Vape, e-cigare

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
vaučer
Posts: 9435
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#26 Re: Vape, e-cigare

Post by vaučer »

Duhan za motanje je sigurno bolji od cigareta, bar jer uvihek pušiš manje Prije nego sam prestao pušiti duhan sam zamjenio cigarete za motanje. Puno manje te vuče na jednu za drugom, nekako si ‘sit’ duže od jedne smotane.
swanfilter
Posts: 7998
Joined: 06/06/2008 18:52

#27 Re: Vape, e-cigare

Post by swanfilter »

vaučer wrote: 21/08/2023 14:27 Duhan za motanje je sigurno bolji od cigareta, bar jer uvihek pušiš manje Prije nego sam prestao pušiti duhan sam zamjenio cigarete za motanje. Puno manje te vuče na jednu za drugom, nekako si ‘sit’ duže od jedne smotane.
A, vidi sad. Citajuci dolazis do info da je gori od duhana iz cigara.

Ako nista, meni je zbog smrada prihvatljiviji ...
User avatar
vaučer
Posts: 9435
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#28 Re: Vape, e-cigare

Post by vaučer »

Zavisi koji, ima ih koji nisu toliko mokri i tretirani. Ja sam uglavnom rolanjem zamjenio 20 cigareta za 6-7 smotanih. Kasnije prešao na vape, pa smanjio nikotin skoro na nulu. Bitno je naći neki put prema smanjenju barem.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#29 Re: Vape, e-cigare

Post by konoplja »

vaučer wrote: 21/08/2023 15:09 Zavisi koji, ima ih koji nisu toliko mokri i tretirani. Ja sam uglavnom rolanjem zamjenio 20 cigareta za 6-7 smotanih. Kasnije prešao na vape, pa smanjio nikotin skoro na nulu. Bitno je naći neki put prema smanjenju barem.
A vidis, nikotin je nootropic. Ima dokazanih beneficija nikotina kao "smart drug", da poboljsava rad mozga.
Ostali otrovi u duhanu su losi. Za nikotin bi se moglo reci da je popusio zbog demonizacije cigara. No pun intended. :D
User avatar
vaučer
Posts: 9435
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#30 Re: Vape, e-cigare

Post by vaučer »

Znam, ali s obzirom da je vejpanjem vrlo lako unijeti brdo nikotina u kratkom razdoblju, smanjivao sam do točke da ne osjetim da mi ubrzava rad srca instant - kako je bilo dok sam sipao puno nikotina. Meni je ionako fućkanje glavni merak, ne nužno nikotinski kick.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#31 Re: Vape, e-cigare

Post by konoplja »

Vjerovatno onda jos uvijek uzivas neke kognitivne benefite nikotina. :D
Glavna poanta koju sam zelio istaci je da nikotin sam po sebi nije medju najstetnijim molekulama duhana i da zapravo ima neke benefite. Mozda je cak i net positive kad se sve izvaga.
swanfilter
Posts: 7998
Joined: 06/06/2008 18:52

#32 Re: Vape, e-cigare

Post by swanfilter »

Katran je najveci hazard duhana ...
Piaty
Posts: 5797
Joined: 01/12/2020 00:58

#33 Re: Vape, e-cigare

Post by Piaty »

vaučer wrote: 21/08/2023 15:09 Zavisi koji, ima ih koji nisu toliko mokri i tretirani. Ja sam uglavnom rolanjem zamjenio 20 cigareta za 6-7 smotanih. Kasnije prešao na vape, pa smanjio nikotin skoro na nulu. Bitno je naći neki put prema smanjenju barem.
a koji pušiš? onaj jednokratni ili sipaš?
User avatar
vaučer
Posts: 9435
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#34 Re: Vape, e-cigare

Post by vaučer »

Ma sipanje.
Mješam svoje ukuse ponekad.
Piaty
Posts: 5797
Joined: 01/12/2020 00:58

#35 Re: Vape, e-cigare

Post by Piaty »

konoplja wrote: 21/08/2023 15:21
vaučer wrote: 21/08/2023 15:09 Zavisi koji, ima ih koji nisu toliko mokri i tretirani. Ja sam uglavnom rolanjem zamjenio 20 cigareta za 6-7 smotanih. Kasnije prešao na vape, pa smanjio nikotin skoro na nulu. Bitno je naći neki put prema smanjenju barem.
A vidis, nikotin je nootropic. Ima dokazanih beneficija nikotina kao "smart drug", da poboljsava rad mozga.
Ostali otrovi u duhanu su losi. Za nikotin bi se moglo reci da je popusio zbog demonizacije cigara. No pun intended. :D
Jep.
Postoji cijela priča o tome. U toj trci između kompanija, svaka je stavljala svoju specifičnu supstancu zbog koje bi čovjek koji kupi njihove cigare bio ovisan baš o njihovim cigarama, a ne o nekim drugim. I u pravu si, nikotin je tu igrao sporednu ulogu.
Piaty
Posts: 5797
Joined: 01/12/2020 00:58

#36 Re: Vape, e-cigare

Post by Piaty »

vaučer wrote: 21/08/2023 16:50 Ma sipanje.
Mješam svoje ukuse ponekad.
Aha. I ja isto.

A pitam te zbog toga što niko uopće nije spomenuo koliko je vape jeftinija varijanta od cigara. Ako uzmemo u obzir da prosječan čovjek puši kutiju cigara dnevno.

Ja sam pušio kutiju i po dnevno, što je oko 8 KM.

Sa vape-om me to "zadovoljstvo" izađe cirka 2.5 KM (računajući i ovih nekoliko cigara uz kafu).
User avatar
no_sekirli
Posts: 4460
Joined: 02/10/2013 18:36

#37 Re: Vape, e-cigare

Post by no_sekirli »

Ja sam zadnjih 10+ godina rolao isključivo Virginiu, ali ne onu Zlatni dukat, nego onu drugu šta je bila cijena 9 KM za 25 gr. I stvarno nikad se nisam zakašljao ni od nje, niti sam imao neke druge tegobe, ni kad se ono pije cijeli dan i noć pa prepuši :D

I evo već nekih 3 mjeseca sam na vape Vaproresso aparatiću, navikao sam se skroz na punjenje tekućina, miješanje baze i aroma, punjenju baterija...

Od aroma koristim većinom neke duhanske+vanilija i karamela, onda duhanske i ubacim malo mentola, u biti možeš svaki dan sebi praviti drugi mix, da ne dosadi.

Ono što je najbitnije, stan ne smrdi, roba više ne smrdi, ured mi ne smrdi na duhanski dim, možeš vajpnuti i u bolničkoj čekaonici nitko se ne buni :D

I na opremu, tj. 2 kita (vape aparata), rezervne grijače, baze, arome sam do sada potrošio oko 300 KM, pošto je i žena prešla na vape, i kontam da sam miran do nove godine, ako ne bude nekih kvarova, nego redovno mijenjanje grijača. Ranije je samo žena rokala 300 KM mjesečno :-)
Piaty
Posts: 5797
Joined: 01/12/2020 00:58

#38 Re: Vape, e-cigare

Post by Piaty »

https://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/ ... /230822032

Priča li ovaj kardiolog prelasku na vape?
toska
Posts: 3070
Joined: 26/09/2016 14:08

#39 Re: Vape, e-cigare

Post by toska »

Smiješno i porediti pušenje duhana i vape, to zna svako ko ima iskustva sa oboje, razlika je vidljiva u roku odmah.

za analizu dugotrajnog učinaka i posljedica trebat će još bar decenija ali sama činjenica da čovjek prelaskom sa pušenja na vape prodiše haman punim plućima je za većinu dovoljan dokaz.

najčudniji argument u odbrani duhana, a koji je svako čuo bezbroj puta, je da se radi o prirodnom naspram hemije.
jest kad bi duhan jeli, a ne palili i udisali dim.

lično kombinujem oboje i da je kako manje duhana ali ne ide mada i 10 cigara manje dnevno se osjeti itekako.
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#40 Re: Vape, e-cigare

Post by krofnaa* »

toska wrote: 22/08/2023 14:28 Smiješno i porediti pušenje duhana i vape, to zna svako ko ima iskustva sa oboje, razlika je vidljiva u roku odmah.

za analizu dugotrajnog učinaka i posljedica trebat će još bar decenija ali sama činjenica da čovjek prelaskom sa pušenja na vape prodiše haman punim plućima je za većinu dovoljan dokaz.

najčudniji argument u odbrani duhana, a koji je svako čuo bezbroj puta, je da se radi o prirodnom naspram hemije.
jest kad bi duhan jeli, a ne palili i udisali dim.

lično kombinujem oboje i da je kako manje duhana ali ne ide mada i 10 cigara manje dnevno se osjeti itekako.
Ja nikako da nađem kvalitetnu tečnost za Vape, koju god probam nije baš prijatna, voćne su mi nekako prejake ili preslatke
toska
Posts: 3070
Joined: 26/09/2016 14:08

#41 Re: Vape, e-cigare

Post by toska »

krofnaa* wrote: 06/11/2023 14:51
toska wrote: 22/08/2023 14:28 Smiješno i porediti pušenje duhana i vape, to zna svako ko ima iskustva sa oboje, razlika je vidljiva u roku odmah.

za analizu dugotrajnog učinaka i posljedica trebat će još bar decenija ali sama činjenica da čovjek prelaskom sa pušenja na vape prodiše haman punim plućima je za većinu dovoljan dokaz.

najčudniji argument u odbrani duhana, a koji je svako čuo bezbroj puta, je da se radi o prirodnom naspram hemije.
jest kad bi duhan jeli, a ne palili i udisali dim.

lično kombinujem oboje i da je kako manje duhana ali ne ide mada i 10 cigara manje dnevno se osjeti itekako.
Ja nikako da nađem kvalitetnu tečnost za Vape, koju god probam nije baš prijatna, voćne su mi nekako prejake ili preslatke
bolja i detaljnija tema:
e-cigarete-t109207.html?start=1475
Post Reply