Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

zilog
Posts: 7577
Joined: 06/03/2009 11:19

#101 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by zilog »

Vučić: ‘Vijest iz Bugarske me pogodila kao grom, to je za nas katastrofa! Pa Rusi nemaju pare‘

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... e-15170008
Vlada u Sofiji, pišu srbijanski mediji, najavila je kako će zatvoriti ventile i zaustaviti protok ruskog plina preko Bugarske ako joj Rusija bude tu uslugu naplaćivala u rubljama, a ne kao do sada u dolarima.
:pisnuo:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#102 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Milenkov buraz »

"Pukovnik Tarquinto i general-potpukovnik Mašović razgovarali su i o predstojećem putovanju generala Mašovića u Sjedinjene Države gdje će se sastati sa visokim zvaničnicima u Marylandu i Washingtonu", saopćeno je nakon sastanka.

God Bless America! :srce: Šajkače mogu da jedu gumene bombone velikom kašikom. :bih:
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#103 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Lex77 »

HarTar wrote: 11/03/2022 22:11 PLANIRANI SCENARIJ ETNIČKE PODJELE BiH I NESTANAK DRŽAVE BiH KOJI (NE)ĆE BITI OSTVAREN!!! Nakon uspješne invazije Putinove Rusije na Ukrajinu, okupacije i uspostave proruske Vlade najkasnije do 02.03., Dodikova oligarhija proglašava nezavisnost RS. Jedinice MUP-a RS i specijalne jedinice iz Srbije obezbjeđuju međuentitetsku liniju razgraničenja. Jedinice Vojske RHrvatske po naredbi Milanovića pod isprkom potrebe zaštite "ugroženog hrvatskog naroda" ulaze u BiH i štite "hrvatske teritorije". Erdoganova Turska daje podršku Bošnjacima i nudi starateljstvo, poput onog turskom dijelu Kipra i zaštitu Bošnjacima od novih ratnih stradanja i genocida a oligarhija B.Izetbegovića prihvata tu podršku i pomoć. Ruska Federacija, Sjeverna Koreja, Mađarska, Srbija, Kina, Venecuela.... priznaju RS kao nezavisnu državu i inistiraju na mirnom rješavanju nastale krize na Zapadnom Balkanu.
Rezultat svih dešavanja je zamrznuti sukob koji ide u pravcu stvaranja Velike Srbije, Velike Hrvatske i Velike Albanije. Ovo je operativno u detalje isplanirano u decembru u razgovoru Dodika i Putina, više razgovora ministra Gordan Grlić Radmana u Moskvi , niza drugih predstavnika RHrvatske.
Ruski sekretar za nacionalnu sigurnost Nikolaj Petrušek trebao je dolaskom u Srbije u posjetu Vučiću da direkno doprinese uspješnoj realizaciji iskovanog plana.
DUŠMANI BiH I BOŠNJAČKOG NARODA NISU JOŠ UVIJEK ODUSTALI OD SVOJIH PLANOVA ALI TO IM JE SVE TEŽE OSTVARITI .


Image
Ovo je strašno, ali vrlo vjerojatno istinito.
Još kad se uzme u obzir popisivanje Bošnjaka u RS (valjda da ih sve pokupe u logore), čini mi se da nisu odustali od cilja.
Meni je najveći misterij međunarodna zajednica. Otkako je otkriven onaj non paper sve je izglednije da i EU debelo sudjeluje u tome. Pitanje je samo jesu li odustali od toga zbog Ukrajine?
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3140
Joined: 24/07/2013 20:19

#104 Re: Ukrajina

Post by husein_kapetan »

galia95 wrote: 14/03/2022 21:34
husein_kapetan wrote: 14/03/2022 19:13
Ne mogu a da ne repliciram.. Ma koji je vama djavo..ratuju dojucerasnja braca izmedju sebe jer jedan nesto slagao a drugom motka u rukama pa odlucio da mu silom vrati..i sada nastupa kolektivna histerija koja presedana nema..izbore i odluke trecih treba konstatirati i ne prepoznavati se ni u kome ni u cemu..imamo i mi ovdje debeo problem koji se naslonio na krizu tamosnju..skutori hahare dizuci cijene u nebo zarad sicara bolesnog i blasfemnog..politicari..eh..bolje da se suzdrzim..bez da se ista ovdje desava mnogi ostre naume svoje nebi li kao nesto usicarili..hiljade stranica glupog blebetanja i projekcija bez da najveci dio ovdje dalje od nosa ne vidi..
Ovaj telefonirani rat je samo kockica rastuceg globalnog sukoba koji se veoma jasno profilira..busije su se uglavnom zauzele..ovo je samo pocetak ustrojavanja nekog novog poretka i lomice se uglavnom preko ledja trecih..cuvajte energiju za ono sto nama u narednom periodu predstoji.. ovom besmislenom mlacenju prazne slame ovdje ne vidim svrhu..
Ratova ovog tipa u zadnih 20 godina vidjesmo barem 10..mjenja samo fakat da su "treci" oni koji iniciraju agresije ovog tipa.. i naravno da se geometrije globalnog pozicioniranja mijenjaju nepovratno..
Racionalan pristup ovom problemu koji je upeo prste i u prilike ovdasnje bi za sve nas trebala biti "via maestra"..a ne puko navijacko blebetanje..
Ko nas bre zavadi, majstore :-)
Ti i slični tebi možete pokušavati, truditi se, na glavu se nasaditi da opravdate postupke pomahnitalog diktatora i teroriste iz Kremlja, bolesnom relativizacijom ruske agresije i izjednačavanjem agresora sa žrtvama.
Trenutno me ne zanimaju američki ratovi u Iraku, Afganistanu, Siriji, Vijetnamu, istrebljenje Indijanaca...
Tema je Ukrajina i ovdje je istina jasna i nedvosmislena - agresija fašističke Rusije na nezavisnu i suverenu evropsku zemlju!
Ne poznajem te..nikada sa mnom jednu diskusiju nisi napravio..ozezi po svom..vjeruj mi ja tebi nista u odgovor reci nemam..svasta..
montii
Posts: 52
Joined: 04/04/2020 11:51

#105 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by montii »

Sumnjam da sa HR strane postoji ikakav interes za pripajanjem dijelova BiH, makar izbio i treći svjetski rat, a naročito ne Hercegovine koja bi spala na nivo zagore i imotskog bez BH tržišta za uvoz robe. Glavnina aktivnosti u BiH, što javnih, što onih ispod stola, služi održanju postojećeg stanja uz lagano curenje preko granice svih onih koji bi nešto mijenjali.
galia95
Posts: 1001
Joined: 26/02/2022 17:59

#106 Re: Ukrajina

Post by galia95 »

husein_kapetan wrote: 14/03/2022 21:57
galia95 wrote: 14/03/2022 21:34

Ko nas bre zavadi, majstore :-)
Ti i slični tebi možete pokušavati, truditi se, na glavu se nasaditi da opravdate postupke pomahnitalog diktatora i teroriste iz Kremlja, bolesnom relativizacijom ruske agresije i izjednačavanjem agresora sa žrtvama.
Trenutno me ne zanimaju američki ratovi u Iraku, Afganistanu, Siriji, Vijetnamu, istrebljenje Indijanaca...
Tema je Ukrajina i ovdje je istina jasna i nedvosmislena - agresija fašističke Rusije na nezavisnu i suverenu evropsku zemlju!
Ne poznajem te..nikada sa mnom jednu diskusiju nisi napravio..ozezi po svom..vjeruj mi ja tebi nista u odgovor reci nemam..svasta..
Ne poznajem ni ja tebe. Samo te upozoravam da ne pametuješ, relativiziraš, uspoređuješ, a naročito da ne opravdavaš fašiste koji trenutno divljaju na teritoriji nezavisne evropske države.
Stabilizator
Posts: 298
Joined: 28/02/2022 13:51

#107 Re: Ukrajina

Post by Stabilizator »



Fenomenalan tekst koji poreduje reakciju Evrope i svijeta danas i pri agresiji na BiH 92.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#108 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

galia95 wrote: 14/03/2022 22:12
husein_kapetan wrote: 14/03/2022 21:57
Ne poznajem te..nikada sa mnom jednu diskusiju nisi napravio..ozezi po svom..vjeruj mi ja tebi nista u odgovor reci nemam..svasta..
Ne poznajem ni ja tebe. Samo te upozoravam da ne pametuješ, relativiziraš, uspoređuješ, a naročito da ne opravdavaš fašiste koji trenutno divljaju na teritoriji nezavisne evropske države.
:thumbup:
mishic
Posts: 6361
Joined: 28/04/2011 16:29

#109 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by mishic »

_Reds_ wrote: 24/02/2022 18:08 Mislim da će se ova dešavanja u Ukrajini itekako refelktovati na ZB, i da će se Zapad ovdje uozbiljiti.
Nažalost, Zapad još uvijek kao da je slijep i kao da ne vidi Vučićevu ulogu u destabiliziranju Balkana. BiH, CG i Kosovo Putin preko Vučića drži kao kec u rukavu preko kojeg u svakom trenutku može skrenuti pažnju sa Ukrajine na ZB. Zapad kao da to ne vidi i kao da još uvijek u Vučiću vidi mirotvorca i ne pokušava da to preduhitri prije nego li postane kasno. Danas bi ozbiljna prijetnja sankcijama Srbiji riješila ono što sutra neće biti moguće riješiti bez vojne intervencije a u ovako zatalasanoj situaciji to bi bio još jedan veliki rizik po mir u svijetu. Kalkulantska politika Zapada i tolerancija prema režimu koji fašizira društvo mogli bi biti još jednom skupo plačeni. Mnogi o tome govore ali se malo čini da do toga ne dođe.
giannibelif
Posts: 2101
Joined: 28/01/2017 22:11

#110 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by giannibelif »

Zapadnoj Hercegovini ni u majcinom trbuhu ne moze biti bolje nego sto je u Bosni i Hercegovini. Njih dole svakako ne zanima Posavina niti u velikoj mjeri Srednja Bosna osim u domenu plasmana roba i usluga. Moras biti dobro lud da se odlucis na ove korake secesije kao sto su u glavama zamislili pojedinci iz SNSD-a, njihovih satelita, malih stranaka velikih protagonista ratnih zlocina bez sudskog epiloga u liku onog debelog doktora iz Parlamentarne skupstine i slicnih varvara. Dobro lud i poremecen.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#111 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by TDK-90 »

Krajem 2004 desavanja u Ukrajini ko je pratio tada , nemiri ,veliki protesti, demonstracije protiv Putinizacije Ukrajine.
Vec dobrano je Putin ( Rusija) ulzio veliki trud u Ukrajinu.
Slucajno ili ne ali 2005 Dodik dobija "krila" ,nikako ne prihvatam slucajnost i tempiranje :oops:
mishic
Posts: 6361
Joined: 28/04/2011 16:29

#112 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by mishic »

StrexRex wrote: 11/03/2022 11:00 Bošnjacima je krivo što dron nije pao na saHrajevo.

Tako bi imali priliku pokupit ostatke da se proda u staro željezo.

Malo za nafake, malo kaHvana i malo kladionica.

Pozivam ruse da pomognu bošnjacima.
Dok je svijeta biće i idiota...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18505
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#113 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by GandalfSivi »

Pa kaze prica da je Putin uhapsio par visokopozicioniranih FSB-vaca, izmedju svega ostalog i sto su potrosili bruku para kupujuci podrsku po Ukrajini, a nikakvog rezultata nisu dobili. Sada, ako su vec trosili na Ukrajinu, garant su trosili i na mnogim drugim mjestima ukljucujuci Balkan. Za Dodika svi znamo, to nije ni upitno, ali ja godinama tvrdim da Covic trosi ruske pare i da ne smije sa tog puta skrenuti jer mu Ruje rade o glavi.

Sada ta prica ima jos vise smisla...
User avatar
Truba
Posts: 82302
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#114 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Truba »

giannibelif wrote: 14/03/2022 22:39 Zapadnoj Hercegovini ni u majcinom trbuhu ne moze biti bolje nego sto je u Bosni i Hercegovini. Njih dole svakako ne zanima Posavina niti u velikoj mjeri Srednja Bosna osim u domenu plasmana roba i usluga. Moras biti dobro lud da se odlucis na ove korake secesije kao sto su u glavama zamislili pojedinci iz SNSD-a, njihovih satelita, malih stranaka velikih protagonista ratnih zlocina bez sudskog epiloga u liku onog debelog doktora iz Parlamentarne skupstine i slicnih varvara. Dobro lud i poremecen.
kakva je ovo šuplja
prodaj stan
kupi imanje u posavini
pokreni biznis
povuci prijatelje gore
giannibelif
Posts: 2101
Joined: 28/01/2017 22:11

#115 Re: Ukrajina

Post by giannibelif »

Black swan wrote: 16/03/2022 11:49
giannibelif wrote: 14/03/2022 22:39 Zapadnoj Hercegovini ni u majcinom trbuhu ne moze biti bolje nego sto je u Bosni i Hercegovini. Njih dole svakako ne zanima Posavina niti u velikoj mjeri Srednja Bosna osim u domenu plasmana roba i usluga. Moras biti dobro lud da se odlucis na ove korake secesije kao sto su u glavama zamislili pojedinci iz SNSD-a, njihovih satelita, malih stranaka velikih protagonista ratnih zlocina bez sudskog epiloga u liku onog debelog doktora iz Parlamentarne skupstine i slicnih varvara. Dobro lud i poremecen.
kakva je ovo šuplja
prodaj stan
kupi imanje u posavini
pokreni biznis
povuci prijatelje gore
Ne veže me ništa za Posavinu niti imam bilo kakvih korijena posavskih niti sam Hrvat( ne pripadam "Konstitutivnim") Govorim iz perspektive ljudi koji bježe koliko ih noge nose od tamo zbog politike tog istog HDZ-a. Niko ko ode se ne vraća, kuće prazne i puste osim desetak dana u godini. Berićet politike tog istog HDZ-a, nama šta.
User avatar
Truba
Posts: 82302
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#116 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Truba »

ne veže ni hercegovce ništa dalje od mostara ili sjevernije od potoka

spominjanje posavine danas u ovom političkom trenutku kada se odlučuje politička budućnost konstitutivnog naroda je
MALICIOZNO i spada u spinove i šuplju

ljudi neće da žive na širokom nego se sele u mostar zagreb i minhen a ti ko sivonja zapeo u ratom i poplavama devastiran kraj = posavinu

bio sam u korinici... ubiše komarci sparina i ravnica
tamo može samo levat živjet koji nema drugih opcija
ili onaj ko to VOLI
silovat ljude ne možeš
svak ide gdje mu je bolje
giannibelif
Posts: 2101
Joined: 28/01/2017 22:11

#117 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by giannibelif »

U jednom Žepču ako si Hrvat, a ne pripadaš HDZ-u nemaš šanse za posao. To ljude tjera. Ne tjera ni geeografija ni klima. Tjera stomak i želudac.
mishic
Posts: 6361
Joined: 28/04/2011 16:29

#118 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by mishic »

Današnja prijetnja ruskog ambasadora u BiH "da će Rusija reagovati ako BiH uđe u NATO" predtavlja prvorazredni skandal potpuno nespojiv sa demokratskim načelima i XXI stoljećem. Ovakvu drskost i bahatost Rusija već dugo provodi u BiH, njeni ambasadori ovdje otvoreno prijete, truju atmosferu i odnose u društvu i ponašaju se kočijaški. Ova prijetnja je pokazatelj da su sve zemlje koje govore o potrebi da se Rusija definitivno "baci na koljena" apsolutno u pravu i da se BiH mora maksimalno zalagati za takvu politiku. Ruski fašizam nije ništa blaži od Hitlerovog!
Stabilizator
Posts: 298
Joined: 28/02/2022 13:51

#119 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by Stabilizator »

mishic wrote: 16/03/2022 20:31 Današnja prijetnja ruskog ambasadora u BiH "da će Rusija reagovati ako BiH uđe u NATO" predtavlja prvorazredni skandal potpuno nespojiv sa demokratskim načelima i XXI stoljećem. Ovakvu drskost i bahatost Rusija već dugo provodi u BiH, njeni ambasadori ovdje otvoreno prijete, truju atmosferu i odnose u društvu i ponašaju se kočijaški. Ova prijetnja je pokazatelj da su sve zemlje koje govore o potrebi da se Rusija definitivno "baci na koljena" apsolutno u pravu i da se BiH mora maksimalno zalagati za takvu politiku. Ruski fašizam nije ništa blaži od Hitlerovog!
Nevjerovatno je kako je malo paznje generirala ova prijetnja. Jedino je Kom sic malo reagirao, ostali sute. Izvjesna prilika da se vise digne glas.
mishic
Posts: 6361
Joined: 28/04/2011 16:29

#120 Re: Uticaj rata u Ukrajini na Zapadni Balkan

Post by mishic »

Ono što ćitav svijet zna i vidi ne vidi ruski ambasador Kalabuhov koji očito još živi u prošlosti. Rusija više neće biti u stanju reagovati ne samo u BiH nego čak ni u mnogim republikma koje će nakon što Rusija klekne poslije Ukrajine pokrenuti procese da od Rusije naplate sve ono što im je ona posljdnjih decenija otela. Ratnu odštetu samo Ukrajini Rusija će plačati decenijama a uz Ukrajinu jop 5-6 bivših republika SSSR-a zahtijevat će ispravljanje višedecenijskih nepravdi koje im je Rusija silom činila.

I ne samo to. Rusija će na kraju izgledati isto očerupan horoz, biti dužna i kriva mnogima i mnogi će biti u stanju da je sami dalje čerupaju i kažnjavaju pa će Kalabuhov i drugi maloumnici poput njega za sva vremena moći samo u mašti i uspomenama da se sječaju vremena kasa su mislili da mogu da prijete. Činjenice su same potvrdile da je Rusija bez ikakvog opravdanja i pokrića iz puke umišljenosti glumila siku koja je to davno prestala biti. BiH čak i sama moći da odbrusi toj očerupanoj Rusiji isto onako kako je to nekada činio Josip Broz dok je Rusija mislila da je velesila.

Bijedo od čovjeka i bruko od ambasadora, moralna spodobo i obična havetinjo, probudi se i progledaj!
Post Reply