Vaši ručno rađeni crteži

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#1 Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

E ovako..htjeo bih otvoriti ovu temu posto me zanima da li neko od vas crta olovkom ili ugljenom? Ako neko smatra da su mu crtezi dobri neka ih pokaze (u obzir dolaze samo crtezi rađeni olovkom i slicno...bez digitalnih gluposti).

Evo nesto za pocetak:

Image
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#2 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by A-ZO »

orginal je na prodaju :D

Image
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#3 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by bez_ideje »

Image

Kreda na crnom papiru (rekose mi da lisi na Rašu iz mladjih dana :lol: :lol: )
bw. kako vi ovo fiksirate ?

Image

Model:muz66 :lol: :lol:

Image

djevojka s nekog postera,ne sjecam se

Dosta vam,za sad. :mrgreen:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#4 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Toto »

Bachelor wrote:E ovako..htjeo bih otvoriti ovu temu posto me zanima da li neko od vas crta olovkom ili ugljenom? Ako neko smatra da su mu crtezi dobri neka ih pokaze (u obzir dolaze samo crtezi rađeni olovkom i slicno...bez digitalnih gluposti).

Evo nesto za pocetak:
bolan gdje ces digitalcima rec da su glupi....jos im doso u digitalnu galeriju ćorlučit :lol: :lol: :lol:


a sto ces fasovat kakvog belaja kad ti se ovi digitalni glupani uvale u masinu :lol: :lol: :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#5 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by zijancer »

lakom za kosu
@ bez-ideje
:-? dovoljno za grafit i ugalj..nisam sigurna da li moze kredu..deblji je sloj :cry: probaj :)
http://img30.imageshack.us/img30/8545/dsc06205.jpg
ovo je dobro :shock:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#6 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by bez_ideje »

Hvala za savjet,pokusam :D
i hvala :oops:
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#7 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

Toto wrote:
Bachelor wrote:E ovako..htjeo bih otvoriti ovu temu posto me zanima da li neko od vas crta olovkom ili ugljenom? Ako neko smatra da su mu crtezi dobri neka ih pokaze (u obzir dolaze samo crtezi rađeni olovkom i slicno...bez digitalnih gluposti).

Evo nesto za pocetak:
bolan gdje ces digitalcima rec da su glupi....jos im doso u digitalnu galeriju ćorlučit :lol: :lol: :lol:


a sto ces fasovat kakvog belaja kad ti se ovi digitalni glupani uvale u masinu :lol: :lol: :lol:
Druze...nisam ti ja kriv sto si me pogresno shvatio...samo sam htjeo da tema bude zanimljivija sa obicnim crtezima...sto se tice digitalaca niko nije rekao da su glupi i ja radim digitalne crteze na CAD'u.

Ako ima jos ko da se uvrijedio na ovu glupost ja se izvinjavam.

"bez-ideje" radovi su ti odlicni samo tako nastavi.
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#8 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Daphna »

Ma svaka vam čast :thumbup: Uvijek me neko iznenadi na ovom forumu (uglavnom negativno) ali vi ste pozitiva prava!

Dajte još :-D
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#9 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

Image
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#10 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by POCA »

Bachelor ovaj zadnji jako dobro urađen crtež,al dosta mi se razlikuje od prvog i to ne u smislu da ne valja prvi,nego nekako kao da ga nije ista osoba radila :-? :roll:,biće da griješim al et takav utisak ostavljaju kad se uporede...
Ja bih rado postavila koju sliku,al mi pravo slabo to ide jer na temi-vaše umjetničke slike vazda nađem koga finjućkastog da odradi to za mene :-D :-)
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#11 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Daphna »

Hajde da budem fina... Ja sam dobrovoljac :-D
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#12 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by POCA »

Daphna wrote:Hajde da budem fina... Ja sam dobrovoljac :-D
E Daphna ja ti nidokle to ne znam postavit,to mi drug odradi donekle,a neko s teme doćera do kraja :lol: :D ,a druga niđe sad :P ....ej al ššššš o ovome da ne ispadnem toliki levat,bilo je u povjerenju :wink: :)
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#13 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Toto »

Bachelor wrote:
Druze...nisam ti ja kriv sto si me pogresno shvatio...samo sam htjeo da tema bude zanimljivija sa obicnim crtezima...sto se tice digitalaca niko nije rekao da su glupi i ja radim digitalne crteze na CAD'u.

Ako ima jos ko da se uvrijedio na ovu glupost ja se izvinjavam.

"bez-ideje" radovi su ti odlicni samo tako nastavi.
Hvala ti na ponudi ali ne zelim se druziti sa tipovima koji ovakvim izjavama otvaraju temu.
Tesko da se radi o pogresnom shvatanju. Bio si veoma jasan. Rekao si nedvosmisleno sta dolazi u obzir a sta je glupost. I nisi ti meni nista kriv. Ti si kriv sam sebi.

U CAD-u se rade tehnicki crtezi (Drawing). Ovaj orao- kojeg si ti izlozio- se ne moze ovako uraditi u CAD-u. CAD je ekvivalent za trokut i sestar. Ako vec radis u CAD-u trebao bi znati sta su Bezijerove krive.
Postoje i softveri za slikanje - tipa Corel Painter - gdje se slika ovo sto ti radis. Evo ti link za casopis koji okuplja na stotine umjetnika ili tvojih "drugova" za koje ti kazes da su glupi.
http://www.paintermagazine.co.uk/user_mostviews.php

Ljudi slikaju rukom i olovkom. Samo sto su olovka i papir digitalni.
Ovo sto ces vidjeti nije neki digitalni algoritam u Photoshopu gdje se fotografija "prekuca". Krene se od bijelog papira i svaki potez je uradjen rukom.
Nisam umjetnik niti umjetnicki kriticar. Postujem svaku ljudsku vjestinu, rad, kreativnost i smeta mi kad se ljudi pljuju da bi neko sebe nasmink'o.


Image

Image

Image

Image
Image
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#14 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

POCA wrote:Bachelor ovaj zadnji jako dobro urađen crtež,al dosta mi se razlikuje od prvog i to ne u smislu da ne valja prvi,nego nekako kao da ga nije ista osoba radila :-? :roll:,biće da griješim al et takav utisak ostavljaju kad se uporede...
Ja bih rado postavila koju sliku,al mi pravo slabo to ide jer na temi-vaše umjetničke slike vazda nađem koga finjućkastog da odradi to za mene :-D :-)
Hvala...i u pravu si razlikuju se...da ukratko objasnim tu razliku...naime ako si primijetila prvi crtez je skulptura pa sam malo promijenio nacin sjencenja (mozda sam pogrijesio), crtao sam ga na hamer papiru i nije dovrsen, drugi crtez je na obicnom papiru formata A3, pa sami procijenite, sve kritike su dobrodosle.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#15 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by bez_ideje »

slazem se da je ovaj drugi puno bolji, sjene su super ,ima puno "meksi" i prirodniji izgled !

Image

(ideja sa slike)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#16 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by zijancer »

Image
toto koliko kosta ova điđica :razz:
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#17 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

Toto wrote:
Bachelor wrote:
Druze...nisam ti ja kriv sto si me pogresno shvatio...samo sam htjeo da tema bude zanimljivija sa obicnim crtezima...sto se tice digitalaca niko nije rekao da su glupi i ja radim digitalne crteze na CAD'u.

Ako ima jos ko da se uvrijedio na ovu glupost ja se izvinjavam.

"bez-ideje" radovi su ti odlicni samo tako nastavi.
Hvala ti na ponudi ali ne zelim se druziti sa tipovima koji ovakvim izjavama otvaraju temu.
Tesko da se radi o pogresnom shvatanju. Bio si veoma jasan. Rekao si nedvosmisleno sta dolazi u obzir a sta je glupost. I nisi ti meni nista kriv. Ti si kriv sam sebi.

U CAD-u se rade tehnicki crtezi (Drawing). Ovaj orao- kojeg si ti izlozio- se ne moze ovako uraditi u CAD-u. CAD je ekvivalent za trokut i sestar. Ako vec radis u CAD-u trebao bi znati sta su Bezijerove krive.
Postoje i softveri za slikanje - tipa Corel Painter - gdje se slika ovo sto ti radis. Evo ti link za casopis koji okuplja na stotine umjetnika ili tvojih "drugova" za koje ti kazes da su glupi.
http://www.paintermagazine.co.uk/user_mostviews.php

Ljudi slikaju rukom i olovkom. Samo sto su olovka i papir digitalni.
Ovo sto ces vidjeti nije neki digitalni algoritam u Photoshopu gdje se fotografija "prekuca". Krene se od bijelog papira i svaki potez je uradjen rukom.
Nisam umjetnik niti umjetnicki kriticar. Postujem svaku ljudsku vjestinu, rad, kreativnost i smeta mi kad se ljudi pljuju da bi neko sebe nasmink'o.




-Temu NISAM otvorio da bi se raspravljao sa tobom. Mislim da ima dovoljno drugih tema gdje se mozes raspravljati!...
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#18 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Toto »

zijancer wrote:Image
Toto koliko kosta ova điđica :razz:
evo im bezistana
http://www.wacom.eu/index2.asp?pid=0&lang=en


.......điđica 2000$
Corel Pianter 400$
-----------------------------
Na gomili je: 2400$


ima ovih điđica i 150 km po Sarajevu


A bachelorov CAD kosta 3000-5000 $ i nema sanse da u CAD-u nacrta ista ni cumurom ni olovkom
Bachelor
Posts: 35
Joined: 11/04/2009 15:53

#19 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by Bachelor »

Image
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#20 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by tamara* »

Bachelor wrote:Image
Prilično dobro,
sljedeći put probaj da omekšaš liniju, a to ćeš lakše postići korištenjem olovke B (od br.3 do br.8 );
kao i vježbama za zglob.
Uzmeš olovku sa što opuštenijim i ispruženijim prstima i kružiš zglobom, što opuštenije...
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#21 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by POCA »

tamara* wrote:
Bachelor wrote:Image
Prilično dobro,
sljedeći put probaj da omekšaš liniju, a to ćeš lakše postići korištenjem olovke B (od br.3 do br.8 );
kao i vježbama za zglob.
Uzmeš olovku sa što opuštenijim i ispruženijim prstima i kružiš zglobom, što opuštenije...
Da i meni se ovo čini dobrim,a to da omekša liniju to je već uradio na crtežu broj dva a što sam već napisala da se jako razlikuje od prvog pa evo sad već i od drugog njegovog crteža jer ruku imaš il meku il tvrdu,nema tu nekih većih odstupanja...Bachelor kažeš promijenio si način sjenčenja,meni je to malo neobično jer ja uvijek isto sjenčim i to tako da crtež izgleda što realnije što valjda i jeste cilj...neise da dalje ne smaram htjela sam reći ista tehnika korištena,al da ne znam da su sva 3 tvoja rada ne bih nikad rekla :-)
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#22 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by POCA »

bez_ideje wrote:slazem se da je ovaj drugi puno bolji, sjene su super ,ima puno "meksi" i prirodniji izgled !

Image

(ideja sa slike)
ovo je jako lijepo,aj lajk :thumbup: :D ,ček olovka i?Ma šta god da je dobro je i bez ideje a,ma idi bižžžžž :lol: ;-)
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#23 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by POCA »

User avatar
black
Posts: 17254
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#24 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by black »

POCA wrote:Image
:thumbup:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#25 Re: Vaši ručno rađeni crteži

Post by bez_ideje »

POCA wrote:
bez_ideje wrote:slazem se da je ovaj drugi puno bolji, sjene su super ,ima puno "meksi" i prirodniji izgled !

Image

(ideja sa slike)
ovo je jako lijepo,aj lajk :thumbup: :D ,ček olovka i?Ma šta god da je dobro je i bez ideje a,ma idi bižžžžž :lol: ;-)
Ma obicna olovka,i drvene bojice :mrgreen:
Post Reply