Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#76 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Dope_Man »

sehohari wrote: 08/08/2023 18:42 Zapadni kolonizatori im i jesu stvorili probleme.

Napravili društveni vakuum na 100 godina, na sve to još stavili granice crtane lenjirom.

Donijeli su takav napredak da su ograničili bilo kakvo jače obrazovanje koloniziranog stanovništva.
U Alžiru nije bilo dozvoljeno ići više od 5-6 razreda u školu, nepismenost 80%, mogu tek misliti kako je bilo u subsaharnoj Africi.

Druge kolonijalne sile su se isticale po tome što su pravile genocide ili sijekli ljudima ruke i noge ako ne žele na prinudni rad.
Kolonizatori nisu donijeli nikakve probleme koje africka plemena vec nisu imala. Oni su bili ti koji su hvatali jedni druge i prodavali u roblje za saku baruta. Nisu imali nikakav sistem obrazovanja ni prije, i sjekli su jedni druge za rostilja svakodnevno.

Ovo nije nikakvo branjenje kolonizatora, oni su se ponasali smecarski jer im je nadmoc u naoruzanju omogucavala da rade sta hoce - ali naivno je misliti da su svi problemi Africkih plemena u kolonizatorima, kao da su prije dolaska njih bili Wakanda.

Najveci problem koji su im kolonizatori donijeli su puske koje su ostavili ljudima kojima je luk i strijela vrh tehnologije, pa su njihovi sukobi postali jos brutalniji.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7545
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#77 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by AleksoMKD »

ReymondReddington wrote: 08/08/2023 20:49 Jel treba ovaj neki novi plin za EU da ide preko Niger-a? To je isto jedan od razloga za pobunu koji odgovara Rusiji.
Mislim da je Nigeriski plin i/ili nafta trebao ici preko Nigera do Alzira i dalje u Francusku.
User avatar
sehohari
Posts: 8638
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#78 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 09/08/2023 08:38
sehohari wrote: 08/08/2023 18:42 Zapadni kolonizatori im i jesu stvorili probleme.

Napravili društveni vakuum na 100 godina, na sve to još stavili granice crtane lenjirom.

Donijeli su takav napredak da su ograničili bilo kakvo jače obrazovanje koloniziranog stanovništva.
U Alžiru nije bilo dozvoljeno ići više od 5-6 razreda u školu, nepismenost 80%, mogu tek misliti kako je bilo u subsaharnoj Africi.

Druge kolonijalne sile su se isticale po tome što su pravile genocide ili sijekli ljudima ruke i noge ako ne žele na prinudni rad.
Kolonizatori nisu donijeli nikakve probleme koje africka plemena vec nisu imala. Oni su bili ti koji su hvatali jedni druge i prodavali u roblje za saku baruta. Nisu imali nikakav sistem obrazovanja ni prije, i sjekli su jedni druge za rostilja svakodnevno.

Ovo nije nikakvo branjenje kolonizatora, oni su se ponasali smecarski jer im je nadmoc u naoruzanju omogucavala da rade sta hoce - ali naivno je misliti da su svi problemi Africkih plemena u kolonizatorima, kao da su prije dolaska njih bili Wakanda.

Najveci problem koji su im kolonizatori donijeli su puske koje su ostavili ljudima kojima je luk i strijela vrh tehnologije, pa su njihovi sukobi postali jos brutalniji.
Nisu svi, ali jeste dio dovoljno velik da je smiješno pričati o bilo kakvom pozitivnom učinku.

Kolonizacija po definiciji ne može biti dobra.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7545
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#79 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by AleksoMKD »

https://en.wikipedia.org/wiki/Hausa_people

57 Miliona zivi u Nigeriji a 13 miliona u Nigeru.
User avatar
Rothmans
Posts: 2890
Joined: 21/11/2019 21:32

#80 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Rothmans »

saimidin wrote: 07/08/2023 23:29 Sa ovim rastom populacije ja ne vidim kako afrika može izbjeći nove ratove za resurse, i to će voditi ogromnom pomijeranju ljudi prema europi, što će opet imati svoje posljedice i dobre o loše
Daj samo jednu dobru posljedicu ?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18570
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#81 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by GandalfSivi »

Rothmans wrote: 09/08/2023 23:00
saimidin wrote: 07/08/2023 23:29 Sa ovim rastom populacije ja ne vidim kako afrika može izbjeći nove ratove za resurse, i to će voditi ogromnom pomijeranju ljudi prema europi, što će opet imati svoje posljedice i dobre o loše
Daj samo jednu dobru posljedicu ?
Nevjerovatno svega mi. Mozes li pasti nize sa svojim neznanjem i ignorisanjem, da ne kazem netolerancijom i rasizmom?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45713
Joined: 29/12/2005 01:20

#82 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by jeza u ledja »

Ponuda i potraznja.

Diskusija lose/dobro je tu deplasirana.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25262
Joined: 08/09/2005 20:08

#83 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Haris.ba »

Kako mi pisemo o Afrikancima, tako Germani pisu o nama.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45713
Joined: 29/12/2005 01:20

#84 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by jeza u ledja »

Haris.ba wrote: 10/08/2023 03:06 Kako mi pisemo o Afrikancima, tako Germani pisu o nama.
Ha, vjerovatno. :D
:-?
:roll:
User avatar
Rothmans
Posts: 2890
Joined: 21/11/2019 21:32

#85 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Rothmans »

GandalfSivi wrote: 09/08/2023 23:47
Rothmans wrote: 09/08/2023 23:00

Daj samo jednu dobru posljedicu ?
Nevjerovatno svega mi. Mozes li pasti nize sa svojim neznanjem i ignorisanjem, da ne kazem netolerancijom i rasizmom?
Ne prduckaj ,nego mi rastabiri , sta to mi propustamo ?
User avatar
Peacean
Posts: 2994
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#86 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Peacean »

Rothmans wrote: 10/08/2023 10:39
GandalfSivi wrote: 09/08/2023 23:47

Nevjerovatno svega mi. Mozes li pasti nize sa svojim neznanjem i ignorisanjem, da ne kazem netolerancijom i rasizmom?
Ne prduckaj ,nego mi rastabiri , sta to mi propustamo ?
Vjerovatno misli na to da će nam spasiti nacije od izumiranja i da će raditi za minimalac... Loše je što će biti samo pitanje vremena prije nego što naša kultura i običaji ne budu potisnuti od strane njihovih :-)
User avatar
deer_hunter
Posts: 1021
Joined: 28/09/2012 15:46

#87 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by deer_hunter »

El_comadante wrote: 08/08/2023 19:37
BiBi911 wrote: 08/08/2023 16:37


Kada pogledas ovako iz daljine bolje im je bilo pod Francuzima. Hajd sto su ih opismenili, naucili normalnom zivotu, izgradili boga oca jest da su ih uzimali lopatom ali ostavljali su nesto dok zapadni tajvanci i vatnik ce im sve uzeti I jos pri tome napunit glavu nekim jedinstvom I vjerom u propali Njemacki Projekte koji su nazvali komunizam.
Vec ce ih jos nalozit da krenu kao u JAR na bijele
Slažem se da nije neka sreća Rusija i Kina, međutim u velikoj mjeri sav kršljus u Africi su i napravili Europljani sa svojom kolonijalnom politikom i crtanjem ofrlje državni granica a ne onako kako bi trebalo.
A kako bi trebalo? Mislim kako bi nacrtao granice, a da su svi zadovoljni? Probaj sa BiH za pocetak. Granice su takve kakve jesu i ako cemo dosljedni biti trebali bi se držati međunarodno priznatih granica. Sve drugo daje krila separatistima u BiH i drugim zemljama.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#88 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Dope_Man »

Peacean wrote: 10/08/2023 10:46
Rothmans wrote: 10/08/2023 10:39
Ne prduckaj ,nego mi rastabiri , sta to mi propustamo ?
Vjerovatno misli na to da će nam spasiti nacije od izumiranja i da će raditi za minimalac... Loše je što će biti samo pitanje vremena prije nego što naša kultura i običaji ne budu potisnuti od strane njihovih :-)
Mislim da je dovoljno pogledati Francusku da vidimo cemu vodi veci broj afrikanaca, ili Svedsku da vidimo isto za bliskoistocne drzave. Turci i Jugosloveni (kako jos mnogi domicilni vide sve iz ex yu drzava) su, u poredjenju sa ove dvije grupe, aristokracija po ponasanju, radnim navikama itd.

Nemojmo se lagati, kultoroloski jaz izmedju Evrope i Afrike je ogroman, plus sto danas ovi koji dolaze NE ZELE da se prilagode evropskoj kulturi i nacinu zivota.
lajkujMe
Posts: 12371
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#89 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by lajkujMe »

Afrika je tezak problem jedina pozitiva tu je sto od ukidanja kolonizacije nisu vodili medjusobne ratove (medjudrzavne)

Ali se zato brate unutar drzave kolju se kao veliki i stalni coupovi.

Vrlo nestabilno podrucje s ekstremnim razlikama medju zemljama sto se tice resursa, poljoprivrede i skolovanosti.

Neke zemlje su tu bolje npr Kenia, Gana, Bocvana i tako

Dok tamo imas jedan Kongo koji se nalazi u neprestanim ratovima od 1960tih

Africi prvo treba ogromni program skolovanja, populacija mora da bude skolovana a na osnovu toga se mogi graditi drzave.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#90 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Bodkin »

Point. wrote: 08/08/2023 18:36
El_comadante wrote: 08/08/2023 16:28

Ti smatraš da im je bolje pod Francuskom?
Naravno.
Iz svecke se tako cini. Onaj ko je ikad krocio u afriku zna koliko im je dobro bilo pod bilo kojim gazdom
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18570
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#91 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by GandalfSivi »

Dope_Man wrote: 10/08/2023 12:24
Peacean wrote: 10/08/2023 10:46

Vjerovatno misli na to da će nam spasiti nacije od izumiranja i da će raditi za minimalac... Loše je što će biti samo pitanje vremena prije nego što naša kultura i običaji ne budu potisnuti od strane njihovih :-)
Mislim da je dovoljno pogledati Francusku da vidimo cemu vodi veci broj afrikanaca, ili Svedsku da vidimo isto za bliskoistocne drzave. Turci i Jugosloveni (kako jos mnogi domicilni vide sve iz ex yu drzava) su, u poredjenju sa ove dvije grupe, aristokracija po ponasanju, radnim navikama itd.

Nemojmo se lagati, kultoroloski jaz izmedju Evrope i Afrike je ogroman, plus sto danas ovi koji dolaze NE ZELE da se prilagode evropskoj kulturi i nacinu zivota.
A kurva Evropa (pogotovo Francuska) se ubila da integrise ljude u drustvo? Jebo mater, kako svi ti imigranti u Americi, ne samo da hoce da rade, nego ne staju nikako…
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#92 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Dope_Man »

GandalfSivi wrote: 10/08/2023 13:14
Dope_Man wrote: 10/08/2023 12:24

Mislim da je dovoljno pogledati Francusku da vidimo cemu vodi veci broj afrikanaca, ili Svedsku da vidimo isto za bliskoistocne drzave. Turci i Jugosloveni (kako jos mnogi domicilni vide sve iz ex yu drzava) su, u poredjenju sa ove dvije grupe, aristokracija po ponasanju, radnim navikama itd.

Nemojmo se lagati, kultoroloski jaz izmedju Evrope i Afrike je ogroman, plus sto danas ovi koji dolaze NE ZELE da se prilagode evropskoj kulturi i nacinu zivota.
A kurva Evropa (pogotovo Francuska) se ubila da integrise ljude u drustvo? Jebo mater, kako svi ti imigranti u Americi, ne samo da hoce da rade, nego ne staju nikako…
I amerika ima ogromni problem sa ilegalnim migrantima, kao i sa integracijom gdje mnogi ljudi ne mogu dvije rijeci engleskog sastaviti.

Integracije treba da pocinje od osobe, a ne od sistema domacina kojem ides. Ako zelis otici u drugu drzavu, ti kao pojedinac treba da si spreman da zivis u skladu sa kulturom i obicajima te drzave, da zelis da naucis jezik te drzave itd.. ako ne zelis, ne moras ni ici nigdje.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18570
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#93 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by GandalfSivi »

Dope_Man wrote: 10/08/2023 13:20
GandalfSivi wrote: 10/08/2023 13:14

A kurva Evropa (pogotovo Francuska) se ubila da integrise ljude u drustvo? Jebo mater, kako svi ti imigranti u Americi, ne samo da hoce da rade, nego ne staju nikako…
I amerika ima ogromni problem sa ilegalnim migrantima, kao i sa integracijom gdje mnogi ljudi ne mogu dvije rijeci engleskog sastaviti.

Integracije treba da pocinje od osobe, a ne od sistema domacina kojem ides. Ako zelis otici u drugu drzavu, ti kao pojedinac treba da si spreman da zivis u skladu sa kulturom i obicajima te drzave, da zelis da naucis jezik te drzave itd.. ako ne zelis, ne moras ni ici nigdje.
Ti problemi sa imigrantima imaju na Fox newsu i nigdje drugo. Ja za 17 godina u Americi jos nisam vidio latinosa da prosi. Od poljoprivrede, preko gradjevinarstva do sredjivanja oko kuce, Amerika bi realno propala bez njih. Rade sve sto niko drugi nece.

Ali u ovom konkretnom slucaju smo pricali o izbjeglicama iz Afrike, da vidis tek sto su ti radisni, po dva-tri posla svaki radi dok ne otvore nesto svoje. Guraju se preko reda da salju djecu u skole da se sto prije integrisu u drustvo. Isti ti sto “ne zele” da se prilagode evropskoj kulturi. Ne bih ni ja htio da me u geto bace i fakticki zatvore…
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#95 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by konoplja »

Dope_Man wrote: 10/08/2023 13:20
GandalfSivi wrote: 10/08/2023 13:14

A kurva Evropa (pogotovo Francuska) se ubila da integrise ljude u drustvo? Jebo mater, kako svi ti imigranti u Americi, ne samo da hoce da rade, nego ne staju nikako…
I amerika ima ogromni problem sa ilegalnim migrantima, kao i sa integracijom gdje mnogi ljudi ne mogu dvije rijeci engleskog sastaviti.

Integracije treba da pocinje od osobe, a ne od sistema domacina kojem ides. Ako zelis otici u drugu drzavu, ti kao pojedinac treba da si spreman da zivis u skladu sa kulturom i obicajima te drzave, da zelis da naucis jezik te drzave itd.. ako ne zelis, ne moras ni ici nigdje.
Tako je i treba naglasiti da postoji ocigledna razlika izmedju socijalnih sistema na dva kontinenta. U Americi moras da radis, u Evropi je mnogo lakse nakaciti se na sistem pa da ti ljeze kinta svaki mjesec i da si zdravstveno osiguran.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#96 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Dope_Man »

Niko od njih nije nit bacen u geto, nit na bilo koji nacin "zatvoren". Stavise, uz razne socijalne beneficije imaju jako dobre prilike, ako ih zele, za dobar start.
konoplja wrote: 10/08/2023 13:41 U Americi moras da radis, u Evropi je mnogo lakse nakaciti se na sistem pa da ti ljeze kinta svaki mjesec i da si zdravstveno osiguran.
Da, samo i u Americi ih dosta radi na crno cime podrivaju sistem. Dosta su "career criminals" koji dana postenog posla nisu, niti ce, imati u zivotu itd... Dok u EU dovoljno dobit stan i socijalu, i hladit mooda, a onda od dosade opet se okrenut kriminalu iako ti drzava nudi obucavanje za poslove, kurseve jezika itd.. al kriva je "kurva Evropa". :-)
El_comadante
Posts: 8035
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#97 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by El_comadante »

deer_hunter wrote: 10/08/2023 11:17
El_comadante wrote: 08/08/2023 19:37

Slažem se da nije neka sreća Rusija i Kina, međutim u velikoj mjeri sav kršljus u Africi su i napravili Europljani sa svojom kolonijalnom politikom i crtanjem ofrlje državni granica a ne onako kako bi trebalo.
A kako bi trebalo? Mislim kako bi nacrtao granice, a da su svi zadovoljni? Probaj sa BiH za pocetak. Granice su takve kakve jesu i ako cemo dosljedni biti trebali bi se držati međunarodno priznatih granica. Sve drugo daje krila separatistima u BiH i drugim zemljama.
BiH je drugo. Kako su se Eritreja i Južni Sudan odvojili? Znači mogu se dogovoriti. U Somaliji defakto postoje dvije države ali ovu drugu niko ne priznaje, ja bih im dao nezavisnost. Ili Kongo ratovi non stop pa pusti napravi 3 države samo da rata ne bude.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#98 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by konoplja »

Dope_Man wrote: 10/08/2023 13:41 Niko od njih nije nit bacen u geto, nit na bilo koji nacin "zatvoren". Stavise, uz razne socijalne beneficije imaju jako dobre prilike, ako ih zele, za dobar start.
konoplja wrote: 10/08/2023 13:41 U Americi moras da radis, u Evropi je mnogo lakse nakaciti se na sistem pa da ti ljeze kinta svaki mjesec i da si zdravstveno osiguran.
Da, samo i u Americi ih dosta radi na crno cime podrivaju sistem. Dosta su "career criminals" koji dana postenog posla nisu, niti ce, imati u zivotu itd... Dok u EU dovoljno dobit stan i socijalu, i hladit mooda, a onda od dosade opet se okrenut kriminalu iako ti drzava nudi obucavanje za poslove, kurseve jezika itd.. al kriva je "kurva Evropa". :-)
Takodjer, ako cemo o migracijama, iz Afrike u Ameriku je mnogo teze otici. Vecina migracija se odvija legalnim putem. Vecinom su to ljudi koji su bas zeljelji otici u Ameriku pa su izvuceni na Green Card Lottery ili preko rodbine koja je vec tamo i spajanja porodice ili su djeca nekih bogatih iz diplomatije i slicno koji odu na studije u Ameriku.
Na drugu ruku, migracije u Evropu iz Afrike su vecinom ilegalne. Totalno drugaciji profil ljudi i nemoguce je kontrolirati ko dolazi i koja im je pozadina. Zato ima mnogo vise ovih kojima je cilj da se nakace na sistem i parazitiraju. Sto je opet moguce u EU, a ne bas u USA.
Osmi Socrates
Posts: 8350
Joined: 19/10/2020 15:33

#99 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Osmi Socrates »

I Eritrea i Južni Sudan su izborili nezavisnost nakon višedecenijskih ratova.
User avatar
Peacean
Posts: 2994
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#100 Re: Mogući afrički sukob- Nigerija i Niger +saveznici

Post by Peacean »

El_comadante wrote: 10/08/2023 13:52
Ili Kongo ratovi non stop pa pusti napravi 3 države samo da rata ne bude.
Pa niko im ne brani to, problem je što svaka strana želi kompletnu zemlju i sve njene resurse.
Post Reply