Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
partibrejker
Posts: 66
Joined: 14/03/2011 22:29

#1 Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by partibrejker »

Iako niko od sljedbenika vehabizma ni u snu neće priznati da pripadaju nekom svom mezhebu, oni to upravo čine. Zadnjih par godina je ''uzrilo'' da se o problemu vehabizma kaže više i ofanzivnije, naravno, bez uvredljivih riječi.
Bujrum sa vašim mišljenjima, al' da su baš vaša a ne mišljenja nekog kvazišejha koji ko papagaj ponavlja haridžijske.

Započinjem sa zanimljivim linkom o najgoroj vehabijskoj verziji:
''
17 od 25 lidera Islamske drzave je bilo u americkim zatvorima u periodu 2004 - 2011 i pusteni su taman pred arapsko proljece.''

http://news.yahoo.com/isis-leader-no-am ... 02620.html
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#2 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Dexx1 »

Htio bih da napisem nesto o pripadnicima vehabijskog ili selefijskog pokreta, o njihovim osobinama i karakteristikama.

Nerijetko se desava da kada kod nas neko upotrebi izraz "vehabija" bude pitan od strane sljedbenika ili onih koji simpatisu ovaj pokret koji su to te vehabije. Ako takvima da odgovor tipa: to su oni sto pustaju brade - dobice repliku: pa to je Poslanikov sunet/praksa.
Ako kazu: to su oni sa kratkim nogavicama - dobice odgovor: pa i to je Poslanik radio.
Ako kazu: to su oni sto pokrivaju zene - opet eto odgovora: pa i to je Poslanik, alejhi selam, cinio.

I bice izdominiran. Jedino sto mu preostaje da kaze jeste da vehabije ne postoje i da su to samo ljudi koji doslovno sprovode sunet Bozjeg Poslanika alejhi selam.

Situaciju dodatno komplikuju i razlike koje postoje izmedju tih sa bradama. Neki pokrili zene, oci im se ne vide, neki obicno. Jednima ulazak u sud nevjerstvo, drugima nije. Jedni pozivaju da se glasa na izborima a drugima to vid visebostva. Nekima je raznosenje dinamitom herojsko djelo a nekima teroristicki cin.

Sad, sta su koji.

Podavno sam citao neki tekst u kome su date osobine koje imaju svi pripadnici vehabijskog pokreta.
Kod jednih su ove osobine izrazenije dok je kod drugih to malo ublazenije. Ali, manje vise svi ih imaju.

Koliko se sjecam, ovo su neke od osobina navedenih u tekstu:

- proglasavanje neistomisljenika nevjernicima i/li novotarima i mrznja prema njima. Ovo ide u vise faza. Prvo se odredjeni ljudi, najcesce muslimani prakticari proglase za musrike iliti idolopoklonike. To uglavnom budu siiti (neprijatelji no1) i neke sufije. Onda se tekfire ili anatemisu drugi muslimani koji se ne slazu sa vehabijskim tumacenjem vjere i pogledom na vjeru. Onaj ostatak prakticara se proglasi za novotare i prema njima se manje vise odnosi isto ko i prema ovim prvima.
Preostaju muslimani koji, eto nisu dobro upuceni. Oni se etiketiraju kao dzahili ili neznalice. Njima se "objasnjava vjera" pa ako je ne prihvate onda se i oni smjeste u neku od prvih grupa.

Rezultat ovoga je:

-iskljucivost. Jednostavno niko nije u pravu vec samo "braca" - ni sejhovi, ni reisovi, ni muftije, ni hafizi, ni imami, ni babo, ni majka, ni dedo koji je citav zivot na sedzdi. Svi oni imaju neke greske a jedini bez greske su ovi njihovi.

-sklonost ekstremizmu i terorizmu. Ukoliko se ode korak dalje imamo problem terorizma. Apsolutna vecina organizacija koje se vezu za "islamski terorizam" se pozivaju na vehabijsko/selefijsko ucenje. Al Kaida, Sebab, Boko Haram, IDIS su samo od nekih.
Terorizam je i ono: prebicu te nevjernice, pokazacu ja tebi novotaru, slomicu ti kosti i slicno.

Ekstremizam ili pretjerivanje je takodje upadljiva karakteristika. Npr ima ljudi koji udju u restoran u kojem radi hadzija koji bes vakat klanja i pitaju jel tu halal meso.

- odbacivanje razmisljanja Sto kaze jedan poznati alim: u serijatu imamo tekst (naql) i razum (aql). A danas imamo ljude koji hoce samo ovo prvo, bez da razmisle kako sta. Njih zovemo: naql heads (knuckle heads) :D

Kao produkt toga imamo:

- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.

- narcisoidnost On je tu da te nauci i poduci dinu i sunetu jer ti ne znas. Tu je da te ispravi. A kad uzme knjigu uzeo je da se podsjeti. 8-)

- zapostavljanje prioriteta i davanje prednosti sekundarnim stvarima Problem je zajednicki zikr posle namaza, problem je brijanje brade, problem je rukovanje sa zenama a o jedinstvu muslimana i izvlacenju muslimana iz blata u kojem se nalazimo cemo kasnije.

Ove su karateristike problem kod njih, a ne brada i sta znam ja.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#4 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by harač »

Dexx1 wrote:Nerijetko se desava da kada kod nas neko upotrebi izraz "vehabija" bude pitan od strane sljedbenika ili onih koji simpatisu ovaj pokret koji su to te vehabije. Ako takvima da odgovor tipa: to su oni sto pustaju brade - dobice repliku: pa to je Poslanikov sunet/praksa.
Ako kazu: to su oni sa kratkim nogavicama - dobice odgovor: pa i to je Poslanik radio.
Ako kazu: to su oni sto pokrivaju zene - opet eto odgovora: pa i to je Poslanik, alejhi selam, cinio.

I bice izdominiran.
možda u razgovoru sa drugim vjernicima. u razgovoru sa ateistima, i svim drugim nemuslimanima na planeti, čini se da bi odgovor bio: "ako su vehabije slika muhameda, tim gore po muhameda"
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#5 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HM 2011 »

Towelie wrote:
- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.
Prikazivanje ljudskog lika je zranjeno / pokuđeno a sve iz razloga da ne bi došlo do idolpoklonstva prema nacrtanom ljudskom liku - do te mjere se ide sa zabranom a sve za potrebe sklanjanja od grijeha idolpoklonstva - otud i smajliji....

Ništa od toga nije čudno kada se uzme u obzir da u normalnom šerijatskom društvu ljudi ne znaju šta je alkohol, droga, kako izgleda pijanstvo, kocka je za njih strana/nepoznata i tako već generacijama, svinju vidjeli na slici itd....

Za nas jako neobično društvo.

Zamisli samo priču: Pričao mi djed kako je na nekom putovanju vidio pijanog čovjeka, kako tetura, izgledao je skoro bolestan, otrovan, povraćao je - uglavnom opisao ga je kao jako neugodnu sliku.....
Last edited by HM 2011 on 18/12/2014 20:40, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#6 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by animals »

HM 2011 wrote:
Towelie wrote:
- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.
Prikazivanje ljudskog lika je zranjeno / pokuđeno a sve iz razloga da ne bi došlo do idolpoklonstva prema nacrtanom ljudskom liku - do te mjere se ide sa zabranom a sve za potrebe sklanjanja od grijeha idolpoklonstva - otud i smajliji....

Ništa od toga nije čudno kada se uzme u obzir da u normalnom šerijatskom društvu ljudi ne znaju šta je alkohol, droga, kako izgleda pijanstvo, kocka je za njih strana/nepoznata i tako već generacijama, svinju vidjeli na slici itd....

Za nas jako neobično društvo.

Nirvana..
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#7 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Towelie »

HM 2011 wrote:
Towelie wrote:
- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.
Prikazivanje ljudskog lika je zranjeno / pokuđeno a sve iz razloga da ne bi došlo do idolpoklonstva prema nacrtanom ljudskom liku - do te mjere se ide sa zabranom a sve za potrebe sklanjanja od grijeha idolpoklonstva - otud i smajliji....

Ništa od toga nije čudno kada se uzme u obzir da u normalnom šerijatskom društvu ljudi ne znaju šta je alkohol, droga, kako izgleda pijanstvo, kocka je za njih strana/nepoznata i tako već generacijama, svinju vidjeli na slici itd....

Za nas jako neobično društvo.

Zamisli samo priču: Pričao mi djed kako je na nekom putovanju vidio pijanog čovjeka, kako tetura, izgledao je skoro bolestan, otrovan, povraćao je - uglavnom opisao ga je kao jako neugodnu sliku.....
Hahahah...pa da li ti stvarno mislis da postoji neko ko ce obozavati smajli na Internetu? :lol: :lol:
Ako trazis moderne idole, pogledaj u svet sou-biznisa.
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#8 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Dexx1 »

HM 2011 wrote:
Towelie wrote:
- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.
Prikazivanje ljudskog lika je zranjeno / pokuđeno a sve iz razloga da ne bi došlo do idolpoklonstva prema nacrtanom ljudskom liku - do te mjere se ide sa zabranom a sve za potrebe sklanjanja od grijeha idolpoklonstva - otud i smajliji....
Nije to :D

Ta kvazi fetva je bila vezana za dopisivanje muskarca i zene preko neta.. Pa kao ako ona posalje smajli on ce da zamislja njeno lice kako se smeska i eto belaja.

Drugi su otisli dalje pa su i samo chatanje oharamili jer kad se dvoje osame (u chat sobi :P ) treci je sejtan..

harač wrote: možda u razgovoru sa drugim vjernicima. u razgovoru sa ateistima, i svim drugim nemuslimanima na planeti, čini se da bi odgovor bio: "ako su vehabije slika muhameda, tim gore po muhameda"
Teroristi koji poticu iz njihovih redova su nanijeli vise stete ugledu Poslanika alejhi selam nego stotine karikatura i filmova. Mada njegov, alejhi selam, ugled nikad nece i ne moze biti ukaljan.

A sto se tice razgovora sa drugim vjernicima, vehabije bi da se nametnu kao jedini izvorni sljedbenici Poslanika alejhi selam i zato odgovaraju na taj nacin.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by broj dva »

Vehabizam je jos jedna ilustracija kako nesretna moze biti veza religije (Muhammad ibn `Abd al-Wahhab ) i politike (Muhammed ibn Saud) i kako jedno stiti ledja drugom dok ga duboko sukaju obicnom covjeku.
Danasnja perverzija od drzave pod imenom Saudiska Arabija (jedina drzava sto je dobila ime po jednoj porodici) je logican rezultat rigidnog i malomnog tumacenja islama i krajnje korumpirani vlastodavaca.
Sta drugo i ocekivati od saveznista kojem je krajnji cilj bio "legalno" pljackat karavane (sto je al-Wahab svojim fatvama odradio) i siriti vlast.
Fuj vehabizam, kaka.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#10 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

Jedno, sasvim pristojno štivo:


Hamid Algar - Vehabizam - kritički esej


http://www.scribd.com/doc/199936871/Veh ... %8Dki-esej
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#11 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zvizdan »

Ono sto se najcesce zanemaruje kad se govori o vehabizmu jeste nespojivost temelja njihove teologije sa izvornim islamskim naukom. A njihove ideje, zahvaljujuci masovnoj produkciji takve literature (ne samo kod nas, naravno), polako se uvrijezuju i pocinju smatrati sasvim legitimnim.

Konkretno, vehabijski antropomorfni dozivljaj Boga je skandalozno suprotan onome ve lem yekun lehu kufuven ehad. Ako Apsolut dozivljavas kako Ga oni predstavljaju, nekako je prirodno da ce i sve ostalo u tvom shvatanju vjere biti jos vise nakaradno i izopaceno. Samo sto se skoro niko ne bavi tim pitanjima, a odatle bi valjalo poci. Dakle, kako vehabijski nauk uopce dozivljava Stvoritelja i Gospodara, Njegov odnos sa svijetom i covjekom, i slicna pitanja, i koliko to sto oni plasiraju uopce ima veze sa islamskim naukom.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

Znači, ludilo... :-)


User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

zvizdan wrote:Ono sto se najcesce zanemaruje kad se govori o vehabizmu jeste nespojivost temelja njihove teologije sa izvornim islamskim naukom. A njihove ideje, zahvaljujuci masovnoj produkciji takve literature (ne samo kod nas, naravno), polako se uvrijezuju i pocinju smatrati sasvim legitimnim.

Konkretno, vehabijski antropomorfni dozivljaj Boga je skandalozno suprotan onome ve lem yekun lehu kufuven ehad. Ako Apsolut dozivljavas kako Ga oni predstavljaju, nekako je prirodno da ce i sve ostalo u tvom shvatanju vjere biti jos vise nakaradno i izopaceno. Samo sto se skoro niko ne bavi tim pitanjima, a odatle bi valjalo poci. Dakle, kako vehabijski nauk uopce dozivljava Stvoritelja i Gospodara, Njegov odnos sa svijetom i covjekom, i slicna pitanja, i koliko to sto oni plasiraju uopce ima veze sa islamskim naukom.
Ja mislim da danas (a zašto ne bismo rekli i inače, kada je riječ o širim masama vjernika bez obzira kojoj tradiciji pripadali) najveći broj ljudi koji prihvataju vehabijsko učenje (osim onih koji se rode u tom ozračju pa ga primaju zdravo za gotovo) uopće i ne uzima neka ozbiljnija akaidska pitanja u obzir, kao što je učenje o Allahu i Njegovom Biću, sifatima, i sl. Mislim da ljude više privlači nekakva društvena dimenzija, neka vrst društvenog aktivizma koju ne vide kod drugih na taj način, nekakav entuzijazam, drskost, minimalizam, neki maltene protestanski duh koji se opire autoritetu institucije (u našem slučaju Iz BiH, recimo, i naše tradicije).
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#14 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote: Mislim da ljude više privlači nekakva društvena dimenzija, neka vrst društvenog aktivizma koju ne vide kod drugih na taj način, nekakav entuzijazam, drskost, minimalizam, neki maltene protestanski duh koji se opire autoritetu institucije (u našem slučaju Iz BiH, recimo, i naše tradicije).

Odakle institucije u islamu ? Ko ih je izmislio i postavio ? Ko je taj koji ima ekskluzivitet na vjeru i njeno tumačenje ? Ispade da je IZ jedini baštinik islama. da do Kajzera Franje i K.u.K. monarhije nije bilo muslimana i islama. IZ jeste dio historije, ali ne i ekskluzivni baštinik tradicije. Mislim i smatram da vjerske zajednice dobrim dijelom kopiraju jedni druge. Za mene lično IZ sa svojom hijerarhijom i autoritetima nije ništa ni bolja ni gora od hijerarhije SPC ili KC.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#15 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:
arzuhal wrote: Mislim da ljude više privlači nekakva društvena dimenzija, neka vrst društvenog aktivizma koju ne vide kod drugih na taj način, nekakav entuzijazam, drskost, minimalizam, neki maltene protestanski duh koji se opire autoritetu institucije (u našem slučaju Iz BiH, recimo, i naše tradicije).

Odakle institucije u islamu ? Ko ih je izmislio i postavio ? Ko je taj koji ima ekskluzivitet na vjeru i njeno tumačenje ? Ispade da je IZ jedini baštinik islama. da do Kajzera Franje i K.u.K. monarhije nije bilo muslimana i islama. IZ jeste dio historije, ali ne i ekskluzivni baštinik tradicije. Mislim i smatram da vjerske zajednice dobrim dijelom kopiraju jedni druge. Za mene lično IZ sa svojom hijerarhijom i autoritetima nije ništa ni bolja ni gora od hijerarhije SPC ili KC.
Pa tako govore i vehabije, isto.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#16 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zvizdan »

arzuhal wrote:
zvizdan wrote:Ono sto se najcesce zanemaruje kad se govori o vehabizmu jeste nespojivost temelja njihove teologije sa izvornim islamskim naukom. A njihove ideje, zahvaljujuci masovnoj produkciji takve literature (ne samo kod nas, naravno), polako se uvrijezuju i pocinju smatrati sasvim legitimnim.

Konkretno, vehabijski antropomorfni dozivljaj Boga je skandalozno suprotan onome ve lem yekun lehu kufuven ehad. Ako Apsolut dozivljavas kako Ga oni predstavljaju, nekako je prirodno da ce i sve ostalo u tvom shvatanju vjere biti jos vise nakaradno i izopaceno. Samo sto se skoro niko ne bavi tim pitanjima, a odatle bi valjalo poci. Dakle, kako vehabijski nauk uopce dozivljava Stvoritelja i Gospodara, Njegov odnos sa svijetom i covjekom, i slicna pitanja, i koliko to sto oni plasiraju uopce ima veze sa islamskim naukom.
Ja mislim da danas (a zašto ne bismo rekli i inače, kada je riječ o širim masama vjernika bez obzira kojoj tradiciji pripadali) najveći broj ljudi koji prihvataju vehabijsko učenje (osim onih koji se rode u tom ozračju pa ga primaju zdravo za gotovo) uopće i ne uzima neka ozbiljnija akaidska pitanja u obzir, kao što je učenje o Allahu i Njegovom Biću, sifatima, i sl. Mislim da ljude više privlači nekakva društvena dimenzija, neka vrst društvenog aktivizma koju ne vide kod drugih na taj način, nekakav entuzijazam, drskost, minimalizam, neki maltene protestanski duh koji se opire autoritetu institucije (u našem slučaju Iz BiH, recimo, i naše tradicije).
Sve to stoji, neprorecivo. Tu se, medjutim, i vracamo na korijene problema. Jer, za drustveni aktivizam ne treba ti nikakva metafizika: mozes biti komunista, anarhista, fasista, ultraliberal, sta god hoces, i komotno se furas na uredjenje svijeta prema svojim vizijama. Temeljna pitanja za vjernika bi ipak trebala biti: a sta je to Bog; kakav je Bog (ili kakav nije), ko sam ja i sta Bog ima sa mnom; trazi li uopce nesto od mene i zasto ako je nepotrebit; ako da, a sta to trazi; kako je ustrojen svijet, i sta je tu Bozije a sta ljudsko, pa se tu negdje nuzno pojave i pitanja drustva. A prema drustvu se postavis (cesto i podsvjesno) u skladu s kvalitetom odgovora na recena pitanja.

Ono sto je tu vazno jeste to da teologija, razumijevanje Vrhunaravnog Bica, odredjuju onda upravo taj odnos prema okolini. Da uprostim, ako neko vjeruje da Bog od njega zeli da se obracunava s ljudima koji vjeruju drugacije, ili koji ne vjeruju nikako, imamo problem. Polazim od najrigidnijeg primjera. Uglavnom, hocu reci da ce dozivljaj Boga bitno utjecati na dozivljaj svijeta, tvog mjesta i obaveza u drustvu. I onda cesto imamo problem, ustvari puno problema.

Mislim da muslimani mnoga teoloska pitanja, koja su sustinski vazna u danasnjem, globaliziranom svijetu (nekad se nisu nametala tako snazno cisto zbog uslova zivota) metu pod tepih. Ali ne zato sto na ta pitanja nema odgovora, jer oni su davno pruzeni, vec zato sto takav dozivljaj vjere vise nije mainstream u vecem dijelu muslimanskog svijeta danas. Konkretno, pitaj prosjecnog muslimana vjernika kod nas (ne samo vehabiju) sta je, recimo, s Kinezima, Japancima? Nisu cak ni Ehli-kitabije. Jesi li oni onda podrazumijevajuci gubitnici, dzehennemlije, da budem sasvim jasan? Sta mislis, onako posteno, sta ce ti odgovoriti da je stav islama? A tu vec imamo ozbiljan teoloski problem, koji ce onda imati i razne drustvene konotacije. Ma da ne duljim, tebi je barem jasno o cemu pricam. Iako meni nije jasno zasto uopce pricam? :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#17 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote:
asurbanipal wrote:
arzuhal wrote: Mislim da ljude više privlači nekakva društvena dimenzija, neka vrst društvenog aktivizma koju ne vide kod drugih na taj način, nekakav entuzijazam, drskost, minimalizam, neki maltene protestanski duh koji se opire autoritetu institucije (u našem slučaju Iz BiH, recimo, i naše tradicije).

Odakle institucije u islamu ? Ko ih je izmislio i postavio ? Ko je taj koji ima ekskluzivitet na vjeru i njeno tumačenje ? Ispade da je IZ jedini baštinik islama. da do Kajzera Franje i K.u.K. monarhije nije bilo muslimana i islama. IZ jeste dio historije, ali ne i ekskluzivni baštinik tradicije. Mislim i smatram da vjerske zajednice dobrim dijelom kopiraju jedni druge. Za mene lično IZ sa svojom hijerarhijom i autoritetima nije ništa ni bolja ni gora od hijerarhije SPC ili KC.
Pa tako govore i vehabije, isto.

Ali se iza njih kriju opasne namjere. Ovako govore i mnogi drugi. I haridžije su bile u pravu kada su rekle da sud pripada samo Allahu, ali im je Ali a.s. rekao da se iza toga kriju opasne namjere. Kakve veze IZ ima sa tekijama i vakufima ? Ko im je dao pravo na monopol ? U svakom slučaju vehabija imaš i u IZ, čak mi se čini da su većina danas. Imaš onu psihu Halilovića, pa Štulana, itd...Uglavnom, bitno je da se plata prima...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#18 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:
arzuhal wrote: Pa tako govore i vehabije, isto.

Ali se iza njih kriju opasne namjere. Ovako govore i mnogi drugi. I haridžije su bile u pravu kada su rekle da sud pripada samo Allahu, ali im je Ali a.s. rekao da se iza toga kriju opasne namjere. Kakve veze IZ ima sa tekijama i vakufima ? Ko im je dao pravo na monopol ? U svakom slučaju vehabija imaš i u IZ, čak mi se čini da su većina danas. Imaš onu psihu Halilovića, pa Štulana, itd...Uglavnom, bitno je da se plata prima...
U sred rata šejh Midhat ef. Čelebić zove šejha Zakira ef. Bektića, rahimehullahu te'ala, da osnuju novu IZ BiH, sastavljenu od iskrenih ljudi i sve to...

Šejh Zakir ga, Allah rahmet ejlesin, o...bo k'o s nokta.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#19 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote:
U sred rata šejh Midhat ef. Čelebić zove šejha Zakira ef. Bektića, rahimehullahu te'ala, da osnuju novu IZ BiH, sastavljenu od iskrenih ljudi i sve to...

Šejh Zakir ga, Allah rahmet ejlesin, o...bo k'o s nokta.

Midhat ef. je tvorac one o Islamskoj Zvjerskoj Zajednici... :mrgreen:
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#20 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Tigar77 »


Prikazivanje ljudskog lika je zranjeno / pokuđeno a sve iz razloga da ne bi došlo do idolpoklonstva prema nacrtanom ljudskom liku - do te mjere se ide sa zabranom a sve za potrebe sklanjanja od grijeha idolpoklonstva - otud i smajliji....

Ništa od toga nije čudno kada se uzme u obzir da u normalnom šerijatskom društvu ljudi ne znaju šta je alkohol, droga, kako izgleda pijanstvo, kocka je za njih strana/nepoznata i tako već generacijama, svinju vidjeli na slici itd....

Za nas jako neobično društvo.

Zamisli samo priču: Pričao mi djed kako je na nekom putovanju vidio pijanog čovjeka, kako tetura, izgledao je skoro bolestan, otrovan, povraćao je - uglavnom opisao ga je kao jako neugodnu sliku.....
:lol: :lol: :lol: :lol: a u pm, šta još ima u šerijatskoj Narniji?

Razumijem kad čovjek rođen u pustinji neke od arapskih teokratija ili Sjevernoj Koreji i sličnim bastionima slobodne misli, od malena indoktriniran tim jednoumskim pogledima na svijet, ne razumije da je to jebena distorzija realnosti, ali ljudi rođeni u ovoj nesretnoj zemlji, ipak imaju blagodat demokratije, sekularizma, ma kako oni krhki bili u ovoj tranzicijskoj plemenskoj zajednici, barem imaju onu minimalnu slobodu izbora, volja ti u džamiju,crkvu, volja ti u kafanu i javnu kuću, bez da te iko sasječe sabljom i opet priželjkuju sistem koji ne dopušta drugo i drugačije.

Pisali su mnogi o tom fenomenu, između ostalih i From, neće ljudi slobodu izbora da ga jebeš, daj nek' drugi misle i određuju za mene, ja ću da živim po tim šablonima.Rani srednjovjekovni zakonik prilagođen tom vremenu i prostoru se kao takav ne uklapa u sadašnje vrijeme, osim ako se korjenito ne reformiše, a to je gotovo nemoguće, ali u idealističkim verzijama gdje u tim zemljama teku med i mlijeko, svi su sretni i zadovoljni, nema kriminala, nema zoofilije, kao posljedice krajnje represivnog odnosa prema sexualnim prohtjevima, procvatu latentnog homoseksualizma, slična pojava se dešava u zatvorima, sve je to izmišljotina..

U 21. stoljeću postoji državno Ministarstvo za lov na vještice,kojima se onda odsječe glava, ali to je opravdano, jer ko još ne vjeruje u čaroliju i posljedice koje gatke izazivaju.. Jednostavno mentalni sklop zastao u vremenu i prostoru, kakva nauka, kakva tehnologija, geocentrizam je istina, da se zemlja okreće nikad ne bi stigao do mjesta u koje si krenuo.. I onda vidiš ovog smajli je idolopoklonstvo i shvatiš da imaš mogućnost da uvidiš mentalne deformacije, ali i da ih ne možeš ispraviti, živiš okružen takvima i u njihovim očima s tobom nešto nije u redu..
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#21 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

arzuhal wrote:
asurbanipal wrote:
arzuhal wrote: Pa tako govore i vehabije, isto.

Ali se iza njih kriju opasne namjere. Ovako govore i mnogi drugi. I haridžije su bile u pravu kada su rekle da sud pripada samo Allahu, ali im je Ali a.s. rekao da se iza toga kriju opasne namjere. Kakve veze IZ ima sa tekijama i vakufima ? Ko im je dao pravo na monopol ? U svakom slučaju vehabija imaš i u IZ, čak mi se čini da su većina danas. Imaš onu psihu Halilovića, pa Štulana, itd...Uglavnom, bitno je da se plata prima...
U sred rata šejh Midhat ef. Čelebić zove šejha Zakira ef. Bektića, rahimehullahu te'ala, da osnuju novu IZ BiH, sastavljenu od iskrenih ljudi i sve to...

Šejh Zakir ga, Allah rahmet ejlesin, o...bo k'o s nokta.
Moguce, ali cisto sumnjam. Kao prvo, sejh Celebic je bio previse zauzet odbrambenim ratom, da bi se bavio tim stvarima, kao drugo Sejh Zakir k.s. je bio suvise blizak sa Midhat ef da bi ga bas od....o, a kao trece njihov stav po pitanju IZ je bio, u vrh glave, u pet deka. :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#22 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

salik79 wrote: Moguce, ali cisto sumnjam. Kao prvo, sejh Celebic je bio previse zauzet odbrambenim ratom, da bi se bavio tim stvarima, kao drugo Sejh Zakir k.s. je bio suvise blizak sa Midhat ef da bi ga bas od....o, a kao trece njihov stav po pitanju IZ je bio, u vrh glave, u pet deka. :mrgreen:
Po pitanju IZ BiH mi možemo svašta kazat i biti u pravu, ali je ona, po meni, ono što je Čerčil rek'o za demokratiju: loš oblik vladavine ali najbolji kojeg imamo :mrgreen:

Inače, nije ni kutub-Alija, rahimehullahu te'ala, bio daleko od šejh Sirije ef. Hadžimjelića, rahimehullahu te'ala, pa mu je rek'o šta mu je rek'o. A za šejha Zakira sam to preneseno kazao :mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#23 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

arzuhal wrote:
salik79 wrote: Moguce, ali cisto sumnjam. Kao prvo, sejh Celebic je bio previse zauzet odbrambenim ratom, da bi se bavio tim stvarima, kao drugo Sejh Zakir k.s. je bio suvise blizak sa Midhat ef da bi ga bas od....o, a kao trece njihov stav po pitanju IZ je bio, u vrh glave, u pet deka. :mrgreen:
Po pitanju IZ BiH mi možemo svašta kazat i biti u pravu, ali je ona, po meni, ono što je Čerčil rek'o za demokratiju: loš oblik vladavine ali najbolji kojeg imamo :mrgreen:

Inače, nije ni kutub-Alija, rahimehullahu te'ala, bio daleko od šejh Sirije ef. Hadžimjelića, rahimehullahu te'ala, pa mu je rek'o šta mu je rek'o. A za šejha Zakira sam to preneseno kazao :mrgreen:
Vidi ovo mi je promaklo, sta mu je Ali-baba k.s. rek'o?! :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#24 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

salik79 wrote:
arzuhal wrote:
salik79 wrote: Moguce, ali cisto sumnjam. Kao prvo, sejh Celebic je bio previse zauzet odbrambenim ratom, da bi se bavio tim stvarima, kao drugo Sejh Zakir k.s. je bio suvise blizak sa Midhat ef da bi ga bas od....o, a kao trece njihov stav po pitanju IZ je bio, u vrh glave, u pet deka. :mrgreen:
Po pitanju IZ BiH mi možemo svašta kazat i biti u pravu, ali je ona, po meni, ono što je Čerčil rek'o za demokratiju: loš oblik vladavine ali najbolji kojeg imamo :mrgreen:

Inače, nije ni kutub-Alija, rahimehullahu te'ala, bio daleko od šejh Sirije ef. Hadžimjelića, rahimehullahu te'ala, pa mu je rek'o šta mu je rek'o. A za šejha Zakira sam to preneseno kazao :mrgreen:
Vidi ovo mi je promaklo, sta mu je Ali-baba k.s. rek'o?! :D
Ne znam bih li to treb'o i preko pp :lol:

Dragi Ali-dedo :-D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#25 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Ma kako god, al' bi' volio znat' :D

Eh, Ali-dede k.s., on nije bio tog "kova", "nedostaj'o" mu je taj, Ali-babin "tersluk" :-D
Post Reply