Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10672
Joined: 12/12/2011 11:28

#1901 Re: Uvoz auta

Post by ElRe »

Nece, on cega novi model, autonomna voznja, car-connecting, touch panel, ovo ono.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1902 Re: Uvoz auta

Post by amar1994 »

ElRe wrote:Nece, on cega novi model, autonomna voznja, car-connecting, touch panel, ovo ono.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
misak1vi
Posts: 1
Joined: 23/07/2012 12:52

#1903 Re: Uvoz auta

Post by misak1vi »

Pozdrav svima. Procitah sve ovo napisano. Zvao sam nekoliko spedicija, i svaka informacija mi djeluje razlicita. Za tri dana idem u Njemačku kupiti sebi prvi auto. Gore imam strica koji se razumije oko auta te mi kupnja nece biti veliki problem. Ali cuo sam neku informaciju da mi trebaju izlazni papiri koji se vade na carini u njemackoj. Znam da sam prije 4 godine sa prijateljem isao te je on dobio eur1 papir i nekakvu deklaraciju. Izlazne papire je napravio tek pri izlazu iz Eu to jest u Sloveniji. Ako se netko razumije molio bih ga da mi objasni proceduru oko vađenja tih papira za izvoz. Eur 1 znam da ne mogu dobiti jer kupujem golfa ili audija. Hvala.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#1904 Re: Uvoz auta

Post by hakazvaka »

Procitah dobar dio teme, ali fakat sam i dalje zbunjen... samo cu pitati, imate li preporuciti nekog speditera :lol: kojem se mogu obratiti kada dodjem sa autom koje sam kupio u njemackoj, da on meni zavrsi sve u BiH? Pretpostavljam da tog speditera onda mogu pitati za procjenu svih troskova...

I jedno neslavno pitanje: da li je 100% da se EUR.1 ne moze dobiti za BMW u Njemackoj vise?

Hvala :-)

Edit: na UIO web-u pise:
Uprava za indirektno oporezivanje je po saznanju za činjenicu ne izdavanja dokaza o porijeklu za vozila porijeklom iz Evropske zajednice, sa istim upoznala nadležno Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kako bi oni, kao potpisnik sporazuma čije odredbe se ne poštuju u potpunosti, preduzelo aktivnosti na riješavanju ovog problema, koji je na štetu uvoznika robe u Bosnu i Hercegovinu.
tako da pretpostavljam da se ne izdaje taj EUR.1 vise nikako?
User avatar
mk ultra
Posts: 19236
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1905 Re: Uvoz auta

Post by mk ultra »

ElRe wrote:Sigurno ce nesto slicno biti i kod nas

http://www.b92.net/biz/pr/pr.php?nav_ca ... id=1305141
nikad

možda da zapadne nekog bliskog porscheu... ali zašto bi oni prodavali ovdje ako mogu u HR, SLO, AT, i ostalim državama koje neće uvesti EUR6 restrikciju, po višoj cijeni, a ista grupacija - Porsche Austria
mi smo fukara
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1906 Re: Uvoz auta

Post by Maraschino »

hakazvaka wrote:Procitah dobar dio teme, ali fakat sam i dalje zbunjen... samo cu pitati, imate li preporuciti nekog speditera :lol: kojem se mogu obratiti kada dodjem sa autom koje sam kupio u njemackoj, da on meni zavrsi sve u BiH? Pretpostavljam da tog speditera onda mogu pitati za procjenu svih troskova...

I jedno neslavno pitanje: da li je 100% da se EUR.1 ne moze dobiti za BMW u Njemackoj vise?

Hvala :-)

Edit: na UIO web-u pise:
Uprava za indirektno oporezivanje je po saznanju za činjenicu ne izdavanja dokaza o porijeklu za vozila porijeklom iz Evropske zajednice, sa istim upoznala nadležno Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kako bi oni, kao potpisnik sporazuma čije odredbe se ne poštuju u potpunosti, preduzelo aktivnosti na riješavanju ovog problema, koji je na štetu uvoznika robe u Bosnu i Hercegovinu.
tako da pretpostavljam da se ne izdaje taj EUR.1 vise nikako?
Prije speditera ti moras imati sve potrebne papire uz auto.
Ti se svakako moras odmah na granici javiti spediteru koji sa carinom obavi proceduru ulaska auta. Tu se dogovoris gdje ces cariniti auto.
Opet se javis istom ili drugom spediteru da pozavrsava posao( u zadanom roku) na carini. Odmah poslije toga homologacija i sa svim papirima u neku osiguravajucu kucu gdje ce ti oni zavrsiti sve sa tablicama.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1907 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Homologacija je prije carinjenja.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1908 Re: Uvoz auta

Post by Maraschino »

HAVANA wrote:Homologacija je prije carinjenja.
:thumbup:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#1909 Re: Uvoz auta

Post by JanuaryJones »

Kako se vrši procjena polovnog auta za potrebe uvoza i plaćanja dadžbina? Na osnovu kupovne cijene, na osnovu novog auta, na osnovu nečeg trećeg?
pogresan smjer
Posts: 119
Joined: 23/05/2012 19:59

#1910 Re: Uvoz auta

Post by pogresan smjer »

Može li mi neko reći za koja auta se može dobiti EUR 1 obrazac ?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1911 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

JanuaryJones wrote:Kako se vrši procjena polovnog auta za potrebe uvoza i plaćanja dadžbina? Na osnovu kupovne cijene, na osnovu novog auta, na osnovu nečeg trećeg?
Na osnovu Schwake kataloga... Ako se racun slaze vise manje s njim, nesto su spominjali unutar 10%, onda priznaju i racun, ako ne, kataloska vrijednost...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1912 Re: Uvoz auta

Post by Maraschino »

drndalo wrote:
JanuaryJones wrote:Kako se vrši procjena polovnog auta za potrebe uvoza i plaćanja dadžbina? Na osnovu kupovne cijene, na osnovu novog auta, na osnovu nečeg trećeg?
Na osnovu Schwake kataloga... Ako se racun slaze vise manje s njim, nesto su spominjali unutar 10%, onda priznaju i racun, ako ne, kataloska vrijednost...
Mislim da imaju jos veci raspon od 10%.
Sjecas se one afere oko uvezenih auta i svi su izasli neokrznuti jer su sve radili po zakonu.

Ja sam uvezao Pasata 6 2006.god. i ovaj kada mi je pravio papire za izvoz stavi 1.800 Eura. Ja se sam cudio i kazem da nece proci.
Kako sam gdje dolazio svi su to prokomentarisali ali nista vise. Kada sam dosao do carinjenja(imao EUR1) ovaj mi prihvatio taj iznos i naravno dobio na kafu. Ispalo sve regularno. Ja ne ulazim sta je on popunio u svoje papire ali tako je ispalo.
deLa97
Posts: 54
Joined: 10/01/2013 21:41

#1913 Re: Uvoz auta

Post by deLa97 »

Pozdrav.
Koliko bi kostalo da iz Njemacke uvezem Golfa 5 2007 ili 2008 god. i registrujem ovdje. Dakle sveukupni troskovi koliko bi me izasli, otprilike?
Hvaala
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1914 Re: Uvoz auta

Post by HB_BHF »

Da ne otvaram novu temu... Treba mi pomoć...

Kupio sam auto ovdje u Minhenu za sestru i napravio sam ugovor na svoje ime. Nakon toga sam saznao da bi mogao imati problema na carini oko toga, da je ugovor trebao na njeno ime. Je li to ima nekih smetnji? Druga stvar, trebam u ovaj koji dan otići po probne tablice (one što traju 14 dana) i kontam da mi treba taj ugovor i saobraćajna kako bi ih podigao. Nakon toga idem po auto i vozim za Bosnu. Pitao sam hendlera što prodaje auta da li mi može izdati EUR1 obrazac (o EU porijeklu) kako bi izbjegao plaćanje nečeg na carini (valjda PDV). Na šta mi je rekao da ne može, da to moram popuniti tamo gdje uzimam tablice.

Moja pitanja su: Da li mogu sa tim ugovorom na svoje ime dovesti auto u Bosnu? Da li mi hendler stvarno ne može izdati taj EUR1 i da li se to može tu gdje se prijavljuju tablice popuniti?

Koja je procedura kad dođem na našu granicu?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1915 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Da bi se auto carinio na nju, ona mora postojati u papirima. Na granicikad se pojavis sa zoll tablama cariniku ce sve biti jasno, poslace te spediteru da ti napravi pratece dokumente za auto, za odlazak na carinarnicu, obicno po mjestu prebivalista, gdje se zavrsava postupak.

Ja koliko znam tamo gdje se vade zoll table se plate table, i osiguranje, i valjda ovjere papiri o odjavi sa starih papira u Njemackoj. Ne mislim da Eur 1 formular o evropskom porijeklu vozila ima ikakve veze s tim... Potpuno ista procedura bi bila i da izvozis Daewoo od tamo.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1916 Re: Uvoz auta

Post by HB_BHF »

Je li postoji neka alternativa za taj EUR1 obrazac? Da li hendler može napisati neku izjavu ili sl?

Joj jbt ko da gledam da ću nešto zajebati :D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1917 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Koje auto je ? Potrazi ovdje ranije, pisali sa @havana i jos par ljudi koji proizvodjaci uopste ne daju to vise radi nasih mucki...

Neces ti nista usrati, samo lagano i pitaj.

Meni su jednom jer sam vozio auto osobi kojoj nisam u rodu u HR trazili punomoc za to auto, ali su me pustili... Auto bi trebalo biti na njoj u papirima, a imaj i papir da ti je sestra, to bi trebalo biti dovoljno da te ne zezaju, jer je clanu familije uvoz auta... Spremi se za placanje carine jer EUR 1 skoro sigurno neces dobiti...
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1918 Re: Uvoz auta

Post by HB_BHF »

Fiat Grande Punto 1.9 (2007.) ... Pa ne znam, za sad imam samo taj ugovor. Znači trebao bi to promijeniti na njeno ime i eventualno da mi ona pošalje punomoć ovjerenu kod notara da mogu obavljati te stvari u njeno ime? I vjerovatno to treba prevesti na njemački?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1919 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Mislim da ti prevod nece trebati, to moze samo nase hahare interesovati... Javice se i upuceniji. Vjerovatno bi i Opstinska punomoc bila dovoljna.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1920 Re: Uvoz auta

Post by HB_BHF »

Šta je ex1 obrazac? Čitam da to trebam pokazati na izlazu iz EU (Hrvatska?). I gdje to mogu da dobijem?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1921 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Kupujes ga kod hendlera, sa MwsT? Pa da ti ga vrate kad ga izvezes? Ako je to prica, onda je taj obrazac dokaz da si ga izvezao iz EU, i onda njega vratis hendleru,kao osnov za povrat MwsT tebi...

Eur 1 je obrazac koji proivodjac daje i kojim garantuje da je neko auto proizvedeno u EU, i da ima odredjen % dijelova iz EU.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1922 Re: Uvoz auta

Post by HB_BHF »

drndalo wrote:Kupujes ga kod hendlera, sa MwsT? Pa da ti ga vrate kad ga izvezes? Ako je to prica, onda je taj obrazac dokaz da si ga izvezao iz EU, i onda njega vratis hendleru,kao osnov za povrat MwsT tebi...

Eur 1 je obrazac koji proivodjac daje i kojim garantuje da je neko auto proizvedeno u EU, i da ima odredjen % dijelova iz EU.
Da, kod hendlera je... ali nismo pričali o nikakvom povratu poreza. Čak smo pregovarali za cijenu...
Trenutno me jedino brine da li moram otići do hendlera da mijenjamo ugovor pošto mi nije baš blizu. Da li mogu otići po zoll tablice sa trenutnim ugovorom i kad budem išao po auto da promijenimo ugovor, tj. poništimo ovaj i napravimo na njeno ime....

I gdje mogu da dobijem taj ex1 obrazac koji trebam prijaviti na izlazu iz eu...
Nazif_Gljiva
Posts: 703
Joined: 06/02/2008 21:58

#1923 Re: Uvoz auta

Post by Nazif_Gljiva »

Skoda Octavia 10/2013, uvozila bi se na RVI povlasticu iz Njemacke. Sta mi treba od obrazaca?
U BiH su svi papiri rijeseni (povlastica, itd.).
Jos sam primjetio Brutto/Netto cijenu, kakvu ovo ulogu igra?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1924 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Bruto ti je cijena koju platis kod handlera za auto. U njoj ima i porez. Kada izvezes auto, i ostembiljas papire da si ga izvevao iz EU, te takve papire vratis handleru, on ti razliku para (bruto - neto) za porez isplati...
Nazif_Gljiva
Posts: 703
Joined: 06/02/2008 21:58

#1925 Re: Uvoz auta

Post by Nazif_Gljiva »

drndalo wrote:Bruto ti je cijena koju platis kod handlera za auto. U njoj ima i porez. Kada izvezes auto, i ostembiljas papire da si ga izvevao iz EU, te takve papire vratis handleru, on ti razliku para (bruto - neto) za porez isplati...
Hvala na odgovoru!
Trebam li ganjati EUR1 obrazac i slicno? Koliko sam shvatio, nemam potrebe za takvim necim...
Pod stembiljanjem, mislis na neki pecat u Sloveniji ili kod nas?
Post Reply