Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zarko.filip
Posts: 1636
Joined: 26/02/2010 21:44

#551 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by zarko.filip »

Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
Bravo za komentar.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1051
Joined: 11/11/2017 22:49

#552 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by donnie_darko »

goredole wrote: 02/09/2023 00:20
donnie_darko wrote: 01/09/2023 16:48

U pravu si, ne znam zasto jedno sekularno drustvo koje je odvojilo drzavu od religije odaje pocast i dize spomenike svojim srednjovjekovnim vladarima, i ne naziva svoje sinove i kcerke Tvrtko, Katarina, Kulin... :run:

Kakvih si se gluposti nalupao ne bi te se postidili ni u stabu HDZ-a!!
pa na dobrom je tragu. ako se vec prihvata srednjovjekovna bosna kao dio nekog identiteta zasto ne vidimo da djecu sa imenima Tvrtko, Vladislav, Katarina, Jelena...a, da, cherry picking
MOZDA ali samo Mozda, zato jer je u vremenu izmedju srednjeg vijeka i modernog doba, velika vecina naroda Bosne prestala da budu krscani i postali su muslimani koji koriste islamska imena. Ali mozda, eto sta ja znam...

I da odgovorim svakom levatu koji je vec pomislio da me pita to pitanje, Ne promjena vjere ne iskljucuje osobu iz njene nacionalne pripadnosti te historije te nacije - i ako mislis drugacije zadrti si fasista!
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#553 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Truba »

vernes81 wrote: 01/09/2023 16:51
Truba wrote: 01/09/2023 13:11 samo diktatori za života dobijaju imena ulica i država
mnogopoštovani dr. čović će dobiti nakon smrti sve počasti

ako može aziza šaćirbey može i dr. čović


i moj stari je bio rob kopo rovove armiji r bih po sarajevu
nikom ništa
Jesu li ti starog poslije kopanja vracali u logor ili kuci?
Nisu pricali mnogo o tome ali celi grad je bio logor
Cesto su upadali u stan trazili dokaze al nam nikad nista nisu nasli

Jednom je zdusio celinim ili cacinim junacima s tamica zato sto ga je jedan od vojnika prepoznao da mu je nekoc ucinio dobro pa reko vozacu kod hepoka da uspori i reko mu iskaci
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#554 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

donnie_darko wrote: 02/09/2023 04:26
goredole wrote: 02/09/2023 00:20
pa na dobrom je tragu. ako se vec prihvata srednjovjekovna bosna kao dio nekog identiteta zasto ne vidimo da djecu sa imenima Tvrtko, Vladislav, Katarina, Jelena...a, da, cherry picking
MOZDA ali samo Mozda, zato jer je u vremenu izmedju srednjeg vijeka i modernog doba, velika vecina naroda Bosne prestala da budu krscani i postali su muslimani koji koriste islamska imena. Ali mozda, eto sta ja znam...

I da odgovorim svakom levatu koji je vec pomislio da me pita to pitanje, Ne promjena vjere ne iskljucuje osobu iz njene nacionalne pripadnosti te historije te nacije - i ako mislis drugacije zadrti si fasista!
o kojoj nacionalnoj pripadnosti i historiji nacije ovdje pricamo ako su uzme u obzir da su nacije kao kolektiv i skup počele nastajati krajem 18. i početkom 19. stoljeća?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#555 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Izgleda Hafis uskrsnuo? Ili je vaskrsnuo? :bih:
HelaS
Posts: 5799
Joined: 22/09/2018 13:21

#556 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

Sjajni Ibrahim Prohić na FB
Ne uspjevam nikako odgonetnuti kakve veze sa nama ima vladar koji je na tronu bio skoro prije hiljadu godina !?
Hoće li se ovim spomenikom poboljšati ukupna situacija u društvu, hoće li se povećati društvena produktivnost i funkcionalnost državnih organa, hoće li, da skratim, građanima ovdje biti išta bolje u bilo kojem segmentu života ?
Neku slabašnu logiku može se naći u činjenici da su država BiH , njen teritorijalni integritet i subjektiivitet ugroženi.
Može li buđenje sentimenata na istorijska fakta i vladara kada je srednjovjekovna Bosna (koju slijedi sadašnja BiH) bila snažna država pomoći u prevazilaženju aktuelnih teškoća i prijetnji !?
Pa, dobro, onda se nameće pitanje na koji način će spomenik pomoći BiH pred neupitnim prijetnjama izvana i iznutra ?
Da preformuliram pitanje, ko od ovog perforrmansa ima koristi ?
P.S.
Subjektivni stav, ako uvažimo simboliku i njenu ulogu u realitetu, više bih volio da je na pločniku ¸¸u po Sarajeva ¸¸osvanuo Emerik Blum.
Simbolika uvijek nosi neku poruku. U ovome slučaju (E.Blum) poruka bi imala snažniju vezu s realitetom i aktuelnim potrebama građana , a i države.
User avatar
emigrazione
Posts: 7372
Joined: 01/09/2010 13:40

#557 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by emigrazione »

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
A Hrvati nisu :lol: :lol:
HelaS
Posts: 5799
Joined: 22/09/2018 13:21

#558 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

emigrazione wrote: 02/09/2023 09:14
Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
A Hrvati nisu :lol: :lol:
Pa i nisu. Zašto se smiješ u svom neznanju :?
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#559 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

mozemo mi za sebe misliti da smo u 14. vijeku bili neka civija i faktor u evropi (ono, na dvoru tvrtka se jelo escajgom, a na barbarskom zapadu prstima) i da smo se pitali nesto kao sto i danas mozemo misliti da smo nekome bitni ali cinjenice govore da su u najvecoj mjeri bosna (kao i hrvatska) bili vazali madzarima.
Image
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#560 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
Ono, kad si bezobrazan, a uz to još i zatrovan srpsko/hrvatskim nacionalšovinizmom pa napišeš tupavi post.

Zamijeni riječ Bošnjak i Bosna u komentaru, pa isto pitaj Engleze, Irance, cijelu J. Ameriku itd. Od kada se to mijenjanjem religije odriče predaka? Po toj kamenjarsko-šumskoj logici niko nema historije jer su svi mijenjali religije.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#561 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

irac300 wrote: 02/09/2023 09:31
Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
Ono, kad si bezobrazan, a uz to još i zatrovan srpsko/hrvatskim nacionalšovinizmom pa napišeš tupavi post.

Zamijeni riječ Bošnjak i Bosna u komentaru, pa isto pitaj Engleze, Irance, cijelu J. Ameriku itd. Od kada se to mijenjanjem religije odriče predaka? Po toj kamenjarsko-šumskoj logici niko nema historije jer su svi mijenjali religije.
mislim da niko ne dovodi pitanje postojanje bosanskog kraljevstva u 14 vijeku kao što se ne može dovesti u pitanje ni prisustvo ilira, pa prije njih rimljana na ovim prostorima i njihovu isprepletenost do dolaska slavena. po meni, ono sto zulja narod koji kriticki razmislja spram ovoga je mitomanija u povojima sa tendencijom makedonizacije historije na nivou svojatanja Ace Velikog.

Ivan Lovrenovic napisa u svojem eseju sljedece za povelju Kulina bana
Što je s Kulinovom poveljom? Jedan trgovački ugovor, sastavljen na latinskom jeziku uz dodanu vernakularnu varijantu za lokalnu upotrebu, koji je srećom i slučajem sačuvan, za razliku od mnogih drugih koji nisu. Značaj mu je neosporan – historijski, diplomatički, paleografski, lingvistički, to je u znanosti ustanovljeno davno, ali oni koji ga danas proglašavaju „rodnim listom bosanske državnosti“ kad bi malo hladnije glave poslušali vlastitu egzaltiranu frazu, valjda bi i sami otkrili koliko je ironije u njoj sadržano. Skoro da se kaže: kakav efemeran papir, iz jedne davno propale feudalne državice, takva i državnost.

isto se moze primjeniti i na slucaju Tvrtka I jer sta je poenta velicanja feudalnog velmoza koji je imao uslovnu kontrolu nad teritorijem vecim od moderne BIH?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#562 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Haris.ba »

goredole wrote: 02/09/2023 10:01 isto se moze primjeniti i na slucaju Tvrtka I jer sta je poenta velicanja feudalnog velmoza koji je imao uslovnu kontrolu nad teritorijem vecim od moderne BIH?
Pa davanje isareta buducim generacijama. Ako budes kontrolisao teritoriju vecu od moderne Bosne, dobices spomenik.
L u c i f e r
Posts: 12324
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#563 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by L u c i f e r »

Sto ga vise dusmani kude i osporavaju,

Tvrtko nam je sve tvrdji. :bih:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#564 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

goredole wrote: 02/09/2023 10:01 isto se moze primjeniti i na slucaju Tvrtka I jer sta je poenta velicanja feudalnog velmoza koji je imao uslovnu kontrolu nad teritorijem vecim od moderne BIH?
U Sarajevu. :D Koje tad nije ni postojalo...

Još fali puno ime i titula

Tvrtko I, Stjepan Kotromanić
bosanski ban
po milosti gospoda Boga kralj Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja

:D
moimoi
Posts: 4943
Joined: 01/07/2006 12:59

#565 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Ja bih napravila aleju BiH kraljeva i kraljica :D Sta fali?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#566 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Haris.ba »

moimoi wrote: 02/09/2023 10:10 Ja bih napravila aleju BiH kraljeva i kraljica :D Sta fali?
Sta ce nam aleja austrougarskih plemica? :mrgreen:
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#567 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

goredole wrote: 02/09/2023 10:01
irac300 wrote: 02/09/2023 09:31

Ono, kad si bezobrazan, a uz to još i zatrovan srpsko/hrvatskim nacionalšovinizmom pa napišeš tupavi post.

Zamijeni riječ Bošnjak i Bosna u komentaru, pa isto pitaj Engleze, Irance, cijelu J. Ameriku itd. Od kada se to mijenjanjem religije odriče predaka? Po toj kamenjarsko-šumskoj logici niko nema historije jer su svi mijenjali religije.
mislim da niko ne dovodi pitanje postojanje bosanskog kraljevstva u 14 vijeku kao što se ne može dovesti u pitanje ni prisustvo ilira, pa prije njih rimljana na ovim prostorima i njihovu isprepletenost do dolaska slavena. po meni, ono sto zulja narod koji kriticki razmislja spram ovoga je mitomanija u povojima sa tendencijom makedonizacije historije na nivou svojatanja Ace Velikog.

Ivan Lovrenovic napisa u svojem eseju sljedece za povelju Kulina bana
Što je s Kulinovom poveljom? Jedan trgovački ugovor, sastavljen na latinskom jeziku uz dodanu vernakularnu varijantu za lokalnu upotrebu, koji je srećom i slučajem sačuvan, za razliku od mnogih drugih koji nisu. Značaj mu je neosporan – historijski, diplomatički, paleografski, lingvistički, to je u znanosti ustanovljeno davno, ali oni koji ga danas proglašavaju „rodnim listom bosanske državnosti“ kad bi malo hladnije glave poslušali vlastitu egzaltiranu frazu, valjda bi i sami otkrili koliko je ironije u njoj sadržano. Skoro da se kaže: kakav efemeran papir, iz jedne davno propale feudalne državice, takva i državnost.

isto se moze primjeniti i na slucaju Tvrtka I jer sta je poenta velicanja feudalnog velmoza koji je imao uslovnu kontrolu nad teritorijem vecim od moderne BIH?
Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
moimoi
Posts: 4943
Joined: 01/07/2006 12:59

#568 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 02/09/2023 10:12
moimoi wrote: 02/09/2023 10:10 Ja bih napravila aleju BiH kraljeva i kraljica :D Sta fali?
Sta ce nam aleja austrougarskih plemica? :mrgreen:
Djeci zabavnije uciti :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#569 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:12 Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
Srećom ne..ponestalo bi trotoara u Sarajevu pod okriljem noći. :D

Pitanja su sljedeća:
- zašto okrilje noći
- lokacija
- zašto nepuno ime i funkcija
- datum postavljanja
- razlog
- zasto onako podignuta ruka kao na stecku
- zasto se gradonacelnica slikala pored sa rukom u stecak pozi...

Ako ostavimo ostrasceni nacionalizam po strani i pocnemo se baviti historijom, zasto u 21. stoljecu kod nas se otjelovljuje romantizirana historija?
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#570 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:19
irac300 wrote: 02/09/2023 10:12 Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
Srećom ne..ponestalo bi trotoara u Sarajevu pod okriljem noći. :D

Pitanja su sljedeća:
- zašto okrilje noći
- lokacija
- zašto nepuno ime i funkcija
- datum postavljanja
- razlog
- zasto onako podignuta ruka kao na stecku
- zasto se gradonacelnica slikala pored sa rukom u stecak pozi...

Ako ostavimo ostrasceni nacionalizam po strani i pocnemo se baviti historijom, zasto u 21. stoljecu kod nas se otjelovljuje romantizirana historija?
Ne znam zasto to mene pitas, niti sam umjetnik, niti sam postavljao spomenik. Ja samo kao neko ko voli historiju i to mu je struka cijenim da se neko napokon sjetio nasih historijskih velikana. Da, kasnimo dobrano sa takvim stvarima, ali kada se uzme u obzir kako se razvijalo ovo drustvo i da su nas zaobisli neki procesi koji su se desavali u Evropii, ne treba cjepidlaciti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#571 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:25 Ne znam zasto to mene pitas, niti sam umjetnik, niti sam postavljao spomenik. Ja samo kao neko ko voli historiju i to mu je struka cijenim da se neko napokon sjetio nasih historijskih velikana. Da, kasnimo dobrano sa takvim stvarima, ali kada se uzme u obzir kako se razvijalo ovo drustvo i da su nas zaobisli neki procesi koji su se desavali u Evropii, ne treba cjepidlaciti.
Volis historiju i to ti je struka?
Pa valjda onda vidis "probleme" koje sam navela...

Puno ime vladara i funkcija.
Podignuta ruka.
Povezivanje vladara sa dokumentom sa kojim on nema nikakve veze.
Povezivanje jednog perioda sa DRŽAVOM BiH - historijski naše najvažnije tekovine su AVNOJ i ZAVNOBiH - na njima zasnivamo našu državotvornost ne na kralju Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja.

Treba cjepidlačitzi jer 21. stoljece nije vrijeme da romantizirani nacionalizam dobije zamah, a sto se tice "da su nas zaobisli" neki procesi, u tim procesima smo uzivali poslije 1995.
moimoi
Posts: 4943
Joined: 01/07/2006 12:59

#572 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:19
irac300 wrote: 02/09/2023 10:12 Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
Srećom ne..ponestalo bi trotoara u Sarajevu pod okriljem noći. :D

Pitanja su sljedeća:
- zašto okrilje noći
- lokacija
- zašto nepuno ime i funkcija
- datum postavljanja
- razlog
- zasto onako podignuta ruka kao na stecku
- zasto se gradonacelnica slikala pored sa rukom u stecak pozi...

Ako ostavimo ostrasceni nacionalizam po strani i pocnemo se baviti historijom, zasto u 21. stoljecu kod nas se otjelovljuje romantizirana historija?
Da bi suknuli Bakiru :lol:

Pretpostavljam da pozdravlja svoj narod. Da drzi mac u vis, postavljalo bise pitanje-na koga podize mac :D

Ne znam da li je prof. Gavric trazio da se ne pravi halabuka i zvanicno otkrivanje, posto je vec halabuka podignuta oko samog prostora gdje treba stajati.

Mislim da su tri umjetnika radila idejna rjesenja. Ovaj je izabran. Od Adisa je valjda taj u Ze
Last edited by moimoi on 02/09/2023 10:36, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#573 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Grean »

zarko.filip wrote: 02/09/2023 01:29
Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
Bravo za komentar.
Kakva hrpa gluposti, pravo balkansko razmisljanje, brkanje vjere i nacije.

Vjera je stvar ubjedjenja a to sto su bosanski katolici i pravoslavci promijenili naciju pod uticajem crkve, izjednacili katolicanstvo sa hrvatstvom npr. je kao logicniji slijed dogadja pa imaju vise veze sa bosanskim kraljevima?

To je kao reci Albanci nisu Albanci i nemaju veze sa pretcima jer su primili islam, 70% njih ima a ovi koji su katolici su veci Albanci.

Bosnjaci su se vratili Ljiljanima dok su bh Hrvati i Srbi prihvatili kockice i trobojku. Ko onda ima vise veze sa Tvrtkom i Katarinom?
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#574 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:12
goredole wrote: 02/09/2023 10:01
mislim da niko ne dovodi pitanje postojanje bosanskog kraljevstva u 14 vijeku kao što se ne može dovesti u pitanje ni prisustvo ilira, pa prije njih rimljana na ovim prostorima i njihovu isprepletenost do dolaska slavena. po meni, ono sto zulja narod koji kriticki razmislja spram ovoga je mitomanija u povojima sa tendencijom makedonizacije historije na nivou svojatanja Ace Velikog.

Ivan Lovrenovic napisa u svojem eseju sljedece za povelju Kulina bana
Što je s Kulinovom poveljom? Jedan trgovački ugovor, sastavljen na latinskom jeziku uz dodanu vernakularnu varijantu za lokalnu upotrebu, koji je srećom i slučajem sačuvan, za razliku od mnogih drugih koji nisu. Značaj mu je neosporan – historijski, diplomatički, paleografski, lingvistički, to je u znanosti ustanovljeno davno, ali oni koji ga danas proglašavaju „rodnim listom bosanske državnosti“ kad bi malo hladnije glave poslušali vlastitu egzaltiranu frazu, valjda bi i sami otkrili koliko je ironije u njoj sadržano. Skoro da se kaže: kakav efemeran papir, iz jedne davno propale feudalne državice, takva i državnost.

isto se moze primjeniti i na slucaju Tvrtka I jer sta je poenta velicanja feudalnog velmoza koji je imao uslovnu kontrolu nad teritorijem vecim od moderne BIH?
Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
ima spomenik povelji kulina bana (doduse, bez apostolske preambule :D) u Tuzli, replika Goscanskog stecka i to je u Sarajevu. zasto nema u drugim sredinama - predpostavljam da u H i S sredinama su preokupirani drugim simbolima, a B sredine nisu jos nacisto jel srednjovjekovna Bosna poravnata sa danasnjim svjetonazorima. tako da mi je savrseno logicno da u pluralistickim sredinama (i ne u nacionalnom nego vise u intelektualnom smislu) kao sto su Tuzla i Sarajevo takvi spomenici se mogu pojaviti.

ne znam sa kojim njemcima si ti u kontaktu ali ja jos trebam da upoznam njemaca koji je pasioniran germanskim nasljedstvom (cuj ponosni na Arminiusa), a da nije historicar ili neonazista. za veliku vecinu njemaca mjerodavniji datum nastanka njemacke je 3. oktobar 1989. godine, a ne datumi kada su se mlavili na nivou plemena.
Last edited by goredole on 02/09/2023 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50554
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#575 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

Grean wrote: 02/09/2023 10:34 Bosnjaci su se vratili Ljiljanima dok su bh Hrvati i Srbi prihvatili kickice i trobojku. Ko onda ima vise veze sa Tvrtkom i Katarinom?
Erm...

Republika BiH se "vratila" ljiljanima valjda...

Bosnjaci su nakon ukidanja toga, preuzeli tu zastavu i simbole kao svoje, iako su to bili simboli RBiH. I otada ih svojataju.
Čime postaju isti kao Hrvati i Srbi.

Da simplificiram do bola. :D

Da bi napravio stvarnu analizu moraš razumjeti način na koji su se određeni simboli koristili u srednjovjekovno doba, a kako danas i da bi povlačio paralele ne možeš to izjednačiti i napisati da su se Bošnjaci "vratili" ljiljanima.
Post Reply