Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1701 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El_comadante »

lorens od arabije wrote: 23/02/2024 13:26 u džamiji, tokom namaza muškarci i žene su odvojeni. na hadžu, kod Kabe su izmješani i možeš vidjeti da žena klanja ispred ili pored muškarca tj klanjaš gdje se zatekneš.
Tako je. Pravilo je da žene klanjaju iza muškaraca i toga se svi pridržavaju. Međutim na Hadžu je drugačije situacija i tu su propisi nešto drugačiji.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1702 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dr_Evil »

El_comadante wrote: 23/02/2024 14:07

Pa dobro ako se tradicije nekosi sa pravilima Islama onda ok. Ako je nešto zabranjeno, haram kloni se toga bez obzira na tradiciju.
Ma ja sam vise covjek od tradicije, sa vjerom sam davno raskrstio. Volim nase obicaje, i djecu ucim istima. A religiju nek sami biraju kad odrastu, ali bitno je da poznaju ko su i sta su.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1703 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

dr_Evil wrote: 23/02/2024 14:10
El_comadante wrote: 23/02/2024 14:07

Pa dobro ako se tradicije nekosi sa pravilima Islama onda ok. Ako je nešto zabranjeno, haram kloni se toga bez obzira na tradiciju.
Ma ja sam vise covjek od tradicije, sa vjerom sam davno raskrstio. Volim nase obicaje, i djecu ucim istima. A religiju nek sami biraju kad odrastu, ali bitno je da poznaju ko su i sta su.
Jesi li posunetio djecu? Mislim ako si i tada bio tradiciju samo pratio.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1704 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dr_Evil »

iClass wrote: 23/02/2024 14:13

Jesi li posunetio djecu? Mislim ako si i tada bio tradiciju samo pratio.
Naravno da jesam.
lorens od arabije
Posts: 57
Joined: 18/07/2013 17:22

#1705 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by lorens od arabije »

El_comadante wrote: 23/02/2024 14:08
lorens od arabije wrote: 23/02/2024 13:26 u džamiji, tokom namaza muškarci i žene su odvojeni. na hadžu, kod Kabe su izmješani i možeš vidjeti da žena klanja ispred ili pored muškarca tj klanjaš gdje se zatekneš.
Tako je. Pravilo je da žene klanjaju iza muškaraca i toga se svi pridržavaju. Međutim na Hadžu je drugačije situacija i tu su propisi nešto drugačiji.
pa koja je svrha razdvajanja muškaraca i žena tokom molitve, ako nekad mogu zajedno, a nekad ne.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1706 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by hamos »

iClass wrote: 23/02/2024 13:53
hamos wrote: 23/02/2024 11:33 Pravila se mjenjaju i nacin praktikovanja vjere , sve vise zena bar u urbanim mjestima prisustvuje.
Mislim da nema potrebe mijenjati pravilo koje je osnovno u islamu radi nekih "građanki modernih". Već ako je umrla osoba muslimanka i ako je porodica odlučila da je sahrani po islamskom načinu, znači kupanje, klanjane dzenaze itd. neka se i to desi a ne da se ignorišu propisi islama. Jedno je radi specifičnosti situacije nešto drugačije uraditi a drugo je glumiti budalu.
To se zove kulturoloski musliman, zapad pun kulturoloskih krscana ,koji su u crkvu usli dva tri puta al se sahrane krscanski
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1707 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by hamos »

iClass wrote: 23/02/2024 14:13
dr_Evil wrote: 23/02/2024 14:10
El_comadante wrote: 23/02/2024 14:07

Pa dobro ako se tradicije nekosi sa pravilima Islama onda ok. Ako je nešto zabranjeno, haram kloni se toga bez obzira na tradiciju.
Ma ja sam vise covjek od tradicije, sa vjerom sam davno raskrstio. Volim nase obicaje, i djecu ucim istima. A religiju nek sami biraju kad odrastu, ali bitno je da poznaju ko su i sta su.
Jesi li posunetio djecu? Mislim ako si i tada bio tradiciju samo pratio.
I ja se smatram samo agnostikom , ja i islam smo proslost al djecu bi sunetio iz kulturoloskih razloga
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1708 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

hamos wrote: 23/02/2024 16:18 To se zove kulturoloski musliman, zapad pun kulturoloskih krscana ,koji su u crkvu usli dva tri puta al se sahrane krscanski
U islamu je zabranjeno klanjati dženazu nemuslimanima, a ja koliko znam kulturološki muslimani nisu muslimani. Mislim, sto bi ateista ili agnostik želio da se obavlja namaz nakon što umre, namaz gdje se veliča Bog.

Ali uglavnom, čak i da bude dženaza, ne vidim razloga da bude samo pola običaja ispoštovano. Ovo je ipak na imamu kao "vođi" dženaze da sredi, ali eto neki imami nemaju baš hrabrosti.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1709 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

U Bosni bi ga proglasili vehabijom a Mehmed bi rekao vlasniku firme Muameru da je ispravno postupio jer nije ovo Iran :-D

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1710 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 23/02/2024 12:35
lorens od arabije wrote: 23/02/2024 12:29 bio sam prisutan na jednoj dženazi, gdje je hodža više puta, zadnji put i dosta grubo upozorio 2 žene da se moraju odmaknuti od kabura jer kao dženaza neće biti ispravna.
Ispravno ili ne, ja volim tradicije, a tradicija kaze da na dzenazi nema zena. Sta se ima ko praviti pametan, odmakni se malo, i ispostovala si i familiju i rahmetliju.

Kod nas zene ne klanjaju ni Bajram, dok sam kod arapica to gledao i ibretio se.

Sta je ispravno po islamu ili ne, suluda prica, svaka religija je prilagodjena podneblju u kojem se nalazi jer je to bio jedini nacin da se primi medju ljudima. Da sad ne kazem sta god ruznije o vjeri.
Čiju tradiciju voliš? Svog mezheba? Imaš oprečnih hadisa o tome da li žene mogu ili ne, te oprečnih tumačenja - da li je pokuđeno ili pak haram?
Kroz tvoje upise, vidjeh da često koristiš izraz tradicija - s tim da tradicija je kod tebe nešto poprilično rasplinuto, mješavina tvog odgoja, nekih religijskih rituala i propisa, nekih kulturoloških...S tim da ti od tradicije uzimaš samo ono štzo tebi odgovara, a ostalo odbacujes.

"Tradicija" se razlikuje od sela do sela...možda da koristimo izraz OBIČAJI.
Npr. ostavljanje upaljenog svjetla u kući/stanu pokojnika - to je običaj.
Način na koji se mejt ukopava - takođe običaj.
Ništa od toga nije propisano u Kur'anu na način da se može tvrditi da je običaj u jednom selu bolji ili lošiji od običaja u drugom selu.
Običaji se često oslanjaju na hadise i njihova tumačenja kao prvi nivo, a često to kada se spusti do malog hodzice u selu, mutira u običaje koji se razlikuju.
U dosta običaja se može analizirati mješavina paganskih običaja pomiješanih sa abrahamskim religijama i praznovjerjem.

Ispravno ili ne?
Da se vratim na tvoje poimanje tradicije - isto kao što ti iz tradicije u odgoju svog djeteta i u vlastitom životu uzimaš običaje koji ti odgovaraju i koji su provodivi u ovom stoljeću, tako i ta žena ima pravo da se od mejta oprosti kako želi?
Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti. Osim ako ne želiš da potegneš argument TRADICIJE - koji je dvosjekli mač jer tradicija nije SAMO ono što tebi odgovara ili ti se sviđa.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1711 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

Bloo wrote: 24/02/2024 11:56 Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti. Osim ako ne želiš da potegneš argument TRADICIJE - koji je dvosjekli mač jer tradicija nije SAMO ono što tebi odgovara ili ti se sviđa.
A inače te gospođe su odlučile prisustvovati dženazi nakon dubokog ispitivanja islama po pitanju prisustvovanju žena na dženazama a ne zato što su namjerno odlučile da negiraju islamsko pravila radi nekih svojih hirova i viđenja?

Već kad spominješ "ako isto nije zabranjeno u Kur'anu", nije Kur'anom rečeno ni kako se klanja dženaza pa će se opet klanjati na osnovu hadisa tako da je i to na jedan način uzimanje šta kome odgovara, dakle kada je u pitanju klanjanje dženaze tu gledamo hadis a kada je u pitanju prisustvo dženazi, tu ćemo zanemariti hadis na osnovu kojeg Hanefijski mezheb zabranjuje prisustvo žene na dženazi.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1712 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by n+1 »

Prema konsenzusu klasičnih islamskih učenjaka, idžtihad (tumačenje pravnih propisa u islamu) pripada mudžtehidima - šerijatskim pravnicima. Drugim riječima, obični vjernici nisu mudžtehidi, pa u šerijatskom pravu postoji institut taklida koji je komplementaran idžtihadu: ideja da vjernici obavezno slijede mišljenja šerijatskih pravnika, a ne svoja vlastita tumačenja. Na osnovu tih mišljenja, naravno, nastaju mezhebi ili pravne škole u islamu, kao zaokružene varijante tumačenja islamskog prava.

No, kako mezhebi islamskom pravu pristupaju holistički, odnosno vode računa o tome da propisi nisu međusobno kontradiktorni i da je svaki propis izveden iz istih principa i izvora islamskog prava, taklid sa sobom nosu još jednu važnu komponentu: ako prihvatamo šerijatske propise partikularnog mezhba po jednom pitanju, prihvatamo po svim pitanjima. Drugim riječima, nije dozvoljeno cherry pickati propise i tumačenja različitih mezheba, po vlastitom nahođenju, i u tome se slažu sve pravne škole.

Kako Islamska zajednica baštini hanefijski mezheb, koji ženama zabranjuje prisustvo na dženazi, to onda znači da je u gore navedenom primjeru efendija postupio ispravno. Vjernici koji su članovi Islamske zajednice, koji je drže za autoritet u vjerskim i šerijatskim pitanjima, koji i sami prihvataju hanefijski mezheb, slijedeći logiku taklida, čak i ako lično smatraju da žena može prisustvovati dženazi, još uvijek imaju obavezu slijediti propis koji kaže da žena ne može prisustvovati dženazi.

Navodim sve ovo jer je Bloo u svom laičkom poimanju islama navela očiglednu neistinu: "Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti.". Dakle, nije potrebno da svi mezhebi konsenzusom prihvate određeno tumačenje da bi to tumačenje bilo obavezujuće, potrebno je samo da to uradi mezheb kojem mi pripadamo. Dakle, čak i oni islamski pravnici koji smatraju da žena može prisustvovati dženazi, složili bi se da je efendija koji pripada hanefijskom mezhebu u gornjem slučaju postupio ispravno, te da žena ne bi trebala prisustvovati dženazi koju organizuje Islamska zajednica.

Konačno, među islamskim pravcima i pokretima koji su se formirali posljednjih stotinjak godina, postoje i takvi koji odbacuju ideju taklida. Najprominentniji među njima je selefijski/vehabijski pokret. Pa ideja da se može cherry pickati između različitih pravnih škola jeste nešto što bismo pripisali njihovom shvatanju islama. Međutim, kako u gornjem primjeru dženazu organizira Islamska zajednica, mnoge selefije bi se također složile da je Islamska zajednica ta koja će odrediti po kojoj pravnoj školi će se dženaza organizovati. To je ujedno i razlog zašto mnoge selefije, kada dođu u džamiju, klanjaju po hanefijskom mezhebu, mada privatno klanjaju po uputama drugih mezheba.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1713 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Bloo »

iClass wrote: 24/02/2024 13:23
Bloo wrote: 24/02/2024 11:56 Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti. Osim ako ne želiš da potegneš argument TRADICIJE - koji je dvosjekli mač jer tradicija nije SAMO ono što tebi odgovara ili ti se sviđa.
A inače te gospođe su odlučile prisustvovati dženazi nakon dubokog ispitivanja islama po pitanju prisustvovanju žena na dženazama a ne zato što su namjerno odlučile da negiraju islamsko pravila radi nekih svojih hirova i viđenja?

Već kad spominješ "ako isto nije zabranjeno u Kur'anu", nije Kur'anom rečeno ni kako se klanja dženaza pa će se opet klanjati na osnovu hadisa tako da je i to na jedan način uzimanje šta kome odgovara, dakle kada je u pitanju klanjanje dženaze tu gledamo hadis a kada je u pitanju prisustvo dženazi, tu ćemo zanemariti hadis na osnovu kojeg Hanefijski mezheb zabranjuje prisustvo žene na dženazi.
Ni ti ni ja ne znamo sta im je bilo u srcima i umovima. Niti kojem mezhebu pripadaju.
Zakopavanje pokojnika je postojalo prije abrahamskih religija, sve procedure su izmisljene naknadno i na to dodaj nivo sujevjerja - obavljanje dženaze poslije akšam-namaza - kod manjeg broja učenjaka pokuđeno, kod većeg nije i tako dalje.
Nije prepručeno - sto ne znaci da nije zabranjeno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1714 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 24/02/2024 11:56
dr_Evil wrote: 23/02/2024 12:35
lorens od arabije wrote: 23/02/2024 12:29 bio sam prisutan na jednoj dženazi, gdje je hodža više puta, zadnji put i dosta grubo upozorio 2 žene da se moraju odmaknuti od kabura jer kao dženaza neće biti ispravna.
Ispravno ili ne, ja volim tradicije, a tradicija kaze da na dzenazi nema zena. Sta se ima ko praviti pametan, odmakni se malo, i ispostovala si i familiju i rahmetliju.

Kod nas zene ne klanjaju ni Bajram, dok sam kod arapica to gledao i ibretio se.

Sta je ispravno po islamu ili ne, suluda prica, svaka religija je prilagodjena podneblju u kojem se nalazi jer je to bio jedini nacin da se primi medju ljudima. Da sad ne kazem sta god ruznije o vjeri.
Čiju tradiciju voliš? Svog mezheba? Imaš oprečnih hadisa o tome da li žene mogu ili ne, te oprečnih tumačenja - da li je pokuđeno ili pak haram?
Kroz tvoje upise, vidjeh da često koristiš izraz tradicija - s tim da tradicija je kod tebe nešto poprilično rasplinuto, mješavina tvog odgoja, nekih religijskih rituala i propisa, nekih kulturoloških...S tim da ti od tradicije uzimaš samo ono štzo tebi odgovara, a ostalo odbacujes.

"Tradicija" se razlikuje od sela do sela...možda da koristimo izraz OBIČAJI.
Npr. ostavljanje upaljenog svjetla u kući/stanu pokojnika - to je običaj.
Način na koji se mejt ukopava - takođe običaj.
Ništa od toga nije propisano u Kur'anu na način da se može tvrditi da je običaj u jednom selu bolji ili lošiji od običaja u drugom selu.
Običaji se često oslanjaju na hadise i njihova tumačenja kao prvi nivo, a često to kada se spusti do malog hodzice u selu, mutira u običaje koji se razlikuju.
U dosta običaja se može analizirati mješavina paganskih običaja pomiješanih sa abrahamskim religijama i praznovjerjem.

Ispravno ili ne?
Da se vratim na tvoje poimanje tradicije - isto kao što ti iz tradicije u odgoju svog djeteta i u vlastitom životu uzimaš običaje koji ti odgovaraju i koji su provodivi u ovom stoljeću, tako i ta žena ima pravo da se od mejta oprosti kako želi?
Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti. Osim ako ne želiš da potegneš argument TRADICIJE - koji je dvosjekli mač jer tradicija nije SAMO ono što tebi odgovara ili ti se sviđa.
Bespotrebnih pola stranice o religiji koje ne znam zasto mi pises, jer sa mnom nema nista. Onda jos pola o obicajima i tradiciji raznih sela.

Pa dobro u tvom selu zene idu na dzenazu(da mi je znati gdje to) i nek nastave ici. U mojim zaostalim hercegovackim selima ne idu, cak ni brkate feministice.

Ko joj brani nek ide, ja nikome ne branim. Ja joj nista ne bih rekao jer za mene je to samo zemaljski obicaj da familiji bude lakse. Eto nje, a eto hodze, ali ja ne idem gdje nisam pozvan.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1715 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Kad počnu Ummu xyz hanume po kojekakvim fb grupama tražiti i dijeliti savjete.

-Treba mi dobar automehaničar za Pežo, al' da je dobar vjernik.

-Prestala sam kupovati u tom i tom hidžab shop-u, jer nude svijetleće ramazanske/bajramske ukrase, oponašju anamo njih.

:cry:
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1716 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

n+1 wrote: 24/02/2024 13:33 Konačno, među islamskim pravcima i pokretima koji su se formirali posljednjih stotinjak godina, postoje i takvi koji odbacuju ideju taklida. Najprominentniji među njima je selefijski/vehabijski pokret. Pa ideja da se može cherry pickati između različitih pravnih škola jeste nešto što bismo pripisali njihovom shvatanju islama.
Dobro, nije cherry pick selefija i nekih drugih (modernista npr.) isti, odnosno nije isti nijet. Selefije uzimaju iz različitih mezheba sa ciljem da uzmu ono što je po njima najtačnije bez obzira da li to bilo teže pravila a imaš ljudi koji uzimaju iz drugih mezheba sa ciljem da sebi olakšaju. Imaš moderniste koje cherry pickaju pravila koji odgovoraju više ovom dobu.

Recimo, imaš ljudi koji za sebe kažu da su hanefije a na putovanjima spajaju namaze, što je zabranjeno u hanefijskom mezhebu koji za olakšice puta nudi samo skraćivanje.

Po mom mišljeno, sve će se manje slijediti mezhebski islam (4 mezheba) u budućnosi radi globalizacije i interneta i dostupnosti različite literature. Ima u BiH žena vjernica koji odbijaju hanefijski mezheb po nekim pitanjima i uzimaju mišljenje drugih učenjaka jer je u više u stilu feminizma. Nekima se svidi neki moderni učenjak na internetu i počnu njega pratiti. Mezhebi će samo ostati ovako po institucijama.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1717 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

iClass wrote: 23/02/2024 14:02
El_comadante wrote: 23/02/2024 11:39 Opet da li je zabranjeno ili nije treba naći uporište u vjeri a ne na osnovu vlastitog mišljenja.
Ovo ako radiš postaneš "vehabija" ubrzo.

Kod tebe je varijanta "reci da sam vehabija bez da mi kazes da sam vehabija".

Na ofiran nacin ih branis.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1718 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

billy organ wrote: 24/02/2024 14:22
iClass wrote: 23/02/2024 14:02
El_comadante wrote: 23/02/2024 11:39 Opet da li je zabranjeno ili nije treba naći uporište u vjeri a ne na osnovu vlastitog mišljenja.
Ovo ako radiš postaneš "vehabija" ubrzo.

Kod tebe je varijanta "reci da sam vehabija bez da mi kazes da sam vehabija".

Na ofiran nacin ih branis.
Dobro, to bar u Bosni nije teško, rekneš npr. da ne želiš da se opijaš za NG iz vjerskih razloga i rekao si da si vehabija.

Ne branim ja toliko selefije koliko sam protiv glupe kritike i lažnog iznošenja informacija, kao npr. da zabrana muzike nema veze sa islamom i da je to pravilo smislio Abudlvehab i da nema veze sa islamom. A pogotovo mi smeta kada se neki proglasi ekstremom jer prati neko osnovno islamsko pravilo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1719 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by n+1 »

Smatraš li se selefijom brt? Ali nemoj mi dati "svi mi slijedimo selefe" rutinu. :D
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1720 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

iClass wrote: 24/02/2024 14:32
billy organ wrote: 24/02/2024 14:22
iClass wrote: 23/02/2024 14:02

Ovo ako radiš postaneš "vehabija" ubrzo.

Kod tebe je varijanta "reci da sam vehabija bez da mi kazes da sam vehabija".

Na ofiran nacin ih branis.
Dobro, to bar u Bosni nije teško, rekneš npr. da ne želiš da se opijaš za NG iz vjerskih razloga i rekao si da si vehabija.

Ne branim ja toliko selefije koliko sam protiv glupe kritike i lažnog iznošenja informacija, kao npr. da zabrana muzike nema veze sa islamom i da je to pravilo smislio Abudlvehab i da nema veze sa islamom. A pogotovo mi smeta kada se neki proglasi ekstremom jer prati neko osnovno islamsko pravilo.
Ali ih branis ipak. Kladim se da tokom klanjanja ruke vezes na isti nacin ko i oni, Pezica redovno gledas, garant mrzis trojku, itd
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1721 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El_comadante »

iClass wrote: 24/02/2024 13:23
Bloo wrote: 24/02/2024 11:56 Ako nema univerzalne presude/mišljenja svih mezheba o prisustvu žena na dženazi, ako isto nije zabranjeno u Kur'anu, onda ta gospođa ima jednako pravo kao i ti. Osim ako ne želiš da potegneš argument TRADICIJE - koji je dvosjekli mač jer tradicija nije SAMO ono što tebi odgovara ili ti se sviđa.
A inače te gospođe su odlučile prisustvovati dženazi nakon dubokog ispitivanja islama po pitanju prisustvovanju žena na dženazama a ne zato što su namjerno odlučile da negiraju islamsko pravila radi nekih svojih hirova i viđenja?

Već kad spominješ "ako isto nije zabranjeno u Kur'anu", nije Kur'anom rečeno ni kako se klanja dženaza pa će se opet klanjati na osnovu hadisa tako da je i to na jedan način uzimanje šta kome odgovara, dakle kada je u pitanju klanjanje dženaze tu gledamo hadis a kada je u pitanju prisustvo dženazi, tu ćemo zanemariti hadis na osnovu kojeg Hanefijski mezheb zabranjuje prisustvo žene na dženazi.
Tačno. Red koraka šta piše u Kur'anu, ako tu nije objašnjeno onda dolazi hadis i sunet Poslanika s.a.v.s., ako i tu nema onda Hanefijski mezhem kako je objašnjeno. I trebalo bi biti isto svugdje kod Hanefija. Sad ima razlike iz razloga koliko se ko pridržava propisa ili ide po svom nahođenju.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1722 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

n+1 wrote: 24/02/2024 14:34 Smatraš li se selefijom brt? Ali nemoj mi dati "svi mi slijedimo selefe" rutinu. :D
Zavisno na šta misliš kad kažeš selefija. Ako misliš na način praktikovanja islama u smislu da se ne vežem za mezheb, to radim.
Ako misliš u negativnom smislu da klanjam u nekim paradžematima i sl. to ne. Smatram IZ svojom institucijom a džematlije svojom braćom iako se ne slažem u nekim pitanjima, ali ljudi smo ne bi bilo zanimljivo da se slažemo u svemu.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1723 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

Izvuce se uvijek neki hadis, nadju oni to. Prenio ovaj od onoga ,onog do onih anamo tamo, anamo tamo oni culi od nekog desetog koji zapravo to cuje od petnaestog ...
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1724 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

iClass wrote: 24/02/2024 14:38
n+1 wrote: 24/02/2024 14:34 Smatraš li se selefijom brt? Ali nemoj mi dati "svi mi slijedimo selefe" rutinu. :D
Zavisno na šta misliš kad kažeš selefija. Ako misliš na način praktikovanja islama u smislu da se ne vežem za mezheb, to radim.
Ako misliš u negativnom smislu da klanjam u nekim paradžematima i sl. to ne. Smatram IZ svojom institucijom a džematlije svojom braćom iako se ne slažem u nekim pitanjima, ali ljudi smo ne bi bilo zanimljivo da se slažemo u svemu.
Ne klanjaju ni sve vehabije u paradzematima. Vidis ih u svakoj dzamiji.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1725 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

billy organ wrote: 24/02/2024 14:41
iClass wrote: 24/02/2024 14:38
n+1 wrote: 24/02/2024 14:34 Smatraš li se selefijom brt? Ali nemoj mi dati "svi mi slijedimo selefe" rutinu. :D
Zavisno na šta misliš kad kažeš selefija. Ako misliš na način praktikovanja islama u smislu da se ne vežem za mezheb, to radim.
Ako misliš u negativnom smislu da klanjam u nekim paradžematima i sl. to ne. Smatram IZ svojom institucijom a džematlije svojom braćom iako se ne slažem u nekim pitanjima, ali ljudi smo ne bi bilo zanimljivo da se slažemo u svemu.
Ne klanjaju ni sve vehabije u paradzematima. Vidis ih u svakoj dzamiji.
Ma ja, čim ima dužu bradu i diže ruke, odmah je vehabija. Možda lik prati hanbelijski mezheb kojeg priznaje Islamska zajednica i sva ulema.
Post Reply