Uvoz auta iz Svicarske

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

skodilakic1
Posts: 7
Joined: 20/05/2013 20:15

#1 Uvoz auta iz Svicarske

Post by skodilakic1 »

Zdravo svima,

Nedavno mi je ukradeno auto i rodbina iz Svicarske je odlucila da mi pokloni njihovo staro auto dok ne bude para za novo.
U pitanju je Opel Corsa 2003 sportska 1,8 benzin. Zanima me da li neko ima pouzdanu informaciju sta mi od papira treba da izvadim tamo kako bih mogao ocariniti auto u BiH. Auto ispunjava Euro 4 normu.

I molim Vas, ako neko poznaje dobrog speditera da mi ostavi kontakt.

Hvala i zivjeli!
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by drndalo »

Prvo nazovi speditera pa se raspitaj sta sve treba od papira sa Svajcarskog trzista, ja sam nedavn imao OK iskustvo sa Sezato spedicijom, ne znam im broj telefona, ali to sigurno nije problem naci.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by goran16v »

Kakav je status Svicarske sa EU?
Nisam 100% siguran, ali mislim da sam negdje naletio na info da se u Svicarskoj ne moze dobiti EUR1 obrazac sto znaci da se na auto placa carina bez obzira sto de facto jeste made in EU.
skodilakic1
Posts: 7
Joined: 20/05/2013 20:15

#4 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by skodilakic1 »

drndalo wrote:Prvo nazovi speditera pa se raspitaj sta sve treba od papira sa Svajcarskog trzista, ja sam nedavn imao OK iskustvo sa Sezato spedicijom, ne znam im broj telefona, ali to sigurno nije problem naci.
Hvala na informaciji, sutra cu otici do Sezato spedicije da vidim sta kazu.
skodilakic1
Posts: 7
Joined: 20/05/2013 20:15

#5 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by skodilakic1 »

goran16v wrote:Kakav je status Svicarske sa EU?
Nisam 100% siguran, ali mislim da sam negdje naletio na info da se u Svicarskoj ne moze dobiti EUR1 obrazac sto znaci da se na auto placa carina bez obzira sto de facto jeste made in EU.

Procitah negdje da BiH postaje clanica EFTE 24.06. to znaci bescarinski uvoz iz Norveške, Švicarske, Lihtenštajna i Islanda.
Nadam se da se moze izvaditi taj EUR1 :zoka: da mi ne bude skuplja pita od tepsije :sad:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by drndalo »

Mora se moci izvaditi, to je papir o porijeklu robe, nije proizveden u Svici... Ako ne budes zadovoljan odgovorima u sezatu, nazovi jos 5-6 jacih spedicija...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#7 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by goran16v »

drndalo wrote:Mora se moci izvaditi, to je papir o porijeklu robe, nije proizveden u Svici... Ako ne budes zadovoljan odgovorima u sezatu, nazovi jos 5-6 jacih spedicija...
Nedavno sam ja imao slucaj, C klasa za Am. trziste, na autu na 10 mjesta pise Made in Germany ali dzaba, bez EUR1 placena carinu, ne vrijedi nikakav drugi papir.
frankwhite
Posts: 169
Joined: 27/05/2009 13:07
Location: Sarajevo

#8 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by frankwhite »

Ja sam prije 6 mjeseci dovukao BMW iz Svicarske i ne moze se izvaditi EUR1 nikako, nema veze sto je auto zapravo made in germany, placa se carina i PDV na auto.
User avatar
Optimist
Posts: 13539
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#9 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by Optimist »

Prije 2 mjeseca je brat uvezao Renault Lagunu 2007 god. iz Swice i ovdje su placene pune dazbine. EUR1 se moze izvaditi ali ga nasi na carini nece priznati jer Svicarska nije u EU. E sad da li postoji neki zaobilazni put, ne znam.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#10 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by goran16v »

Optimist wrote:Prije 2 mjeseca je brat uvezao Renault Lagunu 2007 god. iz Swice i ovdje su placene pune dazbine. EUR1 se moze izvaditi ali ga nasi na carini nece priznati jer Svicarska nije u EU. E sad da li postoji neki zaobilazni put, ne znam.
To je neki ekvivalentni dokument EUR1 obrascu.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#11 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by StupskaBitanga »

Treba meni informacija
Kakva je sad procesura jer se radi o poklonu auta iz Švicarske a ne o kupovini istog
Hvala
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#12 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by shlauf »

@skodilakic1
Može li me tvoja familija usvojiti a ja ću tebi dati auto svoje. Trange frange :D
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#13 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by strong69 »

Ja sam pitao nedavno na carini jer sam htio uvesti jedno auto. Kao prvo, placa se CARINA u iznosu od 10+1%. Kao drugo, placa se PDV u iznosu od 17%. Kao trece, vozilo se procjenjuje kataloski. Moje nesudeno vozilo kataloski je kostalo 27.000 KM jer je imalo urednu servisnu knjizicu. Da nije imalo servisnu knjizicu kostalo bi 29.000 KM sto ujedno i predstavlja osnovicu za PDV i carinu IAKO sam ja auto dobio po cijeni od 21.000 KM...

EUR1 ne prihvataju sto je po meni nelogicno. Ovo moje vozilo je proizvedeno u Njemackoj.
Tyke
Posts: 2590
Joined: 23/02/2012 05:44

#14 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by Tyke »

Je li 100% sigurna informacija da nece prihvatiti eur1 obrazac?
I na automoto.ba kazu da izganjamo taj obrazac i oslobodjeni smo dodatnih 15% placanja, iako je auto iz Ch.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#15 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by direstraits0078 »

Nema veze gdje je vozilo proizvedeno, EUR.1 se odnosi na promet robe, a s obzirom da je vozilo iz Svicarske koja nema potpisan ugovor o EUR.1, placa se carina.
User avatar
pringless
Posts: 267
Joined: 14/08/2009 13:11

#16 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by pringless »

Kako je BiH potpisala sporazum sa clanicama EFTA, da li to znaci da je i carina na uvoz auta iz Svicarske ukinuta?
krastavac
Posts: 2
Joined: 08/06/2008 01:51

#17 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by krastavac »

odgovor carinske uprave:

Vezano za iznos uvoznih dadžbina odnosno carine za vozila porijeklom iz Švicarske ovim putem vas obavještavamo da carina na uvoz putničkih vozila nije ukinuta već ista iznosi 9% a shodno Carinskoj tarifi BiH za 2015 godinu koju možete naći na web stranici UINO BiH, tarifni broj 8703 na linku http://www.new.uino.gov.ba/bs/Carine.
gtamoding
Posts: 61
Joined: 10/09/2007 02:24
Location: BiH, Sarajevo

#18 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by gtamoding »

Pozz, znam da dizem temu iz mrtvih ali da ne otvaram bezveze novu kad vec postoji ova.

Pitanje je za iskusne u ovom podruciju.
Bacio sam oko na jedan autic tacnije Astra Bertone kabriolet 2.2 100kw benzin sa predjenih 211 000 km iz Svicarske.
Lik je prodaje iz Gradiske po smijesnoj cijeni i posto je Euro 4 kaze mi da se moze cariniti i da ima sve papire nego kao nije imao pare da to zavrsi nije mu se isplatilo. Pitam ja njega ako zna koliko izadje carina i pdv za njega kaze pitao je vec kad ga je uvezao kao oko 2000 maraka.
Sad gledam malo mi to susato da je tako malo, ili ima stelu ili pokusava da me navuce na foru.
Moje pitanje je da li netko zna kolika bi okvirno cijena bila carine i pdv-a za njega jer nemam pristup katalogu da sam izracunam.
broi01
Posts: 237
Joined: 15/01/2012 18:11
Location: Zenica

#19 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by broi01 »

Ono sto ce ti svaki spediter reci na ovakvu njegovu pricu je "da je mogo on bi to uradio".
Ja da sam na tvom mjestu, trazio bi sve sto ima papira od autai da uslika i posalje i onda sa tim odes do speditera i on ti lijepo sve objasni.
Throttle
Posts: 12837
Joined: 10/06/2016 12:35

#20 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by Throttle »

99% da je taj auto po katalogu euro3
gtamoding
Posts: 61
Joined: 10/09/2007 02:24
Location: BiH, Sarajevo

#21 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by gtamoding »

Throttle wrote:99% da je taj auto po katalogu euro3
Auto je fabricki Euro 4 sto i u katalogu pise.
Nasao sam speditera po preporuci koji ce to da rijesi. Vec sam ga pitao za cijene i otisao je da provjeri auto i papire i da se usput raspita koliko bi me doslo. Uglavnom doci ce me 2300 (homogenizacija + pdv + carina) do registracije + 200 za njegove usluge.
Ukratko dobiti cu auto za 4500 koje inace se kod nas cijeni 40% vise nego ta cijena (kad se racuna stanje i tip auta).
Jeste da ce biti malo peglancija ici od Sarajeva do Gradiske dva puta (jednom za pare i papire drugi put da auto dovucem na probnim tablama) ali nije mi mrsko otici ako cu ustediti.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#22 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by UterivacDugoga »

Cuvaj se ti lave ovih iz Gradiske.Da ti ne bi jednog dana pokucali ovi sa carapama na glavama na vrata i da ostanes bez auta ni kriv ni duzan.
Ako mu nick na piku pocinje sa f..... a pravo ime sa D,poznajem ga.

Ne uzimaj to ni za zivu glavu.

Nego nek on fino sredi papire,ugovor kod notara da je sve uradjeno po PSu vezano za obaveze prema drzavi i onda kupuj.

Inace znam slucajeva gdje su ljudi kupovali,nasjeli,murija dosla zaplijenila vozila,postenjacine izvisile i za novac i za vozilo.
Throttle
Posts: 12837
Joined: 10/06/2016 12:35

#23 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by Throttle »

Da je bas u nekom stanju, i nije...
al sretno s autom :thumbup:
gtamoding
Posts: 61
Joined: 10/09/2007 02:24
Location: BiH, Sarajevo

#24 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by gtamoding »

UterivacDugoga wrote:Cuvaj se ti lave ovih iz Gradiske.Da ti ne bi jednog dana pokucali ovi sa carapama na glavama na vrata i da ostanes bez auta ni kriv ni duzan.
Ako mu nick na piku pocinje sa f..... a pravo ime sa D,poznajem ga.

Ne uzimaj to ni za zivu glavu.

Nego nek on fino sredi papire,ugovor kod notara da je sve uradjeno po PSu vezano za obaveze prema drzavi i onda kupuj.

Inace znam slucajeva gdje su ljudi kupovali,nasjeli,murija dosla zaplijenila vozila,postenjacine izvisile i za novac i za vozilo.
Sve zavrseno jucer, ugovor kod notara je i on sam predlozio.
Auto je na probnim tablama do utorka onda ide na registraciju.
Sve uredno sto se tice papira, mehanike i estetike, zadovoljan sam. Dosta receno da iz Gradiske do Sarajeva sam dosao bez ikakvog problema ili trzaja auta, kod mehanicara otisao da ga pregleda kaze ko zuca je ne treba mu ni saraf stegnuti.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Uvoz auta iz Svicarske

Post by drndalo »

gtamoding wrote:
Throttle wrote:99% da je taj auto po katalogu euro3
Auto je fabricki Euro 4 sto i u katalogu pise.
Nasao sam speditera po preporuci koji ce to da rijesi. Vec sam ga pitao za cijene i otisao je da provjeri auto i papire i da se usput raspita koliko bi me doslo. Uglavnom doci ce me 2300 (homogenizacija + pdv + carina) do registracije + 200 za njegove usluge.
Ukratko dobiti cu auto za 4500 koje inace se kod nas cijeni 40% vise nego ta cijena (kad se racuna stanje i tip auta).
Jeste da ce biti malo peglancija ici od Sarajeva do Gradiske dva puta (jednom za pare i papire drugi put da auto dovucem na probnim tablama) ali nije mi mrsko otici ako cu ustediti.
Hajd jednom za svagda da napisemo H O M O L O G A C I J A...
Post Reply