Elizabeta II.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#176 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

John Cleese wrote: 08/09/2022 23:15
Osmi Socrates wrote: 08/09/2022 22:59 Ja nisam mislio na čaj, to je duga tema oko čaja.

Mislio sam na krompir. Krompir su prvi u Evropu donijeli Portugalci. Drugi su bili Englezi. Preko engleskih ostrva, krompir se raširio do Rusije, da bi nama na Balkan došao sa te strane.

Računa se, da nije bilo krompira, da bi evropsko stanovništvo, uključujući Balkan, bukvalno crkavalo od gladi i da većina evropskog stanovništva uopšte ne bi doživjelo industrijalizaciju. Drugim riječima, veoma male šanse da bi dječak sa šibicama uopšte bio rođen. Ili bilo ko drugi.

Dakle, ne bi ni imali šansu da izigravaju neke ubibože pravednike na internetu, sa historijskom distancom od nekoliko stotina godina.
:lol: E jbg sad. Bas niko ne bi bio rodjen da nije bilo krompira? :D

Nikad ne bih pomislio da su Britanci kolonizirali iz prevalentno humanih pobuda, za dobrobit covjecanstva :D
Krompir je bio egzistencijalno važan za Evropu, i o tom je lako naći podatke.

Naravno da Britanci nisu kolonizirali iz humanitarnih pobuda. U pitanju je prije svega bio njihov opstanak.

Portugalci i Španci su prvi krenuli, i da Britanci nisu krenuli sami u kolonizaciju teško bi preživjeli. Razlika je da su Portugalci i Španci svo bogatstvo stečeno od kolonizacije koristili uglavnom za privatno bogaćenje i za šepurenje. Zato su to danas siromašnije evropske zemlje od drugih kolonijalnih.

Dok su Englezi i Holanđani, recimo, bogatstvo koristili da izgrade strukture društva, institucije, pravedniji sistem u državi i tako dalje.

Al' hajmo navaliti na Engleze, najlakše nam je, jer nas je tako Tito (na)učio. :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#177 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Britanska kruna odavno nema nikakav autoritet u donošenju političkih odluka.

Nemojte iznositi podatke koji nisu tačni. Kraljica je bila poznata po tome da nikad nije iznosila političko mišljenje, čak i kad je možda to bilo poželjno.

Recimo, nije se slagala ni sa unutrašnjom politikom koju je sprovodila Thatcher. To je isplivalo tek par decenija poslije.

Jedini put kada je javno donekle iznijela političko mišljenje kada je Thatcher odbijala da osudi apartheid i uvede sankcije Južnoj Africi. Sa kanadskim premijerom je aktivno radila da promjeni to.

Falklandski rat - nije iznijela mišljenje.

Škotski referendum - rekla je da se nada da će Škotska ostati u Velikoj Britaniji, ali da je to isključivo odluka škotskog naroda.

Političko mišljenje je možda i što je išla u Irsku i za ruku uhvatila tamošnjeg premijera. Dočekana je vrlo pozitivno u Irskoj.

U Škotskoj, nezavisnost nije isto što i odricanje od krune. Škotski narod, generalno, zapravo ima pozitivno mišljenje o Kraljici, i zahtjevalo bi vjerovatno poseban referendum da se odreknu Krune.
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#178 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Osmi Socrates wrote: 08/09/2022 23:33 Britanska kruna odavno nema nikakav autoritet u donošenju političkih odluka.

Nemojte iznositi podatke koji nisu tačni. Kraljica je bila poznata po tome da nikad nije iznosila političko mišljenje, čak i kad je možda to bilo poželjno.

Recimo, nije se slagala ni sa unutrašnjom politikom koju je sprovodila Thatcher. To je isplivalo tek par decenija poslije.

Jedini put kada je javno donekle iznijela političko mišljenje kada je Thatcher odbijala da osudi apartheid i uvede sankcije Južnoj Africi. Sa kanadskim premijerom je radila da promjeni to.

Falklandski rat - nije iznijela mišljenje.

Škotski referendum - rekla je da se nada da će Škotska ostati u Velikoj Britaniji, ali da je to odluka škotskog naroda.

Političko mišljenje je možda i što je išla u Irsku i za ruku uhvatila tamošnjeg premijera. Dočekana je vrlo pozitivno u Irskoj.

U Škotskoj, nezavisnost nije isto što i odricanje od krune. Škotski narod, generalno, zapravo ima pozitivno mišljenje o Kraljici, i zahtjevalo bi vjerovatno poseban referendum da se odreknu Krune.
Zato što je bila naučena tako i toga se pridržavala. Ali je mogla. Niko je ne bi mogao spriječiti u tome.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#179 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Pa naravno da je niko ne može spriječiti u tome. Mada, i to ima svojih nijansi.

Da je bila više politički angažirana, pogotovo protiv nekih Premijera, vjerovatno bi taj Premijer tražio da je na ovaj ili onaj način omalovaži.

Nema ona nikakvu pretjeranu političku moć. Ona se mora ponašati po ustavnom poretku Velike Britanije, koji čine neki pisani zakoni, i, u ništa manjoj mjeri, nepisane norme.

Nema tu odstupanja, čak ni za Kraljicu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#180 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Osmi Socrates wrote: 08/09/2022 23:44 Pa naravno da je niko ne može spriječiti u tome. Mada, i to ima svojih nijansi.

Da je bila više politički angažirana, pogotovo protiv nekih Premijera, vjerovatno bi taj Premijer tražio da je na ovaj ili onaj način omalovaži.

Nema ona nikakvu pretjeranu političku moć. Ona se mora ponašati po ustavnom poretku Velike Britanije, koji čine neki pisani zakoni, i, u ništa manjoj mjeri, nepisane norme.

Nema tu odstupanja, čak ni za Kraljicu.
Zato i kažem da je monarhija postala suvišna. Još uvijek su istureno lice Britanije iako nemaju alate političke moći, ne iskazuju čak
ni svoje mišljenje po tom pitanju, ali ipak daju legitimitet vladama koje u njihovo, ali i u ime britanskog naroda prave sranja.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#181 Re: Elizabeta II.

Post by guruguru95 »

0:30 Kraljica pita Jimmyja Pagea: Jesi li i ti gitarista? :mrgreen: :lol:

John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#182 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 08/09/2022 23:23 Krompir je bio egzistencijalno važan za Evropu, i o tom je lako naći podatke.

Naravno da Britanci nisu kolonizirali iz humanitarnih pobuda. U pitanju je prije svega bio njihov opstanak.

Portugalci i Španci su prvi krenuli, i da Britanci nisu krenuli sami u kolonizaciju teško bi preživjeli. Razlika je da su Portugalci i Španci svo bogatstvo stečeno od kolonizacije koristili uglavnom za privatno bogaćenje i za šepurenje. Zato su to danas siromašnije evropske zemlje od drugih kolonijalnih.

Dok su Englezi i Holanđani, recimo, bogatstvo koristili da izgrade strukture društva, institucije, pravedniji sistem u državi i tako dalje.

Al' hajmo navaliti na Engleze, najlakše nam je, jer nas je tako Tito (na)učio. :lol:
Da, Tito nas je naucio :lol:
Vlastitim primjerom, vjerojatno, jos cetrdesetih godina proslog stoljeca? To ti je neko pricao? :D

Krompir je bio toliko vazan koliko ti mislis da jeste tamo gdje je malo sta drugo uspjevalo - u Irskoj, na primjer, gdje su svojedobno masovno umirali od gladi kad ga je nekakva bolescina napala.

A u drugacijim uvjetima je spasavao ljude koji su gladovali ne zbog nemoci da sebi proizvedu dovoljno hrane nego zato sto su ih njihovi vlastodrsci pljackali, otimali hranu od njih, kao i svaka vojska koja bi tuda prosla, sto se u ta vremena desavalo redovno - krompir, naime, nisu mogli tako lako oteti, jer bi ga kmetovi uspjesno krili tako sto su ga ostavljali u zemlji i iskopavali povremeno koliko im teba.

I uzgred, nije bilo nuzno kolonizirati pola svijeta da bi funkcionirala trgovina - i opet bi nekako krompir stigao do nas. Neise.

Helem, ne bih rekao da su nas bas zaduzili :D
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#183 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Ne daju oni nikakav legitimitet vladama. Vladama legitimitet daju izbori i glasači.

Monarh ne može poništiti rezultate izbora, i kazati "ja sam odlučio da ovom pobjedniku izbora uskratim pravo da formira vladu".

To ko gdje pravi sranja po svijetu, neću komentarisati. Normalno da svaka vlada negdje i nekad pravi sranja, ali, takav je svijet. Neko mora vladati (i praviti sranja).

Obično ljudi odluče zaboravljati neka sranja, ali se britanskih i američkih odlično sjećaju i ne propuštaju da ih spomenu.

Tako vas je Tito naučio. :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#184 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:00 Ne daju oni nikakav legitimitet vladama. Vladama legitimitet daju izbori i glasači.

Monarh ne može poništiti rezultate izbora, i kazati "ja sam odlučio da ovom pobjedniku izbora uskratim pravo da formira vladu".

To ko gdje pravi sranja po svijetu, neću komentarisati. Normalno da svaka vlada negdje i nekad pravi sranja, ali, takav je svijet. Neko mora vladati (i praviti sranja).

Obično ljudi odluče zaboravljati neka sranja, ali se britanskih i američkih odlično sjećaju i ne propuštaju da ih spomenu.

Tako vas je Tito naučio. :)
U protokolarnom i simboličnom smislu naravno, mislio sam da je to jasno iz prethodnih upisa.

Spomenem ja svačija...po zasluzi. Vjerovatno da me nisi čitao kad sam pisao na temama o Rusiji ili Ukrajini.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#185 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Eto, britanskih sranja se sjećaju po Indiji. Naravno da je bilo sranja. O tome, kao što rekoh, uče djeca po britanskim školama bez ikakve romantizacije.

Međutim, neposredno kad su Britanci napustili Indiju, samo u procesu mirnog raspada države je poginulo oko milion ljudi. Ponavljam, mirnog raspada. Milion ljudi. Letvama se tukli u mirnodopskoj "seobi" naroda. Do smrti. Letvama.

Tih se sranja ne sjećate.
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#186 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Da se i o tome pričati...otvoriš temu.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#187 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Danas bi u Hong Kongu rado da im se vrate Englezi.

Zašto, pobogu?

Pa ovi kineski idioti su daleko gori. Valjda je jasno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#188 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Pa nike ne spori o britanskoj demokratskoj tradiciji.
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#189 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:00 To ko gdje pravi sranja po svijetu, neću komentarisati. Normalno da svaka vlada negdje i nekad pravi sranja, ali, takav je svijet. Neko mora vladati (i praviti sranja).

Obično ljudi odluče zaboravljati neka sranja, ali se britanskih i američkih odlično sjećaju i ne propuštaju da ih spomenu.

Tako vas je Tito naučio. :)
:lol: Bice ipak da je tebe neko naucio da to beskrajno ponavljas, koliko god neutemeljeno bilo
i ne trudeci se da prethodno saznas sta sugovornik zaista misli :D

Osim toga, zar nisi i sam rekao da djeca u UK uce upravo o tim "sranjima" i da to tamo nije tabu tema?
Zasto onda mi ne bi trebali o tome pisati?
Valjda zato sto smo propustili prethodno spomenuti sovjetska "sranja"? Mozda i kineska? Kubanska (da, bilo je i toga)?
Je li to zaista jedini nacin da te oslobodimo slike zlog Tita koji poucava mase? :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#190 Re: Elizabeta II.

Post by ¤ jelena ¤ »

Mda....danas bi u BiH rado da ih ponovo anektira Austrija....msm.....to pokazuju samim masovnim iseljavanjem u Austriju, nema se tu šta sumnjati i dokazivati.

Zašto, pobogu!?

Zato što su ovi troglavi idioti daleko gori.
To je valjda jasno....

ili nije ako je vjerovati rezultatima izbora 20 godina unazad - pa sve do sad.
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#191 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:05 Eto, britanskih sranja se sjećaju po Indiji. Naravno da je bilo sranja. O tome, kao što rekoh, uče djeca po britanskim školama bez ikakve romantizacije.

Međutim, neposredno kad su Britanci napustili Indiju, samo u procesu mirnog raspada države je poginulo oko milion ljudi. Ponavljam, mirnog raspada. Milion ljudi. Letvama se tukli u mirnodopskoj "seobi" naroda. Do smrti. Letvama.

Tih se sranja ne sjećate.
Pa nisu tu bile rabljene samo letve, koristili su bome i druge rekvizite.

I ko je stvorio preduvjete da se sve to desi?
Lokalno stanovnistvo, naravno, posve spontano?
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#192 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: 09/09/2022 00:24 Mda....danas bi u BiH rado da ih ponovo anektira Austrija....msm.....to pokazuju samim masovnim iseljavanjem u Austriju, nema se tu šta sumnjati i dokazivati.

Zašto, pobogu!?

Zato što su ovi troglavi idioti daleko gori.
To je valjda jasno....

ili nije ako je vjerovati rezultatima izbora 20 godina unazad - pa sve do sad.
Gospodjo, ne bih da budem neprijatan, ali... nije upravo umro Franc Jozef nego H.R.M. Elizabeta :| :D
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#193 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Ne smeta meni što vi pišete o bilo čemu, nego što selektivno pišete.

To je opšte mjesto. Spomene se kolonijalizam i imperijalizam, udri po engleskom. Niko ne piše o ruskom kolonijalizmu i imperijalizmu, niko o kineskom, niko o indijskom. Ovo su uslovne odrednice, ne čitati bukvalno. O turskom se nekad nekom nešto omakne.

A i inače sam postao alergičan na paušalnost. Danas je ta Indija leglo budalaštine. Pročitajte statistike silovanja, recimo. Eto, samo primjer.

Bez ikakvih problema im roknuti nuklearnu bombu, samo da to ruglo od države ne gledamo. Al' kad bi mogli roknuti samo stoku. I onda kažu Britanci ovo Britanci ono.

Moj argument je da bi im kolonijalna Britanija do danas donijela daleko bolje društvo, i pored svih kolonijalnih sranja. Jednostavno, ljudi ne znaju, neće i ne umiju.

I kad već spomenuh nuklearku. U Civilizaciji 4 (igrica) je bio poznati bug kada uđeš u demokratsko doba, Gandhi postaje nuklearni fanatik i zasipa nuklearkama sve ostale civilizacije bez ikakvog pardona. :lol: Počelo kao greška programera, a poslije su ostavili kao dobru foru.

Eto, to mi pade napamet. :lol:

Gandhiju svako poštovanje.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#194 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

John Cleese wrote: 09/09/2022 00:27
Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:05 Eto, britanskih sranja se sjećaju po Indiji. Naravno da je bilo sranja. O tome, kao što rekoh, uče djeca po britanskim školama bez ikakve romantizacije.

Međutim, neposredno kad su Britanci napustili Indiju, samo u procesu mirnog raspada države je poginulo oko milion ljudi. Ponavljam, mirnog raspada. Milion ljudi. Letvama se tukli u mirnodopskoj "seobi" naroda. Do smrti. Letvama.

Tih se sranja ne sjećate.
Pa nisu tu bile rabljene samo letve, koristili su bome i druge rekvizite.

I ko je stvorio preduvjete da se sve to desi?
Lokalno stanovnistvo, naravno, posve spontano?
Da, sasvim spontano. Muslimani i Hindusi su bili najbliskiji saradnici da završe kolonijalnu vladavinu Britanije. Ne znam na šta ciljaš, ali, promašio si.
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#195 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:30 Ne smeta meni što vi pišete o bilo čemu, nego što selektivno pišete.

To je opšte mjesto. Spomene se kolonijalizam i imperijalizam, udri po engleskom. Niko ne piše o ruskom kolonijalizmu i imperijalizmu, niko o kineskom, niko o indijskom. Ovo su uslovne odrednice, ne čitati bukvalno. O turskom se nekad nekom nešto omakne.

A i inače sam postao alergičan na paušalnost. Danas je ta Indija leglo budalaštine. Pročitajte statistike silovanja, recimo. Eto, samo primjer.

Bez ikakvih problema im roknuti nuklearnu bombu, samo da to ruglo od države ne gledamo. Al' kad bi mogli roknuti samo stoku. I onda kažu Britanci ovo Britanci ono.

Moj argument je da bi im kolonijalna Britanija do danas donijela daleko bolje društvo, i pored svih kolonijalnih sranja. Jednostavno, ljudi ne znaju, neće i ne umiju.

I kad već spomenuh nuklearku. U Civilizaciji 4 (igrica) je bio poznati bug kada uđeš u demokratsko doba, Gandhi postaje nuklearni fanatik i zasipa nuklearkama sve ostale civilizacije bez ikakvog pardona. :lol: Počelo kao greška programera, a poslije su ostavili kao dobru foru.

Eto, to mi pade napamet. :lol:

Gandhiju svako poštovanje.
Covjece, ovo je tema o kraljici Elizabeti i vec smo je prosirili do (a vjerojatno i preko) prihvatljivih granica.

Zasto bi neko ovdje pisao jos i o ruskom ili kineskom ili indijskom ili bilo kom drugom imperijalizmu? :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#196 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:30 Ne smeta meni što vi pišete o bilo čemu, nego što selektivno pišete.

To je opšte mjesto. Spomene se kolonijalizam i imperijalizam, udri po engleskom. Niko ne piše o ruskom kolonijalizmu i imperijalizmu, niko o kineskom, niko o indijskom. Ovo su uslovne odrednice, ne čitati bukvalno. O turskom se nekad nekom nešto omakne.

A i inače sam postao alergičan na paušalnost. Danas je ta Indija leglo budalaštine. Pročitajte statistike silovanja, recimo. Eto, samo primjer.

Bez ikakvih problema im roknuti nuklearnu bombu, samo da to ruglo od države ne gledamo. Al' kad bi mogli roknuti samo stoku. I onda kažu Britanci ovo Britanci ono.

Moj argument je da bi im kolonijalna Britanija do danas donijela daleko bolje društvo, i pored svih kolonijalnih sranja. Jednostavno, ljudi ne znaju, neće i ne umiju.

I kad već spomenuh nuklearku. U Civilizaciji 4 (igrica) je bio poznati bug kada uđeš u demokratsko doba, Gandhi postaje nuklearni fanatik i zasipa nuklearkama sve ostale civilizacije bez ikakvog pardona. :lol: Počelo kao greška programera, a poslije su ostavili kao dobru foru.

Eto, to mi pade napamet. :lol:

Gandhiju svako poštovanje.
Piše, ali logično da ne piše o tome na temi o britanskom monarhu.
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#197 Re: Elizabeta II.

Post by Osmi Socrates »

Tema je o britanskoj kruni.

Kraljica je simbol, više nego išta drugo. Da se vama pričalo samo o Kraljici, ne bi spominjali druge stvari. Spomenuli ste prvi kolonijalizam.
Last edited by Osmi Socrates on 09/09/2022 00:39, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#198 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 09/09/2022 00:31
John Cleese wrote: 09/09/2022 00:27

Pa nisu tu bile rabljene samo letve, koristili su bome i druge rekvizite.

I ko je stvorio preduvjete da se sve to desi?
Lokalno stanovnistvo, naravno, posve spontano?
Da, sasvim spontano. Muslimani i Hindusi su bili najbliskiji saradnici da završe kolonijalnu vladavinu Britanije. Ne znam na šta ciljaš, ali, promašio si.
Kako mozes napisati da sam promasio ako "ne znas na sta ciljam"? :D
John Cleese
Posts: 37997
Joined: 25/05/2010 18:30

#199 Re: Elizabeta II.

Post by John Cleese »

sherbett wrote: 09/09/2022 00:40 A meni je zao sto je zavrsila jos jedna era :cry:
Tko je kralj?
Pa Carls :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28571
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#200 Re: Elizabeta II.

Post by dale cooper »

Charles III
Post Reply