Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#1 Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by rusmir.ba »

Pitanje koje i svi drugi postave: kog prozivođača odabrati?
Nažalost nekada vladajući Gorenje je postao samo dobar brand "Made in PRC" opreme na koju se nalijepi ovo ime. Samo njih ne bi.
Ostaju Indesit, Beko, Ariston.

Neki optimum recimo 6kg bubanj i oko 1000rpm centrifuga. Svi daju 5god garancije, ali Murphy kaze: "Ako se krene kvarit' u garantnom roku velika je sansa (i do 100%) da će se trend nastaviti i po isteku istog."
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Streptokok »

Gorenje ima najbolji servis i dobro je opskrbljen rezervnim dijelovima. Beko debelo zaostaje.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#3 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by All Apologies »

Beko nikako ne preporucujem. Imam je ko da i nemam. Uzas jedan, a bila je jedna od skupljih.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by wewa »

Imam zanussii kombinovanu i zadovoljna sam :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#5 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Naslovnica »

All Apologies wrote:Beko nikako ne preporucujem. Imam je ko da i nemam. Uzas jedan, a bila je jedna od skupljih.
Može li pojašnjenje u čemu je problem sa mašinom i koja je tačno oznaka modela?
Ja imam u bližoj porodici dvije, sve za 5.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#6 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by BJB »

Streptokok wrote:Gorenje ima najbolji servis i dobro je opskrbljen rezervnim dijelovima. Beko debelo zaostaje.
Je*es ih kad im stvari ne valjaju, pa moras svako malo popravljati. Limarija Gorenje uredjaja, izrada, materijali =totalno smece..
Ves mashina pocela hrdjati s vanjske strane nakon ni dvije godine, 100 klinaca joj je falilo, amortizeri otisli pa skace k'o luda, neki dan brava otisla- sreca imamo dobrog majstora u blizini koji svve to zna i popravi..Svejedno dno joj otpada od hrdje, ne kvasi se, ne plivau vodi..Kupatilo k'o kupatilo, ako padne koja kapljica kad se tushiram a opet izmedju kade i mashine je wc solja..
Sparet el. Gorenje- fildzan mi ispao na njeg i okrnjio ga, nije sa staklokeramickom plocom vec ono birvaktile sa ringlama..
Nikad vise Gorenje..
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#7 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by drunken tiger »

All Apologies wrote:Beko nikako ne preporucujem. Imam je ko da i nemam. Uzas jedan, a bila je jedna od skupljih.
Svi aparati Beko. Frižider, mašina za pranje suđa, mašina za pranje veša, mikrovalna, kuhalo... Nikad ni sekunde problema. Garancija na aparate od 5-10godina. Prezadovoljni. Tihi aparati, odliči u poslu koji obavljaju. Možda nisi dobro pročitao/la uputstvo za upotrebu.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#8 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by dobar osjecaj »

Ja sam se kockala pa sam mami kupila neku Gorenje ves masinu s vecim kapacitetom i snagom obrtaja od svih koje smo kupovali dotad. Od svih ves masina koje smo imali ovo je druga najbolja. Izmedju smo imali neke Gorenje koje su boze sacuvaj smece. Ja koristim Samsung neku digitalnu. Srednja zalost. Non stop je nesto tetosim. Cistim. Ukljucujem programe i ubacujem sredstva za ciscenje masine ali nikad nisam zadovoljna ni cistocom ni mirisom vesa. Jucer kacim tek opran ves i bukvalno smrdi. Pod u kupatilu nije ravan pa non stop skace.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#9 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by drunken tiger »

dobar osjecaj wrote:Ja sam se kockala pa sam mami kupila neku Gorenje ves masinu s vecim kapacitetom i snagom obrtaja od svih koje smo kupovali dotad. Od svih ves masina koje smo imali ovo je druga najbolja. Izmedju smo imali neke Gorenje koje su boze sacuvaj smece. Ja koristim Samsung neku digitalnu. Srednja zalost. Non stop je nesto tetosim. Cistim. Ukljucujem programe i ubacujem sredstva za ciscenje masine ali nikad nisam zadovoljna ni cistocom ni mirisom vesa. Jucer kacim tek opran ves i bukvalno smrdi. Pod u kupatilu nije ravan pa non stop skace.
Koji omekšivač za rublje koristiš? Ima onaj Violetin smrdi kao da je veš u vlagi bio.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#10 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by manekenka u penziji »

Ja imam Beko perilicu i već 6 godina me sluša. Radi svaki dan, nekad i po 2x.
Mama je kupila neku Telefunken u Bingu. Ne žali se ni na sta.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by dobar osjecaj »

drunken tiger wrote:Koji omekšivač za rublje koristiš? Ima onaj Violetin smrdi kao da je veš u vlagi bio.
Ne koristim omeksivac nikako. Ne koristim vise ni praskaste deterdzente. Probala sam razne tecne, od DM marki, raznih Perwolla i sad koristim tecnu Nilu ciji miris mi je inace ok ali ves svejedno smrdi. Razumijem kad perem sporstku odjecu koja inace ima ruzniji miris pa jos i jak miris znoja ali ovo sto sam prala su bile lijepe stvari koje obucem jedanput i idu na pranje. Ljepse su mirisale prije pranja.
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#12 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by _Mila_ »

dobar_osjecaj i ja imam Samsung digitalnu ves masinu. Kada koristim tecni deterdzent takodjer ves smrdi, kao da je dugo stajao mokar ili na mem, iako odmah prostrem ves. Probala sam Perwoll, Nilu i Woolite. Najbolje mi je sa Wooliteom, ali nije ni to pretjerano dobro. Kako sam se vratila na praskasti deterdzent (Persil, Fax) smrada vise nema. Stavljam i omeksivac, bez problema.
Ovo sam testirala par puta i svaki put sa tecnim deterdzentom ves smrdi, a praskastim ne.

Tetosenje: ugradjen najobicniji filter za preciscavanje vode i prasak protiv kamenca (DenkMit) kod svakog pranja
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#13 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by All Apologies »

drunken tiger wrote:
All Apologies wrote:Beko nikako ne preporucujem. Imam je ko da i nemam. Uzas jedan, a bila je jedna od skupljih.
Svi aparati Beko. Frižider, mašina za pranje suđa, mašina za pranje veša, mikrovalna, kuhalo... Nikad ni sekunde problema. Garancija na aparate od 5-10godina. Prezadovoljni. Tihi aparati, odliči u poslu koji obavljaju. Možda nisi dobro pročitao/la uputstvo za upotrebu.
Ma da bit ce da je do mene ccc Nije mi to prva ves masina u zivotu
Ves koji stavim na otkuhavanje izadne opran, ali s flekama. Sareni vec i na visokim temperaturama i pranjima koji su za pamuk svi preko dva sata izadje kakav je i usao. Ako je beba bljucnula sadrzaj se doslovno moze sastrugat. Probala sam staviti i manje vesa od preporucenog, koristiti ariel u ogromnim kolicinama i ne znam ni ja vise sta sve ne. Pravo ba servis sam jedva dobila jer pri telefonskom pozivu kazu pa ne moze biti da radi a da ima kvar. Morate reci ne radi, ne okrece bubanj, tacno navesti kvar. Kao da sam ja majstor pa eto znam sto ne radi i sta joj je otislo. Na kraju kazem pisite eto ne radi grijac. Serviser dosao kaze otisao neki regulator. Novi je potrajao par dana. Sad u njoj perem samo kad se treba nesto osvjezit. Na spratu imam staru gorenje, prijeratnu. Kad otkuha ves se bijeli nema fleka. Umjesto te beko nekad mi je bila whirlpool 1600. Neuporedivo bolja, ali tad umjesto da cekamo dijelove i platimo skupi el.programator odlucimo kupiti ovo novo s*anje (i frizider i pec kombinovanu struja-plin iste marke). Nakon iskustva sa svim u moju kucu beko vise nece, a svako sebi bira i svojim novcem placa.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#14 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by drunken tiger »

All Apologies wrote:
drunken tiger wrote:
All Apologies wrote:Beko nikako ne preporucujem. Imam je ko da i nemam. Uzas jedan, a bila je jedna od skupljih.
Svi aparati Beko. Frižider, mašina za pranje suđa, mašina za pranje veša, mikrovalna, kuhalo... Nikad ni sekunde problema. Garancija na aparate od 5-10godina. Prezadovoljni. Tihi aparati, odliči u poslu koji obavljaju. Možda nisi dobro pročitao/la uputstvo za upotrebu.
Ma da bit ce da je do mene ccc Nije mi to prva ves masina u zivotu
Ves koji stavim na otkuhavanje izadne opran, ali s flekama. Sareni vec i na visokim temperaturama i pranjima koji su za pamuk svi preko dva sata izadje kakav je i usao. Ako je beba bljucnula sadrzaj se doslovno moze sastrugat. Probala sam staviti i manje vesa od preporucenog, koristiti ariel u ogromnim kolicinama i ne znam ni ja vise sta sve ne. Pravo ba servis sam jedva dobila jer pri telefonskom pozivu kazu pa ne moze biti da radi a da ima kvar. Morate reci ne radi, ne okrece bubanj, tacno navesti kvar. Kao da sam ja majstor pa eto znam sto ne radi i sta joj je otislo. Na kraju kazem pisite eto ne radi grijac. Serviser dosao kaze otisao neki regulator. Novi je potrajao par dana. Sad u njoj perem samo kad se treba nesto osvjezit. Na spratu imam staru gorenje, prijeratnu. Kad otkuha ves se bijeli nema fleka. Umjesto te beko nekad mi je bila whirlpool 1600. Neuporedivo bolja, ali tad umjesto da cekamo dijelove i platimo skupi el.programator odlucimo kupiti ovo novo s*anje (i frizider i pec kombinovanu struja-plin iste marke). Nakon iskustva sa svim u moju kucu beko vise nece, a svako sebi bira i svojim novcem placa.
A vidiš. kod mene je sve Beko. I peć, i svi aparati i prezadovoljan sam. Nikakvih problema niti zamjerki nemamo niti ja jedan aparat. Ako je skupo ne znači da je bolje.
User avatar
Filter
Posts: 7964
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#15 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Filter »

dobar osjecaj wrote:Ja sam se kockala pa sam mami kupila neku Gorenje ves masinu s vecim kapacitetom i snagom obrtaja od svih koje smo kupovali dotad. Od svih ves masina koje smo imali ovo je druga najbolja. Izmedju smo imali neke Gorenje koje su boze sacuvaj smece. Ja koristim Samsung neku digitalnu. Srednja zalost. Non stop je nesto tetosim. Cistim. Ukljucujem programe i ubacujem sredstva za ciscenje masine ali nikad nisam zadovoljna ni cistocom ni mirisom vesa. Jucer kacim tek opran ves i bukvalno smrdi. Pod u kupatilu nije ravan pa non stop skace.
imas u obiju kupiti debele gumene podmetace za ves masinu, 17KM. odlicna stvar
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#16 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by dobar osjecaj »

Filter wrote:imas u obiju kupiti debele gumene podmetace za ves masinu, 17KM. odlicna stvar
Davno sam kupila tu tesku gumu kod njih ali mi je tad serviser masine rekao da to nije dobro za masinu. Ne sjecam se tacno sta je objasnio. U sustini je nikad nisam probala koristiti a mogu probati.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#17 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Altsa »

Filter wrote:
dobar osjecaj wrote:Ja sam se kockala pa sam mami kupila neku Gorenje ves masinu s vecim kapacitetom i snagom obrtaja od svih koje smo kupovali dotad. Od svih ves masina koje smo imali ovo je druga najbolja. Izmedju smo imali neke Gorenje koje su boze sacuvaj smece. Ja koristim Samsung neku digitalnu. Srednja zalost. Non stop je nesto tetosim. Cistim. Ukljucujem programe i ubacujem sredstva za ciscenje masine ali nikad nisam zadovoljna ni cistocom ni mirisom vesa. Jucer kacim tek opran ves i bukvalno smrdi. Pod u kupatilu nije ravan pa non stop skace.
imas u obiju kupiti debele gumene podmetace za ves masinu, 17KM. odlicna stvar
To nije za postavljanje ispod masine vec da se na to stavi susilica za ves koja se postavlja na ves masinu.
User avatar
Filter
Posts: 7964
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#18 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Filter »

dobar osjecaj wrote:
Filter wrote:imas u obiju kupiti debele gumene podmetace za ves masinu, 17KM. odlicna stvar
Davno sam kupila tu tesku gumu kod njih ali mi je tad serviser masine rekao da to nije dobro za masinu. Ne sjecam se tacno sta je objasnio. U sustini je nikad nisam probala koristiti a mogu probati.
i kod mene je nekad znala prohodati. naguras vesa, centrifuga trzne i pomakne je sa mjesta na kojem je balansirana.
sad stoji kao zakovana.
mada, mozda i ima neka finta... mozda nije dobro za masinu, mozda nije dobro za servisera...
User avatar
Filter
Posts: 7964
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#19 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Filter »

Altsa wrote: To nije za postavljanje ispod masine vec da se na to stavi susilica za ves koja se postavlja na ves masinu.
ne sjecam se da je bio takav opis upotrebe ovog hepeka
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#20 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Altsa »

Filter wrote:
Altsa wrote: To nije za postavljanje ispod masine vec da se na to stavi susilica za ves koja se postavlja na ves masinu.
ne sjecam se da je bio takav opis upotrebe ovog hepeka
meni tako rekli u OBI-ju. e moze se postaviti i na pod ali kako ce se ponasati tj. da li ce kliziti po plocicama to je pitanje.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#21 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by pustopoljina »

dobar osjecaj wrote:Ja sam se kockala pa sam mami kupila neku Gorenje ves masinu s vecim kapacitetom i snagom obrtaja od svih koje smo kupovali dotad. Od svih ves masina koje smo imali ovo je druga najbolja. Izmedju smo imali neke Gorenje koje su boze sacuvaj smece. Ja koristim Samsung neku digitalnu. Srednja zalost. Non stop je nesto tetosim. Cistim. Ukljucujem programe i ubacujem sredstva za ciscenje masine ali nikad nisam zadovoljna ni cistocom ni mirisom vesa. Jucer kacim tek opran ves i bukvalno smrdi. Pod u kupatilu nije ravan pa non stop skace.
sto se tice cistoce...ne znam...na bijeli ves mislis? nekad se mora oprati na visokim temperaturama i bez skracivanja programa...nista ono persil, ariel vec od 30°C
sto se tice mirisa, primijetila sam to u vise domacinstava i nikako mi nije bilo logicno zasto to rade, a kod jednih je bas nekako smrdljiv ves dosao na temu :-) i pitala sam ih zasto drze masinu zatvorenu? oni su mislili da vrata masine moraju biti zatvorena, kad se ista ne koristi. u masini uvijek ima vode i to se usmrdi i zato se vrata ne zatvaraju.
drugi su imali obicaj ukljuciti masinu i otici na posao, vadili ves iz masine predvece, nakon sto je 5-6 sati stajao opran...poslije su nabavili neku da se moze nariktati vrijeme, pa su ta :-) j obicaj zadrzali, ali bi im vas bio frisko opran po dolasku u kucu i vonj se izgubio.
ves isto smrdi kad se dugo susi, a prostorija nije prozracna, to nema veze sa pranjem, isto se uvonja koliko god peres ostaje taj vonj.
ako nije sta od toga, dalje ne znam.
User avatar
Filter
Posts: 7964
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#22 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by Filter »

Altsa wrote:
Filter wrote:
Altsa wrote: To nije za postavljanje ispod masine vec da se na to stavi susilica za ves koja se postavlja na ves masinu.
ne sjecam se da je bio takav opis upotrebe ovog hepeka
meni tako rekli u OBI-ju. e moze se postaviti i na pod ali kako ce se ponasati tj. da li ce kliziti po plocicama to je pitanje.
drug, kao zakovana. postavis gumu, nabacis masinku, nivelises i kapak.
mada, to ima i svoje mane... sad je na njoj pola kozmetickog salona :roll:
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#23 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by lijepa u dusi »

Majstor mi trazi stoju da mi zamijeni lezajeve na ves masini. Kaze da su otisli. Masina uopste nije glasna niti je problem da ista drzim na njoj. Sto kaze forumas iznad, pola kozmetickog salona, sve na svom mjestu. Imam osjecaj da pokusava da me klepi po usima.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#24 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by dobar osjecaj »

pustopoljina wrote: sto se tice cistoce...ne znam...na bijeli ves mislis? nekad se mora oprati na visokim temperaturama i bez skracivanja programa...nista ono persil, ariel vec od 30°C
sto se tice mirisa, primijetila sam to u vise domacinstava i nikako mi nije bilo logicno zasto to rade, a kod jednih je bas nekako smrdljiv ves dosao na temu :-) i pitala sam ih zasto drze masinu zatvorenu? oni su mislili da vrata masine moraju biti zatvorena, kad se ista ne koristi. u masini uvijek ima vode i to se usmrdi i zato se vrata ne zatvaraju.
drugi su imali obicaj ukljuciti masinu i otici na posao, vadili ves iz masine predvece, nakon sto je 5-6 sati stajao opran...poslije su nabavili neku da se moze nariktati vrijeme, pa su ta :-) j obicaj zadrzali, ali bi im vas bio frisko opran po dolasku u kucu i vonj se izgubio.
ves isto smrdi kad se dugo susi, a prostorija nije prozracna, to nema veze sa pranjem, isto se uvonja koliko god peres ostaje taj vonj.
ako nije sta od toga, dalje ne znam.
Hvala za komentar. I za ove zatamnjene dijelove :)
Što se tiče bijelog veša, perem ga isključivo na 95 stepeni. Miriše cijeli stan dok se pere. Veš miriše poslije pranja i sušenja mada nikad nije blještavo bijel kao kod mame.
Problem je s odjećom koju perem na 40 ili 60 stepeni. Odvajam sportske i stvari koje oblačim na posao. Posušim mašinu svaki put nakon što izvadim veš. Držim je uvijek otvorenu da se zrači. Povremeno izvadim i detaljno operem ladicu za deterdžent. Ne ostavljam nikad mašinu da radi kad nisam kući i vadim veš iz mašine čim završi pranje.
Prije zadnjeg pranja odjeće na 40 koja je poslije pranja smrdila na vlagu, mašina je bar dva puta prala na 95 stepeni. Probaću opet ubaciti ono neko DM sredstvo za pranje mašine i pustiti je da radi prazna na 95 pa ću vidjeti ima li ikakve razlike.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#25 Re: Veš mašina (ilitiga perilica rublja :)

Post by wewa »

imala sam ovaj problem sa smradom na vlagu - zato godinama umjesto omeksivaca koristim najobicnije sirce, a trudim se sto cesce cistiti filter.
za bijeli ves koristim praskasti deterdzent, za sareno tecni, sve Persil (onaj tecni lavanda uzaaaasno smrdi, plavi je zakon).
Post Reply