Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#51 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by dado_ »

broi01 wrote:pozdrav drustvo
Sve je receno i lijepo objasnjeno.
Ali mene interesuje koja vozila se mogu uvest na povlasticu i do koliko kubika i KW?
Vrlo jednostavno sam nasao za Srbiju ali za nas nema nigdje nista napisano. Nije valjda da nema ogranicenja ?
Mislim da je samo cjenovno ogranicenje, odnosno vozila kataloske vrijednosti do 30 000KM. Nema ogranicenja kubika i kw... Neka me neko ispravi ako grijesim
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#52 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by ja1977 »

U porodici imam invalida II kategorije, 90%.

Da li se može uvesti auto na povlasticu i kakva su ograničenja na to vozilo??

Hvala
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#53 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by snake c3 »

Koliko traje uvoz vozila na povlasticu, od trenutka predaje papira u špediciju do rješavanja svega?
Šta znači kad se predmet pošalje na upravni postupak na rješavanje, šta je upravni postupak?
Poznanik uvozi auto na povlasticu i predmet je otišao na upravni postupak i razvukao je se na 15-tak dana.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#54 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by drndalo »

Upravni postupak pravi rjesenje za taj slucaj, o oslobadjanju placanja dadzbina.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#55 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by snake c3 »

Ide li predmet uvijek na upravni postupak, jel to redovna procedura? Koliko to traje?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#56 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by drndalo »

Rjesenje je uvijek pojedinacni akt, tj. odnosi se na konkretnu osobu, pa se mora praviti pojedinacno... Ne znam zakonske rokove ali ne bi trebalo trajati duze od toga, ako sve ostale papire imaju... Nisam siguran u zakonski rok...
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#57 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by snake c3 »

Ok, znači to je redovna procedura da ide na upravni postupak gdje upravni organ donosi odluku o oslobađanju plaćanja carine i pdv-a.
Treba li vozilo prilagođavati invalidu tj. da se ugrade potrebne komande iako on neće koristiti vozilo.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#58 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by bude »

samo ako je rvi 50 ili 60%, povrede donjih ekstremiteta, onda idu rucne komande, atest, projekat itd ali u tom slucaju nema ogranicenja vrijednosti kada je vozilo "prilagodjeno"
naravno, ovo je potrebno samo dok se zavrsi uvozna procedura, ne pise poslije nigdje u dokumentaciji pa se moze i ukloniti
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#59 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by snake c3 »

Hvala obojici :thumbup:
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#60 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by HardCore »

.
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#61 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by emmir1 »

Ako uzmem na povlasticu auto.

Kako sa prelaženjem granice bez te osobe?

Ima li ko savjet?

Pročitao sam unazad, no ima različitih tvrdnji.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#62 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by mali_milojica »

Međunarodna punomoć i svedes rizik na minimum.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#63 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by problemnatravunu »

emmir1 wrote:Ako uzmem na povlasticu auto.

Kako sa prelaženjem granice bez te osobe?

Ima li ko savjet?

Pročitao sam unazad, no ima različitih tvrdnji.
Uvijek se može naći neki nadobudni granicni policajac ,i hladno ti pisati prijavu za utaju poreza-carine, šta god !
I na tvoju žalost, zakon je na njegovoj strani!
User avatar
mbenz
Posts: 982
Joined: 18/06/2013 16:26

#64 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by mbenz »

pozz, interesuje me koja je procedura dobijanja povlastice na uvoz auta , kome se treba obratiti da bi pokrenula postupak dobijanja povlastice i koji papiri trebaju. Imam clana porodice koji je 100% invalid i ima potrebnu dokumencaiju o invalidnosti, u pitanju je civilni invalid.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#65 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by visuljak »

Ne znam je li na pravom mjestu pitanje?

Auto uvezeno(novo) na invalidsku povlasticu i nije placena carina ni porez. Osoba je umrla nakon 3 god. od kako je auto uvezeno, mora li novi vlasnik platiti carinu i porez nakon kupovine tog auta?
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#66 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by Optimist »

Zar povlastica ne istice za 3 godine?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#67 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by visuljak »

Evo sada nadjoh pa ako kome jos bude trebalo.
Pravo na oslobađanje odnosi se na period od pet godina, što znači nakon uvoza vozila na ovaj način, u narednih pet godina ne mogu na isti način uvesti vozilo. Tek nakon isteka perioda od pet godina mogu ponovo na povlasticu uvesti vozilo. Isto tako, vozilo ne smiju prodati u trajanju od tri godine od dana uvoza, jer ako to urade moraju platiti sve uvozne dažbine.

"Uglavnom svi ovi detalji stoje u svakom pojedinačnom rješenju koje podnosilac zahtjeva dobije od nadležnog Regionalnog centra UIO, Odsjeka za carine – Grupe za carinske postupke", naveo je Kovačević.
To je to sto me zanimalo.
Registracija istice u maju pa cu sacekati.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#68 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by 530i »

Nekad je pisalo u saobraćajnim dozvolama, u rubrici napomena.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#69 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by visuljak »

530i wrote: 14/01/2021 13:19 Nekad je pisalo u saobraćajnim dozvolama, u rubrici napomena.
Sada sam provjerio i stoji napomena ''Zabrana otudjenja vozila do...''.
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#70 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by nedzadrk »

visuljak wrote: 14/01/2021 13:49
530i wrote: 14/01/2021 13:19 Nekad je pisalo u saobraćajnim dozvolama, u rubrici napomena.
Sada sam provjerio i stoji napomena ''Zabrana otudjenja vozila do...''.
i kad zavrsi normalno uz rjesenje o ostavinskoj zavrsis sve
Glondja
Posts: 1
Joined: 24/01/2021 11:15

#71 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by Glondja »

Pozdrav,

Da li je tema još uvijek aktuelna i da li se nešto promijenilo od ove godine oko procedure uvoza automobila na povlasticu.

2014-te godine sam uvezao auto na povlasticu (brat 100% invalid - nije RVI).
Sjećam se da sam ga morao voziti u Institut za med.vjes, uplatio čini mi se 279KM troškove vještačenja i nakon toga dobio rješenje za ostvarivanje prava na uvoz automobila na njegovo ime, bez troškova carine i pdv-a.
Nakon toga u opštini popunio punomoć da mogu kupiti, upravljati - uvesti, registrovati i prodati automobil u njegovo ime.
Otišao u Austriju, našao automobil, kupio, prešao s prijateljem iz Salzburga u Njemačku radi jeftinijih col tabli (žute, tzv.kratke 119€ sa osiguranjem) dobiješ za 5 min table koje švabo pravi pred tobom i saobraćajnu bianco koju popunjavaš olovkom.
Ono što nisam znao a oduzelo mi je pola dana i 30€, je da punomoć iz naše opštine mora biti prevedena na njemački i ovjerena od sudskog vještaka koji je ovlašten da može prevesti s jezika bos/hrv/srp na njemački. Takva su tri čovjeka u Salzburgu sa ovih prostora koji imaju sudsku ovlast (preporuke da se to uradi ovdje, ne zbog cijene nego uštede vremena).
Sada bih želio uraditi isto, uvesti auto od pravnog lica na povlasticu i izvršiti povrat pdv-a, pa ako je neko upućen u detalje i izmjene koje su se možda desile u međuvremenu bio bih zahvalan.
Pozdrav
Post Reply