Uspjesna demokratija?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Uspjesna demokratija?

Post by apsidejzi »

Ima li iko ko mi moze objasniti, ili makar natuknuti, sta je to sto je potrebno za uspjesnu demokratiju kod nas? U normalnoj demokratiji sudska, izvrsna i zakonodavna vlast su odvojene. Neku noc kod Senada gostuje dr Ismet Gavrankapetanovic i tu nazirem koliko je zapravo ova hobotnica velika.Vidis koliko su u nas te tri vlasti izmjesane. Fadil bi trebao traziti odgovornost od rukovodsva bolnice ali nece jer tu ima Bakir koji je muz direktorice. Tuzilastvo nece da pokrece proceduru jer nece da se "bodu sa rogatim" i tako...

U Svedskoj ministrica popije casu alkohola i vozi auto => ode karijera. Premijer koji je bio prije danasnjeg premijera zeni ucinio neku uslugu sa drzavnim novcem i nedugo zatim se morao povuci pred pritiskom. Ode i njegova karijera.

Sta je to sta svedi imaju a mi nemamo? Nemoj da temu pretvorimo u jos jednu gdje pljujemo Bakira i njegove. Jebat ih, necu o njima da pricam. Vise me interesuju razlozi ovoga. I u svedskoj su ljudi u vlasti. I u svedskoj se dogovara po ruckovima i ugovara van zvanicnih sastanaka, ali u svedskoj ako neko predje granicu jednostavno nestane.

Zasto u nas niko ne nestaje?

Ja cu probati dati neko svoje vidjenje a vi me dopunite ili ispravite ako grijesim. Ja vidim problem u dva razloga:

1) Nepostojanje jasne opozicije - jednostavno nema nikoga da ih sada pritisne zbog ovoga. Danas gledam SDP i DF se nagadjaju koga ce postaviti ispred bosnjackog clana predsjednistva. Umjesto da docekaju ovaj zicer sto im je Sebija dala sa dr Ismetom, oni zive u nekom staklenom balonu. Ovo je idealna prilika da ih pricepe, da im broje krvna zrnca ali ne... Oni raspravljaju o najgoroj mogucoj stvari: Bosnjacki clan predsjednistva. Koga ce postaviti? Komsica? Hoce li i jedan bosnjak glasati za njega? Nece! Za koga ce? Za Bakira! Jebiga, pogresan koncept lijevih dibidus. Dok se djeca nagode to su sumske jagode.

2) Postojanje konstitutivnih naroda - ovo je definitivno kocnica razvoja drzave jer se narod uvijek moze drzati pod kontrolom na bazi straha od onih tamo. Ljevica se raspravlja o bosnjackom clanu predsjednistva i ja cu otvoreno postaviti pitanje: Zasto samo bosnjackom clanu? Zasto ne posalju tri, za svaki narod po jednu. Naravno da ce svaki bosnjak biti sumnjicav kad vidi kako ljevica funkcionise samo kod njih. Gdje su ostali? Ovo blokira narode i ne mogu da se bune jer ne znaju protiv cega da se bune a to koristi SDA i onda moze uspostaviti svoje pipke i u izvrsnu i u zakonodavnu ali i u pravosudsku vlast.

Nas problem je sto ove vlasti nisu razdvojene i nezavisne. Sta ih cini nezavisnima u Svedskoj a u nas ne?
Post Reply