Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
trocadero
Posts: 2434
Joined: 14/03/2013 13:57

#4376 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

Ovo da su Lizdeka ubili njegovi jer nije htio pucati na pitomce i tenk T-84 je suvišno i komentarisati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4377 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Tenk je bio, koji ne znam...
trocadero
Posts: 2434
Joined: 14/03/2013 13:57

#4378 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

Da, ali ne T-84.
User avatar
muha_sa
Posts: 128864
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4379 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by muha_sa »

trocadero wrote: 20/04/2021 19:43 Ovo da su Lizdeka ubili njegovi jer nije htio pucati na pitomce i tenk T-84 je suvišno i komentarisati.
LizdE
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#4380 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

trocadero wrote: 20/04/2021 19:43 Ovo da su Lizdeka ubili njegovi jer nije htio pucati na pitomce i tenk T-84 je suvišno i komentarisati.
Ma Zoka hoće bacit bombu...Lizdek i Pupić su prijeratni specijalci čini mi se iz Mokrog a tenk je bio T55.
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#4382 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Znači,srbi su doveli dvojcu svojih specijalaca do kapije škole,oni odbili da pucaju na školu i ovi ostali specijalci im sprašili po metak,da ispadne da su ih ubili sandzaklije iz Šanca ili pitomci iz škole...
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#4383 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Slažem se sa dosta toga napisanog :thumbup:
A nije bilo ”dogovorene” podjele ...sad plasiraju priču da je neko dogovorio (niko da kaze konkretno ko je taj) da Muslimani idu u Dom milicije,Srbi u školu na Vracama i id skora su počeli pisati kako je Hrvate sljedovala zgrada CSB-a kod FIS-a.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#4384 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hillbill »

Dino79 wrote: 20/04/2021 01:05
tempuser wrote: 19/04/2021 07:32
zilog wrote: 19/04/2021 00:18

Znaci imali su mandat da, i bez barikada, uspostave svoje prisustvo na Grbavici i Kovacicima i time zastite gradjane od maskiranih spodoba.

Ti sada Specijalnu (a i sebe) uvrsti u generale sa West Pointa. De odvadi malo...
Mislim, svaka cast za kasnije zasluge, ali u tom trenutku nisu imali pojma vise od VES-a koji su ponijeli sa sluzenja vojnog roka u JNA.
Vratiću te na početak...
5.4.1992. Dragan Vikić nije dobio naredbu za pokret, nego je krenuo samoinicijativno prema napadnutom objeku republičkog MUP-a, a iz te pozicije trebao je kao da zauzima dijelove grada dok se istovremeno zalaže za cijelovitu državu, grad i MUP!
Na koga misliš da nisu imali pojma više od VES-a iz JNA? Na policajce iz Specijalne jedinice?
Ja sam u generale uvrstio one koji bi 30 godina poslije 5.4. narod okrenuli na tenkove i da 30 ljudi od nevidljivog neprijatelja zauzme kompletan dio grada
Postoji li neka procijena koliko ljudi je bilo pod oruzjem u aprilu 92 godine .
Sudeci po pisanju na forumu u aprilu su ratovale manje borbene grupe bez jasnih linija razgranicenja.
Pod oruzjem su bili oni koji su kupili sebi oruzje...sto od hercegovackih hrvata sto od SDA./2000 km/.Vec tada se dalo nagovjestiti cemu sve to vodi. Sucur alahu /sda/ je vec tada pocela puniti dzepove. Nista oni nisu organizovali, sve je bilo samoincijativno. Tek poslije rata smo dobili informacije kako su nas organizovali kojekakvi partiski, i dzamiski misevi.Ti vam i danas vladaju. Uzese vlast na prevaru,i evo nas tu smo.....stim sto smo mi ,koji smo se borili, skliznuli u siromastvo a oni su danas u raskosi.Akobogda razjebacemo mi to,i napraviti malo posteniju preraspodjelu.Nisu dobro temelji napravljeni.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4385 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

ope politika
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4386 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Valter Gustav wrote: 20/04/2021 20:21 Potvrdio je to i ovaj Samir Čajić

https://banjalukain.com/clanak/159665/v ... nta-vikica
Meni je oko Pupića i Lizdeka jedna stvar mutna ko Vardar u proljeće, da dva specijalca poginu prvi dan u prvoj akciji i to protiv kursista i nastavnika u COKUP-u. To je kao da Arsenal na Emiratesu protiv Brotnja da sebi dva autogola...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4387 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

PM72 wrote: 20/04/2021 20:51 Slažem se sa dosta toga napisanog :thumbup:
A nije bilo ”dogovorene” podjele ...sad plasiraju priču da je neko dogovorio (niko da kaze konkretno ko je taj) da Muslimani idu u Dom milicije,Srbi u školu na Vracama i id skora su počeli pisati kako je Hrvate sljedovala zgrada CSB-a kod FIS-a.
Ja ne bih bio tako decidan oko negoranja bilo kakvog dogovora oko podjele, ako ništa Vikić je dao dozvolu kadrovima koji su željeli da idu u srpski MUP da iz Kretelja ponesu svoje oružje, opremu i odvezu dio vozila, nekad se spominjala 1/3 svega.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4388 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

hillbill wrote: 20/04/2021 21:17 Nista oni nisu organizovali, sve je bilo samoincijativno. Tek poslije rata smo dobili informacije kako su nas organizovali kojekakvi partiski, i dzamiski misevi.Ti vam i danas vladaju. Uzese vlast na prevaru,i evo nas tu smo.....stim sto smo mi ,koji smo se borili, skliznuli u siromastvo a oni su danas u raskosi.Akobogda razjebacemo mi to,i napraviti malo posteniju preraspodjelu.Nisu dobro temelji napravljeni.
Ja sam apsolutno siguran da bi se narod bez "organizacije" SDA narod jednako dobro i efikasnio odbranio, ako ne i bolje...
Treba ponavljati istinu... Dok su borci na liniji branili državu od agresije, Alija i SDA su im iza leđa pravili državu po svojoj mjeri u kojoj je jedina svrha i finkcija SDA otimanje državnih para. Kad je '95. rat bio gotovo oni su već završili posao, ni portir nije slučajno bio tamo gdje jest.
Dimu1927
Posts: 4061
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#4389 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

tempuser wrote: 20/04/2021 22:20 Ja sam apsolutno siguran da bi se narod bez "organizacije" SDA narod jednako dobro i efikasnio odbranio, ako ne i bolje...
Treba ponavljati istinu... Dok su borci na liniji branili državu od agresije, Alija i SDA su im iza leđa pravili državu po svojoj mjeri u kojoj je jedina svrha i finkcija SDA otimanje državnih para. Kad je '95. rat bio gotovo oni su već završili posao, ni portir nije slučajno bio tamo gdje jest.
SDA kao SDA stranke ok, ali bez TO, PL, ZB i jos nekih organizacija (koje su pretpostavljam isto bile pod kontrolom SDA ? ) , mislis da bi isto tako bilo lako ?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4390 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 20/04/2021 22:23
tempuser wrote: 20/04/2021 22:20 Ja sam apsolutno siguran da bi se narod bez "organizacije" SDA narod jednako dobro i efikasnio odbranio, ako ne i bolje...
Treba ponavljati istinu... Dok su borci na liniji branili državu od agresije, Alija i SDA su im iza leđa pravili državu po svojoj mjeri u kojoj je jedina svrha i finkcija SDA otimanje državnih para. Kad je '95. rat bio gotovo oni su već završili posao, ni portir nije slučajno bio tamo gdje jest.
SDA kao SDA stranke ok, ali bez TO, PL, ZB i jos nekih organizacija (koje su pretpostavljam isto bile pod kontrolom SDA ? ) , mislis da bi isto tako bilo lako ?
Ne da mislim nego sam siguran. TO nema veze sa SDA niti je ona stvorila. TO kao oblik organizovanja građana za borbu i odbranu na republičkom nivou nastala usvajanjem ONO i DSZ nekad 60-ih godina.
I bez SDA bi se patriotske snage organzovale. U Tuzli nije bilo SDA pa su se organizovali.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#4392 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Valter Gustav »

ČITAVA SE DRAMA ODVIJA...KADA JE NA VIJESTIMA...Hazim Najetović bio je pripadnik Armije RBiH. Kretao se od vojnika do oficira. Dolazi iz Zenice u čijim formacijama je bio i ratovao na više ratišta. No, Hazim je 5.aprila 1992. godine učinio veliki i hrabar podvig. Naime, policijsku školu na Vracama okupirali su pripadnici srpskih snaga, uključujući i izdvojeni srpski MUP, i zarobili polaznike škole. Oni su bili prvi zarobljenici u protekloj agresiji. Među zarobljenim pitomcima bio je i Hazimov sin. Kada je na vijestim čuo informaciju o zarobljavanju pitomaca, Hazim je uzeo pištolj, sjeo u svog yugu 45 i uputio se iz Zenice za Sarajevo. Smjelo odlazi na Vraca u školu i pod krinkom da je došao da pomogne ulazi u školu među srpske policajce i dobrovoljce. Čitava se drama odvija ali na kraju u kasnim noćnim satima uspjeva izvući sina i još nekoliko pitomaca iz Zenice. Gledajte emisiju “Sasvim iskreno” u subotu, 3. aprila u 20:00​ sati na MTV Igman u kojoj je gost Hazim Najetović. Istog dana emisiju možete pogledati i na youtube kanalu MTV Igman.

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4393 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

Valter Gustav wrote: 21/04/2021 02:35 ČITAVA SE DRAMA ODVIJA...KADA JE NA VIJESTIMA...Hazim Najetović bio je pripadnik Armije RBiH. Kretao se od vojnika do oficira. Dolazi iz Zenice u čijim formacijama je bio i ratovao na više ratišta. No, Hazim je 5.aprila 1992. godine učinio veliki i hrabar podvig. Naime, policijsku školu na Vracama okupirali su pripadnici srpskih snaga, uključujući i izdvojeni srpski MUP, i zarobili polaznike škole. Oni su bili prvi zarobljenici u protekloj agresiji. Među zarobljenim pitomcima bio je i Hazimov sin. Kada je na vijestim čuo informaciju o zarobljavanju pitomaca, Hazim je uzeo pištolj, sjeo u svog yugu 45 i uputio se iz Zenice za Sarajevo. Smjelo odlazi na Vraca u školu i pod krinkom da je došao da pomogne ulazi u školu među srpske policajce i dobrovoljce. Čitava se drama odvija ali na kraju u kasnim noćnim satima uspjeva izvući sina i još nekoliko pitomaca iz Zenice. Gledajte emisiju “Sasvim iskreno” u subotu, 3. aprila u 20:00​ sati na MTV Igman u kojoj je gost Hazim Najetović. Istog dana emisiju možete pogledati i na youtube kanalu MTV Igman.

Ovu emisiju sam ja već ranije postavio.
Postoji li moderacija za ovaj pdf? Da neko konačno uvede ovdje red. Dosta više spamovanja i politiziranja ovdje.
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#4394 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

tempuser wrote: 20/04/2021 22:11
PM72 wrote: 20/04/2021 20:51 Slažem se sa dosta toga napisanog :thumbup:
A nije bilo ”dogovorene” podjele ...sad plasiraju priču da je neko dogovorio (niko da kaze konkretno ko je taj) da Muslimani idu u Dom milicije,Srbi u školu na Vracama i id skora su počeli pisati kako je Hrvate sljedovala zgrada CSB-a kod FIS-a.
Ja ne bih bio tako decidan oko negoranja bilo kakvog dogovora oko podjele, ako ništa Vikić je dao dozvolu kadrovima koji su željeli da idu u srpski MUP da iz Kretelja ponesu svoje oružje, opremu i odvezu dio vozila, nekad se spominjala 1/3 svega.
Drugo je što je Vikić "dao" dozvolu da srpski kadrovi iz jedinice odu na svoju stranu.To je bilo "pro forme " radi jer bi ionako otišli ali tvrdim da nije bilo dogovora oko raspodjele lokacija na koje će biti smješteni.

MUP je bio podjeljen i prije 4 aprila 1992. Na Sokocu je 30 marta 1992,na stadionu Bare,bila smotra policije SAO Romanije.Ima taj snimak.Na snimku je postrojeno 230 policajaca i rezervista iz stanica od Pala do Sokoca.Svi u uniformama a bilo je i 30-tak policajaca u maskirnim alfinim uniformama.Meni je bilo zanimljivo što ti policajci u stroju pokazuju i puškomitraljeze M84 - sijač a to nije bilo standardno policijsko naoružanje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4395 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

aldinjo wrote: 21/04/2021 03:07 Ovu emisiju sam ja već ranije postavio.
Postoji li moderacija za ovaj pdf? Da neko konačno uvede ovdje red. Dosta više spamovanja i politiziranja ovdje.
1. Uplitanje u rad moderacije je zabranjeno
2. Zbog spoamovanja, politizirsanja i širenja laži prvi bi odletili ti, jeff i Sarajmen/NSP.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4396 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

to je prica tome kovaca i njegovih sljedbenika, oko podjele, pa uoravo njihov mts kadar je napravio diverziju na vozilima i opremi, a to da je skola mupa vrace njima pripala i da su je oni legitimni teroristi isli zauzeti je isto suplja, i naratori je prepricavaju na osnovu prica karisika i vec spomenutih
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41371
Joined: 29/06/2011 23:39

#4397 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

Oni su htjeli ili smatrali da njima pripada skola, nije im je niko dao pa je zato i doslo do sukoba.

Danas Karisik kaze kako je dogovor bio da "muslimansko i hrvatski" MUP uzme Krtelje zbog eto vise muslimanskog stanovnistva okolo a njima kao pripala Vraca zbog Srba... naravno da je laz jer sto su onda demolirali Krtelje.

Inace po njihovoj verziji, oni su napadnuti na Vracama, nisu oni bili napadaci, oni su samo dosli da preuzmu sto je dogovoreno da pripada njima.
Uostalom Vraca su samo dio sire price oko pocetka rata. A da se dogovarala podjela specijalne policije, nema sumnje. Kao i cijele policije, ja se sjecam da sam svojim ocima u Ilijasu gledao policajce u onim plavim uniformama sa plavom beretkom na glavi i srpskom trobojkom na njoj, jos pocetkom aprila. Tada je bilo i sveprisutno dijeljenje opcina na srpsku hrvatsku muslimansku, to su vladajuce stranke dogovarale.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#4398 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Valter Gustav »

Evo fotografije i jednog pripadnika ''Belih Anđela'' mrtvi silovatelj Zoran Jeftimić https://c7.alamy.com/comp/A79REE/saraje ... A79REE.jpg
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#4399 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Valter Gustav »

Evo sta specijalac Mujkic"Rus"kaze o ovom.

Dino Mujkić
1 month ago
@ri raf Dolazi jutro sa 04.04.1992 na 05.04.1992 očekuje se dolazak naših kolega na Vrace mi direktno nismo željeli da učestvujemo u tom sprječavanju opet kažem nemoguće je bilo da na nekoga pucaš ko je s tobom živio 10 godina oni samo slušaju naredbe svojih nadređenih kao i mi,jesmo učestvovali u planiranju zajedno sa bivišim oficirom JNA Dževadom Termizom jednostavno nismo se mogli složiti sa odredbom koju nameće JNA nismo smjeli izgubiti strateški najvažniji objekat u Sarajevu, bila su 3 vezana plana da dok Dževad Termiz I Balić zajedno sa dobrovoljcima odbiju ulazak specijalaca mi smi trebali pred mrak udariti svom silinom na Shoping centara grbavica gdje su se nalazili SDS-ovi dobrovoljci i ''Beli Orlovi'' te direkciju firme ''Digitron Buje'' gdje su se nalazile klošarske silovateljske jedinice poput ''Belih Anđela'' (poslije će postati silovatelji do tada su bili samo ološi narkomani i džeparoši to je jedinica Batka i Saše Baričanina) i na taj način riješiti pitanje Vraca,Grbavice i Kovačića,ali je ključ škola na Vraca bez toga nema naše akcije.U to vrijeme smo bili jači od Srba u Sarajevu i SDS-ove organizacije posebno po brojnosti i bili smo puni samopuzdanja ali smo isključili JNA i element iz Srbije mnoge korpuse koje su još bili u gradu što je fatalna greška,da je to bio skukob u Sarajevu samo Bošnjaci i Srbi iz grada do 1. maja rata ne bi ni bilo otišao bi u našu korist,mi smo podcjenili JNA jer smo mislili da onaj naš element iz JNA koji je još postoji da će nas malo izvuči.Da se vratim na Vrace znači Dževad Termiz sa svojim ljudima ulazi u objekat i naoružava kadete koji to žele oni koji ne žele su poslani u podrume,raspoređuje ljude po prozorima i krovima objekta a podršku sa okolnih objekata vrše dobrovoljci Nermin-Bella Sukić (poluItalijan) sa svojim ljudim pripadnik Zelenih Beretki i Ismet Hajradinović sa svojim pripadnik Patriotske Lige,mi smo trebali doći u slučaju ako krene po zlu.Oko 11 sati dolaze Karišikovi ljudi i moje kolege bivše njih 33 i upadaju u direktnu zasjedu sa bukvalno svih okolnih objekata i odma u prvih pola sata ginu 2 Karišikova policajca,bukvalno su se našli u okruženju totalnom i tu ostali zakovani punih 4 sata,počeli su da se izvlače tačnije odustali su od ideje da uđu i povukli se na sigurnu udaljenost,Dževad Termiz nam se javio preko sistema veze da je sve po planu i mi smo mogli početi da se spremamo na drugu akciju,.međutim nedugo zatim se čula užasna detonacija sve do Marijin Dvora opet smo se čuli sa Termizom i govori nam da je tenk iza zgrade i da JNA je ispalila granatu u kotlovnicu koja je odma eksplodirala i zove nas da dođemo jer sada više nisu problem Karišikovi ljudi nego JNA mi smo krenuli preko Vrbanje mosta ima i snimak kada nam ljudi kliču i slave nas prolazak i mi direktno na vrace kad kod spomenika na Vraca zasjeda čitav drugi zaštitni puk razvukli ljudi ose i zolje stoje 3 tenka i čekaju nas svi iz Valjeva i Kragujevca i odma odlučimo da pregovarama jer nema smisla se tu boriti,javimo se Termizu tako i tako direktni posrednik je general Đurđevac mora se ispuniti ono što JNA traži nemojte pucati dolazimo zajedno sa generalom i doći će pripadnici specijalne policije koji moraju uči u objekat,ulazimo unutar škole već leži mrtvo tijelo policajca kadeta tačnije Samira Mišića međutim po kasnijim riječima i svjedocima pogodio ga je snajper sa susjedne kuće koja bila naseljena Srpskim življem neko je pucao na njega odatle ne samo na njega nego i na školu samu,dolaze i naše kolege imaju ranjenih izgledaju loše pregovaramo predaju objekta siguran izlazak Termizu i njegovim ljudima Karišik pristaje,tražimo od vlade u Sarajevu autobuse da se mladići i kadeti izvuku tadašnje govno ratno profitersko Ejup Ganić ''tvrdi da nema'' autobusa na raspolaganje i bukvalno prepušta MUP-u RS mladiće.Znači idealan scenario po vladi koja je bila u Sarajevu da se ti momci i dječaci pobiju da Srbi to urade naprave pokolj da se osvete znači šahovski meč ko je ''loši momci'' ko je kriv za rat se tu nastavlja,na sreći moje kolege sa druge strane ih nisu pobile tu su zadržani noć dok ih sami nisu poslali naredni dan u Sarajevo.Uglavnom nisu pucali kadeti na policajce vjerovatno jesu oni koji su htjeli to su radili ubačeni ljudi ali Srpski policajci su poginuli uglavnom od snajpera sa brda Šanac pored niti su kadeti tjerani da pucaju zatečeno stanje da su svi bili u učionicama ležali ispod stolova.Nastavak u narednom komentaru

4


Dino Mujkić
Dino Mujkić
1 month ago (edited)
@ri raf U našim medijima je predstavljeno da je teža situacija bila nama na Vracama,međutim to nije tačno MUP RS i moje kolege bivše su tu izvlačile živu glavu,mediji su prizivali smrt kadeta jer je to ono što su željeli da se desi ko i nama da pobijemo one žene i ljude što su upali u Krtelj.Igra ko je ispravan ko pogrešna strana, ovi ovamo sjećam se izvještavali Mudžahedini ne daju MUP -u RS da uđe u objekat i ostale besmislice.Sve je to slično onoj priči kao masakr u Dobrovoljačkoj a ustvari 6 ljudi izgubilo život oni spajaju 2. maj našu direktnu oružanu borbu sa JNA i taj događaj pa dođu do broja 47 i tako ostale stvari besmislene mediji su možda željeli da mi čitavu JNA pokoljemo da bi ispali što bi Srpski mediji rekli ''kukavički ubijeni mladići'' tako su naši željeli da kadete ubiju i tako pokazali ko je good guy sve je to ispolitizovano.Sve što se zna u ratu u Sarajevo je mnoštvo medijskih laži i neistina sa svih strana,recimo oko tog policajca kadeta ispalo je da su ga mučili i ubili specijalci a u stvari je stradao na skroz drugačiji način.Naravno da se čujemo imali smo tajne sastanke gdje smo prepričavali događaje, razmjenjivali informacije dobar dio njih nije okrvavio ruke bili su profesionalci u ratu pa sam obožavao vidjeti viđenje rata s njihove linije odbrane,mi se ne svađamo mi znamo da su nas sjebali,kad su rasturali MUP zajednički logično je da su Srbi uradili više na tome da ga nema ne sad što smo mi Bošnjaci nešto bolji ljudi nego strateški tadašnja naša vlada je insistirala na multkulti sastavu koliko god je to možda bilo farsa dok je druga strana željela pod svaku cijenu svoju jedinicu.Niko tu nije čist bio ni Srbi ni Bošnjaci svako je tu gledao kako će nekoga namdruditi recimo da su Bošnjaci taj šahovski dvoboj ko je good guy dobili.Ako još pitanja imaš nekih nejasnih stvari samo pitaj.
toska
Posts: 3075
Joined: 26/09/2016 14:08

#4400 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by toska »

Valter Gustav wrote: 21/04/2021 23:42 Evo sta specijalac Mujkic"Rus"kaze o ovom.

...U to vrijeme smo bili jači od Srba u Sarajevu i SDS-ove organizacije posebno po brojnosti i bili smo puni samopuzdanja ali smo isključili JNA i element iz Srbije mnoge korpuse koje su još bili u gradu što je fatalna greška,
mali osvrt na ovo,
atmosfera među svim narodima u Sarajevu je u to doba bila jako daleko od podjela iz prostog razloga jer se svako bojao rata.
samim time su SDSovi teroristi u to doba bili jako nepopularni i u pravu je Rus kada kaže da bi ih policija i TO tada brzo savladali.
ja sam nedavno napisao post da je rat forsiran iz Beograda po tamošnjim planovima i da ga nikada ne bi ni bilo da su se pitali samo narodi iz BiH.!
Ljudi su ovdje, pogotovo sela, davno naučili živjeti svoje živote ne mješajući se drugima u njihove stvari i gledanje preko plota, gradovi su opet bili isuviše izmješani i svako se bojao zamjeranja bez potrebe.
Postojala je bitna stavka ravnoteža straha.

ali Beograd i SANU su imali druge planove.


pa nastavlja:
Valter Gustav wrote: 21/04/2021 23:42 da je to bio skukob u Sarajevu samo Bošnjaci i Srbi iz grada do 1. maja rata ne bi ni bilo otišao bi u našu korist,mi smo podcjenili JNA jer smo mislili da onaj naš element iz JNA koji je još postoji da će nas malo izvuči.
ovdje mu malo zamjeram formulaciju
u to doba nije postojao sukob Srba i Bošnjaka u Sarajevu već samo sukob SDS terorista i svih drugih uključujući i mnoge sarajevske Srbe
Post Reply