Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

keepone
Posts: 3
Joined: 21/01/2020 01:13

#3626 Re: Uvoz auta

Post by keepone »

Moze neka preporuka za nekoga ko radi uvoz auta po narudzbi ?
engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3627 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

Caterpilar wrote: 05/10/2023 17:05 Ovaj zadnjio sa crno bijelom - i u koloru :lol: :lol: :lol:

aferim majstore ,meni je ovo prekomplikovano i kada se ovako podrobnije objasni.
Da hoću sutra uvesti auto iz Luxemurga ili Belgije već vidim da bi mi se zgadilo oko obilate procedure i papira. Najnejasnija stvar mi je sa špediterima, jel to ono što po BHTrucku nekad traže uslugu transporta od tačke A do tačke B pa se javljaju pritvanici koji ti mogu to obaviti , e tako i u slučaju auta
Ma i meni je bilo komplikovano, samo za ovaj EUR1 sam se danima raspitivao. Ali sad znam sve peripetije, pa će već drugi put kad budem radio biti mnogo lakše.
Špedicija ti samo nudi uslugu završavanja izvoznih papira (gore), a ovdje uvoznih odnosno carinjenje. Nemaju oni ništa s prevozom, oni su ti tvoja "administracija i komunikacija" s carinom, tako da ti s carinom direktno ne moras razmijeniti ni riječ, a svakako ni papir.

Što se tiče uvoza iz Amerika, to trebaš provjeriti s nekom agencijom za homologaciju ovdje, jer njihov posao je da potvrde da to vozilo može zadovoljiti norme predviđene zakonom (tipa ono da mora biti minimalno euro5) prije nego li se može cariniti i registrovati.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3628 Re: Uvoz auta

Post by JoseMujica »

trenutno sam u ovom procesu....uvoz auta iz DE na invalidsku povlasticu...napišem iskustva kad se okonča
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#3629 Re: Uvoz auta

Post by VinoMadirazza »

engrez wrote: 05/10/2023 16:58 Eto, ako kome trebadne još detalja nek se javi u PP
jesi li uspio da vratis taj famozni porez?
ako jesi kako to ide?
vracaju li strancima?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#3630 Re: Uvoz auta

Post by shandrprcSA »

engrez
Posts: 14
Joined: 07/06/2013 10:53

#3631 Re: Uvoz auta

Post by engrez »

VinoMadirazza wrote: 11/10/2023 13:45
engrez wrote: 05/10/2023 16:58 Eto, ako kome trebadne još detalja nek se javi u PP
jesi li uspio da vratis taj famozni porez?
ako jesi kako to ide?
vracaju li strancima?
Nisam išao na tu opciju ovaj put. Ovo je auto je registrovano 2013. prvi put gore, a povrat ide samo za prvu registraciju od sredine 2014., tako da nisam ni mogao. Dogodine aBd.

Generalno sve informacije su dostupne na https://www.skatteetaten.no/en/person/d ... or-refund/ "Requirements for getting a refund" sekcija. Već sam spomenuo da vrlo brzo i detaljno odgovaraju i na mailove.

Standardni način je da se aplicira online za povrat, ali stranci to ne mogu jer nemaju njihov "digital ID". Ali drugi način je koristeći fizičku firmu. Konkretno za strance, dokumentacija kaže ovo:

"Paper form for foreign parties

The paper form must only be used by foreign parties that cannot submit the application form online.

Download the paper form:

RF-1336 Application for refund of one-off registration tax upon export of vehicle

Send the form by post to:

Skatteetaten
Postboks 9200 Grønland
0134 Oslo
Norway
"

Ljudi s kojima sam pričao, a da su to radili, su išli na opciju izvoznik bude prodavac tako da on traži povrat, a tu razliku uključe u cijenu.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3632 Re: Uvoz auta

Post by JoseMujica »

e evo završio uvoz...znači u pitanju je invalidska povlastica Kanton Sarajevo, tako da se postupak carinjenja, odnosno oslobađanja od poreza i carine mora obaviti u Sarajevu /Terminal Rajlovac/

Od papira za oslobađanje od poreza treba:
1. ovjerena kopija rješenje o invalidnosti
2. ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje (zadnja revizija)
3. Potvrda iz Ministarstva za boračko... da ste invalid ( a za ovu potvrdu su vam potrebni: potvrda iz BiZ općine da ste invalid, ovjerena kopija rješenja o invalidnosti, ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje, Izjava da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina/koju vam oni daju, a vi je potpišete i ovjerite u općini/)
4. Izjava napisana, potpisana i ovjerena u općini da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina
4. CIPS
5. ovjerena kopija lične
6. ovjerena kopija vozačke
7. ovlaštenje špediteru da završi papirologiju za vas (potpisano i ovjereno u općini)

i sve se ovo da špediteru.

Na papir od oslobađanja od carine sam čekao skoro pune dvije sedmice, tako da mi je auto ležalno na terminalu, što me na kraju došlo 150KM ležarine. Mada auto možete izvesti sa terminala dok predate papire za carinjenje, ali mi bilo bezveze da vozam auto tamo vam.....niko me nije pitao ni za kakve Euro 1 ili bilo kakve obrasce.

E onda kada dobijete ovaj papir kojim vas oslobađaju poreza i carine, pošto je riječ o rješenju, na koje prema upravnom postupku imate 15 dana prava žalbe, morate ga odnijeti u UIO Regionalni centar Sarajevo (tamo kod Bristola) da napišete rukom i potpišete da se odričete prava žalbe, pa vam udare pečat da je rješenje pravosnažno. Bez ovog pečatanja, inače morate čekati da istekne taj rok od 15 dana.

PS

nakon svega se nadam da će borba protiv CIPS-a uspjeti :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3633 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

Tebi svaka cast na izdvojenom vremenu za ishodovanje svih tih dokumenata.
Jel bar vrijedilo, koje auto si kupio na kraju?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3634 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

JoseMujica wrote: 01/11/2023 20:56 e evo završio uvoz...znači u pitanju je invalidska povlastica Kanton Sarajevo...
Od papira za oslobađanje od poreza treba:
1. ovjerena kopija rješenje o invalidnosti
2. ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje (zadnja revizija)
3. Potvrda iz Ministarstva za boračko... da ste invalid ( a za ovu potvrdu su vam potrebni: potvrda iz BiZ općine da ste invalid, ovjerena kopija rješenja o invalidnosti, ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje, Izjava da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina/koju vam oni daju, a vi je potpišete i ovjerite u općini/)
4. Izjava napisana, potpisana i ovjerena u općini da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina
4. CIPS
5. ovjerena kopija lične
6. ovjerena kopija vozačke
7. ovlaštenje špediteru da završi papirologiju za vas (potpisano i ovjereno u općini)

i sve se ovo da špediteru.
Razumijem zahtjev za CIPS - da utvrdi identitet osobe koja uvozi i traži oslobađanje plaćanja carine, ali - ko ti je tražio vozačku dozvolu, i zašto mu je trebala? I ta izjava o 5 godina, zar UINO nema sistem koji može utvrditi prethodno oslobađanje po istom osnovu. Špediter ti nije baš najpametniji :-)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10612
Joined: 10/03/2022 22:16

#3635 Re: Uvoz auta

Post by ZoomZoomKiwi »

U BiH se ništa ne radi po službenoj dužnosti, pa niti UIO provjerava tvoju historiju uvoza i korištenja povlastica.
VD traže da se “uvjere” da će uvoznik i voziti vozilo, a ne da ga uvozi trećem licu koje pritom izbjegava plaćanje uvoznih davanja.

Da je država normalna, sve to gore bi danas, u 2023. godini, mogao završiti na jednom šalteru sa jednim papirom za 3 minute.

Naravno, ovo je sve osim normalna država.
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3636 Re: Uvoz auta

Post by Optimist »

EFD22 wrote: 01/11/2023 21:30 U BiH se ništa ne radi po službenoj dužnosti, pa niti UIO provjerava tvoju historiju uvoza i korištenja povlastica.
VD traže da se “uvjere” da će uvoznik i voziti vozilo, a ne da ga uvozi trećem licu koje pritom izbjegava plaćanje uvoznih davanja.

Da je država normalna, sve to gore bi danas, u 2023. godini, mogao završiti na jednom šalteru sa jednim papirom za 3 minute.

Naravno, ovo je sve osim normalna država.
Trazenje VD nema smisla.
Sta kad neko ima dijete koje je invalidna osoba, ima pravo na povlasticu? Nece ono voziti, vec njegov zakonski staratelj, odnosno roditelji.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10612
Joined: 10/03/2022 22:16

#3637 Re: Uvoz auta

Post by ZoomZoomKiwi »

Koliko znam, to može samo za maloljetno dijete i opet onaj na koga se uvozi/registruje auto, tj. roditelj tog djeteta mora imati vozačku dozvolu.

Inače bi se još lakše zloupotrebljavalo to, a i danas se opet zloupotrebljava. Uvezu “preko nekog” na povlasticu, i nakon tri godine prepišu na sebe. Znam tri slučaja.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3638 Re: Uvoz auta

Post by JoseMujica »

Optimist wrote: 01/11/2023 21:19 Tebi svaka cast na izdvojenom vremenu za ishodovanje svih tih dokumenata.
Jel bar vrijedilo, koje auto si kupio na kraju?
Hyundai i30, dizel, automatik, 2019. godina
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3639 Re: Uvoz auta

Post by JoseMujica »

HelaS wrote: 01/11/2023 21:27
JoseMujica wrote: 01/11/2023 20:56 e evo završio uvoz...znači u pitanju je invalidska povlastica Kanton Sarajevo...
Od papira za oslobađanje od poreza treba:
1. ovjerena kopija rješenje o invalidnosti
2. ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje (zadnja revizija)
3. Potvrda iz Ministarstva za boračko... da ste invalid ( a za ovu potvrdu su vam potrebni: potvrda iz BiZ općine da ste invalid, ovjerena kopija rješenja o invalidnosti, ovjerena kopija nalaza Instituta za medicinsko vještačenje, Izjava da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina/koju vam oni daju, a vi je potpišete i ovjerite u općini/)
4. Izjava napisana, potpisana i ovjerena u općini da niste koristili povlasticu u prethodnih 5 godina
4. CIPS
5. ovjerena kopija lične
6. ovjerena kopija vozačke
7. ovlaštenje špediteru da završi papirologiju za vas (potpisano i ovjereno u općini)

i sve se ovo da špediteru.
Razumijem zahtjev za CIPS - da utvrdi identitet osobe koja uvozi i traži oslobađanje plaćanja carine, ali - ko ti je tražio vozačku dozvolu, i zašto mu je trebala? I ta izjava o 5 godina, zar UINO nema sistem koji može utvrditi prethodno oslobađanje po istom osnovu. Špediter ti nije baš najpametniji :-)
da ima ne bi valjda tražili....nekada su tražili potvrdu iz MUP-a, no u MUP-u su mi rekli da to oni više ne izdaju nego da napišem izjavu

a špediter mi je bio jedini čovjek koji mi je konkretno rekao šta mi treba od papira i đe ih vadim, nakon sigurno nekih 10 poziva raznim ljudima da mi konkretno kažu šta treba od papira, uključujući i više postova sa upitom ovdje na forumu :-)

i živi bili ne tražite smisao u našoj papirologiji :lol:
MySQL_Connect
Posts: 66
Joined: 28/06/2012 13:21

#3640 Re: Uvoz auta

Post by MySQL_Connect »

Molim vas za pomoć...

Planiram uvesti audi a4 b9 avant (karavan) 2016...2018., automat., i općenito da ima neke srednje opreme, koliko bi me koštale obveze na njega?

Gore je cijena otprilike oko 14000 - 15000 EUR....

Koje su otprilike kataloške vrijednosti, po kojima bi se radio obračun (neki raspon...), i što me ide od obaveza, u kojim procentima (carina/pdv).

Pretpostavljam da EUR1 ne ide više, da bezveze i pitam...?

Uvoz iz: Njemačka, i oko iste...

Ako neko zna iz prve ruke informacije, ili sa nekom sigurnošću....

Hvala puno unaprijed!
vortex768
Posts: 14
Joined: 12/10/2021 19:52

#3641 Re: Uvoz auta

Post by vortex768 »

Pozdrav svima
Trebao bih neke informacije oko uvoza auta. Situacija je sljedeca, zivim u Njemackoj i mislio sam uzeti neko polovno auto ovdje za oca pa mu uvesti, moze li mi neko reci sta je sve potrebno uraditi nakon kupovine auta pa do trenutka registracije u BiH. Planirao sam ja prevesti to auto do BiH da ne ide na prikolici. I da li ima nesto na sta treba obratiti paznju s dokumentima, porezima,.. s obzirom da ja zivim u Njemackoj?
Auto bi bilo vrijednosti do 3000 eura, koliko okvirno troskova se tu moze ocekivati ako neko zna iz iskustva?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3642 Re: Uvoz auta

Post by BarbaDue »

Ne znam šta mu možeš kupiti do 3K eura a da se može uvesti? Možda neki Clio i sl...
adisonE
Posts: 158
Joined: 17/04/2008 20:16

#3643 Re: Uvoz auta

Post by adisonE »

Pozdrav svima,

Moze mala pomoc od nekog ko je uvozio auto iz Njemacke? Dakle, trebao bih sljedece sedmice na avion za Stuttgart i dovuci auto do Sarajeva. Kupujem od privatnog lica. Auto je vec pregledano od osobe od povjerenja tako da tu ne bi trebalo biti problema. Planiram s avionom otici, a vratiti se s tim autom. Nikad ovo nisam radio pa ako neko ima iskustva sta i kako da radim - papirologija, zoll tablice da bih mogao dovuci auto na tockovima, putarinja, vinjete (pojma nemam kako to funkcionise), carina (ovo pretpostavljam da se trebam javiti nekom spediteru u Halilovicima najlakse?). Idem sam pa planiram nociti negdje u Sloveniji u povratku, nesto ne mislim da je pametno voziti 12+ sati u komadu.

Wish me luck :izet:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3644 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

adisonE wrote: 07/01/2024 12:45 Pozdrav svima,

Moze mala pomoc od nekog ko je uvozio auto iz Njemacke? Dakle, trebao bih sljedece sedmice na avion za Stuttgart i dovuci auto do Sarajeva. Kupujem od privatnog lica. Auto je vec pregledano od osobe od povjerenja tako da tu ne bi trebalo biti problema. Planiram s avionom otici, a vratiti se s tim autom. Nikad ovo nisam radio pa ako neko ima iskustva sta i kako da radim - papirologija, zoll tablice da bih mogao dovuci auto na tockovima, putarinja, vinjete (pojma nemam kako to funkcionise), carina (ovo pretpostavljam da se trebam javiti nekom spediteru u Halilovicima najlakse?). Idem sam pa planiram nociti negdje u Sloveniji u povratku, nesto ne mislim da je pametno voziti 12+ sati u komadu.

Wish me luck :izet:
Najprije pročitaj ovu temu, naći ćeš sve odgovore. Tek ako nema, onda pitaj
adisonE
Posts: 158
Joined: 17/04/2008 20:16

#3645 Re: Uvoz auta

Post by adisonE »

HelaS wrote: 07/01/2024 13:03
adisonE wrote: 07/01/2024 12:45 Pozdrav svima,

Moze mala pomoc od nekog ko je uvozio auto iz Njemacke? Dakle, trebao bih sljedece sedmice na avion za Stuttgart i dovuci auto do Sarajeva. Kupujem od privatnog lica. Auto je vec pregledano od osobe od povjerenja tako da tu ne bi trebalo biti problema. Planiram s avionom otici, a vratiti se s tim autom. Nikad ovo nisam radio pa ako neko ima iskustva sta i kako da radim - papirologija, zoll tablice da bih mogao dovuci auto na tockovima, putarinja, vinjete (pojma nemam kako to funkcionise), carina (ovo pretpostavljam da se trebam javiti nekom spediteru u Halilovicima najlakse?). Idem sam pa planiram nociti negdje u Sloveniji u povratku, nesto ne mislim da je pametno voziti 12+ sati u komadu.

Wish me luck :izet:
Najprije pročitaj ovu temu, naći ćeš sve odgovore. Tek ako nema, onda pitaj
Hvala ti mudri covjece sto si me prosvjetlio. Ako nemas odgovor na pitanje koje je postavljeno, bolje sutit. Ti si garant jedan od onih u skoli bio kad pitaju ko nije uradio zadacu, ti se javis i kazes "ja sam uradio" ... Zadnji put kad sam gledao ovo je i dalje bio forum.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3646 Re: Uvoz auta

Post by HelaS »

adisonE wrote: 07/01/2024 13:08
HelaS wrote: 07/01/2024 13:03
adisonE wrote: 07/01/2024 12:45 Pozdrav svima,

Moze mala pomoc od nekog ko je uvozio auto iz Njemacke? Dakle, trebao bih sljedece sedmice na avion za Stuttgart i dovuci auto do Sarajeva. Kupujem od privatnog lica. Auto je vec pregledano od osobe od povjerenja tako da tu ne bi trebalo biti problema. Planiram s avionom otici, a vratiti se s tim autom. Nikad ovo nisam radio pa ako neko ima iskustva sta i kako da radim - papirologija, zoll tablice da bih mogao dovuci auto na tockovima, putarinja, vinjete (pojma nemam kako to funkcionise), carina (ovo pretpostavljam da se trebam javiti nekom spediteru u Halilovicima najlakse?). Idem sam pa planiram nociti negdje u Sloveniji u povratku, nesto ne mislim da je pametno voziti 12+ sati u komadu.

Wish me luck :izet:
Najprije pročitaj ovu temu, naći ćeš sve odgovore. Tek ako nema, onda pitaj
Hvala ti mudri covjece sto si me prosvjetlio. Ako nemas odgovor na pitanje koje je postavljeno, bolje sutit. Ti si garant jedan od onih u skoli bio kad pitaju ko nije uradio zadacu, ti se javis i kazes "ja sam uradio" ... Zadnji put kad sam gledao ovo je i dalje bio forum.
Što si bezobrazan, pristojno sam ti napisao da pročitaš. Pitanja kao tvojih ovdje ima desetine, i odgovora još više. Šta treba, svako malo kad se nekom digne da pita, da mu se servira odgovor :-)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3647 Re: Uvoz auta

Post by BarbaDue »

HelaS wrote: 07/01/2024 13:11
Što si bezobrazan, pristojno sam ti napisao da pročitaš. Pitanja kao tvojih ovdje ima desetine, i odgovora još više. Šta treba, svako malo kad se nekom digne da pita, da mu se servira odgovor :-)
Ali može i druga varijanta, ako ti se ne odgovara na pitanje, ne piše ti se u nedjelju poslije podne, logično :mrgreen:

...samo uzmeš svoj prstić i odskrolaš se do druge teme i izignorišeš lika max. Njega nije zaboljelo, to osto miran a mi ne moramo čitati spam.

P.S Priznaj da sam u pravu!?
adisonE
Posts: 158
Joined: 17/04/2008 20:16

#3648 Re: Uvoz auta

Post by adisonE »

HelaS wrote: 07/01/2024 13:11
adisonE wrote: 07/01/2024 13:08
HelaS wrote: 07/01/2024 13:03

Najprije pročitaj ovu temu, naći ćeš sve odgovore. Tek ako nema, onda pitaj
Hvala ti mudri covjece sto si me prosvjetlio. Ako nemas odgovor na pitanje koje je postavljeno, bolje sutit. Ti si garant jedan od onih u skoli bio kad pitaju ko nije uradio zadacu, ti se javis i kazes "ja sam uradio" ... Zadnji put kad sam gledao ovo je i dalje bio forum.
Što si bezobrazan, pristojno sam ti napisao da pročitaš. Pitanja kao tvojih ovdje ima desetine, i odgovora još više. Šta treba, svako malo kad se nekom digne da pita, da mu se servira odgovor :-)
Izvini ako sam te sta uvrijedio :D ali druze moj, ima 150 stranica i beskonacno teksta. Svrha foruma i jeste da se komunicira, koliko znam.
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#3649 Re: Uvoz auta

Post by canvra888 »

adisonE wrote: 07/01/2024 15:25
HelaS wrote: 07/01/2024 13:11
adisonE wrote: 07/01/2024 13:08

Hvala ti mudri covjece sto si me prosvjetlio. Ako nemas odgovor na pitanje koje je postavljeno, bolje sutit. Ti si garant jedan od onih u skoli bio kad pitaju ko nije uradio zadacu, ti se javis i kazes "ja sam uradio" ... Zadnji put kad sam gledao ovo je i dalje bio forum.
Što si bezobrazan, pristojno sam ti napisao da pročitaš. Pitanja kao tvojih ovdje ima desetine, i odgovora još više. Šta treba, svako malo kad se nekom digne da pita, da mu se servira odgovor :-)
Izvini ako sam te sta uvrijedio :D ali druze moj, ima 150 stranica i beskonacno teksta. Svrha foruma i jeste da se komunicira, koliko znam.
Imaš opciju pretrage, traži po ključnim riječima i siguran sam da ćeš naći većinu odgovora relativno brzo, jer se u više navrata pričalo o tome :)
User avatar
HardCore
Posts: 2379
Joined: 17/05/2011 21:46

#3650 Re: Uvoz auta

Post by HardCore »

Vezano za uvoz auta na povlasticu, ako auto u de ili nl vrijedi 17000e a s povratom pdva odnosno netto cijena iznosi ispod 15000e, dali se ono može uvesti kod nas na povlaticu?
Post Reply