VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1326 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by pustopoljina »

salik79 wrote:


Naravno da sam upravu ;-)


Imponira mi tvoja zadivljenost poznavanjem stranog jezika (u ovom slucaju jezika o cijoj materiji se raspravlja). :oops:
http://www.t-online.de/nachrichten/id_8 ... inder.html
https://www.welt.de/politik/deutschland ... rafen.html
https://www.welt.de/vermischtes/article ... durch.html
iz cega, ako citas sa razumijevanjem, mozes zakljuciti da je moguce uvesti obavezno vakcinisanje osnovnih vakcina- sud je presudio u korist oca, a i ove kazne za odbijanje savjetovanja (kazne za odbijanje savjetovanja nisu akcionizam i narusavanje ustavom garantovanog prava).
kako postoje ljudi koji puni sebe jos i hoce platiti kaznu, barem kako pisu po komentarima, jer su oni "odbranili" svoje dijete, licno mislim da ce njemacka morati uvesti obavezno vakcinisanje.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#1327 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Margita81 »

Samo kaznjavat bagru sektasku. :thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1328 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by salik79 »

pustopoljina wrote:
salik79 wrote:


Naravno da sam upravu ;-)


Imponira mi tvoja zadivljenost poznavanjem stranog jezika (u ovom slucaju jezika o cijoj materiji se raspravlja). :oops:
http://www.t-online.de/nachrichten/id_8 ... inder.html
https://www.welt.de/politik/deutschland ... rafen.html
https://www.welt.de/vermischtes/article ... durch.html
iz cega, ako citas sa razumijevanjem, mozes zakljuciti da je moguce uvesti obavezno vakcinisanje osnovnih vakcina- sud je presudio u korist oca, a i ove kazne za odbijanje savjetovanja (kazne za odbijanje savjetovanja nisu akcionizam i narusavanje ustavom garantovanog prava).
kako postoje ljudi koji puni sebe jos i hoce platiti kaznu, barem kako pisu po komentarima, jer su oni "odbranili" svoje dijete, licno mislim da ce njemacka morati uvesti obavezno vakcinisanje.
Sta bi bilo kad bi bilo, trt, mrt. Ne kontam, sta se vadis ovakvim naklapanjima. Jesi li prenijela laznu vijest? Jesi. Jesam li ti dokazao da je lazna i jesam li ti dokazao da i to sto treba ici na usvajanje u Bundestag, pa i ako bude usvojeno, opet nema nikakve veze s onim sto si ti napisala, vjerujuci klixu?! Jesam. Zar je tesko priznati svoju gresku i brzopletost?!

A za akcionizam i ostalo, molim te, obrati se gospodji ministarki (zdravlja) Bavarske, Melanie Huml, pa sa njom prodiskutuj o tome.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1329 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by salik79 »

Margita81 wrote:Samo kaznjavat bagru sektasku. :thumbup:
Umalo ti ne rekoh ko ti je bagra. Njemci nece nikoga kaznjavati za nevakcinisanje, eventualno (ako ovajnprijedlog zakona bude usvojen) za odbijanje obaveznog savjetovanja po pitanju vakcinisanja za odredjene bolesti.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#1330 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sha_ba »

salik79 wrote:
sha_ba wrote:U svici je obavezno!
Shabo, zao mi je sto cu te uvrijediti, ali netacno! U Svicarskoj je vakcinisanje preporuceno, a i to samo u slucaju kada prednosti iste jasno prevagnu rizik i nuspojave (a, opet i to redovno preispituju). Tako da je u Svicarskoj vrlo malo preporucenih vakcina.
https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/th ... uetzt.html
Ooo salkane :mrgreen:
Ne znam najtočnije vjerovatno je i to podijeljeno po kantonima, ali odgovorno tvrdim da u kantonu gdje ja zivim se dijete ne moze upisati u vrtić ili školu bez urednom kartona o vakcknisanju! E jedina vakcina koja nije obavezna je ona BCG, laički ona sto fleka ostaje od nje na lijevom ramenu :mrgreen: ona se posebno mora tražiti :-D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1331 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by salik79 »

sha_ba wrote:
salik79 wrote:
sha_ba wrote:U svici je obavezno!
Shabo, zao mi je sto cu te uvrijediti, ali netacno! U Svicarskoj je vakcinisanje preporuceno, a i to samo u slucaju kada prednosti iste jasno prevagnu rizik i nuspojave (a, opet i to redovno preispituju). Tako da je u Svicarskoj vrlo malo preporucenih vakcina.
https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/th ... uetzt.html
Ooo salkane :mrgreen:
Ne znam najtočnije vjerovatno je i to podijeljeno po kantonima, ali odgovorno tvrdim da u kantonu gdje ja zivim se dijete ne moze upisati u vrtić ili školu bez urednom kartona o vakcknisanju! E jedina vakcina koja nije obavezna je ona BCG, laički ona sto fleka ostaje od nje na lijevom ramenu :mrgreen: ona se posebno mora tražiti :-D
Ooo shabo :D

Ja ti postavih link Konfederalnog (Eidgenosische) ministaratva zdravlja iz kojeg je ocito da postoje samo vakcine koje su preporucljive, ali ne i obavezne. Ako neki kanton djeluje mimo tih smjernica, to je, opet, pitanje za referendum :D Ali, bez obzira sto ja tebi vjerujem, cisto sumnjam da bi se neko odvazio krsiti ustavom zagarantovano pravo na obrazovanje. A ako imamo u vidu da je i u njihovom Ustavu ugradjen pomenuti zakon o tjelesnom integritetu, onda imamo tri stvari koje se kose sa tvojom tvrdnjom. Nista osobno :mrgreen:
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#1332 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sha_ba »

Ma sve ok salkane moj :mrgreen:
Kažem samo iz ličnog iskustva :-D a slikat ću jednom pa postaviti :-D
Nedavno ekskurzija bila ova proljetna, to je bilo prvo sto su tražili...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1333 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by salik79 »

sha_ba wrote:Ma sve ok salkane moj :mrgreen:
Kažem samo iz ličnog iskustva :-D a slikat ću jednom pa postaviti :-D
Nedavno ekskurzija bila ova proljetna, to je bilo prvo sto su tražili...
Pazi, za ekskurzije ne sporim, posto su one svakako fakultativne. A pogotovo ako se ide na neke egzoticne destinacije. Ali, da su obavezne prilikom upisa u skolu, tu se ne slazem. Jer, sta, ako nije vakcinisano dijete, pogazit ce ustav i zabraniti mu skolovanje?

Moj veliki prijatelj (i njegova supruga, naravno :D ), koji zivi i radi u Njemackoj (inace, jedan od vodecih/najtrazenijih gradjevnakih inzinjera), ima sestero djece, od kojih petero nikako nije vakcinisano, a sesta, najstarija kcerka, je samo djelimicno vakcinisana. Najstarija je zavrsila fakultet i sada je asistent, ova iza nje zavrsava, sin tek poceo studirati, drugi sin zavrsava gimnaziju, najmladja kcerka tek krenula u skolu, dok najmladji sin jos nije tog uzrasta. Nikada nisu imali bilo kakvih problema po pitanju skolovanja, niti problema sa zdravljem. Svi su, hvala Bogu, savrseno zdravi i lijepi. :-D
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#1334 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sha_ba »

Iskreno ne znam kako ide sa nevakcinisanom djecom ali znam da pored licne karte, rodnog lista obavezno traže karton vakcinacije! E sad nisam imala iskustva sa nevakcinisanom djecom pa ti to ne mogu potvrditi..
i na temu smatram da se roditelji ne bi smjeli igrati sa tako ozbiljnim stvarima...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1335 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by salik79 »

sha_ba wrote:Iskreno ne znam kako ide sa nevakcinisanom djecom ali znam da pored licne karte, rodnog lista obavezno traže karton vakcinacije! E sad nisam imala iskustva sa nevakcinisanom djecom pa ti to ne mogu potvrditi..
i na temu smatram da se roditelji ne bi smjeli igrati sa tako ozbiljnim stvarima...
Drugi puta provjeri ;-) :-D Nisi imala priliku vidjeti posljedice vakcinacije, a prepuna je fizijatrija tih slucajeva. Licno znam nase vrhunske ljekare cija djeca nisu vakcinisana.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#1336 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by roki »

Kao prvo, moje je dijete vakcinisano.
Juce mi govori prijateljica kako joj je doktorica rekla da je bolje da sama kupi vakcinu jer su sad dosle neke iz srbije i ne preporucuje joj ih. :run:
Za vakcinaciju sam ali nesto debelo smrdi oko kvalitete
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1337 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

jedan doktor ce ti reci vadi zub
drugi popravljaj
treci lijeci
cevrti stavljaj krunu navlaku ili sta vec

kakve su posljedice tih injekcija u srbiji
ima li sudskih presuda?
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#1339 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by upsy_daisy »

Samo da pohvalim učesnike konverzacije na ovoj zadnjoj strani :thumbup: (osim Margite, njojZI ne ide pohvala :D )
Odavno se nije vidjelo ovakvo lijepo obraćanje jednih i drugih iz sporednih tabora :D
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1340 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by hladan.preminger »

Svako ko se protivi vakcinaciji djece bez valjanog medicinskog razloga je idiot i ne zali dobro svom djetetu.

Vakcine su jedno od najvecih medicinskih dostignuca ali neuke budale uvijek imaju neku glupost za reci protiv.
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#1341 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by upsy_daisy »

hladan.preminger wrote:Svako ko se protivi vakcinaciji djece bez valjanog medicinskog razloga je idiot i ne zali dobro svom djetetu.

Vakcine su jedno od najvecih medicinskih dostignuca ali neuke budale uvijek imaju neku glupost za reci protiv.
i tu se moje pohvale završavaju.... :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1342 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by _Reds_ »

salik79 wrote:
sha_ba wrote:Iskreno ne znam kako ide sa nevakcinisanom djecom ali znam da pored licne karte, rodnog lista obavezno traže karton vakcinacije! E sad nisam imala iskustva sa nevakcinisanom djecom pa ti to ne mogu potvrditi..
i na temu smatram da se roditelji ne bi smjeli igrati sa tako ozbiljnim stvarima...
Drugi puta provjeri ;-) :-D Nisi imala priliku vidjeti posljedice vakcinacije, a prepuna je fizijatrija tih slucajeva. Licno znam nase vrhunske ljekare cija djeca nisu vakcinisana.
Licno znam nače vrhunske ljekare čija djeca jesu vankicnisana. Ko tu sada nije vrhunski bas.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1343 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by hladan.preminger »

upsy_daisy wrote:
hladan.preminger wrote:Svako ko se protivi vakcinaciji djece bez valjanog medicinskog razloga je idiot i ne zali dobro svom djetetu.

Vakcine su jedno od najvecih medicinskih dostignuca ali neuke budale uvijek imaju neku glupost za reci protiv.
i tu se moje pohvale završavaju.... :D
Koga bolan briga za necije pohvale, kad ti sutra dijete u vrticu dobije bolest koja je u civilizovanim zemljama iskorijenjena primjenom vackina.

A samo zato sto su roditelji idioti sa stecenom internet diplomom iz medicine i ponukani youtube klipovima odbili vakcinisati svoju djecu, a tvoje je imalo tu nesrecu da sa njima dijeli vrtic.

Vakcinacija ima smisla ako je procjeplejnost preko 95%.

Ovo ti govorim jer u uzoj porodici imam pedijatra sa 39. godina rada i niti jedne komplikacije nije bilo nakon vakcinisanja.

Sve te nebuloze su od strane naucne zajednice odbačene davno. Ova budala sa prethodnog klipa iako je doktor (psihijatar, a ne pedijatar ili imunolog) ako je sigurna u svoje tvrdnje neka uradi naucni rad i stavi na peer review. Tako nauka funkcioniše, a ne naglabanjem po youtube kanalima.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1344 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by hladan.preminger »

salik79 wrote:
sha_ba wrote:Iskreno ne znam kako ide sa nevakcinisanom djecom ali znam da pored licne karte, rodnog lista obavezno traže karton vakcinacije! E sad nisam imala iskustva sa nevakcinisanom djecom pa ti to ne mogu potvrditi..
i na temu smatram da se roditelji ne bi smjeli igrati sa tako ozbiljnim stvarima...
Drugi puta provjeri ;-) :-D Nisi imala priliku vidjeti posljedice vakcinacije, a prepuna je fizijatrija tih slucajeva. Licno znam nase vrhunske ljekare cija djeca nisu vakcinisana.
Što lažeš bezveze. Daj egzaktne podatke za "prepune fizijatrije" ili prestani širiti gluposti.
Sheftelija
Posts: 110
Joined: 16/02/2010 08:32

#1345 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Sheftelija »

U aprilu 2017. godine u Beogradu je 22 oboljelo od velikog kašlja. Od 20 oboljele djece svi su bili vakcinisani, crno na bijelo!
Image
Image
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1346 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

pa gdje piše da si 100% siguran danas i od čega

fakat ne kontam
šta sad trebalo je svih 900 da se zarazi :?

gledam romčiće male na socijalnom bosi hodaju jučer po asfaltu i zemlji

a ja preksinoć bos od sobe do dnevnog boli me grlo prehladio se
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#1347 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by zgiba »

Hajde da ponovimo ono sto je na ovoj temi receno vec mnogo puta:

Vakcinacija ne sprecava nastanak bolesti, ali drasticno umanjuje simtome i posljedice.

To se moze vidjeti i iz prethodne informacije: sva oboljela djeca su bila uredno vakcinisana i bolest je trajala samo 4 sedmice bez potrebe hospitalizacije.

Valiki kasalj je bolest koja se inace naziva "kasalj od 100 dana", u drugoj fazi bolesti "Fazi zacenjivanja" bolesnik ima napade kaslja sa otezanim udisanjem (kod neke djece i prekidom disanja), povracanjem, cak i epilepticnim napadima. Oporavak je dugotrajan.

Procenat smrtnosti u prvoj godini zivota je 25%, u drugoj 10%, a kasnije se smanjuje.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1348 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

hvala
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1349 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by MrsJ »

Nisam pratila temu od početka tako da ne znam da li je već pisano o tome, ali interesuje me vaše iskustvo sa petovalentnom vakcinom? Beba je trebalo da primi prošle sedmice ali sam ja odbila jer sam htjela prvo da istražim o istoj, tako da sam samo prolongirala vakcinaciju jer nisam sigurna da li da idem sa njom ili da razdvojim vakcine koje su tu sadržane.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1350 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

MrsJ wrote:Nisam pratila temu od početka tako da ne znam da li je već pisano o tome, ali interesuje me vaše iskustvo sa petovalentnom vakcinom? Beba je trebalo da primi prošle sedmice ali sam ja odbila jer sam htjela prvo da istražim o istoj, tako da sam samo prolongirala vakcinaciju jer nisam sigurna da li da idem sa njom ili da razdvojim vakcine koje su tu sadržane.
Kako misliš da istražiš?
Imaš pedijatra i epidemiologa u domovima zdravlja/bolnicama...
Post Reply