Australian Open 2024

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#101 Re: Australian Open 2024

Post by zikamu »

Svejedno ko je pobijedio kad se sad ide Medonji na raport... 😊
Usput, cestitke Zverevu, nije mentalno pao kao sto se ocekivalo poslije 3. seta.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#102 Re: Australian Open 2024

Post by auspuhc »

Alcaraz je stvarno jako mlad dostigao vrhunski nivo. Ali isto tako treba i reci da zadnjih godinu dana nije nista napredovao kao teniser. Velika su ocekivanja od njega i mora nesto mijenjati.
RJ57
Posts: 3423
Joined: 10/04/2017 15:12

#103 Re: Australian Open 2024

Post by RJ57 »

to kolika su očekivanja drugih nije bitno, puno je bitnije kako on to vidi.
po meni on ili nema plan B ili ne uspijeva provesti plan B. od one katastrofe u cincinatiju naovamo nije koraka napredovao. za razliku od gomile igrača koji nemaju plan B jer ga ne mogu ni imati on bi barem morao imati sve opcije na raspolaganju ali ja imam utisak da gura jedno te isto ko sivonja bez obzira na to šta se dešava u meču
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#104 Re: Australian Open 2024

Post by sukis »

Ovoj Sabalenki da bi duze opstala na visokom nivou bez oscilacija trebao bi konzilijum psihijatara, djevojka je malo je reci neuravnotezena, u svega par minuta njena igra konstantno se vrti od ponora do vrhunskog nivoa. :mrgreen:
User avatar
necko_hz
Posts: 3595
Joined: 18/04/2009 12:36

#105 Re: Australian Open 2024

Post by necko_hz »

auspuhc wrote: 24/01/2024 17:31 Alcaraz je stvarno jako mlad dostigao vrhunski nivo. Ali isto tako treba i reci da zadnjih godinu dana nije nista napredovao kao teniser. Velika su ocekivanja od njega i mora nesto mijenjati.
Da.

S tim da svi nekako olako zaboravimo, uključujući i mene, da je momku tek 20 godina i da ovo što je uradio u proteklom periodu fakat ima brutalnu vrijednost. Jedan Slam preko Sinnera i Ruuda, drugi preko Novaka, oba osvojena na spektakularan način.

Meč protiv Sonega bio mu je 200. na touru i primjera radi evo kako kotira sa ostalim članovima Velike trojke po tom pitanju.
Alcaraz

157 pobjeda
43 poraza
12 titula
2 Grand Slama

Nadal

158 pobjeda
42 poraza
16 titula
1 Grand Slam (drugi osvojen u 201. meču)

Đoković

158 pobjeda
56 poraza
9 titula
1 Grand Slam

Federer

123 pobjede
77 poraza
2 titule
Bez Grand Slama
Dakle, samo je Rafa, koji je fenomen sam po sebi, postigao više u prvih 200 i nešto mečeva.

Stagnacija Alcaraza u proteklih pola godine može biti zabrinjavajuća, ali isto tako i očekivana s obzirom koliko brzo je eksplodirao i šta je napravio tokom te 'eksplozije'.

A to što je napravio ništa obezvrijediti ne može.
Nisamsdaali
Posts: 565
Joined: 03/10/2022 20:38

#106 Re: Australian Open 2024

Post by Nisamsdaali »

Kvota na Djokovica se digla sa 1.40 na 1.50/1.55
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#107 Re: Australian Open 2024

Post by sukis »

Nisamsdaali wrote: 25/01/2024 14:52 Kvota na Djokovica se digla sa 1.40 na 1.50/1.55
Jos malo i snigl odvaliti, Siner ako bude igrao kao zadnji mec protiv Rubljeva prolazi Djovak sigurno i Rubljev je imao sanse ali ih nije iskoristio. Ja inace svakako mislim da ce Nolo proci kako god ovaj da bude igrao.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55807
Joined: 15/12/2008 16:53

#108 Re: Australian Open 2024

Post by ultima_palabra »

To je bas poklon kad se uzme u obzir istorija na AO. Mislim, nekad mora i izgubiti, ali nisam uvjeren da je to ova godina i nisam uvjeren da je Sinner taj.
User avatar
necko_hz
Posts: 3595
Joined: 18/04/2009 12:36

#109 Re: Australian Open 2024

Post by necko_hz »

Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55807
Joined: 15/12/2008 16:53

#110 Re: Australian Open 2024

Post by ultima_palabra »

necko_hz wrote: 25/01/2024 17:00 Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
Daju ovoj dvojici vise vremena za odmor.
markopd
Posts: 892
Joined: 01/12/2019 23:08

#111 Re: Australian Open 2024

Post by markopd »

necko_hz wrote: 25/01/2024 17:00 Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
Pa Meda i Saša je svakako okršaj dana koji vjerovatno ide u 4 ili 5 setova.Odluka sasvim logična i ispravna.
User avatar
necko_hz
Posts: 3595
Joined: 18/04/2009 12:36

#112 Re: Australian Open 2024

Post by necko_hz »

ultima_palabra wrote: 25/01/2024 17:02 Daju ovoj dvojici vise vremena za odmor.
Imalo bi smisla da su imali samo dan odmora između meča, no dva dana je za obojicu sasvim dovoljno.

Nonsens u svakom slučaju.
User avatar
konektovan
Posts: 40844
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#113 Re: Australian Open 2024

Post by konektovan »

markopd wrote: 25/01/2024 17:02
necko_hz wrote: 25/01/2024 17:00 Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
Pa Meda i Saša je svakako okršaj dana koji vjerovatno ide u 4 ili 5 setova.Odluka sasvim logična i ispravna.
Ma medo ce ubiti sasu u 3 seta...
User avatar
mirota
Posts: 2378
Joined: 11/01/2018 11:42

#114 Re: Australian Open 2024

Post by mirota »

konektovan wrote: 25/01/2024 17:23
markopd wrote: 25/01/2024 17:02
necko_hz wrote: 25/01/2024 17:00 Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
Pa Meda i Saša je svakako okršaj dana koji vjerovatno ide u 4 ili 5 setova.Odluka sasvim logična i ispravna.
Ma medo ce ubiti sasu u 3 seta...
pa nije Medo nesto impresivan, ja tipujem na Sasu i naravno Noleta
Pklat4
Posts: 205
Joined: 08/11/2016 19:34

#115 Re: Australian Open 2024

Post by Pklat4 »

Rekao bih da bi Saša veći otpor pružio u finalu obojici. Ali isto tako vjerujem da bi se više usrao.

Navijam za Sinner-Zverev finale.
User avatar
mirota
Posts: 2378
Joined: 11/01/2018 11:42

#116 Re: Australian Open 2024

Post by mirota »

Nole ovo dobija na iskustvo, 10 struki sampion, da osvoji ovo i zlato na OI i da se povuce
Pklat4
Posts: 205
Joined: 08/11/2016 19:34

#117 Re: Australian Open 2024

Post by Pklat4 »

Ne mogu da zamislim količinu pritiska koji osjećaju oni najbolji kada dosegnu najveće domete. Očekivanja javnosti, tima i plus svi rivali koji su jednako gladni kao i ti da zauzmu tron, svako čeka svoju šansu, svoj veliki trofej i svoje mjesto na vrhu ATP liste. Sve je to Carlitos ostvario premlad, sa 19 godina u New Yorku, nakon onako teškog psiho-fizičkog turnira, cijeli svijet je vidio šta se sprema i kakvog dragulja imamo priliku gledati. Moj prvi meč Alcaraza je bio protiv Rafe na njegov 18. rođendan u Madridu, a 3 mjeseca poslije je ostvario pobjedu koja je odjeknula, Cicipas je pao u pet setova na US Openu. Teniska planeta se počela nekako brže rotirati, a kako se big3 polako rasipa, svi alternativu vide u njemu. Tako mlad doći na vrh, a za glavnog rivala imati najboljeg od najboljih koji sa 36 godina ne osjeća tragove starenja na terenu te dolazi s ciljem da riješi račune sa cijelim svijetom zbog korone i svega, Carlosu je zaista bila ogromna prepreka da ostvari zacrtano, a to je da se održi na vrhu što se vidjelo kolapsom na Roland Garrosu.

Lično smatram da su dobar dio teniske javnosti i Alcaraz na kraju krajeva, nepravedni prema njemu/sebi. Naravno da će očekivanja biti ogromna, ali zašto nabijati sam sebi neki pritisak riječima želim oboriti sve rekorde, ja sam čudo koje će zaustaviti Novaka. Okej, shvatam ambiciju, shvatam i samopouzdanje koje imaš, ali sve te rečenice ti samo mogu odmoći, a nikako pomoći. To najviše zamjeram cijelom njegovom timu, što ga malo ne spuste na zemlju i objasne mu da je totalna nepoznanica šta će biti za 5-10-15 godina, da li će uzeti 30 slemova, da li će završiti karijeru sa 25 ili će se neko bolji pojaviti ko će biti bolji od najboljih. Ono na šta on treba obratiti pažnju je da se fokusira na sadašnjost, a ne na budućnost, jer će samo tako dosegnuti zenite, a inače mu slijedi mnogomnogo hladnih tuševa kao što su Novak u Cinciju, Medvedev na US Openu ili jučer Zverev. Prevelik fokus na Novaka mu samo odmaže. Svako ima svoj različit put do uspjeha, nikome nije autoput do nebeskih visina. To najbolje može vidjeti iz primjera Rafe i Novaka. Rafa je 2005. godine plakao od sreće jer nije znao hoće li više nikada uzeti slem, a bio mu je prvi Roland Garros. To mu treba biti primjer, ništa nije sigurno, ali se potrebno boriti da bi ostvario svoje ambicije i snove.

Proces odrastanja je paklen. Imamo primjer Medvedeva koji je ruku na srce, u Carlosovim godinama bio smiješan igrač, te bi samo lud čovjek mogao pomisliti da će neko sa onakvim forhendom dosegnuti broj 1 na touru i uzeti US Open. Njegova trajektorija u odnosu na legendarni big 3 je paklena. Samo se Rafa može s njim porediti, a ruku na srce, Rafa je prvi slem van šljake uzeo sa 22 godine. Da bi se dominiralo, potrebno je imati izgrađen karakter, a za izgradnju karaktera je neophodno da se čovjek suoči sa porazima, te da iz njih uči. Poslije finala Wimbledona, svi su očekivali asfalt, a ne makadam kao što je sada. Mislim da kad klikne, da će početi vezati slemove, ali opet, očekivati da će uzimati 4 godišnje je suludo, kao što sada javnost očekuje od Novaka. Siguran sam da će se Carlos vratiti na prvo mjesto, vjerovatno već ove godine, ali ne treba čuditi ako mu se i poslije toga opet desi neuspjeh, mada da li je uopšte neuspjeh izgubiti od Daniila i Saše u završnicama slema?

Rad, red i disciplina, mnogo je prostora za napredak, a kada se sve kockice slože, monstrumske pobjede će biti.
RJ57
Posts: 3423
Joined: 10/04/2017 15:12

#118 Re: Australian Open 2024

Post by RJ57 »

necko_hz wrote: 25/01/2024 17:00 Ali kakav je nonsens staviti njih dvojicu preko dana, a Medvedeva i Zvereva u udarni termin. :-)
nije nonsens, sutra je udarni termin prvi. sutra je u australiji nacionalni praznik “australia day” . to je dan kada se naveče izlazi, prave se derneci, jako puno toga se dešava napolju, svaka zajednica pravi vatromet itd. tako da je puno veći broj onih koji će sjediti nekoliko sati i buljiti u ekran u dnevnom terminu nego naveče u pola osam gdje su tradicionalno svi vani
Trile_
Posts: 19
Joined: 16/07/2023 01:06

#119 Re: Australian Open 2024

Post by Trile_ »

Pklat4 wrote: 25/01/2024 19:44 Ne mogu da zamislim količinu pritiska koji osjećaju oni najbolji kada dosegnu najveće domete. Očekivanja javnosti, tima i plus svi rivali koji su jednako gladni kao i ti da zauzmu tron, svako čeka svoju šansu, svoj veliki trofej i svoje mjesto na vrhu ATP liste. Sve je to Carlitos ostvario premlad, sa 19 godina u New Yorku, nakon onako teškog psiho-fizičkog turnira, cijeli svijet je vidio šta se sprema i kakvog dragulja imamo priliku gledati. Moj prvi meč Alcaraza je bio protiv Rafe na njegov 18. rođendan u Madridu, a 3 mjeseca poslije je ostvario pobjedu koja je odjeknula, Cicipas je pao u pet setova na US Openu. Teniska planeta se počela nekako brže rotirati, a kako se big3 polako rasipa, svi alternativu vide u njemu. Tako mlad doći na vrh, a za glavnog rivala imati najboljeg od najboljih koji sa 36 godina ne osjeća tragove starenja na terenu te dolazi s ciljem da riješi račune sa cijelim svijetom zbog korone i svega, Carlosu je zaista bila ogromna prepreka da ostvari zacrtano, a to je da se održi na vrhu što se vidjelo kolapsom na Roland Garrosu.

Lično smatram da su dobar dio teniske javnosti i Alcaraz na kraju krajeva, nepravedni prema njemu/sebi. Naravno da će očekivanja biti ogromna, ali zašto nabijati sam sebi neki pritisak riječima želim oboriti sve rekorde, ja sam čudo koje će zaustaviti Novaka. Okej, shvatam ambiciju, shvatam i samopouzdanje koje imaš, ali sve te rečenice ti samo mogu odmoći, a nikako pomoći. To najviše zamjeram cijelom njegovom timu, što ga malo ne spuste na zemlju i objasne mu da je totalna nepoznanica šta će biti za 5-10-15 godina, da li će uzeti 30 slemova, da li će završiti karijeru sa 25 ili će se neko bolji pojaviti ko će biti bolji od najboljih. Ono na šta on treba obratiti pažnju je da se fokusira na sadašnjost, a ne na budućnost, jer će samo tako dosegnuti zenite, a inače mu slijedi mnogomnogo hladnih tuševa kao što su Novak u Cinciju, Medvedev na US Openu ili jučer Zverev. Prevelik fokus na Novaka mu samo odmaže. Svako ima svoj različit put do uspjeha, nikome nije autoput do nebeskih visina. To najbolje može vidjeti iz primjera Rafe i Novaka. Rafa je 2005. godine plakao od sreće jer nije znao hoće li više nikada uzeti slem, a bio mu je prvi Roland Garros. To mu treba biti primjer, ništa nije sigurno, ali se potrebno boriti da bi ostvario svoje ambicije i snove.

Proces odrastanja je paklen. Imamo primjer Medvedeva koji je ruku na srce, u Carlosovim godinama bio smiješan igrač, te bi samo lud čovjek mogao pomisliti da će neko sa onakvim forhendom dosegnuti broj 1 na touru i uzeti US Open. Njegova trajektorija u odnosu na legendarni big 3 je paklena. Samo se Rafa može s njim porediti, a ruku na srce, Rafa je prvi slem van šljake uzeo sa 22 godine. Da bi se dominiralo, potrebno je imati izgrađen karakter, a za izgradnju karaktera je neophodno da se čovjek suoči sa porazima, te da iz njih uči. Poslije finala Wimbledona, svi su očekivali asfalt, a ne makadam kao što je sada. Mislim da kad klikne, da će početi vezati slemove, ali opet, očekivati da će uzimati 4 godišnje je suludo, kao što sada javnost očekuje od Novaka. Siguran sam da će se Carlos vratiti na prvo mjesto, vjerovatno već ove godine, ali ne treba čuditi ako mu se i poslije toga opet desi neuspjeh, mada da li je uopšte neuspjeh izgubiti od Daniila i Saše u završnicama slema?

Rad, red i disciplina, mnogo je prostora za napredak, a kada se sve kockice slože, monstrumske pobjede će biti.
Slazem se sa vecinom sto si napisao osim ovih gluposti oko 25 i 30 GS titula. Da li si ti svjestan sta to znaci? Glupo je uopste pomisljati o tome i Alcarazu a i njegovim navijacima.

Moja neka prognoza je od 10 do 15 titula, to bi mu bila mjera i jako zavidna karijera :thumbup:
Nisamsdaali
Posts: 565
Joined: 03/10/2022 20:38

#120 Re: Australian Open 2024

Post by Nisamsdaali »

Ne možeš drug reć istovremeno da očekuješ 30 slamova, a da porazi od ace i mede b2b nisu neuspjeh. Slažem se, nisu, jer Alkarazu niko ne garwntuje ni 5 slamova ni da ne može uzet 25, niti je nivo velike trojke u ovom momentu, ali ako si sam zacrtao tako visoku ljestvicu onda je neuspjeh poraz od svakog osim ATG igrača
Pklat4
Posts: 205
Joined: 08/11/2016 19:34

#121 Re: Australian Open 2024

Post by Pklat4 »

Ne znam da li si me shvatio najbolje, mislio sam pod 25 godina da mu može neka povreda zakucati karijeru, a pod 30 slemova baš postaviti neke nerealne brojke. Oboje je naravno gotovo nemoguće da se desi, ali ništa nije neizvodivo u životu. Brojke su nebitne na kraju krajeva iz konteksta. :D

@Nisamsdaali
Možda bi i bili neuspjeh da je Alcaraz sad ATG igrač, ali očigledno još nije.
Trile_
Posts: 19
Joined: 16/07/2023 01:06

#122 Re: Australian Open 2024

Post by Trile_ »

Pklat4 wrote: 26/01/2024 00:28 Ne znam da li si me shvatio najbolje, mislio sam pod 25 godina da mu može neka povreda zakucati karijeru, a pod 30 slemova baš postaviti neke nerealne brojke. Oboje je naravno gotovo nemoguće da se desi, ali ništa nije neizvodivo u životu. Brojke su nebitne na kraju krajeva iz konteksta. :D

@Nisamsdaali
Možda bi i bili neuspjeh da je Alcaraz sad ATG igrač, ali očigledno još nije.
Nismo se razumili onda, sve 5 :zjev:

Mnogi ljudi nisu svjesni sta je uzeti npr. 15 GS titula i da je to do pojave Federera bilo nemoguce, a sada sam primijetio da se olako razbacuje ciframa. Te ovaj ce toliko te onaj ce toliko, pustite momke nek igraju. Alcaraza i jest jebalo to sto je umislio sebi u glavi da ce postati najveci svih vremena poslije par titula.
Pklat4
Posts: 205
Joined: 08/11/2016 19:34

#123 Re: Australian Open 2024

Post by Pklat4 »

Najbolja stvar koja može da se desi tenisu je da Sinner sada uzme slem. To bi bila šamarčina i Novaku i Carlosu, obojica bi morali dizati svoje nivoe za iduće slemove. Kakav bi tek Roland Garros onda bio, Sinner sa prvom grand slem titulom, Rafa, Novak, Alcaraz, ovako dobar Zverev.. Ijao. :izet:
User avatar
necko_hz
Posts: 3595
Joined: 18/04/2009 12:36

#124 Re: Australian Open 2024

Post by necko_hz »

Dva potpuno različita izdanja. Sinner fenomenalan, fokusiran, kad napadne pogodi što treba, u razmjenama stabilan, malo šta poklanja.

S druge strane, Novak, izuzev prvog poena u meču, katastrofalan. Van balansa, griješi, ne osjeća nijedan udarac.

Nije prvi put, svakako. Ovo Sinnera lako može zavarati, jer kad ovaj pojača dinamika se naglo mijenja i valja se pravovremeno prilagoditi tome.
User avatar
karanana
Posts: 47333
Joined: 26/02/2004 00:00

#125 Re: Australian Open 2024

Post by karanana »

Gotovo
Post Reply