Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#1 Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by Gorštak »

Nešto sam iz druge-treće ruke načuo da 100% invalidi (ukoliko je invaliditet u donjim ekstremitetima) imaju pravo na uvoz vozila na povlasticu, dakle bez poreza i carine, i popust od 50% pri registraciji vozila.

Ima li iko iskustvo iz prve ruke - procedura, troškovi, ograničenja u upravljanju, raspolaganju autom...

Hvala unaprijed!

:sax:
User avatar
olensoner
Posts: 1149
Joined: 24/01/2008 19:34

#2 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by olensoner »

Istina je to sto si cuo, jedino sto je nedostatak je to da ne mozes prodati auto slijedecih mislim 3 godine (prije je bilo 5), mislim mozes prodati, ali to je nelegalno :D
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#3 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by bude »

Član 13.
Putnički automobili koje uvoze invalidna lica
1. Od plaćanja dažbine oslobađaju se invalidna lica na putnički automobil koji uvezu iz
inozemstva jednom u periodu od pet godina, a koji će koristiti kao ortopedsko ili drugo
pomagalo.
2. U smislu stava 1. ovog člana, sljedeća lica smatraju se invalidnim licima koja mogu
ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja dažbine pri uvozu putničkog autombila kao
ortopedskog ili drugog pomagala:
(a) ratni vojni invalidi, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje stepena
invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno
oštećenje od najmanje 70%, kao i za utvrđeni stepen invalidnosti od 50% i
više, ako se radi o amputacijama i težim oštećenjima ekstremiteta koja
uslovljavaju upotrebu vozila prilagođenih invalidnim licima;
(b) ostala invalidna lica, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje
stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno
tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje (donji
ekstremiteti, karlica, kralježnica) kao i drugih organa koji dovode do
deformacije funkcije donjih ekstremiteta; potpuni gubitak ili oštećenje vida;
teži oblik retardiranosti ili paralize.
3. Invalidno lice može uvesti putnički automobil do vrijednosti od 30.000 KM, odnosno
putnički automobil posebno prilagođen za prijevoz invalidnih lica, bez ograničenja
vrijednosti.
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#4 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by Gorštak »

bude wrote:
Član 13.
Putnički automobili koje uvoze invalidna lica
1. Od plaćanja dažbine oslobađaju se invalidna lica na putnički automobil koji uvezu iz
inozemstva jednom u periodu od pet godina, a koji će koristiti kao ortopedsko ili drugo
pomagalo.
2. U smislu stava 1. ovog člana, sljedeća lica smatraju se invalidnim licima koja mogu
ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja dažbine pri uvozu putničkog autombila kao
ortopedskog ili drugog pomagala:
(a) ratni vojni invalidi, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje stepena
invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno
oštećenje od najmanje 70%, kao i za utvrđeni stepen invalidnosti od 50% i
više, ako se radi o amputacijama i težim oštećenjima ekstremiteta koja
uslovljavaju upotrebu vozila prilagođenih invalidnim licima;
(b) ostala invalidna lica, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje
stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno
tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje (donji
ekstremiteti, karlica, kralježnica) kao i drugih organa koji dovode do
deformacije funkcije donjih ekstremiteta; potpuni gubitak ili oštećenje vida;
teži oblik retardiranosti ili paralize.
3. Invalidno lice može uvesti putnički automobil do vrijednosti od 30.000 KM, odnosno
putnički automobil posebno prilagođen za prijevoz invalidnih lica, bez ograničenja
vrijednosti.
Hvala @bude brate, iako navijaš za pogrešan tim :mrgreen:

Malo sam se raspitivao. Treba valjda otići u Institut za medicinsko vještačenje (kod zgrade predsjedništva) i ponijeti nalaze. Taj neki papir koji oni izdaju plaća se 300 km.

Znam i da se auto koje se uveze na povlasticu ne može prodati pet godina.

Međutim, nije mi jasno, naprimjer, ako mi je član uže porodice/domaćinstva invalid na čije ime se uveze auto, mogu li, npr. voziti auto van domovine a da on nije u autu i inače kakva su ograničenja u pogledu upravljanja takvim autom kada se osoba na koju je registrirana ne nalazi u njemu?

Hvala!
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#5 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by citroen »

Gorštak wrote:
bude wrote:
Član 13.
Putnički automobili koje uvoze invalidna lica
1. Od plaćanja dažbine oslobađaju se invalidna lica na putnički automobil koji uvezu iz
inozemstva jednom u periodu od pet godina, a koji će koristiti kao ortopedsko ili drugo
pomagalo.
2. U smislu stava 1. ovog člana, sljedeća lica smatraju se invalidnim licima koja mogu
ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja dažbine pri uvozu putničkog autombila kao
ortopedskog ili drugog pomagala:
(a) ratni vojni invalidi, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje stepena
invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno
oštećenje od najmanje 70%, kao i za utvrđeni stepen invalidnosti od 50% i
više, ako se radi o amputacijama i težim oštećenjima ekstremiteta koja
uslovljavaju upotrebu vozila prilagođenih invalidnim licima;
(b) ostala invalidna lica, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje
stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno
tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje (donji
ekstremiteti, karlica, kralježnica) kao i drugih organa koji dovode do
deformacije funkcije donjih ekstremiteta; potpuni gubitak ili oštećenje vida;
teži oblik retardiranosti ili paralize.
3. Invalidno lice može uvesti putnički automobil do vrijednosti od 30.000 KM, odnosno
putnički automobil posebno prilagođen za prijevoz invalidnih lica, bez ograničenja
vrijednosti.
Hvala @bude brate, iako navijaš za pogrešan tim :mrgreen:

Malo sam se raspitivao. Treba valjda otići u Institut za medicinsko vještačenje (kod zgrade predsjedništva) i ponijeti nalaze. Taj neki papir koji oni izdaju plaća se 300 km.

Znam i da se auto koje se uveze na povlasticu ne može prodati pet godina.

Međutim, nije mi jasno, naprimjer, ako mi je član uže porodice/domaćinstva invalid na čije ime se uveze auto, mogu li, npr. voziti auto van domovine a da on nije u autu i inače kakva su ograničenja u pogledu upravljanja takvim autom kada se osoba na koju je registrirana ne nalazi u njemu?

Hvala!
Mozes druze voziti van domovine,moj buraz je na povlasticu od punca kupio auto i stanca preko granice bez problema
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#6 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by bude »

Auto se moze prodati/otudjiti nakon 3 godine a pravo na ponovni uvoz se stice nakon 5 godina. Ukoliko je u pitanju RVI onda se nikakvi papiri ne placaju vec iskoriste postojeca rjesenja kojima se samo obnovi datum, za civilne ne znam moguce je da je to cijena. Sto se tice upravljanja, moze se sve "ozvaniciti" u centru za socijalni rad, prijavis se kao staratelj invalidne osobe i upisu te i u saobracajnu knjizicu pa nemas problema ni ovdje ni vani.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#7 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by teAMICA »

Raspitaj se u Bihamku, ja kad sam tražila da izvadim punomoć da idem preko grane, rečeno mi je da po novom zakonu ne mogu bez osobe na koju se vodi auto (invalida) preći granicu. Možeš, ako imaš sreće pa ne zakeraju, ali imaju pravo da ti oduzmu auto.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#8 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by Wind »

ma ko ce ti oduzet vozilo....daj molim te...

- prilikom uvoza ne placas carinu i PDV, samo spediterske troskove...
- 3 godine ne mozes prodati auto
- clanovi uze porodice mogu voziti auto
- BIHAMK ti nece izdati "dozvolu za upravljanjem tudjim vozilom" , a ako si clan porodice, za to ne znam, provjeri...
- registracija nije jeftinija 50% nego ne placas jednu od taksi, zaboravio sam sad koju, a ona je 250 KM kod mene...

za ovo je bitno da je povlastica na najmanje 70%
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#9 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by MC_82 »

informacija iz prve ruke:
- u institutu izvadiš rješenje o stepenu invaliditeta (min 80% oštećeni ekstremiteti ili vid ili mentalna bolest)
- izvadiš punomoć kojom te lice sa invaliditetom ovlašćuje da u njegovo ime kupiš, uvezeš i upravljaš vozilom
- prilikom uvoza, na granici odmah naglasiš da auto uvoziš na povlasticu za potrebe lica na čije ime povlastica važi, daš na uvid rješenje i punomoć, kao i ostale papire o autu koje budu tražili.
- po mogućnosti prilikom kupovine auta traži da u ugovor kao kupca unesu tvoje ime i ime titulara povlastice. tu ne bi trebali praviti problem. ako te kojim slučajem pitaju zašto treba unijeti ime druge osobe, reci da kupuješ zajedničko auto i da će ti biti lakše rješiti uvoz u bih, ne bi trebalo biti problema.
- auto ne možeš otuđiti 3 godina, ali možeš upravljati bez problema, ali moraš uvijek imati punomoć kako bi izbjegao eventualne probleme,
- prilikom registracije oslobođen si putarine i poreza. ostale takse plaćaš. 150 - 250KM jeftinije košta registracija, ovisno o snazi i kubikaži auta.
obavezno kupuj od pravnog lica, tako ostvaruješ pravo na povrat pdv, tj. 19% (njemačka) od cijene auta. naglasi da auto izvoziš i traži da ispune odgovarajući obrazac (u njemačkoj ausfuhrbescheinigung), taj obrazac odneseš u carinsku ispostavu koja pokriva teritorij na kojem si kupio auto, radi ovjere. isto tako prilikom napuštanja eu, pretpostavljam da ćeš preko slovenije, na njihovoj granici tražiš da ovjere taj obrazac. kada dođeš kući pošalješ taj obrazac prodavcu koji će ti uplatiti novac na račun kada ga dobije od nadležne institucije zemlje izvoznice. to kod njih ide relativno brzo.
ne znam kakvu povlasticu imaš, ali ne bih ti preporučio kupovinu povlastice na crno, može se zakomplikovati. najsigurnije ti ja ako imaš povlasticu nekoga iz porodice.
sretno!
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#10 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by MC_82 »

zaboravih naglasiti da, kada završiš sve papire u carini, čekaš rješenje UIO kojim se oslobađaš plaćanja carine i pdv-a (15ak dana) i tek s tim rješenjem i drugim papirima o autu (kupoprodajni ugovor, stara saobraćajna/vlasnička knjižica i sl.) ideš u mup da registruješ auto, kada ćeš dobiti naše table i saobraćajnu.
nihadmusic
Posts: 4
Joined: 08/10/2010 10:32

#11 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by nihadmusic »

drustvo jel meni neko moze pomoci bio bih vam zahvalan ja sam invalid 100% prve grupe operisao sam glavu imao izliv krvi u mozgu osto hvala bogu ziv. eh sada hocu da uvezem auto i tu nastaju problemi na carinskom terminalu u tuzli mi kazu da auto na povlasticu mogu uvesti samo slijepi i nepokretni a ja ne mogu molim za pomoc tko je u to upucen. :bih:
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#12 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by bude »

Evo gore sam citirao član 13. Zakona koj e definiše tu oblast pa ako se mozes "naci" u njemu...
nihadmusic
Posts: 4
Joined: 08/10/2010 10:32

#13 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by nihadmusic »

gdje da ja skinem ovaj clan 13. jer oni meni kazu SAMO 100%SLIJEPI I SAMO NEPOKRETNE OSOBE imaju pravo na to.hvala
nihadmusic
Posts: 4
Joined: 08/10/2010 10:32

#14 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by nihadmusic »

bude wrote:Evo gore sam citirao član 13. Zakona koj e definiše tu oblast pa ako se mozes "naci" u njemu...
jest ali nije potpuno jastan taj clan 13 pod b cinimise pise i ostala invalidna lica sa ostecenjem organizma od najmanje 80% a ja imam %100
hz_forever1987
Posts: 2
Joined: 21/08/2010 00:27

#15 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by hz_forever1987 »

i ja bih htio uvuci auto na povlasticu ali kada dodjem u Institut na vjestacenje kazu mi da nemam pravo a nemam donjeg ekstremiteta..
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#16 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by kurty »

da sad ne palamudim previse...

prije 30tak dana drug je uzeo novog lancetia preko povlastistica... izasao ga oko 12 500km sa registracijom...
uzeo ga na nanu koja je operisala oba koljena i koja jedva, ali jedva hoda...
znam da se navozao i nane a i komisije, ali eto dobio je povlasticu... oslobodjen carine i PDV-a
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#17 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by bude »

http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... litici.pdf

Na kraju, kao prilog zakona je nekakva vrsta Pravilnika kojim se definiše koje su to robe oslobodjene od placanja carine i pod kojim uslovima i tu je clan 13. Sad, na koji nacin razne komisije ili carina ga tumace ne znam, ja kao RVI 60% sa ostecenjem donjeg ekstremiteta uvezem "normalno" auto (moram za tu priliku postaviti nekakve rucne komande kojima se dokazuje da je auto prilagodjeno invalidskim potrebama sto je tezi biser jer nakon slikanja na carini moze se odmah skinuti a istu stvar recimo paraplegicarima ne traze mada oni jel' moraju iste imati da bi mogli voziti), potreban je nalaz ortopeda da je vozilo nuzno kao ortopedsko pomagalo, nalaz od ljekarske komisije koji ne moze biti stariji od 6 mjeseci i to je manje-vise to, tu dokumentaciju dajes svom spediteru i on dalje zavrsava proceduru.
kotra
Posts: 1
Joined: 02/02/2011 09:24

#18 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by kotra »

Pozdrav,

evo trazim i trazim, a nista konkretno. Mama mi je operisala srce (2 bypass-a) i desno oko, pa je prema tome 90% invalid. Nigdje mi konkretno ne kazu jer ima pravo na povlasticu ili ne. Ako ko ima kakav info, bio bih zahvalan. Negdje kazu da u obzir ulazi samo ostecenje donjih ekstremiteta, mada u zakonu pise "...posebno organa za kretanje...", srce je jako bitno za kretanje :). Zbog posla nemam mogucnost da idem od vrata do vrata i raspitujem se, ali ako ko zna kakav telefon i za to bih bio zahvalan.
sefa77
Posts: 21
Joined: 08/12/2009 19:00

#19 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by sefa77 »

Samo jedno pitanje, gdje se u Sarajevu ili u blizoj okolini ugradjuju specijalne komande u automobile koji bi sluzili invalidnoj osobi???
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by S4mpion »

sefa77 wrote:Samo jedno pitanje, gdje se u Sarajevu ili u blizoj okolini ugradjuju specijalne komande u automobile koji bi sluzili invalidnoj osobi???
Evo ti ovaj link,mislim da se tu moze naci ono sto trazis:
http://d551679.u43.com.ba/contact.html
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#21 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by jasko__ »

E posto tema nije vec odavno aktivna, ima li kakvih promjena na ovom polju...osim sto je ukinuta carina skroz pa se sad oslobađa samo od pdv-a.....

Ja konkretno imam kcerku koja je 100% invalid....Down syndrome....jel zna neko slucajno imam li pravo na uvoz na povlasticu????
User avatar
vedo_dz
Posts: 85
Joined: 13/11/2011 13:39

#22 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by vedo_dz »

-
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#23 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by jasko__ »

vedo_dz wrote:-
???????????
User avatar
lazarevics
Posts: 3
Joined: 10/08/2009 08:22

#24 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by lazarevics »

pozz svima

Da li invalid na kome je povlastica mora da ima položenu vozačku dozvolu da bi se na njegovu povlasticu moglo da uveze auto.
Hvala unapred
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

Post by drndalo »

Ne mora, jer i 100% invalida neko iz familije moze voziti, mada neko ogranicenje tu mozda moze biti...
Post Reply