Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#1 Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

Pozdrav, kao prvo, hvala svima na citanju ove teme i izdvojenom vremenu.
Zanima me koje norme auto treba da ispunjava da bi se moglo uvesti iz USA.
Nasao sam negdje podatak o uvozu ali nisam siguran sta znaci i da li je ovo za USA posto USA im druge standarde od Evrope(emisija gasova je razlicita od state do state, svjetla, kocnice, itd)
Podatak preuzet sa ovog sajta.
http://www.ams-rs.com/index.php/novosti ... ciji-u-bih
Audi TT (1998.-2005.): Zadovoljavaju sva vozila sa WVTA e1*98/14*0089*07 ili novija(ne znam sta znaci ova specifikacija)
Znaci mene konkretno zanima prvi model audia TT, znaci zelio bi da uzmem godinu 2000 (to je prva godina TTa u USA)
Takodjer me zniam da li je taj automobil isti kao i Evropski model( pored gore vec navedenih karakteristika me i zanima da li je 1.8T manuelni mjenjac isto kao i Evropski ili su tunirani drugacije.

Uvozio bi auto kao povratnik, to me ne zanima trenutno mnogo al ako neko zna bilo bi zahvalan da mi kaze cega sam oslobodjen.
Takodjer, ako je auto trenutno moguce uvesti da li ima kakvih najava da ce se norme promjeniti narednih godina pa da se ne zeznem, jer auto ne planiram uvesti odmah.

Jos jedno dodatno pitanje, kakvih problema ovi auti imaju, jesu li motori dobri, ja sam licno vidio nekoliko primjeraka sa 300k km na satu.

Mnogo pitanja, hvala unaprijed svima na odgovorima.

PS sad tek vidjoh da je ovo sajt za RS< ne znam da li ima razlike, auto bi uvozio u SA, najvjerovatnije u kontejneru.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by jefferson »

Tuzla111 wrote:Pozdrav, kao prvo, hvala svima na citanju ove teme i izdvojenom vremenu.
Zanima me koje norme auto treba da ispunjava da bi se moglo uvesti iz USA.
Nasao sam negdje podatak o uvozu ali nisam siguran sta znaci i da li je ovo za USA posto USA im druge standarde od Evrope(emisija gasova je razlicita od state do state, svjetla, kocnice, itd)
Podatak preuzet sa ovog sajta.
http://www.ams-rs.com/index.php/novosti ... ciji-u-bih
Audi TT (1998.-2005.): Zadovoljavaju sva vozila sa WVTA e1*98/14*0089*07 ili novija(ne znam sta znaci ova specifikacija)
Znaci mene konkretno zanima prvi model audia TT, znaci zelio bi da uzmem godinu 2000 (to je prva godina TTa u USA)
Takodjer me zniam da li je taj automobil isti kao i Evropski model( pored gore vec navedenih karakteristika me i zanima da li je 1.8T manuelni mjenjac isto kao i Evropski ili su tunirani drugacije.

Uvozio bi auto kao povratnik, to me ne zanima trenutno mnogo al ako neko zna bilo bi zahvalan da mi kaze cega sam oslobodjen.
Takodjer, ako je auto trenutno moguce uvesti da li ima kakvih najava da ce se norme promjeniti narednih godina pa da se ne zeznem, jer auto ne planiram uvesti odmah.

Jos jedno dodatno pitanje, kakvih problema ovi auti imaju, jesu li motori dobri, ja sam licno vidio nekoliko primjeraka sa 300k km na satu.

Mnogo pitanja, hvala unaprijed svima na odgovorima.

PS sad tek vidjoh da je ovo sajt za RS< ne znam da li ima razlike, auto bi uvozio u SA, najvjerovatnije u kontejneru.
Ovo s cime sam ja upoznat je sljeece (imao sam taj motor u passatu B5.5).

- Americke verzije imaju isto KS kao i evropske, 180 i 225ks (u Passatu je umjesto 180ks razvijao 170ks ali isti obrtni momenat kao i verzija sa 180ks).
- Ima manuelni mjenjac kao i automatski.
- Kupuje poslije 2002 godine zbog servisnih propisa VW/Audija. Do aprila 2001 u tim motorima je koristeno polusinteticko 10W40 ulje koje je rezultiralo pojavom uljne garezi, i eventualnog kolapsa motora. VW/Audi jos uvijek placaju odstete zbog pogresnih preporuka. Takodje, mnogi auti su odrzavani u brzim servisima koji nisu koristili propisano sinteticko ulje (VW 502.00) sto je imalo rezultiralo istim problemom (koristeno 5W30 ulje ali bez VW 502.00 odobrenja).
-Provjeri lanac u kakvom je stanju.
-Ti motori su na zlu glasu sto se tice zupcastog remena, pa gledaj da niej bila kakva havarija.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

kao povratnik oslobodjen si homologacijskih normi.
jesi li siguran da je tt u tom slucaju pravi izbor?
ps auto mora biti u tvom vlasnistvu najmanje 6 mjeseci
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

Bakir1 wrote:kao povratnik oslobodjen si homologacijskih normi.
jesi li siguran da je tt u tom slucaju pravi izbor?
ps auto mora biti u tvom vlasnistvu najmanje 6 mjeseci
Najblizi sam da uzmem prvu generaciju TTa iako ja preferiram 2004+ A8 ili 2005+ A6 ali zbog parkinga u SA i zbog toga sto su TTevi ovdje isti kao i tamo, radije bi TTa iako nisam 100% siguran jos, zato i pitam na kakvom je glasu.

Sta onda placam ako sam oslobodjen homologacije?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

moze jedan savjet?
prijateljski?
gledaj da iskoristis ovu povlasticu na najbolji moguci nacin, citaj kako da najvise profitiras na istoj.
auto koje je oslobodjeno normi moze biti bilo koje, a to velikoserijski audi tt zasigurno nije.
od rijetkih amerikanaca do recimo mercedesa G klase ili unovcenja te povlastice sve su to solucije na kojima se da raditi.
mislim da imas pravo dva vozila uvuci ;-)
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#6 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

jefferson wrote:
Tuzla111 wrote:Pozdrav, kao prvo, hvala svima na citanju ove teme i izdvojenom vremenu.
Zanima me koje norme auto treba da ispunjava da bi se moglo uvesti iz USA.
Nasao sam negdje podatak o uvozu ali nisam siguran sta znaci i da li je ovo za USA posto USA im druge standarde od Evrope(emisija gasova je razlicita od state do state, svjetla, kocnice, itd)
Podatak preuzet sa ovog sajta.
http://www.ams-rs.com/index.php/novosti ... ciji-u-bih
Audi TT (1998.-2005.): Zadovoljavaju sva vozila sa WVTA e1*98/14*0089*07 ili novija(ne znam sta znaci ova specifikacija)
Znaci mene konkretno zanima prvi model audia TT, znaci zelio bi da uzmem godinu 2000 (to je prva godina TTa u USA)
Takodjer me zniam da li je taj automobil isti kao i Evropski model( pored gore vec navedenih karakteristika me i zanima da li je 1.8T manuelni mjenjac isto kao i Evropski ili su tunirani drugacije.

Uvozio bi auto kao povratnik, to me ne zanima trenutno mnogo al ako neko zna bilo bi zahvalan da mi kaze cega sam oslobodjen.
Takodjer, ako je auto trenutno moguce uvesti da li ima kakvih najava da ce se norme promjeniti narednih godina pa da se ne zeznem, jer auto ne planiram uvesti odmah.

Jos jedno dodatno pitanje, kakvih problema ovi auti imaju, jesu li motori dobri, ja sam licno vidio nekoliko primjeraka sa 300k km na satu.

Mnogo pitanja, hvala unaprijed svima na odgovorima.

PS sad tek vidjoh da je ovo sajt za RS< ne znam da li ima razlike, auto bi uvozio u SA, najvjerovatnije u kontejneru.
Ovo s cime sam ja upoznat je sljeece (imao sam taj motor u passatu B5.5).

- Americke verzije imaju isto KS kao i evropske, 180 i 225ks (u Passatu je umjesto 180ks razvijao 170ks ali isti obrtni momenat kao i verzija sa 180ks).
- Ima manuelni mjenjac kao i automatski.
- Kupuje poslije 2002 godine zbog servisnih propisa VW/Audija. Do aprila 2001 u tim motorima je koristeno polusinteticko 10W40 ulje koje je rezultiralo pojavom uljne garezi, i eventualnog kolapsa motora. VW/Audi jos uvijek placaju odstete zbog pogresnih preporuka. Takodje, mnogi auti su odrzavani u brzim servisima koji nisu koristili propisano sinteticko ulje (VW 502.00) sto je imalo rezultiralo istim problemom (koristeno 5W30 ulje ali bez VW 502.00 odobrenja).
-Provjeri lanac u kakvom je stanju.
-Ti motori su na zlu glasu sto se tice zupcastog remena, pa gledaj da niej bila kakva havarija.
Kakav lanac?
Kako cu pogledati da li je bila kakva havarija zbog zubcastog? Ako je bila, i popravljeno, onda ne znam kako cu to pogledati, osim da vidim da broj motora odgovara.

Pretpostavljam za ovo sto kazes da su odrzavani u brzim servisima se odnosi na sve modele, ne samo na ove do aprila 2001.
A ovo sto si rekao do aprila 2001 da su imali tu specifikaciju, jel prodajni datum ili datum proizvodnje? Imas li jos kakvih prepocuka? Nisam dobio dogovor koji se modeli mogu uvesti, znas li to?? Jel sigurno da se moze uvesti i da li ima nagovjestaja da ce se sta mjenjati u narednih nekoliko godina.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#7 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by goran16v »

Placas transport,. spediterske usluge i pratece takse.
@Bakir1 ce bolje znati da li si u potpunosti oslobodjen homologacije (i samog procesa i placanja) ili si oslobodjen procesa, ali da moras platiti evidentiranje.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#8 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:moze jedan savjet?
prijateljski?
gledaj da iskoristis ovu povlasticu na najbolji moguci nacin, citaj kako da najvise profitiras na istoj.
auto koje je oslobodjeno normi moze biti bilo koje, a to velikoserijski audi tt zasigurno nije.
od rijetkih amerikanaca do recimo mercedesa G klase ili unovcenja te povlastice sve su to solucije na kojima se da raditi.
mislim da imas pravo dva vozila uvuci ;-)
Sta se desava na "zabranom otudjenja" (ne mozes ga prodati) 3-5 god za vozila uvezena na povlasticu?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#9 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

Bakir1 wrote:moze jedan savjet?
prijateljski?
gledaj da iskoristis ovu povlasticu na najbolji moguci nacin, citaj kako da najvise profitiras na istoj.
auto koje je oslobodjeno normi moze biti bilo koje, a to velikoserijski audi tt zasigurno nije.
od rijetkih amerikanaca do recimo mercedesa G klase ili unovcenja te povlastice sve su to solucije na kojima se da raditi.
mislim da imas pravo dva vozila uvuci ;-)
pa koje god uvezem povoljnije je nego u BiH, pogotovo jer cu ga ja zadrzati i auto mi treba i ovdje dok sam ionako. Takodjer ovdje se zna jel auto udarano, kako je odrzavano itd, za razliku od auta tamo.
I an Audiju TT sam dobar jer oni ovdje vrijede 6k$ a u BiH 15k km.
Nisam siguran kako bi isla preprodaja drugog auta ako bi se odlucio na nesto da profitiram, jer ne znam da bi bas mogao dobiti tamo dobre pare, ipak bi auto bilo na miljama umjesto kilometrima, uvoz iz amerike itd.
Sta mislis koje bi bilo dobro onda za profit? Kakav mercedes G? koja godina?
isto tako auto se ne moze prodati domah, mislim da se mora imati godinu dana najmanje.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

http://www.mkt.gov.ba/dokumenti/ostalo/ ... gTag=bs-BA

gorane zabrana otudjenja postoji ali kao i invalidske povlastice.
tuzla ogranicen je broj pojedinih atraktivnih vozila, koja se vise ni pod kojim uslovima ne mogu uvuci u BiH, a ni u EU, nemam vremena elaborirati koja su to vozila ali recimo taj mercedes G uvijek ima i imati ce vrijednost vecu ovdje u EU nego tamo u esad-e :D
ne znam tvoje imovinsko stanje i kupovnu moc, ali za jedan od ova 2 automobila isplati se malo nategnuti.
ako zelis neki velikoserijski automobil gledaj da bude sto slicniji eu modelu
evo jedna od ideja dobre investicije:
http://www.ebay.com/itm/Mercedes-Benz-S ... ars_Trucks
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#11 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by iTo »

Tuzla111 wrote:
jefferson wrote: -Provjeri lanac u kakvom je stanju.
-Ti motori su na zlu glasu sto se tice zupcastog remena, pa gledaj da niej bila kakva havarija.
Kakav lanac?

nije lanac nego spaner lanca bregastih popusti al se mora komplet lanac sa spanerom mjenjat

TT je imao FL 2002 godine i dosta stvari je izmjenjeno, tako da ako ces TT-a onda samo ove poslije 2002 godine....
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#12 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by iTo »

Bakir1 wrote:moze jedan savjet?
prijateljski?
gledaj da iskoristis ovu povlasticu na najbolji moguci nacin, citaj kako da najvise profitiras na istoj.
auto koje je oslobodjeno normi moze biti bilo koje, a to velikoserijski audi tt zasigurno nije.
od rijetkih amerikanaca do recimo mercedesa G klase ili unovcenja te povlastice sve su to solucije na kojima se da raditi.
mislim da imas pravo dva vozila uvuci ;-)

250 hiljda proizvedenih komada ga cini velikoserijskim autom ? u poredjenu sa G klasom koja je proizvedena u par miliona primjeraka ?
nema logike :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#13 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

nemas potrebe tjerati inat, tt nije rijedak auto, i jeste velika je serija.
s druge strane g klasa drzi cijenu strasno, zbog cinjenice da su sve 4 55amg koju su u BiH usa modeli, g klasa je favorit
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#14 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by iTo »

et' nek je G klasa rijetka ;)

a postavljacu teme savjet, ako ces vec TT-a onda ti savjetujem 3.2 Roadster jer je njih samo 5-6 hiljada proizvedeno...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

nije poenta rijetka ili ne, poenta je skupa ovdje a jeftinija u USA.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#16 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by mali_milojica »

Mislim da je bakir u pravu. Kontejner ces svakako placati. Stisni se nekako i ako ikako mozes natrpaj dva auta i dovuci ih ovamo. Jedan ostavi sebi,drugi prodaj koji ce ti dosta toga pokriti,da ne kazem da zavrsis na nuli.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#17 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:
gorane zabrana otudjenja postoji ali kao i invalidske povlastice.
Pitam zato sto je drzava jedno vrijeme bila jako rigorozna po pitanju koristenju vozila na povlasticu od strane 3. lica i ako se dobro sjecam takva vozila su mogla koristiti iskljucivo lica na koja su vozila bila reg. i clanovi uze porodice kao i zakonski staratelji, a sve mimo toga je bio car. prekrsaj. Insprekori su cak isli na adrese gdje su vozila reg. da provjere ko je korisnik. Ne znam da li je jos uvijek takva situacija i sta kaze zakon.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#18 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

pun pik registrovanih na invalidsku povlasticu...
niko nista ne radi, kao nesto novo :lol:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#19 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by goran16v »

Mozda, fkt ne pratim jer me takvi zbog 101 moguce komplikacije ne interesuju, a i kad bi se iz nekog razloga zainteresovao def. ne bih platio realnu tj. trzisnu cijenu tog auta.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#20 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by jefferson »

Bakir1 ima pravo 100%. TT u USA mozes naci za 2000 dolara neko 200 ili 2001 godiste. Skuplji je kontejner itd.
Kupi G klasu AMG, i jos neko auto. Prodas G klasu, otplatis to drugo auto i jos zaradis.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

Ma 55amg je drastican primjer ali recimo dohvatljivo je mercedes sl-ovi, porsche cayen, m5 i tako ti automobili eu proizvodjaca sa vrha ponude koji su u usa daleko jeftiniji.
Sve je stvar ponude i potraznje, ja bih kupio dva velika sa v8 od 30 god i vise za koje uvijek postoji trziste.
Plus kaze zakon povratnik, ti i zena 2 povratnika = 4 automobila.
Karikiram ali trebas sve cinjenice uzeti u obzir vracas se ovdje gdje ce ti svaka KM znaciti provjeri sve prije nego krenes u proces povratka.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#22 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

Hvala svima mnogo na odgovorima.
Ja sam, kao i svako drugi spreman uloziti da se dodatno zaradi ako je to poprilicno sigurna(koliko ista moze biti sigurno) zarada.
Nevjerujem da bi ulozio 10k$ u oldtimera jer to ne ide bas u Bosni tako lako, mozda i vrijede vise al te se pare ne mogu bas lako uzeti tamo.
Zbog preporodaje bi ulozio u nesto sto bi se moglo tamo prodati, a to bi bile svabe sa istim motorom kao i u Evropi, pogotovo audi, i porsche.
U sve to treba uracunati i drugi rizik od kvara na automobilu jer ce auto biti u mom vlasnistvu najmanje 2 godine, vrijednost ce izgubiti kroz godine, registracija, osiguranje itd.
Isto tako, ja sam u CA i TT nije $2000 nikad niti ce ikad biti ovdje.
$5000 je 2000-2001 model, sve ispod $5000 je sa 300k km na satu ili sa salvage title.
TT uzimam za svoje potrebe i ne ide mi roadster nikako, a pogovoto ne 3.2 da uvozim U Bosnu.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#23 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

iTo wrote:
Tuzla111 wrote:
jefferson wrote: -Provjeri lanac u kakvom je stanju.
-Ti motori su na zlu glasu sto se tice zupcastog remena, pa gledaj da niej bila kakva havarija.
Kakav lanac?

nije lanac nego spaner lanca bregastih popusti al se mora komplet lanac sa spanerom mjenjat

TT je imao FL 2002 godine i dosta stvari je izmjenjeno, tako da ako ces TT-a onda samo ove poslije 2002 godine....
Model 2002 ili godina proizvodnje 2002? ja sam mislio da su oni dobili Fl 2003??? pretpostavljam da ti mislis na model 2003.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#24 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Tuzla111 »

Nije mi niko dao odgovor na originalno pitanje.
da li se uopste moze uvesti prva generacija TT.
Audi TT (1998.-2005.): Zadovoljavaju sva vozila sa WVTA e1*98/14*0089*07 ili novija(ne znam sta znaci ova specifikacija)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#25 Re: Uvoz auta iz Amerike. AUDI TT

Post by Bakir1 »

Davno si dobio na to pitanje odgovor....
Post Reply