Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Sa_u_srcu
Posts: 1864
Joined: 19/10/2010 23:09

#1176 Re: Uvoz auta

Post by Sa_u_srcu »

Eur 1 u sustini vadis kod speditera, dakle nadji neku spediciju gore i raspitaj se kako to funcionise kod vas.
Treba ti iz razloga sto ces platiti 17% pdv i 1% carine, kada auto udje na terminal carine u Bih.
Ako ga ne izvadis, platit ces 17% pdv + 17% carine.
User avatar
ZOB
Posts: 136
Joined: 18/05/2012 09:18
Location: ČVila

#1177 Re: Uvoz auta

Post by ZOB »

Pozdrav svima,molio bi odgovor na jedno pitanje pokušao sam naći oficijalnu stranicu carine BiH ali od toga ništa,pa me zanima slijedeće gledao sam da uvezem jedno auto iz Njemačke,e sad čuo sam nešto o povlasticama,kako čitam na internetu povlasticu imaju invalidi sa tjelesnim oštećenjima najmanje od 70 %,zanima me da li pravo na povlasticu imaju porodice civilnig žrtava rata,odnosno otac mi je bio civilna žrtva rata,čuo sam da je prije bilo i za njim povlastica ali ne znam da li još vrijedi ili ne ?
Hvala
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#1178 Re: Uvoz auta

Post by began »

Pozz,posto bi bilo uvesti lagunu 1.9dci iz Francuske mislim homologacija carina i to ako tamo auto kosta 1500€ a bolje je od ovih ovdje sto dovlace ovi nasi sverceri,interesuje me imam rodbinu tamo pa bi to mogo odradit da dovucem sebi fina lagunu do 1500€ sa servisnim knjigama ih ima jedna mala tona.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#1179 Re: Uvoz auta

Post by mefistofilis »

imam i ja jedno pitanje :D
da li neko zna koja je kataloska vrijednost bmw 330d 2004. nece biti kupoprodajnog ugovora pa ce onda valjda ovako odrediti carinu.
da li bi osim te carine bilo jos troskova prilikom uvoza (ako izuzmemo registraciju). inace, auto bi bilo uvezeno iz Danske
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1180 Re: Uvoz auta

Post by Danguba »

Juce okacio BH tablice.
Ako nekoga zanima procedura neka slobodno pita. :wink:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#1181 Re: Uvoz auta

Post by almir90 »

Do kad je odgođen zakon o uvozu samo Euro4 vozila?
User avatar
mbenz
Posts: 982
Joined: 18/06/2013 16:26

#1182 Re: Uvoz auta

Post by mbenz »

Ako neko moze da mi napise o uvozu auta na povlasticu, moze i u privatnu poruku , znaci interesuje me sve od papirologije, gdje ici kome se javiti, gdje izvaditi punomoc i o tim administrativnim poslovima, citao sam na forumu ali su postovi poprilicno stari tamo iz 2010 godine pa mislim da ima nekih promjena. Ako ko moze pomoci ko se vec susretao s tim bio bih mu zahvalan, i pitanje kada bi izvadio povlasticu za par dana koliko imam roka da je iskoristim, npr kad se rodni list vadi on vrijedi pola godine . hvala unaprijed
User avatar
SAID5
Posts: 595
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#1183 Re: Uvoz auta

Post by SAID5 »

da li neko zna kolika je kataloska vrijednost za AR159 2007 1.9 jtd 150konja?

Tj, koliko se placa "do registracije"
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#1184 Re: Uvoz auta

Post by BLADE8 »

Pozdrav svima,
Ako neko ima iskustva i znanje imam pitanje...
za uvoz auta iz Njemačke da li je potrebna mala knjiga (saobraćajna) na našoj carini ako je auto odjavljeno u Njem.?
Auto dolazi na žutim tablama, ima vlasničku knjigu (veliki brif) ali je prethodni vlasnik izgubio malu knjigu. Dakle ima veliki brif, ugovor, žute table ali nema male knjige (Teil I).
Ako neko zna 100% neka odgovara, a ko nije siguran ne mora da ne dodje do zabune! :)
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1185 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#1186 Re: Uvoz auta

Post by bude »

zute table su za eu i sa njima moze do nase granice, a kad vec dodje tu moze se svercati i do kraja, malo samo podmaze na carini :izet:
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#1187 Re: Uvoz auta

Post by BLADE8 »

Optimist wrote:Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... ennzeichen

5 zemalja (Switzerland,Macedonia,Belarus,Bosnia,Iran) tolerišu žute table a medju njima je Bosnia. Tako piše na zvaničnom sajtu strassenverkehrsamt-a.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#1188 Re: Uvoz auta

Post by burekodsira »

BLADE8 wrote:
Optimist wrote:Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... ennzeichen

5 zemalja (Switzerland,Macedonia,Belarus,Bosnia,Iran) tolerišu žute table a medju njima je Bosnia. Tako piše na zvaničnom sajtu strassenverkehrsamt-a.
a kuda mislis doci do bosne? preko bjelorusije ili irana mozda :D
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1189 Re: Uvoz auta

Post by holowey »

burekodsira wrote:
BLADE8 wrote:
Optimist wrote:Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... ennzeichen

5 zemalja (Switzerland,Macedonia,Belarus,Bosnia,Iran) tolerišu žute table a medju njima je Bosnia. Tako piše na zvaničnom sajtu strassenverkehrsamt-a.
a kuda mislis doci do bosne? preko bjelorusije ili irana mozda :D

Code: Select all

Da die Zuteilung eines Kurzzeitkennzeichens ein nationaler Verwaltungsakt ist, ist es nicht gestattet, dieses für Fahrten ins oder aus dem Ausland zu verwenden (verbotene Fernzulassung). Da Kurzzeitkennzeichen und entsprechender Fahrzeugschein keine offiziellen Zulassungsdokumente darstellen, müssen diese im Ausland auch nicht akzeptiert werden. Allerdings existiert innerhalb der EU-Mitgliedstaaten seit 2007 eine Anerkennungspflicht für das deutsche Kurzzeitkennzeichen. Somit ist die Nutzung eines Kurzzeitkennzeichens auch über die deutschen Grenzen hinaus innerhalb der EU-Mitgliedstaaten möglich.
Auch außerhalb der EU existieren Staaten, die das deutsche Kurzzeitkennzeichen tolerieren (ohne Rechtsanspruch). Dazu gehören:

    Schweiz
    Mazedonien
    Weißrussland
    Bosnien
    Iran
HR je u EU, znaci nema prepreke da sa tim tablama dodje do Bosne
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#1190 Re: Uvoz auta

Post by burekodsira »

e pa tako reci, nije eu bila spomenIta :mrgreen:

:thumbup:
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#1191 Re: Uvoz auta

Post by BLADE8 »

burekodsira wrote:
BLADE8 wrote:
Optimist wrote:Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... ennzeichen

5 zemalja (Switzerland,Macedonia,Belarus,Bosnia,Iran) tolerišu žute table a medju njima je Bosnia. Tako piše na zvaničnom sajtu strassenverkehrsamt-a.
a kuda mislis doci do bosne? preko bjelorusije ili irana mozda :D
Do Bosne ćemo doć' kroz Evropsku Uniju kroz koju takodje važe žute table.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#1192 Re: Uvoz auta

Post by homega »

BLADE8 wrote:
Optimist wrote:Kao prvo zute table su njemacke probne i vaze samo za Njemacku. Sa njima ne bi smio izaci van. Ako se radi dovoz vozila, onda bi to moralo biti na crvenim izvoznim tablama. U suprotnom rizikujes kaznu.
http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... ennzeichen

5 zemalja (Switzerland,Macedonia,Belarus,Bosnia,Iran) tolerišu žute table a medju njima je Bosnia. Tako piše na zvaničnom sajtu strassenverkehrsamt-a.
Ako možeš dobiti "zeleni karton" za žute tablice, i ako je vozilo tehnički ispravno, sa urednom saobraćajnom dokumentacijom možeš voziti kuda želiš
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1193 Re: Uvoz auta

Post by mali_milojica »

Cuo sam negdje,doduse rekla-kazala,da je ukinuta carina na uvoz iz CH od 1 jan 2015. Pa ako neko nesto zna,je li ukinuta ili i dalje ostaje?
domuzc
Posts: 1
Joined: 14/02/2015 10:40

#1194 Re: Uvoz auta

Post by domuzc »

Planiram do maja uvoziti auto iz Njemačke, pa me zanima koji su troškovi prilikom uvoza. Znam da je homologacija 150km, ali pretpostavljam da ima jos dažbina. Gdje se moze provjeriti katalonski cijena za Toyota Rav4, 2007-2008 god.Hava na odgovoru :-D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1195 Re: Uvoz auta

Post by mali_milojica »

Uvozni papiri su ti 70 KM.
Homologacija 250 KM.
Spediter 100-150.
Mislim da na RAV4 ide carina 16%.
PDV 17%.
Registracija XXX KM
bianconero87
Posts: 88
Joined: 28/04/2014 14:29

#1196 Re: Uvoz auta

Post by bianconero87 »

Pozdrav!
Da li je neko imao iskustva sa uvozom automobila iz Slovenije?
Giancarlo
Posts: 485
Joined: 26/12/2008 21:22

#1197 Re: Uvoz auta

Post by Giancarlo »

Jeli ima neko neki link gdje se moze okvirno pogledati katalog vrijednosti polovnih automobila ? Vracao sam se apr stranica unazad i bilo je prije nekih linkova, ali nisu vise ispravni. Cisto informativno da pogledam... Hvala.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1198 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

Najlakse ces to sam sebi izracunati tako sto ces novonabavnu cijenu umanjiti 20% za prvu godinu, 16% za drugu i 10% za svaku narednu godinu starosti. To ti je najbolji orijentir.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1199 Re: Uvoz auta

Post by mali_milojica »

Optimist wrote:Najlakse ces to sam sebi izracunati tako sto ces novonabavnu cijenu umanjiti 20% za prvu godinu, 16% za drugu i 10% za svaku narednu godinu starosti. To ti je najbolji orijentir.
A sta ako je auto stariji od 7 godina :D
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1200 Re: Uvoz auta

Post by holowey »

mali_milojica wrote:
Optimist wrote:Najlakse ces to sam sebi izracunati tako sto ces novonabavnu cijenu umanjiti 20% za prvu godinu, 16% za drugu i 10% za svaku narednu godinu starosti. To ti je najbolji orijentir.
A sta ako je auto stariji od 7 godina :D
Uvijek imas ostatak vrijednosti...npr 20% od 10000, 16% od 8000, 10% od 6720, 10% od 6048, itd...
Post Reply