Ustakljivanje balkona

DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#1 Ustakljivanje balkona

Post by DzejAr »

Imate li neku firmu/majstora za preporuciti?
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Ustakljivanje balkona

Post by mayab »

Prije dosta godina odradio mi to Saplast , a u principu, to ti napravi bilo koja firma koja se bavi gradjevinskom stolarijom, bilo plastika, alu ili drvo, izbor je tvoj, kao i izgled prozora i nacin otvaranja, kvaliteta stakala itd.
Trazi ponude
DzejAr
Posts: 104
Joined: 13/08/2014 23:23

#3 Re: Ustakljivanje balkona

Post by DzejAr »

Hvala
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#4 Re: Ustakljivanje balkona

Post by dulekrele »

svakako potrazi vise ponuda jer cijene dosta variraju.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#5 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Idemedosumom »

Da malo oživim temu. Ima li iko da je nedavno zatvarao balkon, da podijeli iskustva?

Slao sam nekoliko upita raznim firmama, cijene strahovito variraju od 2,5 do 7 kKM.

Jako je teško napraviti valjano poređenje, kad' svaka firma nudi drugačije profile, stakla, okove, sisteme otvaranja...
hava123
Posts: 662
Joined: 24/12/2011 08:37

#6 Re: Ustakljivanje balkona

Post by hava123 »

Idemedosumom wrote: 25/02/2024 12:07 Da malo oživim temu. Ima li iko da je nedavno zatvarao balkon, da podijeli iskustva?

Slao sam nekoliko upita raznim firmama, cijene strahovito variraju od 2,5 do 7 kKM.

Jako je teško napraviti valjano poređenje, kad' svaka firma nudi drugačije profile, stakla, okove, sisteme otvaranja...
I ja imam u planu krajem proljeća.
Znam da su raja potezala do Zenice i Tuzle kad su mijenjali stolariju jer je bilo jeftinije nego ovdje.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#7 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Bobi »

sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#9 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Idemedosumom »

hava123 wrote: 14/03/2024 08:58 I ja imam u planu krajem proljeća.
Znam da su raja potezala do Zenice i Tuzle kad su mijenjali stolariju jer je bilo jeftinije nego ovdje.
Ne znam, meni za sada djeluje jedna firma iz SA kao najpovoljnija, a slao sam upite i firmama u ZE. Imas li konkretnu preporuku? Moze i u inbox.
sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Ovako kod mene ne moze, jer ima greda gore, koja bi smetala takvom sistemu otvaranja/preklapanja. U obzir dolazi sistem kliznog otvaranja, kod vecine se radi o "PSK" okovu. Nesto u ovom stilu:

Image
Image

Ugl. sam zakljucio da ne moraju biti profili od 6 komora + troslojno staklo, posto je vec takva stolarija na zgradi. 5 komora i dvoslojno bi vjerovatno dosta bili. Svidja mi se antracit boja stolarije, stopsol plavo (vanjsko) staklo, kao i da unutrasnje bude ojacano/lamistal. Sve ove stavke strasno uticu na cijenu :-D
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#10 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

Bobi wrote: 14/03/2024 09:57
sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Last edited by sumirprimus on 14/03/2024 10:25, edited 1 time in total.
hava123
Posts: 662
Joined: 24/12/2011 08:37

#11 Re: Ustakljivanje balkona

Post by hava123 »

sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Ne roletne.
Obicni prozori ili klizna stjenka
Dimenzije, pa možda cca 2x cca 2
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#12 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

obicni prozori ti je jeftinija varijanta. def.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#13 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Sid the sloth »

sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:24
Bobi wrote: 14/03/2024 09:57
sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Tako je. Klima je ispravno postavljena s obzirom da ovo nije zatvoreni balkon zbog ovih staklenih panela koji se otvaraju skroz i bude otvoreni balkon ako hoces. Kad koristis klimu otvoris portale i nema problema.
hava123
Posts: 662
Joined: 24/12/2011 08:37

#14 Re: Ustakljivanje balkona

Post by hava123 »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 10:23
Ne znam, meni za sada djeluje jedna firma iz SA kao najpovoljnija, a slao sam upite i firmama u ZE. Imas li konkretnu preporuku? Moze i u inbox.
Nemam preporuku, ali mogu pitati koje su to firme bile izvan Sa.
A gdje si dobio najpovoljniju ponudu da ne zivkam bezveze.
Može i u pp
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Idemedosumom »

hava123 wrote: 14/03/2024 10:30
Nemam preporuku, ali mogu pitati koje su to firme bile izvan Sa.
A gdje si dobio najpovoljniju ponudu da ne zivkam bezveze.
Može i u pp
AM Mont. Dakle, za sada najpovoljniji, da naprave kao gore na slici. Hvala
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#16 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Bobi »

sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:24
Bobi wrote: 14/03/2024 09:57
sumirprimus wrote: 14/03/2024 09:54 ovisi sta hoces i kako hoces, kao i o kojoj se povrsini radi?
nij eisto obicni prozori, ili samo roletne, ili ovo
Image
Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Pa vidi, to je nova zgrada, klima je najvjerovatnije došla u cijenu stana( kao Tibra) a balkon je naknadno zagradjen vecinom zbog kiše, plafon previsok pa je otvor ogroman i kad je kišovito ulazi dosta vode. Projektom nije predvidjeno da kolima stoji negdje na vanjaskom zidu ogradjena kao sto to rade negdje drugdje, da se uopste ne vide s vanjske strane pa se ide jeftinijom varijantom krhni klimu na balkon :D . Sad da ti ne opisujem problem rada iste kad je balkon zatvoren ali oni prozori nisu u vinkl, sto zbog projekta samog balkona sto zbog nakaradne iuzvedbe prozora okapnice ili sta ti ja znam :D.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:29
sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:24
Bobi wrote: 14/03/2024 09:57

Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Tako je. Klima je ispravno postavljena s obzirom da ovo nije zatvoreni balkon zbog ovih staklenih panela koji se otvaraju skroz i bude otvoreni balkon ako hoces. Kad koristis klimu otvoris portale i nema problema.
doduse po zakonu o koristenju i odrzavanju zakjednickih dijelova zgrade i kako se vec zove po kantonima od knatona do kantona, nisam siguran ni da je dozvoljeno zatvarat balkone :) u smislu narusavanja vanjskog izgleda zgrade.
hava123
Posts: 662
Joined: 24/12/2011 08:37

#18 Re: Ustakljivanje balkona

Post by hava123 »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 10:33
hava123 wrote: 14/03/2024 10:30
Nemam preporuku, ali mogu pitati koje su to firme bile izvan Sa.
A gdje si dobio najpovoljniju ponudu da ne zivkam bezveze.
Može i u pp
AM Mont. Dakle, za sada najpovoljniji, da naprave kao gore na slici. Hvala
Ok, hvala.
Javim ti čim saznam.
Nemoj zaboravit i na geff, povrat 15-20%
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

Bobi wrote: 14/03/2024 10:33
sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:24
Bobi wrote: 14/03/2024 09:57

Daj ovom stručnjaku medalju, klima montirana u zatvorenom balkonu :D.
klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Pa vidi, to je nova zgrada, klima je najvjerovatnije došla u cijenu stana( kao Tibra) a balkon je naknadno zagradjen vecinom zbog kiše, plafon previsok pa je otvor ogroman i kad je kišovito ulazi dosta vode. Projektom nije predvidjeno da kolima stoji negdje na vanjaskom zidu ogradjena kao sto to rade negdje drugdje, da se uopste ne vide s vanjske strane pa se ide jeftinijom varijantom krhni klimu na balkon :D . Sad da ti ne opisujem problem rada iste kad je balkon zatvoren ali oni prozori nisu u vinkl, sto zbog projekta samog balkona sto zbog nakaradne iuzvedbe prozora okapnice ili sta ti ja znam :D.
sad te pitam sta je ispravnije, staviti ovu jedinicu na balkon ili na vanjski zid, ukoliko nije prvobitnim projektom predvidjeno?
ako nista covjeku ne treba susilica za ves ovo susi instant :D
jedinice ak nisu planski izbacene na vanjske zidove i ogradjene po propisima i treba da stoje unutar balkona.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#20 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Bobi »

Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:29 Tako je. Klima je ispravno postavljena s obzirom da ovo nije zatvoreni balkon zbog ovih staklenih panela koji se otvaraju skroz i bude otvoreni balkon ako hoces. Kad koristis klimu otvoris portale i nema problema.
Klima nije ispravno postavljena. Nerma komocije nikakve, zauzima prostor na blkonu pod jedan s druge strane moras je gasit kad zelis da na primjer sjedis i pijes kafu,jedes ili sta ti ja znam. Sušiš rublje zime upališ klimu ima da ti se isto zaledi, ljeti ne smijes izac na balkon od vručine koju ista ispušta kod hladjenja, znaci hoces malo ljeti sjest na balkon iskljuci klimu pa kad popijes kafi udjes u stan upali klimu :D. Klimi nije mjesto u balkonu.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#21 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Sid the sloth »

Bobi wrote: 14/03/2024 10:39
Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:29 Tako je. Klima je ispravno postavljena s obzirom da ovo nije zatvoreni balkon zbog ovih staklenih panela koji se otvaraju skroz i bude otvoreni balkon ako hoces. Kad koristis klimu otvoris portale i nema problema.
Klima nije ispravno postavljena. Nerma komocije nikakve, zauzima prostor na blkonu pod jedan s druge strane moras je gasit kad zelis da na primjer sjedis i pijes kafu,jedes ili sta ti ja znam. Sušiš rublje zime upališ klimu ima da ti se isto zaledi, ljeti ne smijes izac na balkon od vručine koju ista ispušta kod hladjenja, znaci hoces malo ljeti sjest na balkon iskljuci klimu pa kad popijes kafi udjes u stan upali klimu :D. Klimi nije mjesto u balkonu.
Klimi nije mjesto na vanjskoj fasadi ako nema predvidjeno mjesto za to u projektu zgrade. Ako hoces da je ugradis moras na balkon ili nikako. Doduse mozes ti i na vanjski zid, kod mene je na vanjskom ali samo zasto sto je zgrada stara 1000 godina i vec ima 10 klima u istom redu.
To sto u ovom slucaju zauzima prostor na balkonu nema nikakve veze sa propisima ugradnje klima na zgrade. Zimi imas grijanje, ne pali se klima. Ljeti nece biti neki problem ako otvoris portale skroz.
Last edited by Sid the sloth on 14/03/2024 10:45, edited 1 time in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Bobi »

sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:37
Bobi wrote: 14/03/2024 10:33
sumirprimus wrote: 14/03/2024 10:24

klima ne bi smjela biti vani(vanjksi zid balkona) gdje da je stavi onda?.
Pa vidi, to je nova zgrada, klima je najvjerovatnije došla u cijenu stana( kao Tibra) a balkon je naknadno zagradjen vecinom zbog kiše, plafon previsok pa je otvor ogroman i kad je kišovito ulazi dosta vode. Projektom nije predvidjeno da kolima stoji negdje na vanjaskom zidu ogradjena kao sto to rade negdje drugdje, da se uopste ne vide s vanjske strane pa se ide jeftinijom varijantom krhni klimu na balkon :D . Sad da ti ne opisujem problem rada iste kad je balkon zatvoren ali oni prozori nisu u vinkl, sto zbog projekta samog balkona sto zbog nakaradne iuzvedbe prozora okapnice ili sta ti ja znam :D.
sad te pitam sta je ispravnije, staviti ovu jedinicu na balkon ili na vanjski zid, ukoliko nije prvobitnim projektom predvidjeno?
ako nista covjeku ne treba susilica za ves ovo susi instant :D
jedinice ak nisu planski izbacene na vanjske zidove i ogradjene po propisima i treba da stoje unutar balkona.
Nista nije ispravno, pogledaj projekata zgrada negdje gdje se drzi do toga, s vanjske strane su uradjene skrivene vertikale zagradjene mrezama gdje po potrebi mozes postaviti klimu. Sad da stavljas klimu na vanjski zid komocija vlasnika je ok ali vanjski izgled zgrade nije ok :D. Klima u balkonu bio on zatvoren ili otvoren u svakom slučaju nije ok, imaš cvijeće ljeti ima da ga osuši, zimi ima da ga smrzne, cijeli taj prostor se nepotrebno zagrijava ljeti ili smrzava zimi a to nikom ne treba, zasto onda uopšte sluzi balkon. Hoces komociju, skini klimu i stavi je na vanjski zid, kršišp propise, voda kapa svigdje negdje ali korisniku je fino :D .Na starim zgradama hajd ali ove nove da nemaju u projektu neku vertikalu gdje se mogu staviti klime nidjjje veze, samo smanjuj trpškove..ojha :D .
Bobi
Forum administrator
Posts: 32143
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#23 Re: Ustakljivanje balkona

Post by Bobi »

Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:44
Bobi wrote: 14/03/2024 10:39
Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:29 Tako je. Klima je ispravno postavljena s obzirom da ovo nije zatvoreni balkon zbog ovih staklenih panela koji se otvaraju skroz i bude otvoreni balkon ako hoces. Kad koristis klimu otvoris portale i nema problema.
Klima nije ispravno postavljena. Nerma komocije nikakve, zauzima prostor na blkonu pod jedan s druge strane moras je gasit kad zelis da na primjer sjedis i pijes kafu,jedes ili sta ti ja znam. Sušiš rublje zime upališ klimu ima da ti se isto zaledi, ljeti ne smijes izac na balkon od vručine koju ista ispušta kod hladjenja, znaci hoces malo ljeti sjest na balkon iskljuci klimu pa kad popijes kafi udjes u stan upali klimu :D. Klimi nije mjesto u balkonu.
Klimi nije mjesto na vanjskoj fasadi ako nema predvidjeno mjesto za to u projektu zgrade. Ako hoces da je ugradis moras na balkon ili nikako. Doduse mozes ti i na vanjski zid, kod mene je na vanjskom ali samo zasto sto je zgrada stara 1000 godina i vec ima 10 klima u istom redu.
To sto u ovom slucaju zauzima prostor na balkonu nema nikakve veze sa propisima ugradnje klima na zgrade. Zimi imas grijanje, ne pali se klima. Ljeti nece biti neki problem ako otvoris portale skroz.
Ako je zgrada stara 1000 godina ne opravdava te da stavljas na vanjski zid. Stavi je ispravno na balkon.Neces,, gubis komociju.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#24 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

Bobi wrote: 14/03/2024 10:47
Sid the sloth wrote: 14/03/2024 10:44
Bobi wrote: 14/03/2024 10:39

Klima nije ispravno postavljena. Nerma komocije nikakve, zauzima prostor na blkonu pod jedan s druge strane moras je gasit kad zelis da na primjer sjedis i pijes kafu,jedes ili sta ti ja znam. Sušiš rublje zime upališ klimu ima da ti se isto zaledi, ljeti ne smijes izac na balkon od vručine koju ista ispušta kod hladjenja, znaci hoces malo ljeti sjest na balkon iskljuci klimu pa kad popijes kafi udjes u stan upali klimu :D. Klimi nije mjesto u balkonu.
Klimi nije mjesto na vanjskoj fasadi ako nema predvidjeno mjesto za to u projektu zgrade. Ako hoces da je ugradis moras na balkon ili nikako. Doduse mozes ti i na vanjski zid, kod mene je na vanjskom ali samo zasto sto je zgrada stara 1000 godina i vec ima 10 klima u istom redu.
To sto u ovom slucaju zauzima prostor na balkonu nema nikakve veze sa propisima ugradnje klima na zgrade. Zimi imas grijanje, ne pali se klima. Ljeti nece biti neki problem ako otvoris portale skroz.
Ako je zgrada stara 1000 godina ne opravdava te da stavljas na vanjski zid. Stavi je ispravno na balkon.Neces,, gubis komociju.
stani jel ti ssad pricas o zenici, ili o sarajevu? imate li vi novogradnju u zenici i gdje i kako st to regulisali?
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#25 Re: Ustakljivanje balkona

Post by sumirprimus »

to sto ti bobi pricas, onda niko ne bi trebao imati klimu. osim u novogradnji za to predvidjenim i ogradjenim mjstima.
a znamo d nije tako , tako da je balkon opet prihvatiljivija varijanta od vanjskog zida, gdje u veicni slucajva svakako zavrsi ako dignete glavu kada prozlatie pored zgrada sirom bih.
Post Reply