Uvid poreske uprave u bankovni račun

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#1 Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

Da li i kako, po osnovu kojeg zakona, poreska uprava moze provjeriti stanje mog racuna, kako uopste mogu znati da je meni nekad neko nesto platio, smije li banka (o)davati moje podatke...?
Ponekad mi naleti neki prevod, nije ni Bog zna kakva lova, ali s jedne strane ne bih da navucem sebi na vrat poresku za neku sicu, a s druge strane, iskreno, ne bih da od sice jos i njima placam harac.


U RS je u posljednje vrijeme primjetan trend povećanja broja osoba koja ostvaruju prihode iz inostranstva, prevashodno na način da u RS obavljaju određene IT usluge, odnosno da vrše takozvani udaljeni rad za poslodavca u inostranstvu.

Iz tog razloga, Poreska uprava Republike Srpske obavještava fizička lica koja po bilo kom osnovu ostvare prihod iz inostranstva, uključujući i prihode od IT usluga ostvaren udaljenim radom (freelancer), a na koji nije plaćen porez po odbitku, da su dužna da taj prihod prijave i plate porez na dohodak, navodi se na zvaničnoj stranici Poreske uprave RS.

Naime, plaćanje poreza na taj dohodak vrši se u roku od sedam dana od dana naplate prihoda, a prijavljivanje se vrši mjesečno i godišnje podnošenjem odgovarajuće poreske prijave.

Pojašnjenja radi, mjesečno prijavljivanje vrši se do 10. u mjesecu za naplaćeni prihod u prethodnom mjesecu, putem prijave Obrazac 1002-Mjesečna prijava poreza po odbitku, na dodatnom listu DL3-Ostali dohodak, isključivo elektronski sa elektronskim potpisom.

S druge strane, godišnje prijavljivanje vrši se do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, putem prijave Obrazac 1004-Godišnja prijava za porez na dohodak, sa prilogom na obrascu 1005, a podnosi se u dva primjerka, nadležnoj područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu prebivališta fizičkog lica.

Porez na dohodak obračunava se po poreskoj stopi od 10 posto na osnovicu koju čini naplaćeni prihod tog fizičkog lica.

http://www.6yka.com/novost/126021/radit ... ula-u-lov-
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by DaffyDuck »

Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by muminovic »

Ne brini se tvoji prihodi nisu problem.

Problem su veci iznosi.

A ne da smiju, nego cak i moraju, banka je duzna za svaku sumnjivo transakciju da dalje postupa po zakonu i vrsi provjere, posebno za iznose od preko 30k KM. (Zakon o sprijecavanju pranja novca....)
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#4 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

Da, znam za obavezu prijavljivanja zakonom propisanog iznosa. Ja ponekad naplatim (koji) stotinjak eura, ako i kad se potrefi nekog posla, zato me interesuje na koji nacin ce oni dolaziti do tih podataka. Mogu li traziti od banaka pregled uplata iz inostranstva za klijente za iznose manje od propisanog? Krsi li pri tome banka moje pravo na privatnost?

Na taj fol, sve ovo starijeg zivlja u BL koje prezivljava uz pomoc porodica iz dijaspore bi moglo postati oporezovano...hajde dokazi na nisi honorarac u poznim godinama. :D
I da, love za administraciju nema niotkud, najavili penzionerima povecati penzije za 3%, pa sad valja istresti sve i svacije dzepove.
muminovic wrote:Ne brini se tvoji prihodi nisu problem.

Problem su veci iznosi.

A ne da smiju, nego cak i moraju, banka je duzna za svaku sumnjivo transakciju da dalje postupa po zakonu i vrsi provjere, posebno za iznose od preko 30k KM. (Zakon o sprijecavanju pranja novca....)
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#5 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Korisnikk »

Hahahah znači počelo je i ovo. Sirotinja koja ne može doći do posla od uhljeba mora da finansira te iste uhljebe i na ovaj način.
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#6 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by FrozenCastle »

Ne kontam ovo. Kaže plaćaš porez na dohodak 7 dana po naplati prihoda a prijavljuješ ga mjesečno i godišnje. Pa valjda ga plaćaš po prijavi i to je to. Ovo mi nešto dođe kao 3 puta.

A po novom zakonu o porezu na dohodak, neće te dirati za par stotina maraka. https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... avi/254507
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#7 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

FrozenCastle wrote:Ne kontam ovo. Kaže plaćaš porez na dohodak 7 dana po naplati prihoda a prijavljuješ ga mjesečno i godišnje. Pa valjda ga plaćaš po prijavi i to je to. Ovo mi nešto dođe kao 3 puta.

A po novom zakonu o porezu na dohodak, neće te dirati za par stotina maraka. https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... avi/254507
Uplatis unutar 7 dana od naplate,a samo el. prijavu saljes pocetkom sljedeceg mjeseca.

Taj zakon kojeg navodis je za Federaciju.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Edin H. »

DaffyDuck wrote:Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Edin H. »

Dupli
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#10 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by DaffyDuck »

Edin H. wrote:
DaffyDuck wrote:Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
nije ni meni bilo najjasnije, ni logicno, al eto, kao i to je prihod koji si ostvario...
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#11 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

Edin H. wrote: Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
Vjerovatno misli na ovo http://www.capital.ba/zakon-srusio-trzi ... radana-rs/


Ali to nije tema. Tema je nacin i dozvoljenost, osnov i povod, uvida poreske uprave u racune gradjana.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#12 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by DaffyDuck »

Neregistrirani wrote:
Edin H. wrote: Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
Vjerovatno misli na ovo http://www.capital.ba/zakon-srusio-trzi ... radana-rs/


Ali to nije tema. Tema je nacin i dozvoljenost, osnov i povod, uvida poreske uprave u racune gradjana.
Pa kako rekoh, panicno se traze pare na sve strane....
A pravo banke? pa ako niste shvatili banke kod nas uzivaju sva moguca prava, kud ces dalje kad na salteru mozes izvaditi potvrdu prebivalista CIPS (sberbanka)?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#13 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by muminovic »

Edin H. wrote:
DaffyDuck wrote:Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
Nema poreza na prodaju stana onome kome ide novac.

Samo kupcu stana, placa porez na promet nepokretnosti 5%
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#14 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by DaffyDuck »

muminovic wrote:
Edin H. wrote:
DaffyDuck wrote:Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
Nema poreza na prodaju stana onome kome ide novac.

Samo kupcu stana, placa porez na promet nepokretnosti 5%
pošto je postavljac teme spominjao RS, kako link iznad kaze:
Jedinstven u regionu i svijetu, Zakon o porezu na dohodak RS prvi put oporezuje čak i darivanje imovine roditelja djeci, bez obzira koliko je godina unazad imovina u porodičnom vlasništvu, ne uzimajući u obzir inflaciju, ulaganja, zastaru niti druge objektivne razloge za umanjenje ili oslobađanje od poreza.

Naime, Zakon o porezu na dohodak donio je jednu novinu koja je promakla i njegovim najoštrijim kritičarima.

Zakon propisuje oporezivanje kapitalne dobiti koja predstavlja razliku između prodajne cijene prava i imovine i njene nabavne vrijednosti koju obveznik i ostvari prodajom, odnosno drugim prenosom sa ili bez naknade .

Ovaj zakonski propis je već napravio ogromne štetne posljedice na tržištu nekretnina. Notari, advokati, vlasnici agencija za nekretnina sa kojima je novinar CAPITAL-a razgovarao saglasni su u ocjeni da je ovo šokantno djelovalo na tržište i poslednja dva mjeseca, promet nekretnina je bukvalno zaustavljen jer većina vlasnika odustaje kada čuje da moraju platiti 10 odsto poreza i kada stan ili kuću daruju svojoj djeci.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#15 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by pinkman »

Mislim da trenutno Porezna uprava nema direktan pristup bankovnim racunima, ali ne znaci da nece imati. Stavise, oni mogu od banke zatraziti da im svaki mjesec dostave spisak ljudi koji su primili novac iz inostranstva u prethodnih mjesec dana. Trenutno prijavljuju samo vece iznose radi finansiranja terorizma i pranja novca.

Trenutno je u FBiH u proceduri donosenje novog Zakona o porezu na dohodak koji ce ici na ruku freelancerima jer se neoporezivi dio podize sa 300 KM mjesecno na 700 KM, sto znaci ako primis 1.000 KM, osnovica je 300 KM. Takodjer, mozes povecati licni odbitak ako ako imas stambeni kredit i slicno.

Ne znam kakvo je stanje u Republici Srpskoj, ali vjerovatno je slicno.

Izracunaj koliko si duzan mjesecno platiti. Ako si duzan 100 KM onda uzmi u obzir da li zelis rizikovati prekrsajnu prijavu (novcanu kaznu). Ako zelis, onda pronadji strucno lice da ti izracuna koliko mjeseci imas do krivicnog djela. U FBiH kad ne prijavis 10.000 KM poreza cinis krivicno djelo.

Hipoteticki gledano, ako ne platis 15.000 KM poreza, a u medjuvremenu kupis i recimo auto, stan ili tako nesto, onda ti pored utaje poreza mogu (i hoce) prikaciti pranje novca. :D

Meni bi bilo mrsko ganjati se po salterima ako sam duzan 20 - 30 KM platiti. Ali ako su vece cifre onda obavezno uradi. Pogledaj je li ima i elektronskim putem da se prijavi, tako ti je lakse i brze.

Sto se tice donacije dijaspore, socijalna potpora se ne oporezuje.

U Hrvatskoj od ove godine Porezna uprava ima direktan pristup racunima. Takodjer, razmjenjuju podakte pa ako recimo odes preko ljeta u Njemacku da radis na dva mjeseca, onda si porezni obveznik i u Hrvatskoj jer tu provodis preko 181 dan u godini pa se smatras rezidentom, s tim sto treba uzeti u obzir Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Tako je Boris Becker zivio u Monacu, ali previse vremena provodio u Njemackoj pa zamalo zaglavio zatvor. Logika je da ako previse vremena provedes u nekoj drzavi, onda si konzumirao usluge policije, ljekara i svih drugih sluzbi, pa se smatra redom da platis porez.

Novak Djokovic recimo kad osvoji Wimbeldon plati porez u UK jer je na njihovom teritoriju osvojio, ali kad potpise sponzorski ugovor, onda nigdje ne plati jer je rezident Monaca. Ako previse bude boravio u jednoj drzavi u toku poreznog perioda, onda mora tamo platiti.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by drndalo »

muminovic wrote:
Edin H. wrote:
DaffyDuck wrote:Nema se para, dakle pritisci su sve veci... Istina je da su poceli sa provjerama da se svi prihodi prijavljuju. Kaze mi prijatelj iz BL, hoce da prijavi da plati porez na dohodak za novac od prodaje stana jer su poceli sve cesljat...
Kakav ima porez na dohodal za prodaju stana?
Nema poreza na prodaju stana onome kome ide novac.

Samo kupcu stana, placa porez na promet nepokretnosti 5%
U RS-u postoji nesto sto se zove Porez na kapitalnu dobit... Kad prodas stan, potpadas pod to, ne znam u kojem iznosu. Kada kupis stan za 20 m2 veci od prodanog, placas porez na "dobit" od novih 20m2... Tako nesto... Uvedeno je kada je bio otkup stanova za certifikate/vauchere... Ne mislim da je stavljen van snage...
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#17 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by LeonardoAC »

Što se tiče tih prihoda, u FBiH možeš mirno da spavaš... znam ljude koji preko UpWork i sličnih servisa zarađuju i do 5k $ mjesečno. Tehnički gledano, tvoja je obaveza da to prijaviš kroz GODIŠNJU prijavu poreza na dohodak - ali PU nema mehanizme (trenutno) da to provjeri na bilo koji način... novim zakonom o porezu na dohodak će im se dati više ovlasti i moći će poduzeti nešto po ovom pitanju, ali dok to zaživi... planiraj bar do 2020 da ne razmišljaš više o ovome :D
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#18 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

LeonardoAC wrote:Što se tiče tih prihoda, u FBiH možeš mirno da spavaš...
Ali nije rijec o Federaciji.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#19 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

pinkman wrote: Meni bi bilo mrsko ganjati se po salterima ako sam duzan 20 - 30 KM platiti. Ali ako su vece cifre onda obavezno uradi. Pogledaj je li ima i elektronskim putem da se prijavi, tako ti je lakse i brze.

Sto se tice donacije dijaspore, socijalna potpora se ne oporezuje.
Cifre su uglavnom 200-400 KM. Rijetko se zaleti nesto do 1000 KM.
Naravno da ima, sve su nam olaksali da nam izbiju lovu iz dzepa.


Znaci da idem na foru da me socijalno "podupiru"? :D

Btw, hvala ti na odgovorima.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#20 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by pinkman »

LeonardoAC wrote:Što se tiče tih prihoda, u FBiH možeš mirno da spavaš... znam ljude koji preko UpWork i sličnih servisa zarađuju i do 5k $ mjesečno. Tehnički gledano, tvoja je obaveza da to prijaviš kroz GODIŠNJU prijavu poreza na dohodak - ali PU nema mehanizme (trenutno) da to provjeri na bilo koji način... novim zakonom o porezu na dohodak će im se dati više ovlasti i moći će poduzeti nešto po ovom pitanju, ali dok to zaživi... planiraj bar do 2020 da ne razmišljaš više o ovome :D
Dovodis u zabludu ljude. Ljudi koji primaju po $5000 mjesecno odnosno $60.000 godisnje su pocinili krivicna djela i pitanje je vremena kad ce biti procesuirani.

Mehanizmi itekako postoje. Nadlezni organi jednim aktom mogu dobiti spisak lica koji su imali prilive iz inostranstva i onda uporediti ko je prijavio i platio porez, a ko nije.

Istina jeste da se PU FBIH trenutno ne bavi freelancerima, ali ne znaci da nece. U RS-u ocito pocinju, a pitanje je momenta kad ce u i u FBIH jer novca u budzetu nedostaje. A na kraju krajeva, nije ni posteno da drugi radnici koji krvavo zarade svoj novac moraju platiti porez, a drugi ne.
Neregistrirani wrote:
pinkman wrote: Meni bi bilo mrsko ganjati se po salterima ako sam duzan 20 - 30 KM platiti. Ali ako su vece cifre onda obavezno uradi. Pogledaj je li ima i elektronskim putem da se prijavi, tako ti je lakse i brze.

Sto se tice donacije dijaspore, socijalna potpora se ne oporezuje.
Cifre su uglavnom 200-400 KM. Rijetko se zaleti nesto do 1000 KM.
Naravno da ima, sve su nam olaksali da nam izbiju lovu iz dzepa.


Znaci da idem na foru da me socijalno "podupiru"? :D

Btw, hvala ti na odgovorima.
Ne znam koliko je neoporezivi dio u RS. U FBIH je trenutno 300 KM mjesecno sto znaci ako primis 300 KM onda nemas nikakvog poreza. Ako primis 400 KM onda ti je osnovica 100 KM, itd. To jesu simbolicni iznosi. Po novom zakonu neoporezivo ce biti do 700 KM mjesecno sto je super stvar.

Ali, ako primas svaki mjesec 1000 - 2000 KM, onda je druga prica. Ko ne placa, moze dobiti obracunate i zatezne kamete, novcanu kzanu, a pojedini i krivicne prijave.

Obrati paznju i ako si prijavljen na Zavodu za zaposljavanje jer se teoretski moze desiti da imas prihode, a da se vodis kao nezaposlen, odnosno da ti Zavod za zaposljavanje placa zdravstveno osiguranje. Znam da svako ko se prijavi na "biro" mora potpisati izvjavu pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da nema prihoda.

Svidja mi se sto su naravili ovaj video. Do prije par godina niko u bankama nije znao ni sta je freelancer :D

I da, ne mozes imat socijalnu potporu od UpWork-a :D kad ti tetka iz Njemacke mjesecno posalje 250 eura onda te nece dirat :D
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#21 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

pinkman wrote:
Ne znam koliko je neoporezivi dio u RS. U FBIH je trenutno 300 KM mjesecno sto znaci ako primis 300 KM onda nemas nikakvog poreza. Ako primis 400 KM onda ti je osnovica 100 KM, itd. To jesu simbolicni iznosi. Po novom zakonu neoporezivo ce biti do 700 KM mjesecno sto je super stvar.

Ali, ako primas svaki mjesec 1000 - 2000 KM, onda je druga prica. Ko ne placa, moze dobiti obracunate i zatezne kamete, novcanu kzanu, a pojedini i krivicne prijave.

Obrati paznju i ako si prijavljen na Zavodu za zaposljavanje jer se teoretski moze desiti da imas prihode, a da se vodis kao nezaposlen, odnosno da ti Zavod za zaposljavanje placa zdravstveno osiguranje. Znam da svako ko se prijavi na "biro" mora potpisati izvjavu pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da nema prihoda.

Svidja mi se sto su naravili ovaj video. Do prije par godina niko u bankama nije znao ni sta je freelancer :D

I da, ne mozes imat socijalnu potporu od UpWork-a :D kad ti tetka iz Njemacke mjesecno posalje 250 eura onda te nece dirat :D
Neoporezivi dio plate je 200 KM, pretpostavljam da na to mislis. Ako primim 240, onda bi trebalo da je osnovica 40? Ali u ovom videu pise da je osnovica ukupan neto prihod koji je naplacen i konvertovan iz strane valute u KM. Zbunjuje me ovo placanje poreza do 7 dana po primanju novca na racun, pa onda prijava do 10 u narednom mjesecu, pa godisnja prijava...prvo sam sracunam i platim, a naknadno prijavim i iz njihovog naknadnog obracuna na prijavi skontam da sam fulio marku?

Zaposlen sam i uredno prijavljen na puni iznos plate, ali honorarisem ponekad.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#22 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by pinkman »

Neregistrirani wrote: Neoporezivi dio plate je 200 KM, pretpostavljam da na to mislis. Ako primim 240, onda bi trebalo da je osnovica 40? Ali u ovom videu pise da je osnovica ukupan neto prihod koji je naplacen i konvertovan iz strane valute u KM. Zbunjuje me ovo placanje poreza do 7 dana po primanju novca na racun, pa onda prijava do 10 u narednom mjesecu, pa godisnja prijava...prvo sam sracunam i platim, a naknadno prijavim i iz njihovog naknadnog obracuna na prijavi skontam da sam fulio marku?

Zaposlen sam i uredno prijavljen na puni iznos plate, ali honorarisem ponekad.
Tebi je 200 KM neoporezivo. Medjutim, taj dio je vec iskoristen posto imas redovni posao tako da ti to ne igra ulogu. Ne mozes imati recimo 4 posla po 2 sata dnevno i tako imati 800 KM neoporezivo :D

Placanje u roku od sedam dana znaci da odmah zele da im uplatis njihov novac, a do desetog u mjesecu samo saljes prijavu. Znaci, 5. jula primis 300 KM, i moras do 12. jula uplatiti porez na taj iznos. Ako primis jos koji iznos u tom mjesecu, u narednih 7 dana opet uplatis i sve tako.

Nakon toga, do 10. augusta pravis "presjek" i navodis koliko si ukupno u julu primio novca i koliko si uplatio.

Na kraju porezne godine se pravi godisnja prijava i tu navedes iznose koji si primio u protekloj godini. Pretpostavljam da je to jer zele na jednom papiru da imaju sve za proslu godinu ili tako nesto.

U sustini, jednom kad udjes u to vrlo je jednostavno. Ne mozes ti tu napraviti neku veliku gresku jer znas koliki su procenti i koliko ti moras platiti ako primis 10.000 KM recimo. :)
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#23 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by DaffyDuck »

@pinkman, ne znan koje su ti opcije i jel ovo sto pricam realno al evo ti ideja. Otvori racun u banci u federaciji i nek ti na nju lijezu te uplate. Agencije za bakarstvo, bas kao i poreski uredi su na entitetskim nivoima pa bas i ne suradjuju. Mozda grijesim...
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#24 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by Neregistrirani »

pinkman wrote: Tebi je 200 KM neoporezivo. Medjutim, taj dio je vec iskoristen posto imas redovni posao tako da ti to ne igra ulogu. Ne mozes imati recimo 4 posla po 2 sata dnevno i tako imati 800 KM neoporezivo :D

Placanje u roku od sedam dana znaci da odmah zele da im uplatis njihov novac, a do desetog u mjesecu samo saljes prijavu. Znaci, 5. jula primis 300 KM, i moras do 12. jula uplatiti porez na taj iznos. Ako primis jos koji iznos u tom mjesecu, u narednih 7 dana opet uplatis i sve tako.

Nakon toga, do 10. augusta pravis "presjek" i navodis koliko si ukupno u julu primio novca i koliko si uplatio.

Na kraju porezne godine se pravi godisnja prijava i tu navedes iznose koji si primio u protekloj godini. Pretpostavljam da je to jer zele na jednom papiru da imaju sve za proslu godinu ili tako nesto.

U sustini, jednom kad udjes u to vrlo je jednostavno. Ne mozes ti tu napraviti neku veliku gresku jer znas koliki su procenti i koliko ti moras platiti ako primis 10.000 KM recimo. :)

Sad je jasnije. Hvala jos jednom.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#25 Re: Uvid poreske uprave u bankovni račun

Post by pinkman »

DaffyDuck wrote:@pinkman, ne znan koje su ti opcije i jel ovo sto pricam realno al evo ti ideja. Otvori racun u banci u federaciji i nek ti na nju lijezu te uplate. Agencije za bakarstvo, bas kao i poreski uredi su na entitetskim nivoima pa bas i ne suradjuju. Mozda grijesim...
Ne trazim ja savjet pa ne znam sto meni pises :D

U FBIH moze otvoriti racun ako je rezident u FBIH, a to znaci da se mora ovdje preseliti, odnosno prijaviti prebivaliste. I to ne mijenja cinjenicu da ce i FBIH vrlo brzo krenuti "utjerivati" ono sto im pripada.

Nije mi jasno sto se freelanceri toliko zale i trude izbjegavati. Ako zena u Bingu koja crkne od posla placa porez, sto neko ko radi iz klimatizirane prostorije ne bi platio.
Neregistrirani wrote: Sad je jasnije. Hvala jos jednom.
:thumbup:
Post Reply