VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#26 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by seinfeld »

ChandlerBing wrote:ja planiram upisati veterinarsku srednju skolu, a zatim i veterinu... nemam problema sa ucenjem, barem sto se tice osnovnog skolovanja, biologiju znam, hemiju manje vise... mene interesuje kakvo je stanje sad na fakultetu, licni utisci studenata, i na kraju ima li hajra od ovog posla? :)
Hajra ima sasvim sigurno.,ali je dosta i do tebe.
Ako htjedneš raditi moći ćeš raditi,
a ako budeš htio čekati da te neko povuče za rukav to nećeš dočekati
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#27 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by ChandlerBing »

seinfeld wrote:
ChandlerBing wrote:ja planiram upisati veterinarsku srednju skolu, a zatim i veterinu... nemam problema sa ucenjem, barem sto se tice osnovnog skolovanja, biologiju znam, hemiju manje vise... mene interesuje kakvo je stanje sad na fakultetu, licni utisci studenata, i na kraju ima li hajra od ovog posla? :)
Hajra ima sasvim sigurno.,ali je dosta i do tebe.
Ako htjedneš raditi moći ćeš raditi,
a ako budeš htio čekati da te neko povuče za rukav to nećeš dočekati
hehe, hocu, vrijedan sam nije mi to problem :)

jel ima puno prakse na fakultetu, sta bude na prijemnom?
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#28 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by MJAU - da »

Ma možeš ti završiti i nešto drugo, pa imati "zagarontovan" posao. Ali, prođe život, a ti radiš od plate do plate, trudiš se da zavoliš posao, ali čim dođu loši dani, onda ti se sve smuči.

Bolje raditi ono što te ispunjava za manju platu, nego samo za platu. Sretno! Nadam se da ćeš mi ljubimce jednog dana paziti :-)
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#29 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by ChandlerBing »

znas sta mene ispunjava? gluma, pozoriste, film :lol: nazalost, od toga nista

ali se nekako vidim kao veterinar i potrudit cu se da barem taj san ostvarim :) u svakom slucaju, hvala ti :kiss:
nnaa0602
Posts: 2
Joined: 09/11/2013 12:09

#30 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by nnaa0602 »

Ja sam ove godine upisala veterinu, interesuje kontrola sigurnosti hrane, time bih se voljela baviti. Da li neko zna kakva je ta oblast što se tiče zaposlenja? :)
kvins3
Posts: 12
Joined: 14/08/2014 15:33

#31 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by kvins3 »

Ja se omišljam između vetrine i medicine.Šta je isplatnije a šta teže?
Ja msm da se ipak vetrina ne može mjeriti sa medicnom po težini.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#32 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by Tesla10 »

ChandlerBing wrote:znas sta mene ispunjava? gluma, pozoriste, film :lol: nazalost, od toga nista

ali se nekako vidim kao veterinar i potrudit cu se da barem taj san ostvarim :) u svakom slucaju, hvala ti :kiss:
Zašto ništa?!
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#33 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by privremeni »

kvins3 wrote:Ja se omišljam između vetrine i medicine.Šta je isplatnije a šta teže?
Ja msm da se ipak vetrina ne može mjeriti sa medicnom po težini.
Ja znam za nekoliko prelazaka sa medicine na veterinu, obrnuto ne. Svaki ima svoju tezinu, presudne su radne navike i afinitet, veterina je ipak laksa kod nas, dok u razvijenom svijetu ta razlika gotovo ne postoji.
Sto se posla tice, trenutno u struci zavrsava mali broj svrsenih studenata, ima ih puno u farmaceutskim kucama i raznoraznim predstavnistvima medicinske i slicne opreme. Naravno, moze se otvoriti privatna praksa, ali je za to potrebna povelika gomila para. Takodje, osim u Sarajevu, nisu pare u cukama i macama, vec treba stala, krava, klaonica i slicno, pa i to treba uzeti u obzir.
S druge strane, da u nasim institucijama vlasti ozbiljno zele u EU, za ispunjenje svih obaveza samo iz ove djelatnosti, nedostajalo bi nam veterinara, tolike su obaveze. Takodje, nedostaje veterinara u laboratorijama,institutima,granicnoj sluzbi,inspekcijama, ali se obicno na njima stedi jer u sustini mnogi nemaju kompletnu sliku, niti djelokruga rada, niti ozbiljnosti tog posla. Da ne pricam o veterinarskom lobiju, mucki veterinarske komore i privatizaciji u tom sektoru, gdje lovci u mutnom cekaju vec nekoliko godina.
U svakom slucaju, sretno !
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#34 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by ChandlerBing »

Tesla10 wrote:
ChandlerBing wrote:znas sta mene ispunjava? gluma, pozoriste, film :lol: nazalost, od toga nista

ali se nekako vidim kao veterinar i potrudit cu se da barem taj san ostvarim :) u svakom slucaju, hvala ti :kiss:
Zašto ništa?!
posto si i ti meni nakon godinu dana odgovorio, da odgovorim i ja tebi :lol:

mada se nema tu sta puno filozofirat, opce je poznato da od toga nema hljeba,godisnje izadje 1-2 filma i to je najcesce u koprodukciji sa komsijama i desava se da imamo jedne te iste face vec 20 godina.. licno poznajem glumicu sa zavrsenom akademijom koja je jedno vrijeme prodavala sanitetsku opremu; a od posla iz struke je odradila 2 reklame, pojavila se u jednoj seriji i eno je sad u australiji radi na kruzeru :-)

inace, nisam upisao veterinarsku skolu jer je nije bilo te godine na upisu, sad zavrsavam 2.razred medicinske i definitivno se vidim u tom polju :thumbup:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#35 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by Last December »

japo wrote:
kaka123 wrote:imali ko da planira sad upisivat ovaj fakultet ili da je zavrsi 1. godinu, da ostavi svoje dojmove????
zavrsio 2007 :lol: trenutno nezaposlen :D
Ima li sreće s poslom danas? Kakvo je stanje, radi li se u struci?
kox wrote:Moja dobra prijateljica veterinu završila 2005 sa prosjekom preko 9, do pretprošle godine bila bez posla sa izuzetkom odradjivanja pripravničkog. Sada radi kao komercijalista u jednoj firmi koja prodaje lijekove. Prije rata je lako bilo naći posao sa završenom veterinom, sada mislim da više nije tako.
Ima li frendica danas posao, kakvo je stanje?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#36 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by kox »

Last December wrote:
kox wrote:Moja dobra prijateljica veterinu završila 2005 sa prosjekom preko 9, do pretprošle godine bila bez posla sa izuzetkom odradjivanja pripravničkog. Sada radi kao komercijalista u jednoj firmi koja prodaje lijekove. Prije rata je lako bilo naći posao sa završenom veterinom, sada mislim da više nije tako.
Ima li frendica danas posao, kakvo je stanje?
Ima, još uvijek radi isti posao ali u drugoj firmi.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#37 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by Last December »

kox wrote:
Last December wrote:
kox wrote:Moja dobra prijateljica veterinu završila 2005 sa prosjekom preko 9, do pretprošle godine bila bez posla sa izuzetkom odradjivanja pripravničkog. Sada radi kao komercijalista u jednoj firmi koja prodaje lijekove. Prije rata je lako bilo naći posao sa završenom veterinom, sada mislim da više nije tako.
Ima li frendica danas posao, kakvo je stanje?
Ima, još uvijek radi isti posao ali u drugoj firmi.
Čini mi se da se sve na kraju svede na terensku komercijalu. I veterinari i ljekari i farmaceuti i stomatolozi, rijetki praktikuju svoju struku. Samo to neko uvaljivanje i preklapanje. A vani teško nostrifikovati te struke, osim ljekara, mada ni njima nije bajno.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#38 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by kox »

Tako nekako, pogotovo za veterinu. Bar koliko vidim po prijateljima i poznanicima koji su je završili.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#39 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by bilic »

kox wrote:Tako nekako, pogotovo za veterinu. Bar koliko vidim po prijateljima i poznanicima koji su je završili.
:thumbup:
Meri123
Posts: 1
Joined: 09/03/2022 20:28

#40 Re: VETERINARSKI FAKULTET SARAJEVO

Post by Meri123 »

Zdravo svima, ima li neko da je završio specijalistički studij na Veterinarskom fakultetu, ili imate nekog poznanika da je završio isti? Interesuje me da li se može sa drugih fakulteta upisati( PMF, PPF, FZS). Da li je priznat vani? Svaka informacija bi mi dobrodošla. :)
Post Reply