UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post Reply
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#27 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haman2 »

Opstenarodna odbrana kroz srednjoskolsko obrazovanja i nista vise.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23651
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#28 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Sanjarko »

Mislim da je @Haris dobro napisao da treba urediti u vezi oruzja i slicno. A neko je napisao kakvo mu je sluzenje u vojsci bilo. Da je bilo tu svega. Meni su pricali kako su nasli u grahu stakora ili misa, nesjecam se. Davno bilo. Sad koliko ima istine u tome je pitanje.
PM72
Posts: 17945
Joined: 30/04/2012 16:54

#29 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by PM72 »

Mani te se šuplje,nemaju para da hrane ovo što je sad u uniformi a da ne pominjem "sitnicu" kako bi morali sijaset zakona usvojiti a za to nema ručica...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#30 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by JThomas »

ručice u nas uvijek mogu poletjeti u zrak, i iz pogrešnih razloga. nego nema para...
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#31 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by 155_mm »

da li namjerno ili iz neznanja ali cesto se izjednacava sluzenje obaveznog vojnog roka i predvojnicka obuka. iako i jedno i drugo podrazumijevaju obuku rukovanja vatrenim oruzjem te dvije stvari zakonski gledano se ni na putu nisu srele.

za prvo je potrebno izmjeniti veci broj drzavnih zakona a za drugo je potrebno izmijeniti skolski plan i program. a koliko je meni poznato skolstvo je na kantonalnom nivou. to znaci da USK, TK, ZDK, SK i BPK koliko sutra mogu imati predvojnicku obuku u svojim skolama.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25228
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

155_mm wrote:da li namjerno ili iz neznanja ali cesto se izjednacava sluzenje obaveznog vojnog roka i predvojnicka obuka. iako i jedno i drugo podrazumijevaju obuku rukovanja vatrenim oruzjem te dvije stvari zakonski gledano se ni na putu nisu srele.

za prvo je potrebno izmjeniti veci broj drzavnih zakona a za drugo je potrebno izmijeniti skolski plan i program. a koliko je meni poznato skolstvo je na kantonalnom nivou. to znaci da USK, TK, ZDK, SK i BPK koliko sutra mogu imati predvojnicku obuku u svojim skolama.
Šta će ti predvojnička obuka kada nemaš sa čime pucati? Ovo isto ko časovi likovnog bez kista i časovi bosanskog bez knjige. Ne ide.

Plus, u kojim školama da se uvede predvojnička? Maloljetnicima? Ako će predvojnička biti ko prije rata predmet "odbrana i zaštita", to je čitaj - samo rješavanje nezaposlenosti onih koji su na politologiji završili smjer sigurnost. I rješavanje radnog statusa profesorima koji predaju te predmete.

I šta će nekome na fakultetu predmet "Općenarodna obrana i društvena samozaštita"? I to je samo rješavanje nezaposlenosti profesorima.

Samo daj narodu da može da kupi pušku i municiju. I to je sasvim dovoljno. Nema potrebe za teoretisanje. Samo praksa.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#33 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haman2 »

U srednjim skolama da se uvede nastava pa i obuka gdje ce ucenici sticati osnovna elementarnja znanja o naoruzanju, njegovom koristenju itd. To nije nikakvo opterecenje nastavnih planova i programa a korisno je za mlade narastaje i drzavu. Osim toga to je puno manji izdatak nego sluzenje vojnog roka. Vlast nastaji to progurati. U tome vidi mogucnost zaposljavanja veceg broja vojnih lica ali i zadrzavanje mladjih ljudi u BiH bar godinu dana.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#34 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Ramzess Veliki »

Ukinuti nargile i uvesti pojacanu vikend obuku uz casove ninjitzua dok ne steknu zvanje Ramba prve klase.
Nakon toga mogu dobit pravo na polaganje vozackog.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15804
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#35 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by problemnatravunu »

dr.gog wrote:Nikad.

Predlagačima - Od*ebite od djece sa militarističkim idejama odgoja u zemlji ovakvog socijalnog stanja. Nazovi pukovnici i generali/đenerali, sa akademskim platama, zaboravljaju sljedeće: NEMATE LJEKARA u OS BiH!!!!!!!. Idioti!. Zašto?. Zato jer šaka uhljebljenih idiota sa generalskim činovima smatra da je plaća od 1.300 KM dovoljna. Pa se na konkurs nije javio niko, nikada. Stid vas bilo. Nemate sanitetskog centra u punom obimu, a dovodili bi djecu na poligone. Bezobraznici!

Jel treba da se mahalska djeca ufuraju, pa kad obole, da ih se šuta iz provincije u Sarajevo, jer debilčine djeci daju pušku i poligon prije nego im odrede krvnu grupu!!. Pas mater umišljenu :twisted:

p.s. Svaka čast časnim pojedincima, ono malo podoficira i oficira koji trpe ovaj besmisleni sistem i nasilu skrpljenu vojsku koja stenje pod besparicom.
:thumbup: :thumbup:

Ja smatram da neku vrstu sticanja znanja o tome treba opet da preuzme srednja škola, kao onaj predmet u školama do devedesetih godina , ONO i DSZ , realno tu se može naučiti mnogo korisnoga za cijeli život (eto samo primjer prve med pomoći!)!
U okviru tog predmeta organizirati i gađanje iz puške, za ocjenu , baš kao što je nekada bilo
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#36 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by 155_mm »

Haris.ba wrote:
155_mm wrote:da li namjerno ili iz neznanja ali cesto se izjednacava sluzenje obaveznog vojnog roka i predvojnicka obuka. iako i jedno i drugo podrazumijevaju obuku rukovanja vatrenim oruzjem te dvije stvari zakonski gledano se ni na putu nisu srele.

za prvo je potrebno izmjeniti veci broj drzavnih zakona a za drugo je potrebno izmijeniti skolski plan i program. a koliko je meni poznato skolstvo je na kantonalnom nivou. to znaci da USK, TK, ZDK, SK i BPK koliko sutra mogu imati predvojnicku obuku u svojim skolama.
Šta će ti predvojnička obuka kada nemaš sa čime pucati? Ovo isto ko časovi likovnog bez kista i časovi bosanskog bez knjige. Ne ide.

Plus, u kojim školama da se uvede predvojnička? Maloljetnicima? Ako će predvojnička biti ko prije rata predmet "odbrana i zaštita", to je čitaj - samo rješavanje nezaposlenosti onih koji su na politologiji završili smjer sigurnost. I rješavanje radnog statusa profesorima koji predaju te predmete.

I šta će nekome na fakultetu predmet "Općenarodna obrana i društvena samozaštita"? I to je samo rješavanje nezaposlenosti profesorima.

Samo daj narodu da može da kupi pušku i municiju. I to je sasvim dovoljno. Nema potrebe za teoretisanje. Samo praksa.
'arise ba. a da se ti malo informises prije nego krenes da piskaras. pa imaju prijedlozi u javnosti kako i sta misle i planiraju.


mislim da bi generalno trebalo se prvo informisati sta je predvojnicka obuka, ko ju je kroz historiju covjecanstva organizovao, kako i zbog cega.

i onda na kraku pogledati kad i kako je to na primjer srbija rijesila.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25228
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

A da malo pogledas kakvo smo mi drustvo?

I nemoj me pogresno shvatiti, Srbija mi nije reper ni za ista.

Pa o cemu mi pricamo? O ucenju prve pomoci? Ja to ucio na casu domacinstva. Morao znati ona motanja gazom ko da cu na Romaniji zaglaviti u proboju.

Cisto maltretiranje uvesti jos jedan predmet u skolu, a cija je svrha naci zaposlenje smjeru u obrazovanju koji na trzistu rada je haman nizasta .

Daj pusku da mogu legalno kupiti. A onda cemo otvoriti teoretisanja.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#38 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by 155_mm »

Haris.ba wrote:A da malo pogledas kakvo smo mi drustvo?

I nemoj me pogresno shvatiti, Srbija mi nije reper ni za ista.

Pa o cemu mi pricamo? O ucenju prve pomoci? Ja to ucio na casu domacinstva. Morao znati ona motanja gazom ko da cu na Romaniji zaglaviti u proboju.

Cisto maltretiranje uvesti jos jedan predmet u skolu, a cija je svrha naci zaposlenje smjeru u obrazovanju koji na trzistu rada je haman nizasta .

Daj pusku da mogu legalno kupiti. A onda cemo otvoriti teoretisanja.
sa podvucenim se slazem.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#39 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by 155_mm »

User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#40 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by bunk »

Ma lojavo marsiranje sposobni kad ih 10 na 1 ili klat stare i nemocne.
Zato ovu sliku gurat politicarima svaki dan dok ne postanemo punopravni clan NATO- a.
Yebes vijece ministara , nista nam nije bitno osim NATO saveza.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25228
Joined: 08/09/2005 20:08

#41 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

A sto prvo Nato? A sto ne prepisati iz Amerike?

Narod da moze kupovati oruzje, a Nato bude ne bude - mnogo je relaksiranije.

Sutra Nato, jucer Varsavski pakt i nesvrstanost, nebitno.

Bitno je samo da imas sa cime.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#42 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by bunk »

NATO pa sve drugo.
Jer ce moj qrac doc iz srbije marsirat u vojnom odijelu kad budemo u NATO.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25228
Joined: 08/09/2005 20:08

#43 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

bunk wrote:NATO pa sve drugo.
Jer ce moj qrac doc iz srbije marsirat u vojnom odijelu kad budemo u NATO.
Prvo dozvoliti kupovinu puski. Primice nas nato za 5 minuta.

A nek marsira ko god hoce. Svakako smo ko zlatne ribice.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#44 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by bunk »

Ja preferiram tomahawk u zraku umjesto Bosnje u rovu u slucaju nekog belaja.
Zato NATO , pa onda neka tegletija ili ko god hoce upravlja ministarstvima dovijeka..
Jer kad Stoltenberg udari muhur na papir ova Drzava ce u tom danu dobiti drugi dio dana nezavisnosti i drzavnosti odjednom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25228
Joined: 08/09/2005 20:08

#45 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Haris.ba »

A dok ne dodje pecat, moze li legalizacija kupovine puski?

Daj prvo puske, a onda bek se potpisi skupljaju. Sta je problem prvo puske?

P.S.
A da Bosnjo ima pravo kupiti pusku, ne bi rova nikad ni vidio.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#46 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by bunk »

Haris.ba wrote:A dok ne dodje pecat, moze li legalizacija kupovine puski?

Daj prvo puske, a onda bek se potpisi skupljaju. Sta je problem prvo puske?

P.S.
A da Bosnjo ima pravo kupiti pusku, ne bi rova nikad ni vidio.
Prijatelju na istoj smo strani. Daj da potpisem anketu da sam za uvodjenje Americkog drugog amandmana sto se tice pitanja oruzja u Bosni i Hercegovini.
I kad smo vec tu nemam nista protiv da prepisemo krivicni zakon Texasa ili Floride.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#47 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by spreca »

Ako nas bude SDA spasavao kao 92-95 onda tacno ce nam se korjeni zatrti......zbog ovih spodoba u Cetnikgradu, svako pametan ce imati dugu cijev u kuci i jos kakvo pomocno sredstvo za samo odbranu...jebes zakon ako nece dozvoliti jer te zakon u nekom selu niti ce mozda moci niti ce mozda htjeti zastiti
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1341
Joined: 20/11/2018 16:45

#48 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by MarshalDodik »

A kao necemo gledati ovakve slike kad ( ako) udjemo u NATO :lol:
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#49 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by Itsoktobealone »

Za vojnog roka nema novca, tako da od toga nema ništa. Al' sigurno da se može uvesti jedna light verzija tog roka, odnosno obuke.

Treba uvesti ponovo kao i ranije što je bilo opštenarodnu odbranu i društvenu samozaštitu kroz srednjoškolsko obrazovanje. Tu se svašta da naučiti, a onda mjesec dana prakse u kasarnama preko ljeta. Svi prođu to i do kraja znaju rukovati puškom, znaju šta znači oružje, znaju sklopiti, rasklopiti, a usput se nauce disciplini koja trenutno vrlo manjka ovoj balavurdiji danas.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#50 Re: UVODJENJE OBAVEZNE VOJNE OBUKE

Post by bunk »

MarshalDodik wrote:A kao necemo gledati ovakve slike kad ( ako) udjemo u NATO :lol:
Onda ce to bit izistinsko sviranje kurcu mada i ovako tu saku loja niko ne uzima za prijetnju..
Post Reply