Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#1801 Re: Uvoz auta

Post by commendatore »

530i wrote:Sve preko 90 dana je carinski prekršaj, auto se nakon tog roka mora ili ocariniti ili izvesti iz država...i tako je oduvijek i bilo. Za vožnju po nekategorisanim putevima (šume i gore - offroad) ne treba ti nikakva registracija niti osiguranje, ali opet podliježeš carinskim pravilima...
kako u praksi izgleda provjera i ovjera da je auto na tlu bih 90 dana?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1802 Re: Uvoz auta

Post by 530i »

Nikako, tj. tolerisalo se to do sada...ljudi godinama vozali auta na stranim tablicama, pitanje jesu li to uopšte i tablice od tih auta.
Ali kontrola se može jednostavno uraditi, policija na teren i saradnja sa graničnom policijom i carinom.

U Hrvatskoj su npr. davno dohakali tzv. "stranicima", još je kod njih bila masa skupocjenih auta registrovana off-shore tipa Vanuatu i sl.
prha
Posts: 139
Joined: 07/09/2010 03:14
Location: USA

#1803 Re: Uvoz auta

Post by prha »

Ma ja sam planiro ga prebacit na bosanske table, al mi rekose da nema sanse jer je kao starije vozilo od 10godina, i ako sam kao "povratnik" . Hajd onda kontam ako ne mEre na BiH tablama neka ga na Trampovim.
Mahe91
Posts: 48
Joined: 30/10/2016 15:58

#1804 Re: Uvoz auta

Post by Mahe91 »

Sta je za pezoa, tj kako se placa carina na toyotu mislio sam uzeti pezo 407 sw 2007+,a i ovako planiram uzeti auto bilo koje marke da je 2007 godina nista starije mozda do 2010 godine i da me ne predje preko 13 HILJADA KM do registracije
Dr Arsla
Posts: 1177
Joined: 05/01/2013 16:16

#1805 Re: Uvoz auta

Post by Dr Arsla »

530i wrote:Nikako, tj. tolerisalo se to do sada...ljudi godinama vozali auta na stranim tablicama, pitanje jesu li to uopšte i tablice od tih auta.
Ali kontrola se može jednostavno uraditi, policija na teren i saradnja sa graničnom policijom i carinom.

U Hrvatskoj su npr. davno dohakali tzv. "stranicima", još je kod njih bila masa skupocjenih auta registrovana off-shore tipa Vanuatu i sl.
I treba zabraniti vožnju na stranim tablama. Poznajem tipa koji je vlasnik pogrebnog društva. Ima 2 mrtvačka vozila i oba na slovenačkim tablama. Znači u BIH obavlja djelatnost tim autima a registraciju i sve dažbine plaća slovenačkoj državi
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#1806 Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

Pozdrav,
Zanima me da li se procedura oko uvoza SUV vozila u necemu razlikuje? Za recimo auta tipa x3 x5 ml itd
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1807 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Jel uvoz? Jel auto? Zasto bi bilo razlike u uvozu npr. X3 ili 325i?
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#1808 Re: Uvoz auta

Post by basicm »

tokolosh wrote:Pozdrav,
Zanima me da li se procedura oko uvoza SUV vozila u necemu razlikuje? Za recimo auta tipa x3 x5 ml itd
Uglavnom nema eur1, placas sve, onoliko koliko ti carina procijeni auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#1809 Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

basicm wrote:
tokolosh wrote:Pozdrav,
Zanima me da li se procedura oko uvoza SUV vozila u necemu razlikuje? Za recimo auta tipa x3 x5 ml itd
Uglavnom nema eur1, placas sve, onoliko koliko ti carina procijeni auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa sad bas da nema eur1... sve je to upitno kako koja drzava, recimo evo kolega dovezao golfa 6 i audi a3 iz holandije, dobio i eur1, platio carinu i sve ostalo ali rekli mu da za 6mjeseci zove da provjeri je li mu odobren povrat novca od carine.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#1810 Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

drndalo wrote:Jel uvoz? Jel auto? Zasto bi bilo razlike u uvozu npr. X3 ili 325i?
Cuje covjek svakakvih tvrdnji pa mora pitati, ali ni meni nije bilo logicno da se nesto razlikuje (mada kod nas nista nema logike).

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1811 Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

tokolosh wrote:
basicm wrote:
tokolosh wrote:Pozdrav,
Zanima me da li se procedura oko uvoza SUV vozila u necemu razlikuje? Za recimo auta tipa x3 x5 ml itd
Uglavnom nema eur1, placas sve, onoliko koliko ti carina procijeni auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa sad bas da nema eur1... sve je to upitno kako koja drzava, recimo evo kolega dovezao golfa 6 i audi a3 iz holandije, dobio i eur1, platio carinu i sve ostalo ali rekli mu da za 6mjeseci zove da provjeri je li mu odobren povrat novca od carine.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
:lol: Dobice mudo od ovce a ne povrat novca.Ja 10 puta napisah da je jedini validan eur 1 onaj koji je izvadjen na osnovu potvrde proizvodjaca.A proizvodjac obustavio izdavanje potvrda proizvodjaca.I cemu se nada taj tvoj prijatelj,da ce mu vratiti novac poslije provjere? :lol: Na osnovu cega da mu vrate,na osnovu divljeg eur1 izvadjenog bez potvrde proizvodjaca ?Mogu ja takvih izvaditi koliko hoces.
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#1812 Re: RE: Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

HAVANA wrote:
tokolosh wrote:
basicm wrote: Uglavnom nema eur1, placas sve, onoliko koliko ti carina procijeni auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa sad bas da nema eur1... sve je to upitno kako koja drzava, recimo evo kolega dovezao golfa 6 i audi a3 iz holandije, dobio i eur1, platio carinu i sve ostalo ali rekli mu da za 6mjeseci zove da provjeri je li mu odobren povrat novca od carine.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
[emoji38] Dobice mudo od ovce a ne povrat novca.Ja 10 puta napisah da je jedini validan eur 1 onaj koji je izvadjen na osnovu potvrde proizvodjaca.A proizvodjac obustavio izdavanje potvrda proizvodjaca.I cemu se nada taj tvoj prijatelj,da ce mu vratiti novac poslije provjere? [emoji38] Na osnovu cega da mu vrate,na osnovu divljeg eur1 izvadjenog bez potvrde proizvodjaca ?Mogu ja takvih izvaditi koliko hoces.
Hahhaha koji si ti kralj, i ja mislim da je to mudo ovdje jedini ishod.
A izvini nisam ipratio, jesu fkt svi proizvodjaci prestali izdavati potvrdu, ima li nekih svijetlih primjera? Pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1813 Re: Uvoz auta

Post by muha_sa »

jao kolega Havana :-) kakvi su to izrazi---mudo od ovce, osupnut sam sabah zorom
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1814 Re: RE: Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by muha_sa »

tokolosh wrote: Hahhaha koji si ti kralj, i ja mislim da je to mudo ovdje jedini ishod.
A izvini nisam ipratio, jesu fkt svi proizvodjaci prestali izdavati potvrdu, ima li nekih svijetlih primjera? Pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
imaš citav roman napisan na ovu temu--kolega Havana je sve temeljito opisao


samo sam zapanjen prostaklukom--mudo od ovce :-) jao jao
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1815 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Nije, prostakluk bi bio "mudo od ovna"... "Mudo od ovce" je vise stilska figura... :mrgreen:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1816 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

IzvinjaJem se,bio sam malo ljut.Probudio se u 5 nicim izazvan i napuco se keksa...a ko biva na dijeti. :roll:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1817 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Al dobro je,zaspo sam opet,i sanjo da sam dobio eur 1 za audija q5.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1818 Re: Uvoz auta

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:IzvinjaJem se,bio sam malo ljut.Probudio se u 5 nicim izazvan i napuco se keksa...a ko biva na dijeti. :roll:
jebla te aVta i tema da bil te jebla :-)

što te nema u kafani :? --da nam zatamburaš

nemoj samo kazat--što sam tamburo tamburo :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1819 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Kome je do tamburanja moj ti,ukinuli eur1,o sebi se zabavio. :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#1820 Re: Uvoz auta

Post by basicm »

Koji eur 1, za bmw regularan nema, evo covjek ti stalno pise jer se bavi time, ja prosle sedmice platio sve, nista eur i jeftinije. Plati pa klati mudo od ovce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1821 Re: Uvoz auta

Post by mali_milojica »

HAVANA wrote:Al dobro je,zaspo sam opet,i sanjo da sam dobio eur 1 za audija q5.
Sto je babi milo,to se babi snilo :lol:
zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#1822 Re: Uvoz auta

Post by zlajci »

Forumaši,

Volio bih čuti od nekoga ko ima iskustvo, koji je realni iznos spuštanje cijene kod kupovine auta u njemačkim salonima polovnjaka.
Imam iskustvo sa Slovenijom kada sam si išao uzeti sadašnje vozilo u salonu polovnjaka, bez mnogo problema sam spustio 15% od oglasne cijene.

Da li ima neki standard, neka ustaljena praxa ili je od slučaja od slučaja.

Hvala
tokolosh
Posts: 10
Joined: 26/05/2013 21:23

#1823 Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by tokolosh »

zlajci wrote:Forumaši,

Volio bih čuti od nekoga ko ima iskustvo, koji je realni iznos spuštanje cijene kod kupovine auta u njemačkim salonima polovnjaka.
Imam iskustvo sa Slovenijom kada sam si išao uzeti sadašnje vozilo u salonu polovnjaka, bez mnogo problema sam spustio 15% od oglasne cijene.

Da li ima neki standard, neka ustaljena praxa ili je od slučaja od slučaja.

Hvala
Pa i tamo su ljudi kao i ovdje, svaki razlicit. Ja sam imao situaciju da covjek nece ni 50e da spusti dok sam jednom isprosio 950e na golfu 5.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Enticer
Posts: 711
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#1824 Re: Uvoz auta

Post by Enticer »

@tokolosh, hahaha e cuj "isprosio" :lol: :thumbup:
zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#1825 Re: RE: Re: Uvoz auta

Post by zlajci »

tokolosh wrote:
zlajci wrote:Forumaši,

Volio bih čuti od nekoga ko ima iskustvo, koji je realni iznos spuštanje cijene kod kupovine auta u njemačkim salonima polovnjaka.
Imam iskustvo sa Slovenijom kada sam si išao uzeti sadašnje vozilo u salonu polovnjaka, bez mnogo problema sam spustio 15% od oglasne cijene.

Da li ima neki standard, neka ustaljena praxa ili je od slučaja od slučaja.

Hvala
Pa i tamo su ljudi kao i ovdje, svaki razlicit. Ja sam imao situaciju da covjek nece ni 50e da spusti dok sam jednom isprosio 950e na golfu 5.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Hvala puno.
Znači uključit naš balkanski mode i udarit po socijali :D
Post Reply