Vaša mišljenja.. USA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#26 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by SaraFina »

Meni se USA ne dopada. Bila sam u porodičnim posjetama po mjesec dana dva puta u 4 godine. Jednostavno to nije uopće način zivota na koji bi se mogla naviknuti.
Uglavnom bez auta po tim milionskim gradovima nemoguće je normalno funkcionirati. I najobičnija kupovina, odlazak na posao, voznja djece u školu i sl.. ovisi o zivcima i vremenu. Raspored je toliko naguran da su ljudi čini mi se u konstantnom stresu. Fizičke aktivnosti poput šetnji spontanih ili odlazka u park su takodje organizirani vikendima isključivo ..

Sve je previše udaljeno jedno od drugog i nespojivo nekako pa je to ono najviše što mi smeta.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#27 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by dante17 »

Kolika je amerika.Nije svugdje isto :)
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#28 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by jasmin93 »

miki27A wrote:
jasmin93 wrote:Jel izasao konkurs za GC? Link?
mogao si ukucati u google diversity lottery: https://www.dvlottery.state.gov/
Ma izbaci milion linkova :D Hvala
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#29 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by jefferson »

Darkstorm wrote:Za inzinjere sam jedne prilike citao da su bas trazeni.


A za biznis... prevelika je konkurencija, cak i dosta njihovih studenata je bez posla.Cak i ako pricamo o visoko obrazovanoj osobi s MBA ili Phd diplomom, vjerujem da nije lako.


Ipak mislim da za njih jos uvijek ima prostora u nekim drugim dijelovima svijeta.
Dosta nosilaca diplome nema posao u svojoj struci, ali svi rade. Opet, ja jos da upoznam ne zaposlenog nosioca PhD-a sa priznatog univerziteta.
Dosta ljud zavrsava MBA na univerzitetima tipa University of Phoenix i slicno, gdje samo 15% onih koji krenu studirati zavrsi fax. Online fakulteti i slicno. Takve ljude slabo ko zaposljava ali i oni ulaze u statistiku.npr. IBM je javno naglasio da nece zaposljavati osobe koje zavrse University of Phoenix. Znam da institucija gdje ja radim odmah diskvalifikuje ljude sa diplomama sa online univerziteta.
Danas u SAD ima oko 3.8 miliona slobodnih radnih mjesta, a predvidja se da ce 2018 godine faliti oko 850,000 inzinjera (metalurgija, gradjevina itd).
Koliko znam u proceduri je novi imigraconi zakon koji bi olaksao ulazak u SAD inzinjerima ili onima koji imaju diplome iz tkz. STEM oblasti.
Sto se tice originalnog pitanja, najbolje je poceti tamo gdje je zivot jeftiniji i gdje NEMA nasih. Problem je ljudska priroda. Ljudi odmah gravitiraju ljudima sa istih prostora, sto sprecava razvijanje mreze ljudi koje treba znati da bi se covjek probio.
Kalifornija? Super za zivjeti, ali ne i za poceti zivjeti u SAD. Skupa, radna mjesta koja su placena dobro traze iskustvo i dobro obrazovanje.
Najbolji izbor su jeftinije drzave gdje su i skole jeftinije pa kad se nesto zavrsi onda krenuti dalje.
50 drzava u SAD, za zvakog se nadje ponesto.
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#30 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by suzzy_q »

Nesto mi se cini, da je svugdje bolje osim u BiH :-(
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#31 Gdje ste u USA, i zasto? Plusevi i minusi...

Post by huxley »

Kada bi mogli izabrati (a mozda i mozete) mjesto gdje zelite da zivite, gdje bi to bilo, i zasto? Sta vam se svidja (ili ne svidja) tamo gdje ste sada? Razmisljate li o preseljenju?

U mom slucaju (ozenjen, dvoje djece), svidja mi se par lokacija:

- Seattle ('vibe', zaposlenje, priroda..., ali su kuce i kirije jednostavno preskupi)
- Austin (slicno kao i gore, ali je malo jeftiniji + za mene bolja klima)
- Atlanta (ovo vise kao neki kompromis, dijelova grada koji su OK)
- Upstate NY (Rochester, Syracuse - nije nesto wow, ali su troskovi medju najnizim, posebno nekretnine)
- Charlotte / Raleigh - (Klima, 'vibe', ali su malo manji pa bi teze islo za posao)
- Chicago (velik je grad, kontam nasao bi se vec neki posao, a i nije preskup)
- NY, Boston - jednostavno su preskupi, mada ne bi bilo lose ni tamo.

City-Data . com nudi more podataka, a na rent. com, trulia. com itd se mogu vidjeti cijene nekretnina. Salary.com daje dobru sliku o poslovima i prosjecnim platama, a onda se moze i konkretno traziti na monster. com, craigslist. com itd.
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#32 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by minderpuza »

bosnianmamb wrote:
IQ 190 wrote:Kako mislis otici u USA?
Imam familije u Cikagu :-D Ali mene eto tako interesuju misljenja nasih ljudi o Americi ( pa cak i Irskoj, Velikoj Britaniji, Australiji, Novom Zelandu)
U Cikagu sam 15 godina, i bezbeli se naviknes. Veliki gradovi su svuda u svijetu naj skuplji za zivjeti a Cikago je jedan od tih. Javni prevoz u Cikagu je odlican, mada preferiram auto ali znaci nije nemoguce od tacke a do tacke b. Razlog skupljeg zivota je naravno dostupnost posla, za koji i nije neka kriza u vecim gradovima samo zavisi koja struka te interesuje. U svakom slucaju ako imas volju za rad neces biti sto b' rekli gladan.
Sretno :)
User avatar
lavandulaofficinalis
Posts: 23
Joined: 19/06/2013 14:39

#33 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by lavandulaofficinalis »

U aprilu selim iz Sarajeva u predgradje NYC, pa kako nemam nikoga tamo ako ima forumasa s podrucja NYC-Westchester a da su nekad za druzenje - inbox :D
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#34 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MyTao »

lavandulaofficinalis wrote:U aprilu selim iz Sarajeva u predgradje NYC, pa kako nemam nikoga tamo ako ima forumasa s podrucja NYC-Westchester a da su nekad za druzenje - inbox :D
nekih sat vremena od mene :)
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#35 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Point. »

Uh sto bih ja volio u USA zivjeti. Jedino jebada vremenske zone zbog fudbala. :)
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#36 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Vidal89 »

Point. wrote:Uh sto bih ja volio u USA zivjeti. Jedino jebada vremenske zone zbog fudbala. :)
Isto, al kakoo bi gledao Juve Lazio hehe, ujutro u 6h Nedjeljom ako si u Californiji
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#37 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by listopad »

Kakav je zivot Bosanaca u Detroitu, gradu koji je 2013 bankrotirao i u kojem je preko 80% Afroamerikanaca? :D

Ili vecina zivi u Metro Detroitu?
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#38 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MyTao »

US of A :) Greatest country on earth.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#39 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by listopad »

Samo u Becu je bolji zivotni standard nego u citavoj Americi.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#40 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Seyfo »

Ameriko cemeriko,fino objasnio Kemal Malovcic.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#41 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MehmedPasaMoric »

Ko hoce zitigu dobre ribe maltene na dnevnoj osnovi, sto za pare sto za dz, nema bolje zemlje od Amerike :izet: Ko hoce da ganja posao, karijeru, skoluje djecu itd za to vec ne znam a nesto me i ne zanima :mrgreen:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#42 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by drastic »

MehmedPasaMoric wrote:Ko hoce zitigu dobre ribe maltene na dnevnoj osnovi, sto za pare sto za dz, nema bolje zemlje od Amerike :izet: Ko hoce da ganja posao, karijeru, skoluje djecu itd za to vec ne znam a nesto me i ne zanima :mrgreen:
jest da sam ostario ali daj neki pointer
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#43 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MehmedPasaMoric »

drastic wrote:
MehmedPasaMoric wrote:Ko hoce zitigu dobre ribe maltene na dnevnoj osnovi, sto za pare sto za dz, nema bolje zemlje od Amerike :izet: Ko hoce da ganja posao, karijeru, skoluje djecu itd za to vec ne znam a nesto me i ne zanima :mrgreen:
jest da sam ostario ali daj neki pointer
Ma sve bi ti se samo kazalo u prva 24 sata, niko te ni ne pita za godine.... Ima materijala i za momcice od 16-17 godina a i za one od 40-50 :mrgreen: Sta ces, to je liberalna zemlja, tu ti je posexati se kao reci dobar dan
Last edited by MehmedPasaMoric on 22/06/2017 08:59, edited 1 time in total.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#44 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MehmedPasaMoric »

Dupli :zoka:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#45 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by beobasket »

Drzava koja temelji na naseljavanju ljudi sa drugih kontinenata ali koja danas ne podnosi ljude sa akcentom kad govore engleski... hajd budi pametan.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2019
Joined: 14/06/2017 17:07

#46 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MehmedPasaMoric »

beobasket wrote:Drzava koja temelji na naseljavanju ljudi sa drugih kontinenata ali koja danas ne podnosi ljude sa akcentom kad govore engleski... hajd budi pametan.
Znas koliko nekog zaboli za akcent u Americi... Nije to Sarajevo pa da se pola supermarketa okrene kada neko kaze vidio sam Muja umjesto vidio sam Muju jer namah znaju da je iz Istocne Bosne :lol:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#47 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MyTao »

beobasket wrote:Drzava koja temelji na naseljavanju ljudi sa drugih kontinenata ali koja danas ne podnosi ljude sa akcentom kad govore engleski... hajd budi pametan.
Vjerovatno si Ameriku vidio samo preko filmova pa izjavljujes ovakve gluposti. Ne postoji tolerantnija drzava na svijetu od Amerike. Nisu to kopleksasi kao u Europi i Bosni gdje se svaka rijec analizira u beskraj. Akcent ili potpuno strani jezik je nesto sto niko ne registruje u Americi... Svako zivi kako zeli.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#48 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by detroit-mercy »

listopad wrote:Kakav je zivot Bosanaca u Detroitu, gradu koji je 2013 bankrotirao i u kojem je preko 80% Afroamerikanaca? :D

Ili vecina zivi u Metro Detroitu?
Vecina je u Metro Detroitu, u zadnje vrijeme grad se naglo razvija tako da imas ove mladjarije koja idu da zive u downtown :mrgreen: . Kao zajednica Bosanci su prilicno uspjesni, masa raje posjeduje privatne firme, dosta raje je zavrsilo faxove i radi fine poslove. Kada pogledas na to sta je BH zajednica ostvarila u Americi u ovih nekih 25 godina i u Njemackoj/Austriji/Svici za nekih 60tak godina razlika je nebo i zemlja. U Americi trebas biti totalni idiot ili da mrzis samog sebe :mrgreen: da propadnes. Za one koji hoce da naprave nesto vise Amerika je perfektna zemlja.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#49 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by listopad »

detroit-mercy wrote:
listopad wrote:Kakav je zivot Bosanaca u Detroitu, gradu koji je 2013 bankrotirao i u kojem je preko 80% Afroamerikanaca? :D

Ili vecina zivi u Metro Detroitu?
Vecina je u Metro Detroitu, u zadnje vrijeme grad se naglo razvija tako da imas ove mladjarije koja idu da zive u downtown :mrgreen: . Kao zajednica Bosanci su prilicno uspjesni, masa raje posjeduje privatne firme, dosta raje je zavrsilo faxove i radi fine poslove. Kada pogledas na to sta je BH zajednica ostvarila u Americi u ovih nekih 25 godina i u Njemackoj/Austriji/Svici za nekih 60tak godina razlika je nebo i zemlja. U Americi trebas biti totalni idiot ili da mrzis samog sebe :mrgreen: da propadnes. Za one koji hoce da naprave nesto vise Amerika je perfektna zemlja.
Negdje sam procitao pojam urban prairie koji je autor koristio u kontekstu sa Detroitom. Grad je sa urbanistickog stajalista pustinja. Ne samo sto je od 1950 izgubio dvije trecine stanovnistva nego je izgleda izgubio isto toliko gradjevina. Tu su samo jos Downtown, a sve oko njega pustos.

Ti Ameri nemaju bas neki smisao za gradove. Svi gledaju da pobjegnu u prigradska naselja, svatko na svom parcetu zemlju i ogradjen od ostale zajednice. Detroit je nekada bio pun zanimljive arhitekture (industrija, Art Deco neboderi) i zaista me sokira ta nebriga prema sopstvenim simbolima. Recimo Michigan Central Station od kraja 80ih stoji kao krhotina o kojoj se nitko ne brine. To je sramota.

Drago mi je da se grad oporavlja i da mladi dolaze zivjeti u njemu. Ali od kulture u kojoj vrijednost ima samo ono iz cega se moze izvuci profit ne treba previse ocekivati.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#50 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by beobasket »

MyTao wrote:
beobasket wrote:Drzava koja temelji na naseljavanju ljudi sa drugih kontinenata ali koja danas ne podnosi ljude sa akcentom kad govore engleski... hajd budi pametan.
Vjerovatno si Ameriku vidio samo preko filmova pa izjavljujes ovakve gluposti. Ne postoji tolerantnija drzava na svijetu od Amerike. Nisu to kopleksasi kao u Europi i Bosni gdje se svaka rijec analizira u beskraj. Akcent ili potpuno strani jezik je nesto sto niko ne registruje u Americi... Svako zivi kako zeli.

Nisam. Samo kad bude Rade Serbedjija sa debelim naglaskom igrao glavnu ulogu detektiva u L.A. ili prosjecnog porodicnog Amerikanca onda cu vjerovati.
Post Reply