Velichina chovjeka

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#1 Velichina chovjeka

Post by sojka »

Velichina chovjeka mjeri se po tom koliko je u stanju da oprosti



(jedan od razloga shto dominiraju sitne dushe)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#2

Post by sojka »

Ko se pravda kriv je.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#3

Post by sekiracija »

kriv je i ko ne zna da se opravda 8)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#4

Post by sojka »

kad si chist, nema potrebe za pravdanjem ;)
pametnica
Posts: 108
Joined: 10/09/2003 00:00

#5 Re: Velichina chovjeka

Post by pametnica »

sojka wrote:Velichina chovjeka mjeri se po tom koliko je u stanju da oprosti


onda sam ja velik coe'k ili ti zene :lol:
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by hananah »

Islam dopusta otpor, prvo kaze da se treba pokusati otkloniti neprijatelj i ignorisati ali ako to nije moguce onda je otpor u redu. Sta bi se desilo s nama u proteklom agresorskom ratu da smo oprostili?
I kako ti mozes govoriti o velicini covjeka, jesi li ti to veci covjek kao uostalom i ja koje smo svako vece lijegale izmedju cistih carsafa i svako se jutro tusirale, pile mirisnu nes caffee, redovno mijenjale carape i gace, dok su se nasi momci borili, dok su im se cizme lijepile za noge od neskidanja, dok su u magli jurisali ni ne znajuci gdje su, a sve sa ciljem da bi mi mogle uzivati i radjati djecu jednog dana.
I sad da naucimo tu djecu da je velicina covjeka u "prastanju" pa da i ta djeca jednog dana dozive nasu sudbinu.
Osvjesti se sojka djevojko. Progledaj!
Znam da ti nije drago da vidis moj komentar na ovu temu ali nemoj ga ni citati. Forum je slobodan i imam pravo na svoje misljenje.
Velicina covjeka jeste u prastanju ali ne u potpunom prastanju i zaboravljanju. To je onda coravost a ne velicina.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#7

Post by sekiracija »

oprostite i UBITE SE!
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#8

Post by sojka »

>>Chuvajte se onih kojima je silno stalo da ispadnu u pravu. Ti vam nikad nece oprostiti , ako su pred vama i chak na vama napravili greshku<<

F. Nietzsche
dajdzarile
Posts: 270
Joined: 16/10/2003 00:00
Location: Sarajevo- donji prdonjici bb

#9

Post by dajdzarile »

oprost pripada jakima ...
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#10

Post by sekiracija »

dajdzarile wrote:oprost pripada jakima ...
da samo za one sto nisu znali asta rade 8)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#11

Post by sojka »

Nekima da danima, mjesecima, godinama prichash shta rade..ne bi skontali..jedno misle, drugo rade ;)
starvin' marvin
Posts: 16
Joined: 29/03/2004 22:13

#12

Post by starvin' marvin »

čovjek jedino ne može oprostiti kada je neko iskren prema njemu...u to sam siguran 100% :(
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#13

Post by sojka »

ma veliki chovjek ide putem istine, samokritichan je i voli kritiku.

Neljudski je blagosloviti tamo gdje je chovjeku prokletsvo..il`ti kamen spoticanja.


Ko ide putem istine ne zapinje.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#14

Post by sekiracija »

sojka wrote:ma veliki chovjek ide putem istine, samokritichan je i voli kritiku.

Neljudski je blagosloviti tamo gdje je chovjeku prokletsvo..il`ti kamen spoticanja.


Ko ide putem istine ne zapinje.
pogotovo ne kad je sa prijateljima 8)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#15

Post by sojka »

Ne znam kako je kod tebe, ali ja od pravog prijatelja ochekujem istinu i kritiku. :)

(*bem ti sujetu)

Sujeta je jedan od najvecih zamki 8)
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#16

Post by ragib »

DA hano svidja mi se odgovor. U svakom slucaju otpor je uredu. Kad pogledamo historiju ovih prostora uvijek su muslimani bili donji sto su puno prastali. Ako se zna da je bilo stotinjak dzamija samo u Beogradu dovoljno govori da su nasi preci puno prastali i vjerovali neprijateljima. Nema vise toga, sto je bilo oprosta bilo je.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#17

Post by Fair Life »

Plemenit covjek je spreman na pomirenje, ali se ne ponizava.
Hulja se ponizava, ali nije spremna na pomirenje.
(Kemal - pasa Ataturk)

P.S. Citajuci Khalila Gibrana moze se mnogo toga nauciti.

Halil Dzubran (1883-1931), pjesnik, filozof i slikar, rodjen je u selu Bsari u podnozju Libanskog gorja u hriscanskoj svestenickoj porodici. Obrazovanje je sticao u Bejrutu, Parizu i Njujorku.
Dzubran je bio visestruko nadarena licnost i ostavio je osobeni trag u svjetu knjizevnosti i kulturne bastine. Posto je u svom knjizevnom i likovnom stvaralastvu bio podjednako otvoren i za istocna i za zapadna misljenja i pjevanja, cesto je ukrstao i uzajamno oplemenjivao najrazlicitije duhovne pravce. Njegovo izuzetno knjizevno delo obuhvata pjesme, pjesme u prozi, parabole, price i aforizme. Najpoznatija djela su mu: Isus, sin covjecji, Prorok - prorokov vrt, Plavi plamen, Glas ucitelja, Slomljena krila, Lutalica, Bogovi zemlje...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by hananah »

Javi mi se na mail Ragibe, voljela bih te priupitati neke stvari i treba mi par knjiga pa da mi kazes gdje ih mogu povoljno kupiti :)
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#19

Post by sekiracija »

samo je Ragib znao istinu stradalnika,i ostao je voljen unjihovim srcima.
Moje postovanje
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#20

Post by Nesferatu »

Ama ragib samo tuvi svoje.
Kako ti nije jasno ragibe da su te dzamije podignute na silu?
Kako ti nije jasno da je Turcin bio okupator, danas se mi Bosanci stavljamo u ulogu branitelja naseg okupatora, onog istog koji je izvozio nasu inteligenciju da bi sa njom vladao najjacim carstvom a nama uvozio svoje nadri filozofe i palamude koji za 500 godina nas samo unazadise.
Poznata ti je prica o Husein Kapetanu. Islam na ove prostore je dosao u sluzbio okupacije. Da se sto vise i tjesnje stegnu te neke veze. Jer mi smo po tome postali braca. Po tome su Bosnjaci isli jurisati na neku Rusiju. Pa se onda zapitali kako to da nam se nije embargo digao, kako to da su ti Rusi saveznici Zla koje nad nama prijeti. Zaboravilo se je bilo moj ti, da su Bosanci sa Srbima stajali zajedno na Kosovu Polju. A na drugoj strani su bili Turci. Tad smo se borili protiv zajednickog okupatora. Kosovsko Polje je poraz i Bosanske expedicije koja je poslana tamo od strane Kotromanica. Tako da znas...da ne mjesas neke cinjenice za koje smo mi ko budale ginuli 500 godina da bi nas Turci predali Austrougarskoj sa jednim potpisom pera na Berlinskom Kongresu. Istoj toj kobnoj Austrougarskoj koja je od Sarajeva napravila svijetsku metropolu. Prosetaj malo Bascarsijom i vidi sta su napravili Turci za 500 godina. Pa onda produzi Titovom do Marin Dvora.To je produk 40 godina Austrougarske. Svaka zgrada starija, sa ljeva i desna je austrougrasko dijelo. Zemaljski Muzej, Umjetnicka Akademija, Vjecnica, PTT, Predsjednistvo BIH....samo neke.

Muslimani su uvijek bili donji ne sto su prastali nego sto se nisu nista pitali. Jer smo navikli da sa nama vlada neka okupaciona snaga i da se mi pitamo i imamo uvid u stvar vrlo malo ili nikako. Ako uzmes u obzir da je 70% Muslimaniki na kraju drugog svijetskog bilo nepismeno, shvatices o cemu se radi. Jer ako zelis da mjeris napredak jednog drustva, onda pogledaj ulogu i nivo zene u tom drustvu. Moju nanu su prozivali vlahinjom jer je zena zavrsila 4 razreda osnovne skole prije nego sto je morala prestati ici dalje, jer su je susretala djeca na putu iz skole kuci da bi je tukla. Nama je trebalo 50 godina da se dode do jedne generacija koja ce intelektulano moci da kreira takvu snagu koja nije da "nije mogla da oprosti" vec je imala kapacitet da se odupre. I to onaj intelektualni. A takav je najteze stecen kroz niz generacija. Samo mislim da se produkti post-ratni taj kapital tjerali na sve strane. Jer je bio to jedan period kad su trebali podobniji od sposobnijih. Danas kad je sasvim svejedno prosjecnom Bosnacu dali ce ili ne izaci na izbore, pitanje je zasto je to takvim i zasto se sve politicke partije cine koruptivnim i nesposobnim da zemlju izvedu iz mraka. Tu na snagu onda stupa pravilo da bez intelekta nema ni svijetla. A intelekt inicijalni se ugusio ne ne pocetku nego tokom rata u kojem prljavstina i licni sukobi su preduzeli dominjon nad borbom za neku "zajednicku stvar". Tako ako nebi trebali kome oprostiti, nebi trebali prvo onim zbog kojih i dan danas ostatak svijeta se sladi nasom omladinom. Iskreno jebo ti zgradu. Srusit ce se napravit ce se. Ali mlad covjek koji ode. E to je tragedija. Pa bilo to da ode 2 m pod zemlju ili da pobjegne iz svoje zemlje, jednak ti je ishod. Njega nema. A zemlju i gradove ne cine objekti vec ljudi. Zato ako cemo po Islamu i po ne-oprostu. Ne oprosti prvo svom, onom koji ti je noz u leda zabio kad je najteze bilo. I dan danas sa tvojom glavom mesetari jer ti vise nisi nista osim statistickog podatka zavoda za zaposljavanje. A kad postanes to, onda postanes jako podoban i sklon da "ne oprastas". Samo tad je kasno. Kad se ne pitas, mozes ti da ne oprastas kome i cemu god zelis. Stoga danas dok se boris za drugog i treba da ulazes zivotnu energiju ne u to kako ce ti djete sutra postati vecim covjekom nego sto si ti i imati bolji zivot, ti budi zadrti balkanac koji ne oprasta. Samo pitat ce nas djeca, bojim se, mene prvog. Pitat cete sta si ti doprinjeo da ovo sve ovakvim bude bilo? Sta si ti otezao kad si olaksati mogao? Mozda se onda budes sjetio, da si nekad i oprostit mogao, ne i nikako zivotinjama ali nekom covjeku koji je roden bas kao ti, nesvjestan svog imena i porijekla, da bi odrastao ne postavsi nista vise nego ime, prezime, porijeklo, vjera. Al ima i nesto vise od toga. Zove se Cojnost. Stoga ne treba zaboraviti. Ali bez oprosta tu nema vise dalje. Jer sat se ne moze vratiti u nazad. A koliko ja vidim, 1992 nisu opet ispred nas. Ako nista drugo, ja drzim svoju pucu dobro na oku. I znam da ako krene odron, nece biti "MI" protiv "NJIH" nego ja sam protiv svih. Jer tako je i bilo kad povuces refu, i u ovom ratu. Svak je u svojoj muci bio sam. Rijetki, vrlo rijetki su bili ti koji su prodrli kroz tu tamu i ucinili sve da se covjek ne zapita dali je potreban samo onda dokle sljeduje i dokle sluzi.
A ti razmisli............
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#21

Post by hananah »

Znas Nesfetatu (nik ti je jako lijep), sve to sto si rekao moze biti istina ali i ne mora, moze biti cinjenica ali ne mora. Zavisi s koje se strane gleda.
Istina je da mnogi ljudi nisu svojom voljom izabrali Islam, u prvi mah im je nametnut, ali su ga poslije zavoljeli i njegovali. I sta sad trebamo da se odreknemo nekih stvari zbog povijesti koja se desila unatrak stoljecima. Mozda nasi pradjedovi jesu neke greske napravili, ali opet sad imamo mogucnost izbora. I zasto su Dzamije pune, ipak to nesto govori. I upravo zbog onoga sto nas narod vecinom jeste sada nastoje da nas uniste, okaljaju, siluju, sravne, istrjebe.
Lako je oprostiti onome ko oprosti tebi. Ali onome ko ti se u njedra zavuce pa te poslije kao zmija ujede, ne treba potpuno oprostiti i zaboraviti. Treba biti na oprezu.
Jesam iz generacije gdje se na prvom skolskom casu obavezno pjevalo "Od Vardara pa do Triglava", jesam iz generacije onih koji su isli po radnim akcijama i gdje je jedina razlika medju nama bila mozda sto smo neki bili odvazniji a neki povuceniji. I jesam iz generacije koja je naucena da bude naivna. I upravo moja generacija je najvise stradala. Momci koji su sluzili vojsku po Beogradu, Valjevu, zabavljali se sa curama otamo, neki se i zenili njima sad leze dva metra izpod zemlje. Ne leze zato sto je njima bilo vazno da li se zovu Senad, Salih, Mirsad... nego zato sto je to nekom drugom bilo vazno.
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#22

Post by sekiracija »

HANA KAD BI DJECA NASE BUDUCE BOSNE BOGDO SLUSALA MAJKE ,A NE OCEVE 8)
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#23

Post by Jonatan »

hananah wrote:Sta bi se desilo s nama u proteklom agresorskom ratu da smo oprostili?
Moraš oprostiti, ali ne i zaboraviti.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#24

Post by Jonatan »

ragib wrote:DA hano svidja mi se odgovor. U svakom slucaju otpor je uredu. Kad pogledamo historiju ovih prostora uvijek su muslimani bili donji sto su puno prastali. Ako se zna da je bilo stotinjak dzamija samo u Beogradu dovoljno govori da su nasi preci puno prastali i vjerovali neprijateljima. Nema vise toga, sto je bilo oprosta bilo je.
Ragibe nisam povjesničar, ali znam ono što bih trebao znati. I što se tiče povijesti vaše na ovim prostorima, šta misliš koliko je ona manja od Hrvatske koja je prva došla na ove prostore i 14 stoljeća mora druge trpiti.

Ne budi smiješan.

De mi malkice objasni kako ste vi došli na ove prostore i ko je tada pružao otpor.
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#25

Post by Tisina »

Oprosti i bice ti oprosteno, kazu pise u svetim knjigama:)

oprostiti da, jer samo velike duse su to u stanju, ali nikako zaboravljati
Post Reply