo kog razloga je mnogo manje grozno nego ubiti ženu iz bilo kog razloga itd.

Kao na licitaciji. Koliko gore je ubiti ženu zbog toga što je žena nego ubiti je iz ljubomore ili koristoljublja? 10 %? 30 %? 70%? Ubiti muškarca je 98,45 % manje zlo nego ubiti ženu? Ko daje više? Manje?

Pa onda dođemo do toga da je ubiti muškarca tragedija, a ubiti ženu je grozna tragedija (ko shvati, shvatio je).

E, sada, kada smo uspostavili važnost spolova, idemo na boju kože. Ubiti bijelca je gore nego ubiti crnca ili obrnuto? Pa kada završimo sa bojom kože, idemo na pripadnost narodu, pa religiji. Klasi? I tako dalje.

Ljepota.
Ne bih rekao da se Bloo u postu koji komentiras bavila takvim usporedbama, a nemam ni razloga da vjerujem da je smisleno pripisivati joj takvu percepciju.

Smisao termina "femicid" je u posve preciznom odredjenju motiva krivicnog djela, a ne u nekakvoj egzaltiranoj komparaciji krivicnih djela - nadam se da ne treba dokazivati da neke zene zaista jesu bile ubijene samo zato sto su zene.

Sam dozivljaj podrobnijeg izvjestaja o nekom krivicnom djelu jeste, kao i svaki dozivljaj, subjektivan te se stoga i razlikuje od osobe do osobe - ako se, na primjer, recipijent iz nekog razloga identificira sa zrtvom ili neku sebi blisku osobu identificira sa zrtvom, dozivljaj ce vjerojatno biti znacajno intenzivniji. To je naprosto ljudski.

Pritom je besmisleno svoj osobni dozivljaj nametati kao nekakav standard - i to vrijedi za oba smjera na zamisljenoj skali intenziteta na kojoj, naravno, postoji i limit, donji, ispod kojeg i gornji, iznad kojeg su vrijednosti koje ukazuju na moguci poremecaj osobnosti.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#31995 Re: Danasnji "feminizam"

Post by sinus »

Zanimljivo je kada se radi o feminizmu i feministicama, da ako se malo bolje pogleda ono što one govore, izjavljuju i traže pod krinkom jednakopravnosti su samo te neke "privilegije" koje muškarci imaju, dok sve obaveze i ono što se očekuje od muškaraca ne žele jer ih u principu to i ne zanima.

Posebno je zanimljiv odnos, odnosno agresija feministica prema ženama koje to nisu i koje govore kontra njihovih stavova. A još zanimljivije je to da šta god da kažeš uvijek će se naći neka feministica koja će da se uplali na to isto.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#31996 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

" prljav posao kojim žene ne žele da se bave"


E, nek je čišćenje wc-a po firmama i javnim ustanovama čist posao pa zato žene žele tim poslom da se bave, masovno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17485
Joined: 31/03/2019 14:56

#31997 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

¤ jelena ¤ wrote: 04/02/2024 13:50 " prljav posao kojim žene ne žele da se bave"


E, nek je čišćenje wc-a po firmama i javnim ustanovama čist posao pa zato žene žele tim poslom da se bave, masovno.
Taj posao je bio jedina solucija mnogim zenama,jer nema sanse da rade nesto drugo s obzirom na obim obrazovanja i inetelktualnog dometa(jer dobar dio je samo isao na radno osposobljavanje za jednostavne poslove u skladu sa intelektualnim mogucnostima na koje nisu imali uticaja niti ga mogu promijeniti).Postenije je na hali zaraditi pare,nego mlatiti gluparije. Inace ne znam da je ijedna iz NVO potekla od klasicno muskih poslova pa sere o ravnopravnosti,sve ijedna mlati pare na supljoj i radi sve "poslove" koji su svakako rezervisani u ovom drustvu za zene. Nisam uocila da je ijedna aktivistica iz NVO dosla iz dominantno muskih bransi, niti se zapravo bori za njihovo ukljucivanje u iste. Mnogo je primjera feminizama kojeg su sproveli muskarci prema zenama, a ne zene prema zenama, a nikada nisu posebno ni obracali paznju na feminizam,vec su to smatrali necim sto se podrazumijeva
Hakiz
Posts: 41127
Joined: 30/07/2015 20:01

#31998 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

John Cleese wrote: 04/02/2024 13:27
Hakiz wrote: 04/02/2024 03:09
dale cooper wrote: 03/02/2024 23:41

Kako si zgodno zaobišao ostatak posta.
Cijeli post kaže da muškarci ubijaju žene samo zbog toga što su žene. I da to treba da nam izazove užas. A druga ubistva ne trebaju? Jer, ubiti ženu samo zato što je žena je najgore, ubiti je zbog novca je manje grozno, ubiti je zbog nečeg trećeg je manje grozno nego ubiti je zbog novca, ubiti muškarca iz bilo kog razloga je mnogo manje grozno nego ubiti ženu iz bilo kog razloga itd.

Kao na licitaciji. Koliko gore je ubiti ženu zbog toga što je žena nego ubiti je iz ljubomore ili koristoljublja? 10 %? 30 %? 70%? Ubiti muškarca je 98,45 % manje zlo nego ubiti ženu? Ko daje više? Manje?

Pa onda dođemo do toga da je ubiti muškarca tragedija, a ubiti ženu je grozna tragedija (ko shvati, shvatio je).

E, sada, kada smo uspostavili važnost spolova, idemo na boju kože. Ubiti bijelca je gore nego ubiti crnca ili obrnuto? Pa kada završimo sa bojom kože, idemo na pripadnost narodu, pa religiji. Klasi? I tako dalje.

Ljepota.
Ne bih rekao da se Bloo u postu koji komentiras bavila takvim usporedbama, a nemam ni razloga da vjerujem da je smisleno pripisivati joj takvu percepciju.

Smisao termina "femicid" je u posve preciznom odredjenju motiva krivicnog djela, a ne u nekakvoj egzaltiranoj komparaciji krivicnih djela - nadam se da ne treba dokazivati da neke zene zaista jesu bile ubijene samo zato sto su zene.

Sam dozivljaj podrobnijeg izvjestaja o nekom krivicnom djelu jeste, kao i svaki dozivljaj, subjektivan te se stoga i razlikuje od osobe do osobe - ako se, na primjer, recipijent iz nekog razloga identificira sa zrtvom ili neku sebi blisku osobu identificira sa zrtvom, dozivljaj ce vjerojatno biti znacajno intenzivniji. To je naprosto ljudski.

Pritom je besmisleno svoj osobni dozivljaj nametati kao nekakav standard - i to vrijedi za oba smjera na zamisljenoj skali intenziteta na kojoj, naravno, postoji i limit, donji, ispod kojeg i gornji, iznad kojeg su vrijednosti koje ukazuju na moguci poremecaj osobnosti.
Izdvajanje femicida kao drugačijeg djela nasilja od ostalih djela nasilja i jeste nametanje doživljaja jedne grupe kao standard. Možda ne osobni, ali jedne grupe. Diskriminacija drugih grupa.

Imaš ubistvo i kaznu za ubistvo. Trebalo bi biti svejedno da li je žrtva muškarac ili žena, a ako je žena da li je ubistvo učinjeno iz ljubomore, koristoljublja, nečeg trećeg ili femicida.

Uvođenje femicida je elitizam, traženje posebnog tretmana. A to je suprotno od ravnopravnosti.
Hakiz
Posts: 41127
Joined: 30/07/2015 20:01

#31999 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 04/02/2024 13:08
Hakiz wrote: 04/02/2024 03:09
dale cooper wrote: 03/02/2024 23:41

Kako si zgodno zaobišao ostatak posta.
Cijeli post kaže da muškarci ubijaju žene samo zbog toga što su žene. I da to treba da nam izazove užas. A druga ubistva ne trebaju? Jer, ubiti ženu samo zato što je žena je najgore, ubiti je zbog novca je manje grozno, ubiti je zbog nečeg trećeg je manje grozno nego ubiti je zbog novca, ubiti muškarca iz bilo kog razloga je mnogo manje grozno nego ubiti ženu iz bilo kog razloga itd.

Kao na licitaciji. Koliko gore je ubiti ženu zbog toga što je žena nego ubiti je iz ljubomore ili koristoljublja? 10 %? 30 %? 70%? Ubiti muškarca je 98,45 % manje zlo nego ubiti ženu? Ko daje više? Manje?

Pa onda dođemo do toga da je ubiti muškarca tragedija, a ubiti ženu je grozna tragedija (ko shvati, shvatio je).

E, sada, kada smo uspostavili važnost spolova, idemo na boju kože. Ubiti bijelca je gore nego ubiti crnca ili obrnuto? Pa kada završimo sa bojom kože, idemo na pripadnost narodu, pa religiji. Klasi? I tako dalje.

Ljepota.
Bilo koje ubistvo je užasno. Još užasnije je kada iza toga postoji jasna namjera da se sistematski i pažljivo planirano smanji broj pripadnika
jednog pola. Kao na primjeru Kine, Indije ili Crne Gore koje je Bloo spomenula u postu na koji smo se obojica referirali.
Kada se malo dublje uđe u razloge zbog kojih je u nekim društvima došlo do običaja ubijanja ženske djece, vidjet će se da su razlozi bili ekonomske prirode.

Izuzetno malo je ubijenih žena samo zbog toga što su žene. A ljudi koji to urade su psihički poremećeni. "Zdrav" nasilnik neće ubiti ženu samo zato što je žena. Mora biti prisutan još neki faktor.

Ali se pokušava svako ubistvo ili nasilje nad ženom posebno izdvojiti uvođenjem pojma femicida.

Sutra će ubistvo žene koja je na ratištu u vojnoj formaciji u nekoj bitci biti nazvano femicid.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67426
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32000 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 04/02/2024 11:57 Kad god se zagrebe ispod površine "jednakosti prilika" zapravo se dobije insistiranje na jednakosti ishoda.
:thumbup:
Post Reply