Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#5126 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:[Dobro sada malo dramaticno oko ruskog ruleta medjutim nije isto kada viris i trazite se i kada neko vec pokusava da te pogodi jel :D

Druga situacija - imao si srece i zaklona sto je dobro + to si imao optiku a onaj na pam-u sumnjam :D

Shvatio si ti sta sam ti gore napisao - da kada neko puca po tebi moras biti veoma ... lud-hrabar da se ne maknes u zaklon ili ne promjenis poziciju - naglasavam u tvom smjeru i po tebi nije isto.

1000 metara sa 12.7 snajperom je ok pogodak... koliko daleko je efikasan ? - nekih 1400-1800 (Kada kazem efikasan mislim na borbene situacije)
Kad smo uzimali prvu liniju u Nedzaricima sa Deltama bio sam na pokrivanju na 6 spratu, pucao iz puskarnice sa stubista i nadje me sijac i zajmi po puskarnici, a ja zavro da ga nadjem i necu da se maknem, a ovaj se negdje zavukao i to traje, traje ... i jaran mi pizdi galami makni se, a ja vicem necu dok ga ne nadjem ... i kad mi je par zrna proslo pored grla i udarilo u stepenice iza mene jaranu pukne film zgrabi me za noge i svuce dolje na stepenice. :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Znaci nisam bas bio normalan ...

To od 1000 metara je sega sa tim kalibrom a optika je bila 12x uvecanje (pola metra optike :shock: ), samo bez amortizacije i kad te pukne baci te metar nazad ... ali je probijala kroz tri zida od opeke. :thumbup:

Kad poredis taj odnos - spregnuti PAM sa kamionom municije koji gruha rafalno i prvi je otvorio vatru naspram snajperiste na otvorenoj lokaciji koji nije uz pusku nego tek treba da zauzme stav i nanisani i puca na metu ... ja bih sve pare stavio na PAM. :pisnuo:

A efikasan je do 2000 metara na grupne ciljeve i mehanizaciju samo nikada nisam imao priliku da djelujem dalje od 1000 m, a I municija je bila dragocjena, duzili su me na komad pa nije bilo rasipanja na upucavanje.
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5127 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

BISTRIK100 wrote: Na 0:53 izgleda da je ovo PAM ov sniper
Da, to je 12,7 puska, sa zelenim kundakom, upravo ona zelena koju spomenuh. Snimak do 1.30 prikazuje arrmijsku diverzantsku jedinicu (ne sjecam se koja je tacno jedinica bila u pitanju) i Vikicevu specijalnu na polasku s Igmana u akciju Proskok :D (jbt, uopste se ne sjecam da je neko snimao...)
Last edited by Dozer on 29/05/2019 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
parappa
Posts: 3349
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5128 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

Dozer wrote:
BISTRIK100 wrote: Na 0:53 izgleda da je ovo PAM ov sniper
Da, to je 12,7 puska. Ne vidi se na snimku boja kundaka, ali to je upravo ona zelena koju spomenuh. Snimak ne prikazuje arrmijsku diverzantsku jedinicu, nego kombinovano Vikicevu specijalnu i diverzante (ne sjecam se koja je tacno jedinica bila u pitanju) :D (jbt, uopste se ne sjecam da je neko snimao...)
jesi li na snimku? :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5129 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

:mrgreen:
User avatar
zforumas
Posts: 8625
Joined: 25/10/2016 20:35

#5130 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zforumas »

On je ovaj s cigarom :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5131 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Jesi to bio “sikret squirrel” pa se okreces da ti kamera lice ne snimi :D
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#5132 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by BISTRIK100 »

User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#5133 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

славянин wrote:Jesi to bio “sikret squirrel” pa se okreces da ti kamera lice ne snimi :D

Ma jok ba, Dozer je kamerman. :lol: :lol: :lol: :lol:

Mada ja mislim da on nije bio ovdje, a i sve ostalo sto pise je izmisljotina.

Koliko me sjecanje sluzi, on je u vrijeme agresije bio u MinKenu. 8)

Mr. "D" jesam li u pravu?
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5134 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Stutgart, da budemo precizniji :)
User avatar
sime_cipol
Posts: 16641
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5135 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Ramzess Veliki wrote:Image
Drugo ... po fasadi ovo je zgrada gdje je sluzba za zaposljavanje a ne br. 14 koja je prekoputa.
Po izgledu fasade sam nacinio ovu skicu, u tom periodu dom zdravlja je bio skoro pa nicija zemlja, a kuce ispod ceste su bile u neprijateljskim rukama. Sa navedenog polozaja moglo se djelovati samo prema Dobrinji, odnosno tim kucama ispod ceste, a odakle ce logicno djelovati i neprijateljski snajperista, izlazeci na direktnu liniju gadjanja. Prema tome radi se o daljini od 200 do 400 metara.
onaj isti koji je pucao po raskrsnici Dobrinja - Mojmilo nije cak morao ni da se mnogo krece, mogao je pucati iz istog objekta sa cca 400 m daljine.
ja bih po svoj logici ako imam priliku prisao u ovom trokutu na daljinu od cca 200 metara radi sigurnijeg pogotka, da ne riskiram da fulam pa da poslije muku mucim jer se meta pocela prikrivati.

Image
Ova zgrada, gdje je poginuo Ramiz i u kojoj je bio Biro, nosi parne brojeve, druge dvije preko puta Biroa,lijeva i desna,nose neparne brojeve Ul. Teheranski Trg :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#5136 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

sime_cipol wrote:Ova zgrada, gdje je poginuo Ramiz i u kojoj je bio Biro, nosi parne brojeve, druge dvije preko puta Biroa,lijeva i desna,nose neparne brojeve Ul. Teheranski Trg :thumbup:
Znaci dobro sam rekao, nije zgrada gore nego zgrada dolje kako sam nacrtao.
Onda nema dileme.
User avatar
parappa
Posts: 3349
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5137 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »



Za većinu na ovoj temi ništa novo ali za mene interesantno
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5138 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pa proucavaj onda :lol:
User avatar
parappa
Posts: 3349
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5139 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

U nedelju idem na praksu... :bih:
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2456
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#5140 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by cenecimoveocino »

sime_cipol wrote:
Ramzess Veliki wrote:Image
Drugo ... po fasadi ovo je zgrada gdje je sluzba za zaposljavanje a ne br. 14 koja je prekoputa.
Po izgledu fasade sam nacinio ovu skicu, u tom periodu dom zdravlja je bio skoro pa nicija zemlja, a kuce ispod ceste su bile u neprijateljskim rukama. Sa navedenog polozaja moglo se djelovati samo prema Dobrinji, odnosno tim kucama ispod ceste, a odakle ce logicno djelovati i neprijateljski snajperista, izlazeci na direktnu liniju gadjanja. Prema tome radi se o daljini od 200 do 400 metara.
onaj isti koji je pucao po raskrsnici Dobrinja - Mojmilo nije cak morao ni da se mnogo krece, mogao je pucati iz istog objekta sa cca 400 m daljine.
ja bih po svoj logici ako imam priliku prisao u ovom trokutu na daljinu od cca 200 metara radi sigurnijeg pogotka, da ne riskiram da fulam pa da poslije muku mucim jer se meta pocela prikrivati.

Image
Ova zgrada, gdje je poginuo Ramiz i u kojoj je bio Biro, nosi parne brojeve, druge dvije preko puta Biroa,lijeva i desna,nose neparne brojeve Ul. Teheranski Trg :thumbup:
1337 postova
i'll take the credits 8-)
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5141 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

parappa wrote:U nedelju idem na praksu... :bih:
I, kako prodje praksa :D
User avatar
parappa
Posts: 3349
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5142 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

Dozer wrote:
parappa wrote:U nedelju idem na praksu... :bih:
I, kako prodje praksa :D
Dobro bi... Prvi put da pucam bojevom municijom... Do sada samo vazdušna i malokalibarska. Nisam zapamtio koja je puška bila... Kalibar .308 win... Pucali na 100m bez optike

Mada nije tema...
Najviše smo pucali iz pištolja na 25m... Magnum 44 moćan pravo... Meni revolver .357 lego ko budali šamar. Znači moram ga imati :bih:
User avatar
Dozer
Posts: 28516
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5143 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pa i malokalibarska municija je bojeva municija :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#5144 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kiligonzales »

Ko klinac sam svjedocio nekoliko uzasnih scena, jedan mi je komsija poginuo na par koraka od mene, jedan bio ranjen dok je spasavao ranjenu komsinicu, neko liko puta mi je kraj glave bila zujalica, a tu su jos jedan vojnik...

Inace ulica nam je sa obje strane bila na nisanu, ni suvise blizu ni suvise daleko od linije razgranicenja.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#5145 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kiligonzales »

Sarajmen wrote:
Ramzess Veliki wrote:
sime_cipol wrote:Ova zgrada, gdje je poginuo Ramiz i u kojoj je bio Biro, nosi parne brojeve, druge dvije preko puta Biroa,lijeva i desna,nose neparne brojeve Ul. Teheranski Trg :thumbup:
Znaci dobro sam rekao, nije zgrada gore nego zgrada dolje kako sam nacrtao.
Onda nema dileme.
Nema dileme da je ubijen 22.8.1992. u zgradi danasnjeg naziva Teheranski trg broj 14, na osmom spratu. Par spratova iznad i iste ove pozicije iz kupatila. Visina prozora od kupatila u kojem se nalazila žrtva je oko 22-24 metra.
Image
Širok ti je radijus na onoj mapi dosta sa desne strane.... ja okvirno crvenom bojom markirah neki radijus po dubini i sa desnog boka iz ugla žrtve, a lijevi je relativan...
Image
Koliko mi je poznato, ex Biro za zaposljavanje je bio do UG ''Oaza'' a to je cca 70 metara od ovog ulaza T. trg 14.
Ovo je pogleda na peticu, petica je bila u rukama Armije BiH, a izmedju 5 i vojnickog prostirao se red kuca u kojim su bile čete. Doslovno mi se zet dovikivao sa njima jer su oni u ulici Grada Prato imali svoje tranšeje u neposrednoj blizini zgrade, a oni na desetke metara dalje koliko se sjecam.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16641
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5146 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Od Doma Slijepih do Dobrinje 5 linija razgraničenja je bila Ul. Lukavicka, odnosno danasnja Ramiza Salcina. Jedni od drugih bukvalno na 20-30m
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#5147 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajevowintwr »

славянин wrote:Image
Uzmi u obzir da bolt karabin ima vecu energiju zrna od poluautomata, i ne znam o kakvim se pogotcima na nekim daljinama pise, ko je gledao kroz paspovu optiku zna koliko koncanica pokriva povrsine na 100m a kamo li na 700-800, na roj daljini mislim da onaj vrh kupe pokrije prozor komplet... Ko god misli da je to tek tako pogoditi, imate streliste i na 100m ne mora dalje...Jos nesto, srbi su imali municije na bacanje i kada su najzesci napadi bili, nije im bio problem da upuca pusku na odredjeno mjesto na ulici i da bukvalno tu "lovi" ljude u pretrcavanju.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#5148 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajevowintwr »

славянин wrote:
dadoka84 wrote:Ima li kakva opcija da se neko rekreativno isproba na malo dužem strelištu.
U visokom je 100 metara maks :sad:
U Visokom ti je max 60-70m, imas pasino brdo i Suhodol do 100m. Za vece daljine, livade van grada :)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5149 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Zahvaljujem :)
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#5150 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajevowintwr »

Ovi snajperiti na prethodnim stranicama zaboravljaju glavno....Svaki metak 7.9mm moze doci i kilometar i vise, ali pored vjestine onoga ko je iza obaraca, bitna je optika. U slucaju paspa uvecanje 4x ili 6x. Danasnje sportske optike koje sam imao priliku da vidim imaju uvecanje 15-60x kao na primjer vortex golden eagle, imaju koncanicu u drugom fokalnom planu, koja se kod zumiranja ne uvecava i sa takvom optikom na ozbiljnim daljinama se vidi rupa od metka.
Post Reply