Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#526 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Truba »

DaysleepeR wrote: 01/09/2023 13:12 Bosna je zemlja apsurda u kojoj je 1994 vojna jedinica ARBiH Sultan Mehmed Fatih branila državu od HVO jedinice Kralj Tvrtko.

Sve je kod nas moguće.
a saće isti spomenik graditi štovatelj čiča dražinih bradonja :D
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1124
Joined: 23/02/2020 14:50

#527 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ANamelessGhoul »

Truba wrote: 01/09/2023 11:58 pročitaj pa se javi
Image

potomak osmana iz azijskih tundri došo pred travnik da ubija uzima robinje i mijenja sistem koji je postojao 100 150 a možda i 300 godina

a prije toga 70 godina zavađao velikaše, vojskom čuvao karavane a središnji im je cilj bio pokoriti cijeli svijet
Kurceva knjiga. Pisao je frajer koji nije historicar uopste i toliko je subjektivna i ne analizira izvore sto je i logicno jelde jer autor nije historicar. Citajte Inaldzika
breuer
Posts: 7209
Joined: 06/07/2009 15:44

#528 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by breuer »

sam naziv je pogrešan, to nisu turski već osmanski sultani...al hoće to kad se sve gleda očima nacionalizma 8-)
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#529 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by John Cleese »

breuer wrote: 01/09/2023 14:54 sam naziv je pogrešan, to nisu turski već osmanski sultani...al hoće to kad se sve gleda očima nacionalizma 8-)
Fakat. Vec je i sam naslov dovoljan za potpuni gubitak interesovanja za to stivo ili sta je vec izmedju korica :D
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#532 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by John Cleese »

:lol:
Iskra_Bug
Posts: 98
Joined: 11/10/2010 22:55

#533 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Iskra_Bug »

Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
breuer
Posts: 7209
Joined: 06/07/2009 15:44

#534 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by breuer »

upis ti zaudara po hrvaštini, 'alali...
John Cleese
Posts: 37618
Joined: 25/05/2010 18:30

#535 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by John Cleese »

Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?
Pa povijesne, naravno. A zasto pitas? :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14793
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#536 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by DaysleepeR »

Zemlja kojoj se osporava postojanje, državnost i historijski kontinuitet mora imperativno da ističe svoju istoriju i postojanje i kontinuitet i ime.

Stoga se narod koji bez ove države ne postoji, mora apsolutno vezati i za Tvrtka i sve nakon i prije njega što ima veze sa kontinuitetom ove države.

To je vitalni nacionalni interes bošnjaka.

Barem bi trebao biti.

Osmansko carstvo je historijski činjenično prekinulo kontinuitet bosanske države i apsurd je da se slavi u tolikom obimu kojem se slavi.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1051
Joined: 11/11/2017 22:49

#537 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by donnie_darko »

Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
U pravu si, ne znam zasto jedno sekularno drustvo koje je odvojilo drzavu od religije odaje pocast i dize spomenike svojim srednjovjekovnim vladarima, i ne naziva svoje sinove i kcerke Tvrtko, Katarina, Kulin... :run:

Kakvih si se gluposti nalupao ne bi te se postidili ni u stabu HDZ-a!!
vernes81
Posts: 1686
Joined: 25/04/2011 23:04

#538 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by vernes81 »

Truba wrote: 01/09/2023 13:11 samo diktatori za života dobijaju imena ulica i država
mnogopoštovani dr. čović će dobiti nakon smrti sve počasti

ako može aziza šaćirbey može i dr. čović


i moj stari je bio rob kopo rovove armiji r bih po sarajevu
nikom ništa
Jesu li ti starog poslije kopanja vracali u logor ili kuci?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#539 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Chmoljo »

John Cleese wrote: 01/09/2023 15:27
breuer wrote: 01/09/2023 14:54 sam naziv je pogrešan, to nisu turski već osmanski sultani...al hoće to kad se sve gleda očima nacionalizma 8-)
Fakat. Vec je i sam naslov dovoljan za potpuni gubitak interesovanja za to stivo ili sta je vec izmedju korica :D
Zajebo covjek ni poceo nije.

Bukvalno u prvoj rijeci :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 41041
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#540 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by konektovan »

Covjek bio u izbjeglistvu,..u listici hebote, ne treba mu zamjeriti na ovom pisanju. :-)
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#541 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

donnie_darko wrote: 01/09/2023 16:48
Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
U pravu si, ne znam zasto jedno sekularno drustvo koje je odvojilo drzavu od religije odaje pocast i dize spomenike svojim srednjovjekovnim vladarima, i ne naziva svoje sinove i kcerke Tvrtko, Katarina, Kulin... :run:

Kakvih si se gluposti nalupao ne bi te se postidili ni u stabu HDZ-a!!
pa na dobrom je tragu. ako se vec prihvata srednjovjekovna bosna kao dio nekog identiteta zasto ne vidimo da djecu sa imenima Tvrtko, Vladislav, Katarina, Jelena...a, da, cherry picking
suspect_zero
Posts: 26020
Joined: 11/10/2008 21:45

#542 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by suspect_zero »

Joj kako svaku temu pojedinci znaju zapoganiti :roll:
Živimo u 21 vijeku....daš djetetu ime Tvrtko i svi ga zajebavaju....a tek žene ako nije "Tvrtko".....koje traume :oops:
User avatar
konektovan
Posts: 41041
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#543 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by konektovan »

Tvrtko Hadzihafizbegovic, Vladislav Omerbegović,...... :lol:
Moglo bi proći.... :mrgreen:
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#544 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

ako je tvrtko toliko arhaično ime da li je arhaično i stjepan (koje je btw bilo tvrtkovo očinsko ime) ili katarina ili jelena?
User avatar
konektovan
Posts: 41041
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#545 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by konektovan »

Jelena i Katarina su jako lijepa imena,..i mogu proci i danas.
Stjepan se i danas cini mi se daje..ali je i ono demode..
emirolini
Posts: 3516
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#546 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by emirolini »

Tvrtko je meni predobro ime. Puna usta i zvuci zajebano. Katarina isto, jedno od najljepsih imena.

Zanimljivo je pratiti trag ljijana na plavom i svugdje u Evropi se vidi trag Bosanskog kraljevstva. Vjerujem da mnogi ovdje nemaju pojma koliki je uticaj istog bio u proslosti Evrope. I onda dodjose Osmanije i sve zajebase.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#547 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

konektovan wrote: 02/09/2023 00:43 Jelena i Katarina su jako lijepa imena,..i mogu proci i danas.
Stjepan se i danas cini mi se daje..ali je i ono demode..
hajde da ne budemo djeca, znas li kako ce jelena i katarina biti okarakterisani kao imena? :skoljka:
User avatar
konektovan
Posts: 41041
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#548 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by konektovan »

goredole wrote: 02/09/2023 00:55
konektovan wrote: 02/09/2023 00:43 Jelena i Katarina su jako lijepa imena,..i mogu proci i danas.
Stjepan se i danas cini mi se daje..ali je i ono demode..
hajde da ne budemo djeca, znas li kako ce jelena i katarina biti okarakterisani kao imena? :skoljka:
Kao lijepa vlaska i ustaska imena...mislis na to?! :mrgreen:
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#549 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

bravo kolega, sjedi pet :D
User avatar
zarko.filip
Posts: 1636
Joined: 26/02/2010 21:44

#550 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by zarko.filip »

Iskra_Bug wrote: 01/09/2023 15:37 Hajmo jednom iskreno: kakve veze danasnji Bosnjaci imaju s Tvrtkom i s kraljevinom Bosnom?

Bosnjaci su prihvatili vjeru okupatora, obicaje okupatora, imena okupatora, simbole okupatora.
400 godina Bosnjaci se nisu sjetili ljiljana, cak Gradascevic, koji se cesto navodi kao dokaz da su Bosnjaci itekako tezili ka samostalnoj bosanskoj drzavi, zapravo samo je htio veci dio kolaca za sebe unutar osmanskog carstva, zastava mu je bila ona s mjesecom i zvijezdom.
Da radna grupa SR BIH pocetkom devedesetih nije predlozila ljiljane kao zastavu, 99,5% Bosnjaka do danasnjeg dana ne bi cula za ljiljane.
A danas se forsira prica da je to nasa "tisucljetna" zastava, a duze smo koristili petokraku nego ljiljane :mrgreen:

Mislim, naravno da mi je draze da se podizu spomenici bosanskim vladarima umjesto okupatorima, ali realno to je samo simbolika.
Kad prvi Bosnjak sina nazove Tvrtkom (ili kcerku Katarinom) bez da ga vrla braca giljotiniraju onda bi se mozda moglo govoriti o nekakvoj povezanosti s kraljevinom Bosnom.
Bravo za komentar.
Post Reply