KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
NediM17
Posts: 21861
Joined: 05/11/2009 11:49

#2701 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Nema nule za plaćanje, uvijek ima onaj fiksni dio (0,6602 KM/m2 za domaćinstva i 1,1226 za poslovne prostore svih 12 mjeseci plus PDV) i na to još potrošena energija po kalorimetru.
eagle29
Posts: 4
Joined: 21/10/2022 20:00

#2702 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by eagle29 »

Hrasno nema grijanja, ujutro puste samo jednu cijev
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4570
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2703 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

eagle29 wrote: 24/10/2023 17:58 Hrasno nema grijanja, ujutro puste samo jednu cijev
ako nemaš grijanja zovi toplane i upravitelja - radijatori su blago mlaki ujutro
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15777
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2704 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by problemnatravunu »

eagle29 wrote: 24/10/2023 17:58 Hrasno nema grijanja, ujutro puste samo jednu cijev
šta znači "puste jednu cijev"?
jesi siguran da su ti radijatori odzračeni ?
User avatar
LeonardoAC
Posts: 932
Joined: 21/12/2009 21:57

#2705 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by LeonardoAC »

vjeshalica wrote: 22/10/2023 11:38 Yel neko ugradjivao kalorimetar i koliko ga je dosla ta igranka preko javnog poziva
Stanujem u zgradi gdje je to tehnicki izvodivo i niko od komsija se nije odlucio na ugradnju kalorimetra. razlog jednostavan - nema ama bas nikakve racunice i isplativosti 😄 kada bi ukinuli ovo famozno “odrzavanje” to bi onda bila druga prica. ( nikako mi nije jasno kako je to uopste zakonito i sta mene kao krajnjeg potrosaca zanima njegovo odrzavanje ? Zasto vodovod ne naplacuje “odrzavanje” vec isporuceni kubik vode? Zasto kjkp rad ne naplacuje odrzavanje kontejnera i vozila ? Ako vec imam sistem mjerenja po potrosnji nije li logika da toliko i platim… ali, ali)
User avatar
drug_profi
Posts: 50878
Joined: 16/07/2012 16:00

#2706 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

LeonardoAC wrote: 28/10/2023 22:59
vjeshalica wrote: 22/10/2023 11:38 Yel neko ugradjivao kalorimetar i koliko ga je dosla ta igranka preko javnog poziva
Stanujem u zgradi gdje je to tehnicki izvodivo i niko od komsija se nije odlucio na ugradnju kalorimetra. razlog jednostavan - nema ama bas nikakve racunice i isplativosti 😄 kada bi ukinuli ovo famozno “odrzavanje” to bi onda bila druga prica. ( nikako mi nije jasno kako je to uopste zakonito i sta mene kao krajnjeg potrosaca zanima njegovo odrzavanje ? Zasto vodovod ne naplacuje “odrzavanje” vec isporuceni kubik vode? Zasto kjkp rad ne naplacuje odrzavanje kontejnera i vozila ? Ako vec imam sistem mjerenja po potrosnji nije li logika da toliko i platim… ali, ali)
Dobra si pitanja postavio.
Da je to 3-4 marke kao vodovod, struja i plin, ne bi bio problem, ali mašala oni uzmu lopatom, kao da mi svakih 5-10 godina sve radijatore i ventile zamijene. Imam 3 radijatora u stanu. 30 i nesto maraka mjesecno odrzavanja van grijne sezone. 150 maraka godisnje.
Evo oktobar prodje, grijanje maltene nije ni trebalo, ali ce uredno doci skoro 3 marke po kvadratu. Kao da je bio minus 5

Ovdje se mora podvlačiti refa na kraju sezone ko je kome dužan, a ne dizati plate od viška para.
DON_eARL
Posts: 3742
Joined: 31/10/2010 22:26

#2707 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

vjeshalica wrote: 22/10/2023 11:38 Yel neko ugradjivao kalorimetar i koliko ga je dosla ta igranka preko javnog poziva
Ugrađen prije koji dan kod mene, 300KM je kalorimetar bio preko javnog poziva. Dodatno sam mijenjao ventile na radijatorima i postavio termostatske glave. Pored toga prije ulaza cijevi u stan postavljen filter i dodatni ventil koji se može vezati sa termostatom u stanu i automatski zatvarati protok tople vode po potrebi.

Ventili i termostatske glave su me izašle na kraju otprilike koliko sam uštedio na javnom pozivu. Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25185
Joined: 08/09/2005 20:08

#2708 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

DON_eARL wrote: 29/10/2023 07:49 Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.

Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2709 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.
1. temperatura se može regulisati ugradnjom elektromehaničkog ventila ispred stana i termostata (mene je koštalo cca 300 KM)
lošija ti je varijanta da regulišeš na ventilima samog radijatora jer su većinom zapekli i zapravo ne rade
2. ako ti je bez kalorimetra hladno u stanu i nisi zadovoljan grijanjem to znači da ti je izolacija loša i mogao bi i više plaćati sa kalolimetrom.
ako ti je sada u stanu zimi vruće ili prevruće uštedit ćeš (meni je ušteda prošle zime bila cca 800 KM u odnosu na paušal)
3. kalorimetar je vlasništvo toplana ali šta te to briga oni su odgovorni za ispravnost i servis
4. ovo pitanje kako se ko izbori tamo kod njih
Last edited by znalacf on 30/10/2023 12:02, edited 2 times in total.
NediM17
Posts: 21861
Joined: 05/11/2009 11:49

#2710 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

KaloRimetar.
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2711 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Ateista wrote: 09/10/2023 09:03
VladaFBiH wrote: 05/10/2023 09:08
homar wrote: 05/10/2023 08:46 Mnogo je nejasnoća u vezi ugradnje kalolimetara. Ja sam na listi za ugradnju, ali sam odustao jer nisam dobio odgovore na nekoliko pitanja iz Toplana i Ministarstva:
- Da li se može tempirati teperatura u stanu sa ugrađenim kalolimetrom, može ako se pretvoriš u robota i svaki trenutak ručno otvaraš i zatvaraš ventile, automatski ne može, na ovo pitanje nema zvaničnog odgovora.
- Da li račun za grijanje može biti veći sa ugrađenim kalolimetrom od računa u stanu bez kalolimetra, može, odgovor od zvaničnika nisam dobio.
- Čije je vlasništo kalolimetar, ko vrši baždarenje, ovo baždarenje plaća stanar, platio je ugradnju a nije njegovo vlasništvo, čije je vlasništo, nisam dobio odgovor.
- Da li se, ako ugradim kalolimetar, mogu isključiti sa centralnog gradskog grijanja kao i oni koji nemaju kalolimetar, odgovr nezvanični je ne možeš se isključiti, zvaničnog odgovora nema.

U vezi sa ugradnjom kalolimetra je pravi cirkus koji su stvorile Toplane i Ministarstvo komunalne privrede KS, a ko će plaćati taj cirkus zna se.
Gospodo iz Ministarstva i Toplana otiđite van države i vidite kako je ovo piranje riješeno, ne palamudite i ne srljajte kao bezglave kokoši.
Ovo bi trebali da budu odgovori na tvoja pitanja:

- Ne, kalorimetar samo broji "kalorije" a za fino regulisanje temperature imaš termo glave na svakom radijatoru i/ili onaj "termostat sa ventilom" (ne znam kako ga zovu) što se ugradi kod kalorimetra da zatvara dovod tople vode kada postigne temp na mjernom mjestu
- Da, ovo zavisi od puno faktora (izolacija, naštimana temperatura u stanu, stolarija, da li držiš otvoren prozor cijeli dan da se "lufta",...) ali u praksi je moguće da bude veći račun jer kalorimetar zahtijeva i dosta drugih stvari da bi se isplatio npr. moraš imati termo glave na svim radijatorima
- Vjerovatno toplana isto kao za vodovod i EP - ti platiš brojilo a oni su "vlasnici"
- Nemaš različit status od nekoga ko nema kalorimetar
Vezano za mogucnost veceg racuna sa kalorimetrom, ako neko individualno ugradi sebi, znaci ne kompletan haustor, to znaci da ostatak funkcionise kao i ranije, odnosno toplane pustaju i gase grijanje kad im je cejf. To onda znaci i da onaj ko ima kalorimetar zavisi kad ce toplane pustiti grijanje i mogu ga samo redukovati, nikako pojacati. Onaj ko ima kalorimetar ne moze sebi pustiti grijanje kad toplane ugase cijelom haustoru, tako da on moze samo umanjiti potroanju a ne postoji mogucnost da je poveca.
Volio bih sad da mi neki strucnjak iz toplana objasni kako je onda moguce da dodje veci racun u odnosu na pausal ako on moze samo smanjiti ili u najgorem slucaju imati istu potrosnju kao i ostali ako su mu ventili stalno odvrnuti... :-)
Mogu razumjeti da nije svaka zgrada isto izolovana i da bi cijena pausala trebala biti neki prosjek, pa zbog toga u slabije izolovanim zgradama imamo vecu potrosnju nego prosjek koji bi kao trebao biti kalkulacija za pausal, ali sigurno ne ugradjuju kalorimetre oni koji se smrzavaju vec oni koji imaju kakvu takvu izolaciju i kojima je vruce inace u stanu, a vecini je vruce, i tu nema nikakve logike da mogu imati vece racune, odnosno to pokazuje koliko je nacin obracuna nerealan.
Moguće je da dođe veći račun ako je baš loša izolacija i loša pozicija stana jer paušal je izračunat (trebao bi biti) prema nekoj srednjoj potrošnji osrednje izolovanog stana tako da ako je, kako sam rekao, izolacija loša i pozicija na kraju zgrade može doći i veći račun od paušala
User avatar
sime_cipol
Posts: 16694
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2712 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sime_cipol »

Haris.ba wrote: 29/10/2023 14:25
DON_eARL wrote: 29/10/2023 07:49 Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.

Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
DON_eARL
Posts: 3742
Joined: 31/10/2010 22:26

#2713 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

sime_cipol wrote: 30/10/2023 18:13
Haris.ba wrote: 29/10/2023 14:25
DON_eARL wrote: 29/10/2023 07:49 Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.

Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
Sa stolarijom koja je u stanu do sada je bilo prevruće, do mjere da se svako malo moralo provjetravati. Ja ni ne želim da mi grije kako je grijalo ranije - dovoljno je 20-22°C u dnevnom boravku, ostale prostorije u zavisnosti od potrebe.

Isto tako, poprilično znači i opcija da se zavrne grijanje u potpunosti kada se duži period ne boravi u stanu. Zašto da plaćam 200+KM ako 15 dana nisam tu?

U svakom slučaj, ja pišem kakva će biti iskustva tokom grijne sezone, pa makar dolazilo i 300KM. :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4570
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2714 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

sime_cipol wrote: 30/10/2023 18:13
Haris.ba wrote: 29/10/2023 14:25
DON_eARL wrote: 29/10/2023 07:49 Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.

Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
heheheh hodaju u vunenim čarapicama i pokrivaju se dekicom i kažu da su uštedili :D
User avatar
Ateista
Posts: 46844
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2715 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

znalacf wrote: 30/10/2023 10:06
Ateista wrote: 09/10/2023 09:03
VladaFBiH wrote: 05/10/2023 09:08

Ovo bi trebali da budu odgovori na tvoja pitanja:

- Ne, kalorimetar samo broji "kalorije" a za fino regulisanje temperature imaš termo glave na svakom radijatoru i/ili onaj "termostat sa ventilom" (ne znam kako ga zovu) što se ugradi kod kalorimetra da zatvara dovod tople vode kada postigne temp na mjernom mjestu
- Da, ovo zavisi od puno faktora (izolacija, naštimana temperatura u stanu, stolarija, da li držiš otvoren prozor cijeli dan da se "lufta",...) ali u praksi je moguće da bude veći račun jer kalorimetar zahtijeva i dosta drugih stvari da bi se isplatio npr. moraš imati termo glave na svim radijatorima
- Vjerovatno toplana isto kao za vodovod i EP - ti platiš brojilo a oni su "vlasnici"
- Nemaš različit status od nekoga ko nema kalorimetar
Vezano za mogucnost veceg racuna sa kalorimetrom, ako neko individualno ugradi sebi, znaci ne kompletan haustor, to znaci da ostatak funkcionise kao i ranije, odnosno toplane pustaju i gase grijanje kad im je cejf. To onda znaci i da onaj ko ima kalorimetar zavisi kad ce toplane pustiti grijanje i mogu ga samo redukovati, nikako pojacati. Onaj ko ima kalorimetar ne moze sebi pustiti grijanje kad toplane ugase cijelom haustoru, tako da on moze samo umanjiti potroanju a ne postoji mogucnost da je poveca.
Volio bih sad da mi neki strucnjak iz toplana objasni kako je onda moguce da dodje veci racun u odnosu na pausal ako on moze samo smanjiti ili u najgorem slucaju imati istu potrosnju kao i ostali ako su mu ventili stalno odvrnuti... :-)
Mogu razumjeti da nije svaka zgrada isto izolovana i da bi cijena pausala trebala biti neki prosjek, pa zbog toga u slabije izolovanim zgradama imamo vecu potrosnju nego prosjek koji bi kao trebao biti kalkulacija za pausal, ali sigurno ne ugradjuju kalorimetre oni koji se smrzavaju vec oni koji imaju kakvu takvu izolaciju i kojima je vruce inace u stanu, a vecini je vruce, i tu nema nikakve logike da mogu imati vece racune, odnosno to pokazuje koliko je nacin obracuna nerealan.
Moguće je da dođe veći račun ako je baš loša izolacija i loša pozicija stana jer paušal je izračunat (trebao bi biti) prema nekoj srednjoj potrošnji osrednje izolovanog stana tako da ako je, kako sam rekao, izolacija loša i pozicija na kraju zgrade može doći i veći račun od paušala
Naveo sam i ja to na kraju da je to vjerovatno prosjek i da mi je ok ako dodje malo veci racun u slabijd izolovanim zgradama, ali ako je nekom vruce u stanu i ugradi kalorimetre i nakin toga dodje veci racun, nesto ne stima,a takva su iskustva.
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2716 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

VladaFBiH wrote: 31/10/2023 08:17
sime_cipol wrote: 30/10/2023 18:13
Haris.ba wrote: 29/10/2023 14:25


Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
heheheh hodaju u vunenim čarapicama i pokrivaju se dekicom i kažu da su uštedili :D
evo meni očitano 70 KM za oktobar jer su grijali samo tri dana, a na paušalu bih platio 200 KM
temperatura mi je 23 c
User avatar
drug_profi
Posts: 50878
Joined: 16/07/2012 16:00

#2717 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Dobro nisu ni grijali faktički. Nama će naplatiti punu cijenu, ali tek trebaš vidjeti koliki će račun biti kada isporuka toplote bude u punoj snazi. Možda na kraju ispadne paušal isplatniji.
Tek nakon pune sezone možemo rekapitulaciju napraviti.
Ako ti ne bude mrsko, daj nas drži informisane.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25185
Joined: 08/09/2005 20:08

#2718 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

znalacf wrote: 31/10/2023 08:42
evo meni očitano 70 KM za oktobar jer su grijali samo tri dana, a na paušalu bih platio 200 KM
temperatura mi je 23 c
Za tri dana grijanja 70KM?
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2719 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Haris.ba wrote: 31/10/2023 09:04
znalacf wrote: 31/10/2023 08:42
evo meni očitano 70 KM za oktobar jer su grijali samo tri dana, a na paušalu bih platio 200 KM
temperatura mi je 23 c
Za tri dana grijanja 70KM?
pa za 0 dana je 60 KM ("održavanje instalirane snage" ha ha ha ) pa jarane pljačkaju nas svakako, ali ovako je bar ušteda.
Oni nama svima fakturišu to što imaju desetine miliona maraka neplaćenih računa i koje nikad neće naplatiti i zato je sve to uračunato u cijenu grijanja
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2720 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

drug_profi wrote: 31/10/2023 09:02 Dobro nisu ni grijali faktički. Nama će naplatiti punu cijenu, ali tek trebaš vidjeti koliki će račun biti kada isporuka toplote bude u punoj snazi. Možda na kraju ispadne paušal isplatniji.
Tek nakon pune sezone možemo rekapitulaciju napraviti.
Ako ti ne bude mrsko, daj nas drži informisane.
Meni je ovo peta zima sa kalorimetrom i ušteda(u odnosu na paušal) mi je bila 400 do 500 KM po sezoni prije rata u ukrajini i poskupljenja plina.
prošle zime kako je skuplje grijanje, veća je i ušteda pa je zima prošla sa 750 KM manje u odnosu na paušal.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17417
Joined: 31/03/2019 14:56

#2721 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

znalacf wrote: 31/10/2023 08:42
VladaFBiH wrote: 31/10/2023 08:17
sime_cipol wrote: 30/10/2023 18:13
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
heheheh hodaju u vunenim čarapicama i pokrivaju se dekicom i kažu da su uštedili :D
evo meni očitano 70 KM za oktobar jer su grijali samo tri dana, a na paušalu bih platio 200 KM
temperatura mi je 23 c
Nisu grijali 3 dana samo, od 15tog je bilo bar 10 dana ujutro i uvece jer se tokom dana nije imalo potrebe grijati.
User avatar
drug_profi
Posts: 50878
Joined: 16/07/2012 16:00

#2722 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

znalacf wrote: 31/10/2023 09:22
drug_profi wrote: 31/10/2023 09:02 Dobro nisu ni grijali faktički. Nama će naplatiti punu cijenu, ali tek trebaš vidjeti koliki će račun biti kada isporuka toplote bude u punoj snazi. Možda na kraju ispadne paušal isplatniji.
Tek nakon pune sezone možemo rekapitulaciju napraviti.
Ako ti ne bude mrsko, daj nas drži informisane.
Meni je ovo peta zima sa kalorimetrom i ušteda(u odnosu na paušal) mi je bila 400 do 500 KM po sezoni prije rata u ukrajini i poskupljenja plina.
prošle zime kako je skuplje grijanje, veća je i ušteda pa je zima prošla sa 750 KM manje u odnosu na paušal.
E to je već nešto.
User avatar
Ateista
Posts: 46844
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2723 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

znalacf wrote: 31/10/2023 09:22
drug_profi wrote: 31/10/2023 09:02 Dobro nisu ni grijali faktički. Nama će naplatiti punu cijenu, ali tek trebaš vidjeti koliki će račun biti kada isporuka toplote bude u punoj snazi. Možda na kraju ispadne paušal isplatniji.
Tek nakon pune sezone možemo rekapitulaciju napraviti.
Ako ti ne bude mrsko, daj nas drži informisane.
Meni je ovo peta zima sa kalorimetrom i ušteda(u odnosu na paušal) mi je bila 400 do 500 KM po sezoni prije rata u ukrajini i poskupljenja plina.
prošle zime kako je skuplje grijanje, veća je i ušteda pa je zima prošla sa 750 KM manje u odnosu na paušal.
Fina je to usteda. Nisam upratio jesi li naveo koja zgrada je u pitanju, kakva je izolacija, prozori i slicno?
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#2724 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Ateista wrote: 31/10/2023 09:31
znalacf wrote: 31/10/2023 09:22
drug_profi wrote: 31/10/2023 09:02 Dobro nisu ni grijali faktički. Nama će naplatiti punu cijenu, ali tek trebaš vidjeti koliki će račun biti kada isporuka toplote bude u punoj snazi. Možda na kraju ispadne paušal isplatniji.
Tek nakon pune sezone možemo rekapitulaciju napraviti.
Ako ti ne bude mrsko, daj nas drži informisane.
Meni je ovo peta zima sa kalorimetrom i ušteda(u odnosu na paušal) mi je bila 400 do 500 KM po sezoni prije rata u ukrajini i poskupljenja plina.
prošle zime kako je skuplje grijanje, veća je i ušteda pa je zima prošla sa 750 KM manje u odnosu na paušal.
Fina je to usteda. Nisam upratio jesi li naveo koja zgrada je u pitanju, kakva je izolacija, prozori i slicno?
vojnicko je zgrada nova je vanjska stolarija i u pozicija srednja (nije prizemlje, nije krov, nije kraj zgrade)
User avatar
Ateista
Posts: 46844
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2725 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

znalacf wrote: 31/10/2023 15:33
Ateista wrote: 31/10/2023 09:31
znalacf wrote: 31/10/2023 09:22
Meni je ovo peta zima sa kalorimetrom i ušteda(u odnosu na paušal) mi je bila 400 do 500 KM po sezoni prije rata u ukrajini i poskupljenja plina.
prošle zime kako je skuplje grijanje, veća je i ušteda pa je zima prošla sa 750 KM manje u odnosu na paušal.
Fina je to usteda. Nisam upratio jesi li naveo koja zgrada je u pitanju, kakva je izolacija, prozori i slicno?
vojnicko je zgrada nova je vanjska stolarija i u pozicija srednja (nije prizemlje, nije krov, nije kraj zgrade)
Pretpostavljam da je starija zgrada i osim novih prozora da nema neku sad posebnu izolaciju, u tom slucaju to jeste bolje nego sto sam ocekivao. Polozaj svakako dodatno pomaze.
Post Reply