Valentin Inzko ALL ABOUT

Post Reply

Valentin Inzko zvani:

Poll ended at 08/07/2009 14:16

Bros
0
No votes
stahor
1
4%
snicla
1
4%
dzekna
2
8%
Sahbaz
4
17%
Hepek
5
21%
EU_GEN PRINCIP
4
17%
Vazda gazda
0
No votes
HVucko
0
No votes
KVISKO
7
29%
 
Total votes: 24

User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#1 Valentin Inzko ALL ABOUT

Post by vee-jay »

Vidjeh da neka slicna tema jos nije otvorena a posto se u medjuvremenu pocelo baratati imenima, rekoh da polako otvorimo temu. Posljednjih dana sve se vise pominje ime: Renzo Davidi -> jos jedan evropski diplomata koji je svoja iskustva sakupljao kod nasih istocnih susjeda :-? , dakle od Evrope nista novo.
Renzo Davidi novi visoki predstavnik?

Iako svi međunarodni zvaničnici koji su nakon ostavke Miroslava Lajčaka poveli snažne diplomatske aktivnosti u pronalaženju Slovakovog nasljednika u vreloj stolici prvog čovjeka Ureda visokog predstavnika još ne izlaze s konkretnim i dogovorenim imenom, Oslobođenje je iz pouzdanih izvora dobilo informaciju da će novi visoki predstavnik međunarodne zajednice i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH biti italijanski diplomata Renzo Davidi, aktuelni šef Evropske komisije na Kosovu.

Renzo Davidi novi visoki predstavnik?

Iako svi međunarodni zvaničnici koji su nakon ostavke Miroslava Lajčaka poveli snažne diplomatske aktivnosti u pronalaženju Slovakovog nasljednika u vreloj stolici prvog čovjeka Ureda visokog predstavnika još ne izlaze s konkretnim i dogovorenim imenom, Oslobođenje je iz pouzdanih izvora dobilo informaciju da će novi visoki predstavnik međunarodne zajednice i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH biti italijanski diplomata Renzo Davidi, aktuelni šef Evropske komisije na Kosovu.

Oslobođenje je već pisalo kako u Vijeću za provedbu mira traje diplomatska borba između Francuske, Italije i Njemačke. Njemačka je prva otpala, jer je s Christianom Schwarz-Schillingom već imala šansu. S obzirom na to da je na čelu Policijske misije EU svojevremeno bio Davidijev zemljak Vinzenco Coppola, određena prednost je davana Francuzima, koji još u BiH nisu imali nacionalnog predstavnika u vodećim međunarodnim institucijama. Ipak, Davidi, tvrdi naš izvor, samo što nije zasjeo u fotelju u bijeloj kući na Vrbanji.
Davidi likely to succeed Lajčak: report

BRUSSELS -- The OHR chief post made vacant by Miroslav Lajčak's departure will likely be taken by Italian diplomat Renzo Davidi, the EU sources say.

Lajčak has earlier this month quit as head of the Office of the High Representative (OHR) to Bosnia-Herzegovina, to assume the post of Slovakia's foreign minister.

The names of candidates to take over the international and EU administration in Bosnia have been sent to the EU member countries, Beta news agency reports from Brussels.

Davidi has already held the position of deputy chief of the European Commission (EC) in Bosnia, and headed the EC office in Priština.

Unofficially, former Italian Foreign Minister Giuliano Amato and Michael Giffoni, appointed as Italy's ambassador to Priština, have also been mentioned, along with former EU Commissioner Chris Patten.

Beside some other Irish, Slovenian, Austrian and Greek diplomats mentioned, Washington offered that American Raffi Gregorian take over from Lajčak, reports said.

The EU debated its new representative in Bosnia as the Political-Security Committee met in Brussels.

The committee also considered a recent agreement reached by the three most important Serb, Croat and Muslim parties to rearrange the way in which the country is organized, and said that "this agreement in principle has many obstacles ahead of it".

Beta reports that the EU believes the OHR should be led by an EU figure.

"Then, more powers and responsibilities would be transferred to the Bosnian authorities, so that it Bosnia would no longer be considered a type of international protectorate," the news agency's sources said.
...cim i oficijelno ove vijesti budu potvrdjene naslov teme ce dobiti ime po imenu doticnog...
Last edited by vee-jay on 28/06/2009 14:18, edited 6 times in total.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#2 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by 2407 »

Ko god bude sumnjam da ce ista bolje raditi nego sto su to prosli radili. Nije bitna individua visokog predstavnika, bitan je nalog po kojem on radi. Dok se nalog ne promjeni svi ce oni biti isti kao i prethodni.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#3 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by vee-jay »

Austrija predložila Valentina Inzka za predstavnika EU-a u BiH

Beč je zvanično predložio svoga ambasadora u Sloveniji Valentina Inzka za specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, izjavio je u petak glasnogovornik ministra vanjskih poslova Alexander Schallenberg.

On je potvrdio informaciju koja se pojavila u subotnjem broju dnevnog lista Die Presse. Prema pisanju ovih novina, 27 članica EU-a imale su do petka rok za predlaganje svojih kandidata, javio je AFP.

Pedesetdevetogodišnji Valentin Inzko je porijeklom Slovenac iz Koruške. Govori ruski i bosanski.

Bio je prvi austrijski ambasador u Bosni i Hercegovini poslije rata, od 1996. do 1999. godine.
Vita na Njemackom

http://www.bmeia.gv.at/index.php?id=68247&L=0
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#4 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

Ja cim cujem da novi visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda" odmah znam da je ubleha i nastavak statusa quo.....kad cujem da visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda,a ako se ne dogovore ja cu donijeti moju arbitraznu odluku koju su svi duzni da postuju" onda tek mogu smatrati da se nesto mijenja u odnosu MZ prema BIH...Visokom predstavniku po Dejtonu je zadatak da sprovodi isti i donosi odluke kad se strane ne mogu da dogovore ,da bi se deblokirao rad drzave...zadnjih 3 godine visoki predstavnici su radi problema zvano" Kosovo" se povukli u defanzivu(po naredbi PIC-a) i bili samo posmatraci i zapisnicari onoga sto su domaci politicari radili...ukoliko bi se islo sistemom "kako se tri naroda dogovore" a npr. jedna strana(velikosrbi) ne zeli nikakav dogovor koji pravi BIH normalnom drzavom,znaci da bi mi mogli do beskonacnosti biti u stanju stagnacije..neko ce ovo stanje presjeci...rat ili odlucna akcija MZ..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:Ja cim cujem da novi visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda" odmah znam da je ubleha i nastavak statusa quo.....kad cujem da visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda,a ako se ne dogovore ja cu donijeti moju arbitraznu odluku koju su svi duzni da postuju" onda tek mogu smatrati da se nesto mijenja u odnosu MZ prema BIH...Visokom predstavniku po Dejtonu je zadatak da sprovodi isti i donosi odluke kad se strane ne mogu da dogovore ,da bi se deblokirao rad drzave...zadnjih 3 godine visoki predstavnici su radi problema zvano" Kosovo" se povukli u defanzivu(po naredbi PIC-a) i bili samo posmatraci i zapisnicari onoga sto su domaci politicari radili...ukoliko bi se islo sistemom "kako se tri naroda dogovore" a npr. jedna strana(velikosrbi) ne zeli nikakav dogovor koji pravi BIH normalnom drzavom,znaci da bi mi mogli do beskonacnosti biti u stanju stagnacije..neko ce ovo stanje presjeci...rat ili odlucna akcija MZ..
odlicno napisano :thumbup:

jos da nas ko slusa :-) mi da smo se mogli dogovoriti nebi nam MZ trebala a ni visoki predstavnik

a ako dolazi kao njegova dva prethodnika, neka kaze koliko para da mu se uplati pa neka i ne dolazi da i sebe i nas mrcvari
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#6 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Lincoln-Burrows »

Maraschino wrote:
a ako dolazi kao njegova dva prethodnika, neka kaze koliko para da mu se uplati pa neka i ne dolazi da i sebe i nas mrcvari
Mnogo para, jer cijela organizacija OHR-a ima posao zahvaljujući protektoratu,
samo se dogovorom nas samih može ukinuti OHR. Moramo to i to se radi, naravno
samo tako izgleda da se sami dogovaramo.

Sve je diktirano od MZ-e a naši političari će to ovoga puta prihvatiti,
jer u protivnom slijedi loša socijalna situacija, a tada je sve moguće.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#7 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by dallton »

vee-jay wrote:
Austrija predložila Valentina Inzka za predstavnika EU-a u BiH

Beč je zvanično predložio svoga ambasadora u Sloveniji Valentina Inzka za specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, izjavio je u petak glasnogovornik ministra vanjskih poslova Alexander Schallenberg.

On je potvrdio informaciju koja se pojavila u subotnjem broju dnevnog lista Die Presse. Prema pisanju ovih novina, 27 članica EU-a imale su do petka rok za predlaganje svojih kandidata, javio je AFP.

Pedesetdevetogodišnji Valentin Inzko je porijeklom Slovenac iz Koruške. Govori ruski i bosanski.

Bio je prvi austrijski ambasador u Bosni i Hercegovini poslije rata, od 1996. do 1999. godine.
Vita na Njemackom

http://www.bmeia.gv.at/index.php?id=68247&L=0
ma i ovaj prosli je govorio slavenske jezike, pa mu je razumjevanju samo pomoglo da uprska situaciju do kraja... :D
splavar šime
Posts: 299
Joined: 12/10/2008 21:41

#8 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by splavar šime »

:D Ima jedan u Sarajevu Remzo a dobro govori Italijanski naučio ga dok je Italijanskim vojnicima u ratu nabacivao koke i preprodavao im cigare, hajmo mi njega predložiti umjesto ovoga Renze. ;-)
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#9 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by kiky »

za nadat se da če ameri nešto pogurat. u protivnom bit če loše!! :(
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#10 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by cyprus »

zavrzlama wrote:Ja cim cujem da novi visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda" odmah znam da je ubleha i nastavak statusa quo.....kad cujem da visoki predstavnik kaze"ja sam za svaki dogovor tri naroda,a ako se ne dogovore ja cu donijeti moju arbitraznu odluku koju su svi duzni da postuju" onda tek mogu smatrati da se nesto mijenja u odnosu MZ prema BIH...Visokom predstavniku po Dejtonu je zadatak da sprovodi isti i donosi odluke kad se strane ne mogu da dogovore ,da bi se deblokirao rad drzave...zadnjih 3 godine visoki predstavnici su radi problema zvano" Kosovo" se povukli u defanzivu(po naredbi PIC-a) i bili samo posmatraci i zapisnicari onoga sto su domaci politicari radili...ukoliko bi se islo sistemom "kako se tri naroda dogovore" a npr. jedna strana(velikosrbi) ne zeli nikakav dogovor koji pravi BIH normalnom drzavom,znaci da bi mi mogli do beskonacnosti biti u stanju stagnacije..neko ce ovo stanje presjeci...rat ili odlucna akcija MZ..
A zamisli Visoki predstavnik donese neku odluku kontra volje bošnjačkih političara. :-)
The Silent Man
Posts: 714
Joined: 13/10/2008 21:57

#11 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by The Silent Man »

Citao sam "oprostajne" intervijue Miroslava Lajcaka i mogu reci da je bio poprilicno iskren i otvoren,iako u strogo diplomatskom maniru,ko zna citat mogao je procitat.Ali nekako mi se cini da ni on nakon svega ne shvata sta je sustina tog BiH problema.

U BiH ima nekoliko otvorenih pitanja i iluzorno je ocekivati bilo kakav napredak dok se ta spoticajna pitanja ne rijese.Svi ce rado optuzivati zapaljivu retoriku,maksimalisticke zahtjeve,nemogucnost kompromisa,zaostali "balkanski mentalitet" no stvar nije bas tako jednostavna,ili zapravo jeste jos jednostavnija,samo nema razumjevanja.

Radi se jednostavno o tri veoma suprotstavljena i medjusobno iskljuciva interesa i prvenstveni predmeti spora su podjela teritorije i resursa.
Kada se tako sto desi npr. izmedju Hrvatske i Slovenije,to se naziva drugim imenima,naziva se legitimnim zahtjevima naroda,priziva se arbitraza,medijacija itd.Kada se to desi izmedju turskog i grckog djela Kipra,slicno.Kada se to desi u BiH to se naziva zapaljivom retorikom,nemogucnoscu kompromisa,maksimalistickim zahtjevima,balkanskim mentalitetom.

Jednostavno ne vide da se u sustini svega radi o sukobljenim i medjusobno iskljucivim interesima u pogledu teritorije i resursa,tako je bilo 90-ih,tako je i sada i to se ne moze tako jednostavno rjesiti i tu logicno treba neki arbitar jer to pitanje nije rijeseno ratom,a drugacije politike jednostavno nemaju podporu naroda i to se ne moze promjeniti.

Kada se to rjesi onda ce doci sve ostale stavke.Dotad... sve isto.
User avatar
Socijalista
Posts: 2304
Joined: 19/01/2009 23:04
Location: U Daytonu...

#12 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Socijalista »

Zaključena lista kandidata za budućeg visokog predstavnika u BiH, najviše šanse ima Britanac Jones Parry

Za sada se čini da britanski kandidat, sir Jones Parry, ima najveće šanse - ima iskustvo i autoritet i gotovo sigurnu podršku Washingtona. Međutim, razgovori sa kandidatima tek predstoje nakon čega treba očekivati i konačnu odluku o Lajčakovom nasljedniku.

Image

http://www4.bhrt.ba/lat/default.wbsp?p=37&n=18320
User avatar
Apostate
Posts: 141
Joined: 26/09/2008 16:46

#13 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Apostate »

Svi su losi izbori jer su u pitanju karijerne diplomate. Bosni trebaju ljudi koji nece "moderirati" diskusiju medju relevantnim politickim strankama, pozdravljajuci svaki dogovor tj. kompromis - i ako stetan po BiH - kao uspjeh. BiH trebaju lideri (politicari) sa iskustvom upravljanja veceg grada ili regije koji ce sprovoditi Dayton i voditi zemlju ka EU. Na zalost, takve kandidate nismo dobili. od ovih ponudjenih, Britanac je najmanje bolna opcija. Ako uzmemo u obzir da je OHR bez bonskih ovlasti nemocan, ne pise nam se dobro. Dodik zadovoljno trlja ruke IMHO
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#14 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

ima velike razlike iz koje drzave dolazi VP...jer nije isto kad ko popisan Lajcak napusti BIH jer on i njegova drzava su svakako nebitni na politickoj sceni svijeta..a kad se radi o jakim i mocnim drzavama ,tu je stvar drugacija jer poraz VP je njihov drzavni poraz..zato puno je bitno iz koje ce zemlje biti novi visociji predstavnik :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#15 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by jeza u ledja »

zavrzlama wrote:ima velike razlike iz koje drzave dolazi VP...jer nije isto kad ko popisan Lajcak napusti BIH jer on i njegova drzava su svakako nebitni na politickoj sceni svijeta..a kad se radi o jakim i mocnim drzavama ,tu je stvar drugacija jer poraz VP je njihov drzavni poraz..zato puno je bitno iz koje ce zemlje biti novi visociji predstavnik :)
:dance:
plafon
Posts: 18
Joined: 02/10/2008 23:08

#16 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by plafon »

nama treba hepekkkkkkkkk :shock:
j....ove vec niske predstavnike
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:ima velike razlike iz koje drzave dolazi VP...jer nije isto kad ko popisan Lajcak napusti BIH jer on i njegova drzava su svakako nebitni na politickoj sceni svijeta..a kad se radi o jakim i mocnim drzavama ,tu je stvar drugacija jer poraz VP je njihov drzavni poraz..zato puno je bitno iz koje ce zemlje biti novi visociji predstavnik :)
Ja kako cuh, Italija gura svog prvog VP. :shock:

Lose.
:roll: :sad: :shock: :? :-x :oops: :?: :!: :idea: :arrow: :angry:
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#18 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Real Khan »

Maraschino wrote:
zavrzlama wrote:ima velike razlike iz koje drzave dolazi VP...jer nije isto kad ko popisan Lajcak napusti BIH jer on i njegova drzava su svakako nebitni na politickoj sceni svijeta..a kad se radi o jakim i mocnim drzavama ,tu je stvar drugacija jer poraz VP je njihov drzavni poraz..zato puno je bitno iz koje ce zemlje biti novi visociji predstavnik :)
Ja kako cuh, Italija gura svog prvog VP. :shock:

Lose.
:roll: :sad: :shock: :? :-x :oops: :?: :!: :idea: :arrow: :angry:
Ja sam glasao za visočkog predstavnika :D
Britanac Parry će biti novi High Representative...gled'o sam u kašike marke "Rostfrei - made in Germany" :D
niiip
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 11:25
Location: Gradacac

#19 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by niiip »

Ja sam glasao za visočkog predstavnika :D
Britanac Parry će biti novi High Representative...gled'o sam u kašike marke "Rostfrei - made in Germany" :D
Heheh ako kašike Rostfrei tako kazu , nema se cemu protiviti :-D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#20 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by dallton »

niiip wrote:
Ja sam glasao za visočkog predstavnika :D
Britanac Parry će biti novi High Representative...gled'o sam u kašike marke "Rostfrei - made in Germany" :D
Heheh ako kašike Rostfrei tako kazu , nema se cemu protiviti :-D
sad sam procitao vijest da je perry najaci kandidat ponovo, ali mi je ovo bila sega - sad pisu da mu je puno ime "emir perry jones"
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#21 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Real Khan »

dallton wrote: sad sam procitao vijest da je perry najaci kandidat ponovo, ali mi je ovo bila sega - sad pisu da mu je puno ime "emir perry jones"
To je inače najnovije umjetničko ime poznatog disidenta, nekada poznatog kao Emir Nemanja Kusturica :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by madner »

Peddy je bio peder, ali je bio bolji od ostalih.
Nadam se da ce Perry biti tu negdje.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#23 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by vee-jay »

we shall se....
Neke zemlje povukle svoje kandidate za visokog predstavnika

Neke zemlje povukle su imena i biografije svojih ljudi iz kandidature za mjesto visokog predstavnika BiH jer je "opipavanje terena" pokazalo da njihovi kandidati nemaju dovoljnu podršku, javlja dopisnik Srne iz Brisela.

Diplomatski izvor iz Savjeta ministara EU rekao je Srni da tačan broj zemalja zainteresovanih za popunjavanje pozicije visokog predstavnika u BiH još nije poznat, ali u ovom trenutku tu su Italija, Austrija, Britanija, Estonija i Grčka.

Posljednji dan za prijavu kandidata bio je ponedjeljak, ali iz Savjeta ministara ipak najavljuju da ti rokovi nisu tako strogi i ako se "idealan kandidat" pojavi narednih dana, biće uzet u obzir.

Prema nekim informacijama, najjači kandidati su Emir Peri Džons, bivši britanski amabasdor pri UN, i Aleksandros Malas, bivši grčki ambasador u SAD. Oba imena su vrlo jaka.

Malas je jedan od najkvalitetnijih diplomata svoje zemlje, a Grčka intenzivno lobira za ovu funkciju, ali je i Britanija istakla jakog kandidata.

Austrija predlaže bivšeg ambasadora u BiH koji je trenutno u Sloveniji, Valentina Icka, i njegove šanse se ocjenjuju kao dobre.

Naime, na visokoj poziciji političkog direktora austrijskog ministarstva spoljnih poslova, je balkanski ekspert Štefan Lene, donedavno najbliži saradnik Havijera Solane.

U ovom trenutku nejasno je ko je italijanski kandidat, ali riječ je o jednoj, a ne dvije osobe, kako javljaju neki mediji.

Do kraja sedmice trebalo bi da bude poznato koga će visoki predstavnik EU za bezbjednost, Havijer Solana, predložiti Političko bezbjednosnom komitetu, koji je dio Savjeta ministara.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#24 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by Real Khan »

madner wrote:Peddy je bio peder, ali je bio bolji od ostalih.
Nadam se da ce Perry biti tu negdje.
:shock: ...šta bi volio? Da bude peder ili bolji od ostalih? :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#25 Re: Novi Visoki Predstavnik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

ja bi volio da bude britanac....jer Ameri najlakse sa njima nadju zajednicki jezik i interes....izbor visokog predstvanika je ujedno i licna karta kakvu ce politiku velike sile zauzeti u vezi BIH.....
Last edited by zavrzlama on 10/02/2009 22:42, edited 1 time in total.
Post Reply