Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#901 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

r_faruk wrote:
Mevlud nije novotarija, na mevludima se velica Allah s.w.t. i njegov Poslanik a.s, uci se Kur'an i prica se o zivotu Allahovog Miljenika a.s. i ma sta neko govorio mi necemo prestati sa mevludima i slicnim manifestacijama, a bradu je svakako haram brijati, ovo je stav imama cetiri mezheba, pa ne znam sad mouce je da su i oni bili vehabije !???
a jeste zglajzali u pi*ku materinu.....
pusti ljude da zive i uzivaju u zivotu, onaj majmun nazva osmi mart dan cafirskih zena..... :-)
ovaj kaze ne mozes se brijat', nemoj cestitati praznik, k'o eto cinis nesto lose, pa taj divljak cini nesto gore pricajuci ovakve gluposti....

za ovo boldirano, pricate li i o aisi ili se ti dijelovi preskacu?

pusti ljude da ezane sa cd-a, evo imas nekakvog idiota koji upravo zavija sa munare (negdje oko pofalica), probi mozak, znas kako bih volio da pusti cd.....

niko ne smije zabraniti vjerovanje i praktikovanje, slazem se, ali to je privatna stvar...... no vi ste uzeli previse u svoje ruke, pa uveli ste i slobodno vrijeme za dzumu, ne mozes na ispit, ne mozes na nastavu, ne mozes na ovo, ne mozes na ono.....

ama idi u isil tamo svako nema skole sem bozje, uci i klanjaj se.....
odete na mrki zapad i uvodite svoja pravila, ljudi vas prime, daju odjecu i hranu, vi se zabijete kamionom u masu ljudi.... mrs nazad u kreplakistan..... divljaci jedni
Hvala na lijepim rijecima :) Naprosto sam ocaram kulturom i nacinom na koji ti vodis rasparavu...

Necu ja bolan nigdje, ovo je moja zemlja, zemlja mojih pradjedova, zemlja u kojoj se islam praktikuje vec stoljecima, vidis bolan tebi i ezan smeta, smeta ti poziv na molitvu najradije bi ga ukinuo da mozes, ali ne mozes pa ti krivo, znamo da bi vi najradije da se muslimani zatvore izmedju cetiri zida, da prestanu sa skolovanjem i da ih gazite kako ste i navikli... Jadan taj vas sekularizam u kojem svi imaju prava osim muslimana,,,, Necu ja nigdje, a tebi ako se ne svidja kupi kartu u jednom pravcu za Kubu, Vijetnam, Sjevernu Koreju... i nemoj se nikada vracati, jer na kraju krajeva vi ste ovdje stranci !
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#902 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

Ezan mi ne smeta, naprotiv, volim da ga cujem... ovu zemlju su izgradili cafiri i uzivas u cafirskim novotarijama. Ovu zemlju unistavate vi, divljaci koji jasu magarca u sred pariza i pucaju na marijin dvoru.

Kakvi stranci? Stranci jer smo ateisti, pa bar se ne raznosimo bombama u slavu svog ateizma...

Vi ste sami sebi zabranili skolovanje... mi cafiri smo vam ga omogucili...

Ovakav ton diskusije je tu jer ste pretjerali sa svojim nametanj.... ako hocu da jedem i pijem za ramazan, ko si ti da mi zabranis. Pa jos bi zabranio i bradu da brijem....

Fino si to rekao, islam se praktikuje stoljecima, pa sto ste sada poludili....

Ja sam baklavu jeo i u ono cafirsko komunisticko sjeverno korejsko vrijeme........ i ja i cihela moja porodica....
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#903 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

Ja gore napisah da sam hanefijskog mezheba i da nisam vehabija ali helem nejse ti si ogranicen da to shvatis...

Ako se vama islam sveo na baklavu za bajram i mjesec i zvijezdu na dnu fildzana, nema nije, to sto imam bradu ne znaci da sam vehabija i da sam pritom neki radikalni terorista, ja sa takvima nemam nista i islam je cist od takvih, nemam cak ni potrebu da se javno ogradjujem od nekoga jer znam da to sto pojedinci rade nema veze sa postulatima moje vjere. I jos nesto, nasa domovina je starija od 1946. godine !

I smijesan si, znas koliko mene boli briga hoces li ti jesti i piti za ramazan i hoces li hodati obrijan, isto tako i ti trebas biti ravnodusan prema meni, ako ti se ne svidja sto idem u dzamiju i sto izgledam kako izgledam, mozes komotno spustiti pogled i prestati gledati u mene !
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#904 mod-comment

Post by arzuhal »

Prestanite s uvredama i procjenjivanjem pameti u postovima i vratite se temi. Ovo je opomena.

:sax:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#905 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Kikibombona »

Pezic kralj, otvorio dusu! :thumbup: :lol: :lol: :lol:

https://youtube.com/watch?v=hnUC4yaOq0M

Kaze, narod u BiH je imao veliku srecu, dobio je veliki kapital u ljudima koji su se skolovali u Saudiji, Kataru, Jordanu itd. Nudi 100km svakome ko mu dokaze da je neko ucinio vise za ovaj narod od 'daija' skolovanih u Saudiji. Koliko su samo ljudi izvukli iz kockarnica, javnih kuca, drogeraskog podzemlja i sl. Ka'e, covjek otvori fabriku, svi mu klicu, hvale ga...! Sta bi onda trebali reci dajima koji ljude sa puta dzehenama vracaju na put dzeneta? Je li vazniji posao ili spasena dusa, pita se Pezic? Svasta se nagovorio. Kaze da sufije i sije cuvaju svoje sejhove kao oci u glavi, petinu imetka im daju, a daije iz Saudije tekfire rodjena braca. Boli to, veoma.

Al' ipak je rekao da su dvorane pune, da covjek ne moze stati gdje god se pojave. U Tesnju o objektu sa 200 sjedecih mjesta stislo se 800 ljudi. Vlasnik se prepao da ce se objekat srusiti. Mladi se vracaju islamu, tj. prvim generacijama islama...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#906 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

Kikibombona wrote:Pezic kralj, otvorio dusu! :thumbup: :lol: :lol: :lol:

https://youtube.com/watch?v=hnUC4yaOq0M

Kaze, narod u BiH je imao veliku srecu, dobio je veliki kapital u ljudima koji su se skolovali u Saudiji, Kataru, Jordanu itd. Nudi 100km svakome ko mu dokaze da je neko ucinio vise za ovaj narod od 'daija' skolovanih u Saudiji. Koliko su samo ljudi izvukli iz kockarnica, javnih kuca, drogeraskog podzemlja i sl. Ka'e, covjek otvori fabriku, svi mu klicu, hvale ga...! Sta bi onda trebali reci dajima koji ljude sa puta dzehenama vracaju na put dzeneta? Je li vazniji posao ili spasena dusa, pita se Pezic? Svasta se nagovorio. Kaze da sufije i sije cuvaju svoje sejhove kao oci u glavi, petinu imetka im daju, a daije iz Saudije tekfire rodjena braca. Boli to, veoma.

Al' ipak je rekao da su dvorane pune, da covjek ne moze stati gdje god se pojave. U Tesnju o objektu sa 200 sjedecih mjesta stislo se 800 ljudi. Vlasnik se prepao da ce se objekat srusiti. Mladi se vracaju islamu, tj. prvim generacijama islama...
aha vidi ti to, slusa se i Pezic :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#907 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Kikibombona »

Smrcak15 wrote:
aha vidi ti to, slusa se i Pezic :D
Imas nesto protiv selefijskog humora? :D

Omiljeni humorista je ipak sejh Bilal Husein Bosnic. Steta sto ga zatvorise. Kakvih bi inspirativnih predavanja bilo s obzirom na desavanja na BI... :) :D

Bilo bi dobro zapaliti dzoju pa doci na jedno ovakvo predavanje sa rajom. :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#908 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Bjez ba Kiki rasplaka me Pezic.
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#909 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

nevjerovatno je kako iskrivljujete ono sto je napisano i ne razumijete sarkazam i preneseno znacenje, a kompletan kuran tumacite kao preneseno znacenje. odnosno, nista od onoga sto je zapisano nije tako, uvijek ima nesto drugo.

nije se islam sveo na baklavu no se napisano odnosilo na vase komentare da niste bili slobodni u socijalizmu i da niste mogli praktikovati ono sto vam vjera nalaze, ona sjeverna korea u postu predstavlja to komunisticko vrijeme kako ga vi prikazujete.

meni je drago sto tebe ne interesuje sta cu ja jesti i piti, isto kao sto mene zaboli briga hoces u dzamiju ili neces, ali me itekako zanima hoces li na predavanja, ispit, posao ili ces otici sa predavanja, ispita i posla da bi ispunio vjersku obavezu. toga u sekularnom drustvu nema. radio sam u firmi koja broji preko hiljadu uposlenih, a na dzumu se moglo uz izlaznicu na osnovu koje se odbijalo od plate.... troje ljudi je islo na dzumu, a sredina je izuzetno islamski orijentisana.

da li se slazes sa trenutnom odlukom da ne treba organizovati ispite i predavanja u vrijeme dzume? zar ovo nije udar na ono sto promovises? zar ovo ne znaci da ti meni nameces da ja kao student koji nije musliman ili kao profesor ili kao asistent trebam da sjedim dok ti zavrsis svoje svete obaveze, zasto si ti bolji od mene?
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#910 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

Slazem se sa odlukom, ali isto tako mi je prihvatljivo to da se radnicima odbija od plate, samo ne znam kako to postaviti prema studentima...
Iskreno ne znam sta da ti kazem, nisam ja kriv sto su subota i nedjelja slobodni dani i sto su to igrom slucaja sveti dani za jevreje i krscane u kojim oni mogu obavljati svoju molitvu, u arapskim zemljama cetvrtak i petak su dani za slobodne aktivnosti a subotom i nedjeljom se radi regularno, ako smo vec sekularna zemlja, ali prije svega zemlja u kojoj vjerske zajednice imaju svoja prava smatram da je odluka senata opravdana :) I meni mozda smeta to sto svi odmaraju nedjeljom a ja bih bas volio otici na predavanje, zasto da ja sjedim kuci, dok neko ide na misu ili ispija kafu, a zelim da ucim !?? ali ne mogu zbog tamo nekog pravila da je to dan za odmor... :)

...sto se tice onog diktatorskog vremena, normalan insan moze reci samo ne ponovilo se vise nikada, jer znas nije bas lijepo kada ti uhapse clana porodice zato jer je prodavao knjige sa vjerskom tematikom, tespihe i sl. i nije lijepo kada ti taj isti clan porodice na dva dana nestane i nakon zakuca na vrata, sav modar i krvav... i onda te neko uvjerava da si imao neku slobodu, hah kako da ne....
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#911 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

sada vec idemo sa onom raspravom ko radi gore stvari. u islamskim drzavama ce ateista biti kaznjen, nerijetko i ubijen i to je apsolutno prihvatljivo od strane drustva i smatra se potrebnim i zasluzenim.

zao mi je sto se to desavalo tvojoj porodici, u mojoj se to nikada nije desilo i svi pamte to vrijeme kao vrijeme kada su dostojno zivjeli. svi stariji vjernici koji su upamtili to vrijeme bi se vrlo rado vratili nekoliko decenija unazad (barem oni koje ja poznajem, ovi radikali vjerovatno ne bi)...

vjerujem da se to jeste desilo tvom clanu porodice, ali tesko mi je povjerovati da su ga tukli zato sto je bio vjernik...

mi zivimo u drustvu koje nije bazirano na vjerskim zakonima te mu samim tim vjerski zakoni nisu primarna vodilja i s te strane tvoja prica ne stoji. ako si student i hoces zbog vjerske obaveze, ili bolje reci zelis, da napustis ispit ili nastavu, onda trebas i da dobijes minus za ne prisustvovanje nastavi i negativnu ocjenu ako nisi uradio ispit ili nisi stigao zavrsiti, a nadaj se da ce bog da te nagradi jer si ipak obavio duznost za koju smatras da je najbitnija u tvom zivotu.

zasto je cetvrtak sveti dan kod muslimana?
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#912 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Blue1 »

Nisu ga tukli zato sto je bio vjernik, tukli su ga zbog "propagande i rusenja drzavnog poretka"

U nekim muslimanskim drzavama cetvrtak i petak su dani za slobodne aktivnosti a u nekim petak i subota, nisam rekao da je svet, vec je potrebno spojiti dva dana, kao subota i nedjelja po uzoru na ostatak svijeta.

Sto se tice ove price oko petka, hajde da se slozima da se ne slazemo :D
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#913 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

mi ne zivimo u muslimanskoj zemlji, niti u pravoslavnoj niti u katolickoj, kao ni u bosnjackoj, srpskoj ni hrvatskoj... tako da se ne bi ni trebali ravnati prema tim kategorijama. no ako bi zelio svima da omogucis pravo na praktikovanje vjerskih duznosti, zamisli tek haosa kada dodju pripadnici ostalih vjera...... znam, stvarnost je malo drugacija, a vjera je postala samo instrument kontrole sirokih narodnih masa, dodaj tome i jos glupog bosnju (bosanac i hercegovac, covjek koji zivi u BiH) i imas rezultat upravo onakav kakav i je.
sve dok se budemo vodili onom "nama nase, njima njihovo" nikada nikome nece biti dobro.... ima nas 3.5 miliona i podijelili smo se :-)

evo danas je proslava 9 januara, potrosice bruku para na potpuno nevaznu stvar (pri tome jos i neustavnu), dok bi sigurno neke krucijalne stvari tim parama mogle biti rijesene... gle cuda i religija se oglasila po pitanju proslave (pozitivno, naravno)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#914 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Tema su vehabije :mrgreen:
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#915 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

imas pravo, sorry za offtopic...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#916 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

Karte u S.Arabiji. :-D
Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#917 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

:lol:

Pa..Ljevše su nego standardne...One su baš otužne nake... :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#918 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#919 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Image
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#920 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

:D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#921 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Aaaaa Senada govornika. Svaka čast, reko bih da je šejh, ali nije starac. :lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#922 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

mousstapha wrote:Aaaaa Senada govornika. Svaka čast, reko bih da je šejh, ali nije starac. :lol:
Uprati mu kanal, ima beton klipova. :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#923 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Otvorio onaj sa lijecenjem Kuranom. Izgubio se ne zna prouciti nijednu suru, a napiso da je hafiz. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#924 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Fudo Bosna »

Profesori: Pezo, Kuduzovic, Golos, Ljakic...



Likovi poput ovih su ne samo islamski, medjumezhebski problem, nas Bosnjaka/muslimana.

Likovi su mozda, pojedini predavaci, "daijje", da mi Uzviseni Allah dz s oprosti, mozda i klinicki psihijatrijski problem, ili ako ne, onda slucajevi za hafiza Bugarija ili hfz Cancara i doobre ruk'je, tj. vise njihovih tretmana...

Poseban je problem sto je KSC "Skenderija" ili BKC, puna omladine, koja slusa takve"izvorne" prezentacije islama?

Ima jos gori i opasniji i krucijalni problem, sto ovakvim "kvazipredavacima" upravo tezinu i "ozbiljnost" daje cesto gostovanje novinara Radio "BIR" a, Becara , a BIR je zvanicni radio, IZ BIH, ili gostovanje pr Muderisa Nezima ef Halilovica, koji je nazalost i clan Rijaseta, najviseg tijela IZ u BIH i to onda nije samo "vratolomija" neshvacenih svrsenika iz Saudije i Jordana, nego wehabijski "cirkus"
kome pojedinci, zvanicnici IZ, nazalost, daju ozbiljnost i legitimitet?
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#925 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by rika »

Fudo Bosna wrote:Profesori: Pezo, Kuduzovic, Golos, Ljakic...



Likovi poput ovih su ne samo islamski, medjumezhebski problem, nas Bosnjaka/muslimana.

Likovi su mozda, pojedini predavaci, "daijje", da mi Uzviseni Allah dz s oprosti, mozda i klinicki psihijatrijski problem, ili ako ne, onda slucajevi za hafiza Bugarija ili hfz Cancara i doobre ruk'je, tj. vise njihovih tretmana...

Poseban je problem sto je KSC "Skenderija" ili BKC, puna omladine, koja slusa takve"izvorne" prezentacije islama?

Ima jos gori i opasniji i krucijalni problem, sto ovakvim "kvazipredavacima" upravo tezinu i "ozbiljnost" daje cesto gostovanje novinara Radio "BIR" a, Becara , a BIR je zvanicni radio, IZ BIH, ili gostovanje pr Muderisa Nezima ef Halilovica, koji je nazalost i clan Rijaseta, najviseg tijela IZ u BIH i to onda nije samo "vratolomija" neshvacenih svrsenika iz Saudije i Jordana, nego wehabijski "cirkus"
kome pojedinci, zvanicnici IZ, nazalost, daju ozbiljnost i legitimitet?

Fudo nemoj da siris sii'tsku propagandu na forumu i da omladinu odvracas od puta selefa
-I prestani primati platu preko banke :-) :-) :-)
Post Reply