Koji fakultet upisati

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Dinostula
Posts: 3614
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#101 Re: Koji fakultet upisati

Post by Dinostula »

Saobracajni preskoci cisto gubljenje vremena.Ili ako bas moras onda samo cestovni smijer ostali su izmisljeni za uzimanje para studentima.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#102 Re: Koji fakultet upisati

Post by Amir_575 »

POZDRAV!
DA LI NEKO IMA ISKUSTVA SA PRIRODNO- MATEMATIČKOM FAKULTETU U SARAJEVU.
HEMIJA ILI BIOLOGIJA ??????
BILO KOJA INFORMACIJA BI MI DOBRO DOŠLA. HVALA!
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2442
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#103 Re: Koji fakultet upisati

Post by ZyzzSar »

...
Last edited by ZyzzSar on 02/11/2021 01:04, edited 1 time in total.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#104 Re: Koji fakultet upisati

Post by preselio na ahiret »

_huzzah_001 wrote: 21/09/2021 07:18 Cao. Treba mj savjet koji faks odabrati. 4. sam godija srednje i losa sam s matematikom, a znam da nema dobrog faksa bez matematike. Savjeti?
nijedan.

ne upisujes fax zbog drugih nego radi sebe,kad do sad nisi upoznala sebe i neka zanimanja za necim aj ti na pijacu prodavat luk,krompir....
Vuslat
Posts: 36
Joined: 24/10/2021 12:07

#105 Re: Koji fakultet upisati

Post by Vuslat »

Da ne otvaram novu temu...
Interesuje me, konkretno na UNSA, da li prilikom upisa postoje neke olakšavajuće beneficije za učenike sa prosjekom 5.0 iz srednje, i za učenike generacije?
Čini mi se da su ovi drugi bili oslobođeni prijemnog?!
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#106 Re: Koji fakultet upisati

Post by Amir_575 »

Brate vidiš da ni meni niko neće pomoći. Boli nekog kurac za nas.. Jebeš.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#107 Re: Koji fakultet upisati

Post by DreamBosnia »

Amir_575 wrote: 22/11/2021 23:39 Brate vidiš da ni meni niko neće pomoći.
http://biologija.pmf.unsa.ba/prvi-ciklus-studija/
http://hemija.pmf.unsa.ba/prvi-ciklus-studija/
Pregledaš spisak predmeta, silabuse. Ako te zanima taj NPP, to i upišeš.
Ako imaš mogućnost, bolje je da studiraš vani zbog uslova (biblioteka, oprema, pristup nastavnog osoblja, NPP, itd.).
Možda ima nekih informacija na prijašnjim temama: search.php?keywords=pmf&fid%5B0%5D=37 ?

P.S. Isključi caps lock i ne koristi vulgarne riječi, jer to djeluje iritirajuće na ljude... Ne dežuraju ljudi na forumu. Ako vidi pitanje neko ko može pomoći, odgovorit će. :zzzz:
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#108 Re: Koji fakultet upisati

Post by Klixuser02 »

Ozimician wrote: 05/10/2021 01:06 Eh sad, zavisi koliko ti ''ne ide matematika''. Da li si baš antitalenat pa učiš zadatke napamet ili ti jednostavno ne idu neke komplikovanije operacije?

U suštini bitno je da odabereš fakultet koji će ti poslije dati ''zanat'' pa nećeš morati zavisiti od veza, štela, politike.

1. Ako želiš po svaku cijenu da izbjegneš matematiku, a želiš fakultet čisto da imaš fakultet, a nemaš jaku štelu (koja već sad ima spremno radno mjesto za tebe) - bolje nemoj ni ići na fakultet, bit će to gubitak novca, vremena, živaca. Možeš se stručno za to vrijeme usavršiti u bilo kojem poslu i da bolje zarađuješ i budeš sretnija i samostalnija daleko nego dobar dio ''fakultetlija''.

2. Ako imaš novca, želiš parcijalno izbjeći matematiku (tj. nisi toliko loša) u tome, onda privatno neki IT, grafički dizajn ili slično.

3. U svakom slučaju, pogledaj mogućnosti za studiranje vani, čak i HR je bolja od BIH (jer je EU i diploma je priznatija itekako). Druga opcija je da upišeš 3 god nekog fakulteta u BiH pa ganjaš Master vani. Međutim, to obično važi za tehničke fakultete ili ekonomiju - a tu je matematika MUST HAVE

4. Što se tiče fakulteta medicinske/zdravstvene grupacije (lično iskustvo). Medicina, stomatologija i farmacija (za veterinu ne znam) imaju itekako matematike (kroz hemiju i fiziku) i 90% studenata na tim fakultetima su u srednjoj bili odlični matematičari (bar je tako bilo u moje vrijeme).
Eh sad, što se tiče tih fakulteta, moraš imati strpljenja i novca i ti i tvoji roditelji. Studij traje predugo, nemoguće raditi za vrijeme studija (jer imaš cijeli dan vježbe i predavanja i trebaš dnevno minimalno 4h odvojiti za učenje, barem prve 3 god), isplativost nakon studija upitna. Nijedan od tih fakulteta nije (bezuslovno) priznat izvan granica BiH (tj. svaka država traži odlično poznavanje jezika i polaganje državnog ispita ili još nekih dodatnih ispita).

-Stomatolozi u Sarajevu kod privatnika rade za 600KM, katastrofalno im je teško dočepati se Njemačke. Posau u Domu zdravlja je premija.
-Doktori medicine rade za solidnu platu u BiH, relativno lahko dođu do posla (ako nisu izbirljivi), ali budu ucjenjeni kada treba da dobiju specijalizaciju i moraju da potpisuju katastrofalno loše ugovore pri tome. Nešto lakše od stomatologa se dočepaju Njemačke ali svakako moraju polagati jezik na stručnom C1 nivou i državne ispite koji nisu nimalo lagani (i to na stranom jeziku).
-Farmaceuti nešto bolja pozicija, jer mogu da rade kao farmaceutski predstavnici (komercijalisti) pa imaju dobe plate i raznorazne benefite. Rad u privatnim apotekama je robovanje za ca 1000KM. Njemačke se dočepaju nešto lakše od prethodne 2 struke, ali i za njih važi C1 i državni (koji su blago lakši nego kod prethodne 2 struke).

Što se tiče fakulteta zdravstvenih studija, njega, radiologija, fizioterapija - po mogućnosti studirati u Njemačkoj, jer uz studiranje se može solidno zaraditi. Poslovi su traženi u Njemačkoj čak i ako u Travniku završite, perspektiva postoji i pravila važe kao za medicinske sestre (ne kao za doktore, stomatologe i farmaceute), pa je stoga dosta lakše uspjeti u DE.
Stomatolog da ima platu kao radnik u Bingu, pretjera ga ti Muzafere sad.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#109 Re: Koji fakultet upisati

Post by deogest »

Niti jedan u Bosni, nemoj to sebi da radis. Trosis zivce i pare samo a posla nema sad, a kamoli za 4 godine. Cak ni ove najbolje, pa Medicina skuplja nego u Becu. :lol:
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#110 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Da ne pocinjem novu temu. Koje je misljnje o studiranju fizikalnih terapija na FZS u Sarajevu? Da li ima perspektive? Da se isplati to studirat? Hvala unaprijed.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#111 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _Reds_ »

_huzzah_001 wrote: 02/03/2022 08:58 Da ne pocinjem novu temu. Koje je misljnje o studiranju fizikalnih terapija na FZS u Sarajevu? Da li ima perspektive? Da se isplati to studirat? Hvala unaprijed.
Sa tim fakultetom je jako teško naći posao, bez obzira na smjer. Puno je lakše naći kao SSS.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#112 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Da li neko moze da mi da vise informacija o studij u saradnji sa Griffith College Dablin?
Koja je cijena, koji stepen engleskog je potrebno? koji su uslovi? da li se isplati?
Hvala unaprijed.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12704
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#113 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by dr_Evil »

Djeco, ako nemate stele, onda se drzite Inzinjeringa, bilo kojeg, pa cete moci da drndate citav dan po forumu dok plata ide.

Ako hocete da imate para, a i jos se svalerate po nocnim smjenama upisite medicinu.

To je sve sta ima da se kaze. Kanite se ostalih nauka u BiH.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#114 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Marihuana007 »

Ne kontam svrhu ovog fakulteta za kriminalistiku jedini fax čija diploma ima rok trajanja, sudski policajac do 25 godine, policajac možes biti do 27 godine sa srednjom mada mnogi predaju i sa faxom i masterom a inspektor do 31 godine. Sta kad pređes te godine, sta dalje? Konkursi se objavljuju svake 4 godine barem u KS.

Teba ukinuti fakultet za kriminalistiku, ideš 4 godine i ne možeš biti policajac, a o mladjem inspektoru i da ne pričam. Bitno je da se nadje stela i da se prodje. Npr prof hemije inspektor za krađu..

Dok zavrsis fakultet prodju ti godine i onda ne mozes vise konkurisat za običnu policiju.

Haram im svaka moja suza, vrijeme, energija, para, godine na birou data za ovaj fakultet.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#115 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ozimician »

Marihuana007 wrote: 04/04/2022 08:53 Ne kontam svrhu ovog fakulteta za kriminalistiku jedini fax čija diploma ima rok trajanja, sudski policajac do 25 godine, policajac možes biti do 27 godine sa srednjom mada mnogi predaju i sa faxom i masterom a inspektor do 31 godine. Sta kad pređes te godine, sta dalje? Konkursi se objavljuju svake 4 godine barem u KS.

Teba ukinuti fakultet za kriminalistiku, ideš 4 godine i ne možeš biti policajac, a o mladjem inspektoru i da ne pričam. Bitno je da se nadje stela i da se prodje. Npr prof hemije inspektor za krađu..

Dok zavrsis fakultet prodju ti godine i onda ne mozes vise konkurisat za običnu policiju.

Haram im svaka moja suza, vrijeme, energija, para, godine na birou data za ovaj fakultet.
1. Pitanje - ko te nagovori da to upišeš?
mistek
Posts: 3415
Joined: 23/05/2010 15:16

#116 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by mistek »

Postoji li iko na forumu da je završio Ekonomski fakultet u Sarajevu, odsjek menadžment, u posljednjih 15-ak godina, a da nema posao? :D
Mislim da je procenat ovakvih ljudi inače mizeran, a da su s platama debelo iznad prosjeka.
User avatar
Ateista
Posts: 46907
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#117 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by Ateista »

Podrzavam savjete oko toga koji fakulteti struka imaju ili nemaju buducnost, ovdje ili vani, ali moj savjet je da to ne smije biti jedini kriterij kod odabira. Treba naci dobar balans steuke koja ina potencijal za dobar posao i one koja vas zanima, to je jedna od najvaznijih stvari. Dzaba ne znam koje pare ako na posao dolazite sjebani jer vam se posao gadi, radite ga preko volje i dosadan vam je. Skoro trecinu vremena tokom radnog vijeka provedete na poslu, ako radite sta privatno nakon posla to moze izaci i vise od trecine, treba misliti na to da i to vrijeme provedete kvalitetno i da vas posao na neki nacin ispunjava i cini sretnim.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#118 Re: Koji fakultet odabrati?

Post by _huzzah_001 »

Koja opcija je bolja, poslovno upravljanje ili medzment na ekonomskom fakultetu?
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#119 Re: Koji fakultet upisati

Post by Amir_575 »

Pozdrav
Ako je neko završio PMF -odsjek za hemiju, može neki savjet, iskustvo jer želim da upišem.

Hvala na pomoći!
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#120 Re: Koji fakultet upisati

Post by Nierika »

Ozimician wrote: 05/10/2021 01:06 ali svakako moraju polagati jezik na stručnom C1 nivou
C1 ili B2?
Messier
Posts: 599
Joined: 06/10/2011 23:39

#121 Re: Koji fakultet upisati

Post by Messier »

Matematika ti je osnova.
Ako ti ne ide matematika, ides na drustvene nauke.

Ako ti ide matematika, ides na fiziku, il hemiju( koja je svoj poseban svijet).

Drustvene nauke su isto, kompleksne.
Neki afinitet si do sad stvorio/ stvorila ?

Il samo radis ko bot neko istrazivanje trzista za nove upisnike, neki novi privatni fakultet?
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#122 Re: Koji fakultet upisati

Post by Ozimician »

Nierika wrote: 21/05/2022 01:11
Ozimician wrote: 05/10/2021 01:06 ali svakako moraju polagati jezik na stručnom C1 nivou
C1 ili B2?
B2 opći (na Goethe) i C1 stručni - polaže se u ljekarskoj/stomatološkoj komori u pokrajini u kojoj se traži radna dozvola (jako težak ispit, komplikovana prijava, kombinacija znanja jezika i stručnog znaja) + nakon nekog vremena slijedi i aprobacijski ispit (stručni ispit) koji je uslov za trajnu radnu i boravišnu dozvolu - sprema se minimalno godinu dana, polaže se pred komisijom na Univerzitetu (ispit traje obično 5-8h) - bukvalno mogu vas pitati cijelo gradivo sa fakulteta, doslovno šta im se prohtije da pitaju iz medicine/ stomatologije / farmacije
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#123 Re: Koji fakultet upisati

Post by Ozimician »

Klixuser02 wrote: 28/11/2021 02:02 Stomatolog da ima platu kao radnik u Bingu, pretjera ga ti Muzafere sad.
Ako mu se posreći - DA. U Sarajevu često ne mogu naći posao ni da oni plaćaju da rade (ako nemaju dobru vezu).
Obično idu u manja mjesta, Krajina, srednja Bosna - tu nađu posao za prosječnu BH platu.

Poznajem momka koji je prije 6 god bio zlatni student na Stomatologiji i radio je tada za 600KM u Sarajevu u jednoj privatnoj ordinaciji.

Uglavnom, ako nemate zaleđinu - Stomatologija je gubljenje vremena i novca trentuno. Šta će biti za 5-10 god - ne znam.
User avatar
stubrijez
Posts: 1096
Joined: 09/11/2012 11:12

#124 Re: Koji fakultet upisati

Post by stubrijez »

deogest wrote: 02/10/2021 17:31
Osim_13 wrote: 02/10/2021 17:21 Pa mali je procenat ljudi koji može priuštiti to sebi, na to sam i mislio.
Pa koliko dadnu ovdje na studiranje, dodje to priblizna cifra. Zamisli ko nije iz Sarajeva. Skolarina i zivot za godinu dana ti je otprilike 10 000 KM. Kazem, normalno da zivis a ne ko stoka sa petoricom. Pa to onda pomnozi sa 4 godine i eto.

Dosta ljudi posudi od rodjaka samo da ih stavi na racun pa onda kad dodju tamo, vrate mu ih a oni tamo rade svakako i skoluju se. U svakom slucaju bolje nego ovdje.
A koliko su ostali troskovi? Stan, hrana itd. Ti kako napisa sve ti daju mukte jos radis usput...??? Jesi li ti studirao tamo i koliko te izasla recimo prva godina kad si sve podvukao ili pises onako sto ti je neko rekao.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#125 Re: Koji fakultet upisati

Post by Ozimician »

Fakultet je trenutno skup sport bilo gdje u svijetu i postao je više stvar prestiža nego garant dobre budućnosti. Došlo je vrijeme kad svaki majstor koji hoće raditi prebacuje sa primanjima 90% fakultetski obrazovanih ljudi na svojim poslovima u struci.

Studirajte ono što možete brzo unovčiti i to je jedino ispravno, super je biti hirurg, ali hirurg možete postati tek sa 35-40 god uz ogromne troškove i odricanje.

Faultet max 3 god i to je to.
Post Reply