Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#601 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

moke_017 wrote: 09/04/2023 23:25 Pozdrav narode, molio bi za savjet ako neko ima kod sebe oba modela trimera da me nasavjetuje. Namjeravam sebi kupiti Stihl FS 250 ili FS 350, trimer sa nožem i glavom i po specifikacijama vidim da oba trimera imaju istu snagu i da je razlika samo u vibracijama i veličini noža na glavi trimera. Razlika u cijeni je 300 KM i ukoliko kupim jedan od ova dva planiram da uz normalno održavanje, nisam laik što se tiče ovih stvari, da mi traje bar deset godina, a imam namjeru kositi sa istim ukupno neka četiri duluma na tri odvojene parcele, i sa visinom trave od niske do jako visoke. Dali je ovo moguće sa FS 250kom i dali će mi se opravdati investicija koja nije mala za moj budžet, i dali bi slučajno mogao da prođem slično sa Villagerovim BC 1900 S trimerom?
Ja taj villager imam skoro 10 godina. Zamjenio glavu za silk i karburator, ukupno 70km. Radi bez problema. Težak jeste i troši goriva više od STIHLa.

STIHL jednom kupiš do kraja života. Svake godine nova svjećica. Silk nemoj preko 2.5mm debljine. Nož koristi što manje, jer satra trimer. Prvo nauči livadu koju kosiš, pa onda stavi nož. Jer dva, tri kamena ili panja i može biti papa trimer.
U stihl ide mješavina 2% u villager 2.5.
Mješavina može stajati max 15 dana, a gorivo do mjesec a max 2 mjeseca. Kvaliteta goriva i prava mješavina su tim trimerima otac i majka. Uzmi stihl ili ina ulje za mješavinu. Oba su dobra.
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#602 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

Da dodam, nema šanse da to kosiš jedan dan, vec 2 do 3 dana za tu površinu.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#603 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

jedino ako mu je sve u brdu.
ako nije onda to ide manje vise za po dana bez problema. al ond je potrebnija dobra kosilica :D
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#604 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

sumirprimus wrote: 13/04/2023 14:08 jedino ako mu je sve u brdu.
ako nije onda to ide manje vise za po dana bez problema. al ond je potrebnija dobra kosilica :D
Trimerom 4 dunuma, visoke i srednje visoke trave. Teško.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#605 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Zadnji dio...
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#606 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by moke_017 »

hladan.preminger wrote: 13/04/2023 14:04 Da dodam, nema šanse da to kosiš jedan dan, vec 2 do 3 dana za tu površinu.
Nisam ni mislio za jedan dan sve kositi, nego je u pitanju bašča i dva voćnjaka, a što se tiče goriva sto si naveo, ja mislim da se niko ne drzi tog pravila koliko staro gorivo treba biti u trimeru, motornoj testeri i sl. Ja uglavnom uzmem Stihl dvotaktol i razmutim u 5 l benzina i to tako drzim u kanisteru dok ne potrosim. Uglavnom se drzim nekog svog pravila da mi nije gorivo starije od pola godine😂
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#607 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

ja sam prvi put ove godine iz nuzde nasuo u motorku mjeasavinu od jesenas, trebalo mi odmah, dalekopumpa hocu necu, ma haj , i nista radi normalno :lol:
kad se sjetim, kolka sam budala bio :lol: :-)
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#608 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

Ne zaglavi klip u cilindru od litre ili pet litara goriva, ali dvije ili tri sezone tako u odu karike u najboljem slučaju, a u najgorem i blok motora i klip.

STIHL alat koji u koji se sipa svježa i odgovarajuće mješavina traju minimalno 10 godina prave eksploatacije, npr. motorke koje rade dosta teže od trimera.

Svježe gorivo je najmanja investicija za dugotrajan alat.
kuli1961
Posts: 2495
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#609 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote: 14/04/2023 18:37 Svježe gorivo je najmanja investicija za dugotrajan alat
Upravo tako! U rezervoar alatke- trimer, motorka, freza - nikada nisam sipao staro gorivo, to je zaista smijesna cifra da bi bilo smisla štedjeti.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#610 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Ma ne sipam ni ja nikad do neki dan, trka frka hića mrsko mi se peglat do pumpe sipaj :mrgreen:
Uostalom ima servis i zato recimo bolje stil nego huskvarna u mom selu, stil dodje ko fau ve golf ima uvijek dijelova :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2495
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#611 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 16/04/2023 18:31 Ma ne sipam ni ja nikad do neki dan, trka frka hića mrsko mi se peglat do pumpe sipaj :mrgreen:
Uostalom ima servis i zato recimo bolje stil nego huskvarna u mom selu, stil dodje ko fau ve golf ima uvijek dijelova :mrgreen:
"STIHL- Das Motorsäge" (VW-Das Auto) :D
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#612 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kad ode dio i treba ti danas, dzaba ne znam kakvoj kvaliteti ako nema dijelova. i moras cekati, pogotovu sa motorkama, kosacicama i trimerima.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3823
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#613 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

Ima li neko da preporuči neki trimer...ili barem da kaže na šta treba obratiti pažnju kod kupovine?
Koja snaga treba onako za potrebe oko vikendice? Ima trave, ima malo sitnog rastinja al ne puno.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#614 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

anex wrote: 17/04/2023 14:38 Ima li neko da preporuči neki trimer...ili barem da kaže na šta treba obratiti pažnju kod kupovine?
Koja snaga treba onako za potrebe oko vikendice? Ima trave, ima malo sitnog rastinja al ne puno.
kolika je povrsina, opet uvijek ti je bolji i jefitniji kvalitet a ne kvantitet.
ne radim u stihlu ali uvijek stihl, ovisno o velicini placa. dobar i za ravne pvrsine i za vocnjaka brda, kanala. golf dvica snaga, izdrzljivost. sve pet :D :thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3823
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#615 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

Ma površina je 5 duluma :lol:
Al ne bi kosio sve trimerom, samo ono oko voća, malo puteve prilazne do kuče i tamo gdje ne može baš neka kosilica...
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#616 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

za manju povrsinu par stotina m2 fs55 ti je dovoljan/ne manju jednorucnu, za vece povrsine uzimas golfa dvicu to ti je fs120, za vece povrsine i sladokusce tu je fs 250 :D
naravno u kombinaciji sa kosilicom to ti je must...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3823
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#617 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

A šta joj je oznaka 120? Jačina ili šta?
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#618 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

ja ne znam jer snaga je tu negdje do 1.8kW
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#619 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

anex wrote: 17/04/2023 14:44 Ma površina je 5 duluma :lol:
Al ne bi kosio sve trimerom, samo ono oko voća, malo puteve prilazne do kuče i tamo gdje ne može baš neka kosilica...
120 ka je idealna za tebe. ak mozes ispostovat finansijski, manji trimeri nikako. i jaka kosilica.
kuli1961
Posts: 2495
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#620 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Obzirom na prethodno opisanu površinu i potrebe, ja bih preporučio Husqvarna trimer- konkretno, imam model 525 RX i prezadovoljan sam njime.
Evo zašto:
-snaga 1 kW/1,4 KS- mislim da ti je dovoljno obzirom na to šta ćeš kositi,
- pouzdan motor i kvalitetan prenos- kardanska glava, automatska glava sa silkom, jednostavno se puni;
-veoma jednostavno održavanje
-"ruksak" uprtači- na oba ramena, što je jako vazno, jer ravnomjerno opterećuje ledja;
-podeševajuće "bicikl" ručke= jednostavno upravljanje trimerom, komande na ručki -gas/stop-odlične
-uz trimer se isporučuje i nož za visoku travu, mogućnost dokupa cirkular noža; osnovni/potrebni alat
- izuzetno lagan- bez goriva, 4,9 kg,
-u slučaju potrebe, obezbijeđen ovlašteni, efikasan servis
STIHL 120/Husqvarna 525 RX- tu su njegdje po performansama, osim sto je Stihl nešto jači (0,3 kW više), ali i nešto skuplji i značajno teži za 1,4 kg
Last edited by kuli1961 on 17/04/2023 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#621 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by RagibUzoriti »

Ja sam sebi nekad davno u BiH uzeo Villager BC 1900 PE.

Sekunde jedne se nisam pokajao.

Kada bih opet uzimao, uzeo bih Villager ili AGM.

AGM motorku imam u BiH, ja sam fasciniran kako fercera.
U Skandinaviji pored Stihla i Husqvarne izabrao sam Mc Culloch motorku.

Cistač snijega Alko,eto i to da preporučim
Prezadovoljan :thumbup:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#622 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 17/04/2023 21:22 Obzirom na prethodno opisanu površinu i potrebe, ja bih preporučio Husqvarna trimer- konkretno, imam model 525 RX i prezadovoljan sam njime.
Evo zašto:
-snaga 1 kW/1,4 KS- mislim da ti je dovoljno obzirom na to šta ćeš kositi,
- pouzdan motor i kvalitetan prenos- kardanska glava, automatska glava sa silkom, jednostavno se puni;
-veoma jednostavno održavanje
-"ruksak" uprtači- na oba ramena, što je jako vazno, jer ravnomjerno opterećuje ledja;
-podeševajuće "bicikl" ručke= jednostavno upravljanje trimerom, komande na ručki -gas/stop-odlične
-uz trimer se isporučuje i nož za visoku travu, mogućnost dokupa cirkular noža; osnovni/potrebni alat
- izuzetno lagan- bez goriva, 4,9 kg,
-u slučaju potrebe, obezbijeđen ovlašteni, efikasan servis
STIHL 120/Husqvarna 525 RX- tu su njegdje po performansama, osim sto je Stihl nešto jači (0,3 kW više), ali i nešto skuplji i značajno teži za 1,4 kg
ok a gdje je ovlasteni servis?
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#623 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

gdje je prva radnja za dijelove? to prvo gledas jer huskvarna i stil su obje poznate marke i pilicno su sigurna kupnja st agod d uzmes. on osto je faktor iks po meni to su rezervni dijelovi i servis.
evo prekjuce zujim i naletim na komad boljikave zice, frknu ušica sa glave trimera u nepovrat. ušica nije skupa 4 marke al nisam naso osim u jednoj radnji, i o baksulzuk une radi nedeljom naravno :D
kuli1961
Posts: 2495
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#624 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 18/04/2023 10:08
kuli1961 wrote: 17/04/2023 21:22 Obzirom na prethodno opisanu površinu i potrebe, ja bih preporučio Husqvarna trimer- konkretno, imam model 525 RX i prezadovoljan sam njime.
Evo zašto:
-snaga 1 kW/1,4 KS- mislim da ti je dovoljno obzirom na to šta ćeš kositi,
- pouzdan motor i kvalitetan prenos- kardanska glava, automatska glava sa silkom, jednostavno se puni;
-veoma jednostavno održavanje
-"ruksak" uprtači- na oba ramena, što je jako vazno, jer ravnomjerno opterećuje ledja;
-podeševajuće "bicikl" ručke= jednostavno upravljanje trimerom, komande na ručki -gas/stop-odlične
-uz trimer se isporučuje i nož za visoku travu, mogućnost dokupa cirkular noža; osnovni/potrebni alat
- izuzetno lagan- bez goriva, 4,9 kg,
-u slučaju potrebe, obezbijeđen ovlašteni, efikasan servis
STIHL 120/Husqvarna 525 RX- tu su njegdje po performansama, osim sto je Stihl nešto jači (0,3 kW više), ali i nešto skuplji i značajno teži za 1,4 kg
ok a gdje je ovlasteni servis?
Za Sarajevo ne znam, no dealer MotoTrade u Banjaluci je ovlasteni dealer i serviser, sa zaista dobrim serviserom. Servis ima dosta dijelova na lageru, naravno za najcesce upotrebljavane alatke, a ako trenutno nema na lageru, naruceni originalni dio stize za koji dan od narudžbe.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#625 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

ma sta god da uzme stihl huskvarna nece pogrijesit, s tim da ja znam za stihla da je golf dvica, i da sam przio i po 4 rezervoara goriva odjednom bez pauze. prezimi i samo kresne na proljece na prvu. strahota :D
Post Reply