Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#101 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Chmoljo »

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» nebo_1


:)
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#102 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

Gdje su nestali moji postovi? :? Divno, moje postove si obrisao a njegove/njene ostavio...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#103 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Chmoljo »

kolateralna šteta. zadnje dvije stranice su bile posvećene trolu, pa su te strane i nestale. ali nije problem, mogu ja i cijelu temu... :-)
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#104 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

Pozdrav. Vjerenica mi dolazi iz Amerike (rodjeni americki drzavljanin) na proljece i planiramo stupiti u brak pa imam par pitanja.
1.Sta je njoj od dokumenata potrebno za sklapanje braka ovde?
2.Koliko ona mora ostati ovde posle sklapanja braka?
3.Da li postoje neka pravila vezana za boravak u BiH za nju kao stranog drzavljanina?
4.Kakva je procedura poslije sklapanja braka, gdje ona i kako aplicira za mene za vizu? (planiramo zivjeti u Americi naravno)
4.Sta ambasada trazi od dokumenata meni i njoj?
5.Koliko traje citava procedura od sklapanja braka i njenog apliciranja pa do razgovora u ambasadi i dobijanja vize?
6.Da li predstavlja problem sto smo se upoznali online(prije 2 godine) i sto cemo se tek sad prvi put vidjeti i vjencati?
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#105 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

careless_whisper wrote:Pozdrav. Vjerenica mi dolazi iz Amerike (rodjeni americki drzavljanin) na proljece i planiramo stupiti u brak pa imam par pitanja.
1.Sta je njoj od dokumenata potrebno za sklapanje braka ovde?
2.Koliko ona mora ostati ovde posle sklapanja braka?
3.Da li postoje neka pravila vezana za boravak u BiH za nju kao stranog drzavljanina?
4.Kakva je procedura poslije sklapanja braka, gdje ona i kako aplicira za mene za vizu? (planiramo zivjeti u Americi naravno)
4.Sta ambasada trazi od dokumenata meni i njoj?
5.Koliko traje citava procedura od sklapanja braka i njenog apliciranja pa do razgovora u ambasadi i dobijanja vize?
6.Da li predstavlja problem sto smo se upoznali online(prije 2 godine) i sto cemo se tek sad prvi put vidjeti i vjencati?
Mi smo se vjencali u opcini Centar - vidi ovdje: http://centar.ba/stranica/prijava-za-sklapanje-braka
Ako mlada ne moze cekati tih 30 dana od prijave vjencanja (federalni zakon), vidi za vjencanje u RS - tamo se ceka samo 7 dana.
Muz je morao zakazati u americkoj ambasadi da mu daju papir da je slobodan za zenidbu - mislim da je tada bilo oko 40tak dolara, sve gotovo isti dan.
Morali smo imati sudskog prevodioca na vjencanju tako da planiraj i to.

http://sarajevo.usembassy.gov/marriage.html

Valjda mlada moze ostati par dana nakon vjencanja pa onda ici nazad u ameriku - nema nekog roka ali bolje sto duze vremena provedete zajedno, ne?
Nakon vjencanja, supruga ce poslati I-130 u Chicago i onda se ceka odobrenje peticije - moze biti od 6-9 mjeseci samo za taj korak. Nakon toga ide u NVC - minimalno cekanje je oko 8 sedmica da dodje tamo a onda u zavisnosti koliko ste vi brzi sa slanjem trazenih papira u NVC i placanjem imigrantske vize i AOS procesuiranja ide za ambasadu u Sarajevu. Prati ove upute i neces imati problema: http://www.visajourney.com/content/i130guide1

Ambasada trazi dokaze da ste u bona fide braku - zajednicke finansije, life insurance, medical insurance (ako ima medical insurance moze te staviti kao dependant na to - neka provjeri sa svojim HR na poslu odmah po vjencanju - obicno je 30 dana rok od life event ili kad preselis ako imigracija spada pod qualifying life event), lease/mortgage... razmjena pisama, cestitke naslovljene na oboje, vlasnistvo auta npr zajednicko...

Za zadnje pitanje - ne znam koliko je bas uputno vjencati se bez da si nekog uzivo upoznao i proveo vrijeme in real life pa vidio da li si zaista odgovarate i nakon male prepirke, nakon 5 dana non-stop zajedno, ali ako to vama odgovara, radite kako zelite.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#106 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Dead Man Walking »

careless_whisper wrote:Pozdrav. Vjerenica mi dolazi iz Amerike (rodjeni americki drzavljanin) na proljece i planiramo stupiti u brak pa imam par pitanja.
1.Sta je njoj od dokumenata potrebno za sklapanje braka ovde?
2.Koliko ona mora ostati ovde posle sklapanja braka?
3.Da li postoje neka pravila vezana za boravak u BiH za nju kao stranog drzavljanina?
4.Kakva je procedura poslije sklapanja braka, gdje ona i kako aplicira za mene za vizu? (planiramo zivjeti u Americi naravno)
4.Sta ambasada trazi od dokumenata meni i njoj?
5.Koliko traje citava procedura od sklapanja braka i njenog apliciranja pa do razgovora u ambasadi i dobijanja vize?
6.Da li predstavlja problem sto smo se upoznali online(prije 2 godine) i sto cemo se tek sad prvi put vidjeti i vjencati?
Melb ti je vec odgovorila, evo i od mene mali doprinos.

1. Samo izjava u ambasadi da vec nije u braku, neka zakaze appointment (online preko stranice ambasade) i to je gotovo za pola sata.
2. Ne postoji nista propisano, sto duze to bolje. Zelite ostaviti dojam da je brak validan a ne sklopljen na brzinu radi dobijanja papira.
3. Mora se prijaviti u ured za strance, mislim da je negdje na Stupu.
4. Sve ostalo se odvija postom, a kompletan proves do u detalje objasnjen na visajourney.com.
4. Opet visajoourney.com. Ja sam ti vec govorio, zajednicke finansije ce vam biti tesko dokazati jer ih i nemate. Najbolja opcija ti je authorized user kreditna kartica, neka te doda na svoju i neka ti donese karticu da je mozes koristiti u BiH.
5. Za nekih 9 mjeseci si u USA ako je sve cisto.
6. Ako ne predstavlja tebi, nece predstavljati ni njima, naravno pod uslovom da imate ostale dokaze kojim mozete dokazati da nije brak iz interesa.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#107 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

careless_whisper wrote:Pozdrav. Vjerenica mi dolazi iz Amerike (rodjeni americki drzavljanin) na proljece i planiramo stupiti u brak pa imam par pitanja.
1.Sta je njoj od dokumenata potrebno za sklapanje braka ovde?
2.Koliko ona mora ostati ovde posle sklapanja braka?
3.Da li postoje neka pravila vezana za boravak u BiH za nju kao stranog drzavljanina?
4.Kakva je procedura poslije sklapanja braka, gdje ona i kako aplicira za mene za vizu? (planiramo zivjeti u Americi naravno)
4.Sta ambasada trazi od dokumenata meni i njoj?
5.Koliko traje citava procedura od sklapanja braka i njenog apliciranja pa do razgovora u ambasadi i dobijanja vize?
6.Da li predstavlja problem sto smo se upoznali online(prije 2 godine) i sto cemo se tek sad prvi put vidjeti i vjencati?
Moj savjet je da razmotris vjerenicku vizu, po meni puno bolja od te za koju ti zeli aplicirati a mnogi ljudi ne znaju za to.

Znaci ukratko, apliciras za vizu, u roku od 2-3-4 mjeseca ccekas odgovor iz amerike dok ti vjerenica prikupi tamo neke papire, nakon toga oni odobre to i salju papire u BiH, dobijes apointment i odma ti kazu jel odobreno ili nije nakon toga i nakon toga za 10 dana mozes ici u USA.
Kraci i sigurniji nacin. Ako ste skupa i ako imate nek elementarne dokaze da ste se vidjali i bili u vezi, nema nikakvih problema.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#108 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

Tuzla111 wrote: Moj savjet je da razmotris vjerenicku vizu, po meni puno bolja od te za koju ti zeli aplicirati a mnogi ljudi ne znaju za to.

Znaci ukratko, apliciras za vizu, u roku od 2-3-4 mjeseca ccekas odgovor iz amerike dok ti vjerenica prikupi tamo neke papire, nakon toga oni odobre to i salju papire u BiH, dobijes apointment i odma ti kazu jel odobreno ili nije nakon toga i nakon toga za 10 dana mozes ici u USA.
Kraci i sigurniji nacin. Ako ste skupa i ako imate nek elementarne dokaze da ste se vidjali i bili u vezi, nema nikakvih problema.
Da, trenutno vjerenicke vize budu odobrene za koja 3 mjeseca (donedavno je bilo cekanje od bar 9 mjeseci samo na USCIS dio) ALI - po ulasku u zemlju ima 90 dana da se vjenca, radnu dozvolu a ni zelenu kartu nece dobiti dok ne posalje adjustment of status papirologiju (dodatnih $1070 plus prepis vakcina ili novi ljekarski pregled zavisi kakvog civil surgeon-a nadje) a trenutno AOS cekanje na odobrenje je 10+ mjeseci - za neke i preko godinu dana i jos nista. Njegov LPR status za razliku od osobe koja udje na CR-1 vizu ne pocinje dok ne dobije zelenu kartu - znaci godinu, godinu i po kasnije a samim tim do utice na dobivanje drzavljanstva.
Osoba koja je usla sa CR-1 vizom odmah po procesuiranju na POE je LPR, ima privremenu zelenu kartu dok mu printana ne dodje, moze odmah poceti raditi, dize uslove 90 dana prije druge godisnjice zelene karte (=datum ulaska u zemlju) i moze predati za drzavljanstvo 90 dana prije trece godisnjice rezidencije.

S druge strane K-1 osoba po ulasku u zemlju ima 90 dana da se vjenca i onda mora poslati dodatne papire da dobije zelenu kartu sto onda utice na duzinu vremena koje je potrebno za dizanje uslova i naturalizaciju. Ne moze poceti raditi dok ne dobije ili dozvolu za rad ili zelenu kartu.

Po meni malo duze cekanje na CR-1 se apsolutno isplati naspram vjerenicke vize.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#109 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

melb26sa wrote:
Tuzla111 wrote: Moj savjet je da razmotris vjerenicku vizu, po meni puno bolja od te za koju ti zeli aplicirati a mnogi ljudi ne znaju za to.

Znaci ukratko, apliciras za vizu, u roku od 2-3-4 mjeseca ccekas odgovor iz amerike dok ti vjerenica prikupi tamo neke papire, nakon toga oni odobre to i salju papire u BiH, dobijes apointment i odma ti kazu jel odobreno ili nije nakon toga i nakon toga za 10 dana mozes ici u USA.
Kraci i sigurniji nacin. Ako ste skupa i ako imate nek elementarne dokaze da ste se vidjali i bili u vezi, nema nikakvih problema.
Da, trenutno vjerenicke vize budu odobrene za koja 3 mjeseca (donedavno je bilo cekanje od bar 9 mjeseci samo na USCIS dio) ALI - po ulasku u zemlju ima 90 dana da se vjenca, radnu dozvolu a ni zelenu kartu nece dobiti dok ne posalje adjustment of status papirologiju (dodatnih $1070 plus prepis vakcina ili novi ljekarski pregled zavisi kakvog civil surgeon-a nadje) a trenutno AOS cekanje na odobrenje je 10+ mjeseci - za neke i preko godinu dana i jos nista. Njegov LPR status za razliku od osobe koja udje na CR-1 vizu ne pocinje dok ne dobije zelenu kartu - znaci godinu, godinu i po kasnije a samim tim do utice na dobivanje drzavljanstva.
Osoba koja je usla sa CR-1 vizom odmah po procesuiranju na POE je LPR, ima privremenu zelenu kartu dok mu printana ne dodje, moze odmah poceti raditi, dize uslove 90 dana prije druge godisnjice zelene karte (=datum ulaska u zemlju) i moze predati za drzavljanstvo 90 dana prije trece godisnjice rezidencije.

S druge strane K-1 osoba po ulasku u zemlju ima 90 dana da se vjenca i onda mora poslati dodatne papire da dobije zelenu kartu sto onda utice na duzinu vremena koje je potrebno za dizanje uslova i naturalizaciju. Ne moze poceti raditi dok ne dobije ili dozvolu za rad ili zelenu kartu.

Po meni malo duze cekanje na CR-1 se apsolutno isplati naspram vjerenicke vize.
Vjerenicka viza je straight forward, nema zafrkancije i zavrzlama, neizvjesnosti i sl.
Nakon sto udje u USA( Sto ce biti brze sa vjerenickom vizom nego sa vizom za sklapanje porodice ili kako se vec zove) ima 3 mjeseca da se vjenca, sto nije nikakav problem, jer bi to vec ionako uradio u BiH. Nakon vjencanja ce da dobije radnu dozvolu dok ceka intervju za vizu koja ce vrlo lako biti odobrena jer je sve cisto. Dobijes zelenu kartu na 2 godine nakon cega produzis na 10.

Ja sam u junu usao u USA, za 2 mjeseca sam imao vec radnu dovolu a u Novembru sam vec dobio stalni posao.
Moja preporuka je samo da se i to razmotri jer je po mnei mnogo cistiji proces.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#110 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by kica »

Koliko novca izadje jedno vjencanje (papirologija i sve ostalo), ne mislim dakle na "proslavu", samo tu proceduru cjelokupnu.
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#111 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

Ja sam trenutno zbunjen, ne znam za koju soluciju da se odlucim sada, sta mi je sigurnije?
Last edited by careless_whisper on 19/01/2014 19:49, edited 1 time in total.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#112 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

careless_whisper wrote:Ja sam trenutno zbunjen, ne znam za koju soluciju da se odlucim sada, sta mi je sigurnije?

Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
Pa na tebi je da odlucis sta ti je vaznije - zelena karta odmah po ulasku i rahat od USCISa 21 mjesec ili dodatni zahtjevi - vjencanje unutar 90 dana, slanje za zelenu kartu i cekanje do 90 dana da uopste pomislis raditi?
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#113 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

melb26sa wrote:
careless_whisper wrote:Ja sam trenutno zbunjen, ne znam za koju soluciju da se odlucim sada, sta mi je sigurnije?

Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
Pa na tebi je da odlucis sta ti je vaznije - zelena karta odmah po ulasku i rahat od USCISa 21 mjesec ili dodatni zahtjevi - vjencanje unutar 90 dana, slanje za zelenu kartu i cekanje do 90 dana da uopste pomislis raditi?
Vise mi odgovara prva solucija, a to znaci da mi vjerenica treba doci ovamo da se vjencamo? Zanima me koliko okvirno kosta citava procedura sa vjencanjem i papirologijom da znam da se spremim. Trenutno se nalazim u Banja Luci, a tolika trema me uhvatila oko papirologije, dal cu sve stici spremiti jer ona dolazi na proljece.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#114 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

careless_whisper wrote:
melb26sa wrote:
careless_whisper wrote:Ja sam trenutno zbunjen, ne znam za koju soluciju da se odlucim sada, sta mi je sigurnije?

Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
Pa na tebi je da odlucis sta ti je vaznije - zelena karta odmah po ulasku i rahat od USCISa 21 mjesec ili dodatni zahtjevi - vjencanje unutar 90 dana, slanje za zelenu kartu i cekanje do 90 dana da uopste pomislis raditi?
Vise mi odgovara prva solucija, a to znaci da mi vjerenica treba doci ovamo da se vjencamo? Zanima me koliko okvirno kosta citava procedura sa vjencanjem i papirologijom da znam da se spremim. Trenutno se nalazim u Banja Luci, a tolika trema me uhvatila oko papirologije, dal cu sve stici spremiti jer ona dolazi na proljece.
pa i da ti dodje vjerenica treba da uzme odmor i plati kartu a to samo kosta koliko bi te izasla cijela procedura sa vjerenickom vizom.
Ti kad udjes u USA neces ionako odmah dobiti posao, imao dozvolu ili ne. Sa vjerenickom vizom ces dobiti dozvolu za rad za nekoliko mjeseci ionako. To sto se moras vjencati za nekoliko mjeseci od ulaska nije problem jer ces se vjencati u Bosni ionako.

Ovo je legalan nacin da to uradis, stavi sve na papir i razmisli jos jednom.
Moja tetka se vjencala u Bosni i cekala je nesto pravo dugo da dobije dozvolu za ulazak u USA, znaci pravo dugo, necu da ti kazem brojku jer nisam siguran.
Pozz
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#115 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

To mi je bila prva opcija, ali neki clanovi foruma su mi rekli da bi to mogao biti problem u ambasadi jer se nismo upoznali uzivo nego online prije 3 godine.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#116 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

careless_whisper wrote:To mi je bila prva opcija, ali neki clanovi foruma su mi rekli da bi to mogao biti problem u ambasadi jer se nismo upoznali uzivo nego online prije 3 godine.
pa sta sad? Nisi jedini :run:

Slozite pricu neku o upoznavanju. a ostale stvari morate znati isto kao i za tu drugu vizu. Budi siguran da znas o njoj sve, jer ces ti samo imati intervju. Njenu familiju, reci takodjer da si upoznao njene roditelje(budi siguran da znas o njima nesto ako te upitaju, kako izgledaju i tako, da li imaju brace i to, osnovne stvari) reci da ste isli na odmor, neke slike prilozi.
Uradi dovoljno research i nemas problema.
Ja sam za godinu dana sve zavrsio i imao posao. znaci od ideje za tu vizu pa do dolaska u USA i dobijanja posla(posao je najtezi dio al ako ides u reiju gdje ima bosanaca mozes nesto skontati)
Meni je sve islo ko po loju hvala Bogu jer smo bili iskreni i radili smo sve po pravilima.
sa tom vizom za spajanje braka mozes pravo zaglaviti, tako da se vjencate a 2 godine ne budete skupa, to je bas sr*****.
Ne nagoravam te za jedno ili drugo, samo kazem razmisli, stavi na papir i odluci, budi uporan i samo po pravilima.
U obje vize ti je bitno da ti djevojka ima pristojan posao, u USA te ne zele na socijalu vec za nisku radnu klasu.
User avatar
careless_whisper
Posts: 6
Joined: 19/12/2013 03:45

#117 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by careless_whisper »

Tuzla111 wrote:
careless_whisper wrote:To mi je bila prva opcija, ali neki clanovi foruma su mi rekli da bi to mogao biti problem u ambasadi jer se nismo upoznali uzivo nego online prije 3 godine.
pa sta sad? Nisi jedini :run:

Slozite pricu neku o upoznavanju. a ostale stvari morate znati isto kao i za tu drugu vizu. Budi siguran da znas o njoj sve, jer ces ti samo imati intervju. Njenu familiju, reci takodjer da si upoznao njene roditelje(budi siguran da znas o njima nesto ako te upitaju, kako izgledaju i tako, da li imaju brace i to, osnovne stvari) reci da ste isli na odmor, neke slike prilozi.
Uradi dovoljno research i nemas problema.
Ja sam za godinu dana sve zavrsio i imao posao. znaci od ideje za tu vizu pa do dolaska u USA i dobijanja posla(posao je najtezi dio al ako ides u reiju gdje ima bosanaca mozes nesto skontati)
Meni je sve islo ko po loju hvala Bogu jer smo bili iskreni i radili smo sve po pravilima.
sa tom vizom za spajanje braka mozes pravo zaglaviti, tako da se vjencate a 2 godine ne budete skupa, to je bas sr*****.
Ne nagoravam te za jedno ili drugo, samo kazem razmisli, stavi na papir i odluci, budi uporan i samo po pravilima.
U obje vize ti je bitno da ti djevojka ima pristojan posao, u USA te ne zele na socijalu vec za nisku radnu klasu.

Problem je to sto se mi nismo nikad uzivo vidjeli... Ja znam dosta stvari o njoj iako se nikad nismo vidjeli uzivo, samo skype i druge drustvene mreze. Ovo sve sto si ti predlozio za odmor i slike pada u vodu, jer se mi nikada nismo vidjeli, a ne pada mi na pamet da izmisljam i lazem, jer se tako samo mogu uvaliti u probleme. A ne vjerujem da bi ova moja stvarna prica bila prihvacena od strane ljudi u ambasadi, iako je istinita, pa sam se zato dvoumio.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#118 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

careless_whisper wrote:

Problem je to sto se mi nismo nikad uzivo vidjeli... Ja znam dosta stvari o njoj iako se nikad nismo vidjeli uzivo, samo skype i druge drustvene mreze. Ovo sve sto si ti predlozio za odmor i slike pada u vodu, jer se mi nikada nismo vidjeli, a ne pada mi na pamet da izmisljam i lazem, jer se tako samo mogu uvaliti u probleme. A ne vjerujem da bi ova moja stvarna prica bila prihvacena od strane ljudi u ambasadi, iako je istinita, pa sam se zato dvoumio.
nisam znao da se niste nikad vidjeli.
Ja ti vjerujem, i sretno ti.
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#119 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by BornInHell »

Ma idi ko zarućnik ako ti pukne veza prije neg što odes nemoraš se mućiti bar oko razvoda braka, jedino što tako bude skuplja papirologija jel plaća se za pipire da odeš a onda i tamo da dobiješ boravak


Sent from my iPhone using Tapatalk
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#120 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

BornInHell wrote:Ma idi ko zarućnik ako ti pukne veza prije neg što odes nemoraš se mućiti bar oko razvoda braka, jedino što tako bude skuplja papirologija jel plaća se za pipire da odeš a onda i tamo da dobiješ boravak


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako pukne veza NEMA sanse da ostane u zemlji i da kakvu drugu ozeni i tako dobije papire vec samo da kupi prnje i ide nazad u svoju rodnu zemlju. Ne zove se dzaba K-1 - visa from hell.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#121 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by Tuzla111 »

melb26sa wrote:
BornInHell wrote:Ma idi ko zarućnik ako ti pukne veza prije neg što odes nemoraš se mućiti bar oko razvoda braka, jedino što tako bude skuplja papirologija jel plaća se za pipire da odeš a onda i tamo da dobiješ boravak


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako pukne veza NEMA sanse da ostane u zemlji i da kakvu drugu ozeni i tako dobije papire vec samo da kupi prnje i ide nazad u svoju rodnu zemlju. Ne zove se dzaba K-1 - visa from hell.
hahah a sta ako ppukne veza dok je u Bosni a vjencan?
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#122 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by ivan_ch »

BornInHell wrote:Ma idi ko zarućnik ako ti pukne veza prije neg što odes nemoraš se mućiti bar oko razvoda braka, jedino što tako bude skuplja papirologija jel plaća se za pipire da odeš a onda i tamo da dobiješ boravak


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brakom do Amerike – teže nego što mislite

Većina me ljudi pitala neću li brakom s američkim državljaninom automatski i ja dobiti državljanstvo. Na žalost, odgovor je ne. Čak i oni koji su znali da se državljanstvo ne dobiva tako lako često su mislili da se nakon vjenčanja s američkim državljaninom mogu jednostavno preseliti u Ameriku i živjeti tamo. Niti to nije točno. Želite li brakom do Amerike, treba vam IR1/CR1 viza.

Osobe koje žele legalno živjeti u SAD-u trebaju, naravno, čiste papire. Moguće je dobiti te papire udajom (ili ženidbom) za američkog državljanina, ali potrebno je proći kroz proces dobivanja useljeničke vize. Mi smo upravo krenuli s ispunjavanjem formulara i prikupljanjem potrebne dokumentacije pa ću u ovom postu ukratko opisati proces i našu pripremu.
Brakom do Amerike preko IR1/CR1 vize

Kratice u imenu ove vize znače Immediate Relative i Conditional Residence. Proces je identičan, no nije svejedno hoćete li dobiti IR1 ili CR1 vizu. Prva se dodjeljuje osobama koje su u trenutku ulaska u SAD bile u braku više od dvije godine. Tad vam dodjeljuju Green Card na 10 godina. Takav Green Card možete, ako do tad ne dobijete državljanstvo, produžiti i sami bez prevelikih problema.
Definicija: Za potrebe imigracije u SAD, immediate relative je bračni partner, udovac/udovica ili dijete američkog državljanina. Djeca koja idu preko ove vize moraju biti neudana/neoženjena i mlađa od 21 godinu. Roditelj američkog državljanina može također biti immediate relative, ali samo nakon što američki državljanin (dakle ovdje nečije dijete) navrši 21 godinu.

Conditional Residence je pojam koji se koristi za “uvjetne” radne i boravišne dozvole. Ako u trenutku ulaska u Ameriku (na POE) niste u braku već dvije godine, dobit ćete Green Card koji vrijedi dvije godine. 90 dana prije nego što Green Card istekne, možete se prijaviti za novi i za skidanje ovih “uvjeta” te nakon toga dobiti desetogodišnju zelenu kartu.
Definicija: POE ili Point of Entry jest granični prijelaz na koji ulazite u SAD. Za nas iz Europe, to je skoro uvijek jedan od internacionalnih aerodroma. Ovdje se određuje kakvu vrstu dozvole ćete dobiti i gleda se je li datum ulaska prije ili poslije druge godišnjice braka.

Broj u imenu vize označava osobu za koju se aplicira kao glavnog nositelja vize. Moguće je osim IR1 i IR2 (sve do IR5), najčešće je to u situacijama kad uz supružnika američkog državljanina idu i djeca iz prijašnjih brakova/veza. Djeca američkih državljana u pravilu i sama dobivaju američko državljanstvo preko roditelja (postoje iznimke, ali nećemo sad o tome).
Tri glavne faze dobivanja useljeničke vize

Proces dobivanja radne i boravišne dozvole za Ameriku (popularno zvane Green Card) prolazi tri faze:

U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS)
National Visa Center (NVC)
Američka ambasada

Prvi je korak USCIS kojem američki državljanin šalje molbu da se njegovom bračnom partneru dozvoli prijava za Green Card. Trenutačno možete očekivati 6-7 mjeseci čekanja na ovom koraku, ako sve bude u redu. Dobijete li RFE, to će odužiti proces.
Definicija: RFE je Request For Evidence, odnosno molba da se dodatno pošalju (još) neki dokumenti/dokazi ili isprave greške na postojećima.

Nakon što USCIS odobri molbu, slučaj se prosljeđuje u NVC gdje potecijalni useljenik šalje nove forumulare i dokumente. Ovaj korak trenutačno traje 3-4 mjeseca ako je sve u redu. Kad NVC odobri peticiju, svi papiri dolaze u lokalnu američku ambasadu koja kontaktira aplikanta i dogovara intervju. Prije intervjua potrebno je obaviti i liječnički pregled, ovdje možete računati na 1-2 mjeseca.

Trenutačno se prosjek peticija iz Europe vrti na oko godinu dana do konačnog dobivanja vize u putovnici. Postoje okolnosti koje sve ubrzavaju ili usporavaju, no ne odnose se na nas.
Pripremanje I-130 za USCIS

Aaron i ja počeli smo ovaj vikend popunjavati formulare i pripremati se za početak ovog procesa. Moramo, između ostalog, dokazati bona-fide brak, tj. da se nismo oženili samo zbog papira. Ovo se dokazuje dokumentima poput zajedničkih nekretnina i pokretnina (nemamo ih), rodnih listova zajedničke djece (nemamo ih) i sl. Imamo samo jedan zajednički račun u banci.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#123 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by melb26sa »

sejo_123 wrote:poz kako ste ja dolazim AkoBogda u sarajevo kod dijevojke iz usa da se ozenim sa njom i da budem tu koliko treba i da idemo za usa koliko se ceka sta mi trebva od papira kako to ide ako moze da mi neko pomogne puno hvala, jel istina nakon 6 mijseci ondar tel mozes predat
Znas engleski? Sjedi pa citaj i pripremaj: http://www.visajourney.com/content/i130guide1
Sve forme i instrukcije su na www.uscis.gov gledaj pod FORMS.

I ne, od 2007 godine se vise ne moze predati direkt peticija konzularnom za procesuiranje u ambasadi. Moras prvo slati na Chicago. Cekanje - od predaje I-130 peticije i dodatnih dokumenata plus jos ceka za procesuiranje - do vize u ruci - oko godine dana.

BH Tema: http://www.visajourney.com/forums/topic ... try6812705
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#124 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by miki27A »

melb ne peglaj se sa ovim, ovo je onaj nebo1 kako se vec zvao sto su ga na kraju banovali, evo i sam kaze da su odbijeni za k1 vizu.
sejo_123 ako ne znas citati sta ti je melb napisala i dala ti link sta ti treba kad se vjencate (na engleskom jeziku)
a onda i za forum na nasem jeziku, ja stvarno ne znam sta da kazem na ovo.


sejo_123 wrote:poz znaci kad sad ja dodem u sarajevo AkoBogda vijencam se i ondar nakon 6 mijseci braka ispunim folmular i predam ne u abasadu nego za usa i ondar cekam dali da mi odobre ili ne peticiju ako mi odobre peticiju ondar idem u abasadu sa zenom , recimi kako sezove taj folmular , i uplatnica , i jos neki papira , i ondar cekamo peticiju i ondar u abasadu kake su mi sanse da nas puste jednom su me odbili na k1 vizu
BeatrixSA
Posts: 9
Joined: 22/02/2014 16:56

#125 Re: Usljenicka viza za Ameriku putem braka...

Post by BeatrixSA »

Pozz svima, ja imam prilicno unikatnu situaciju, nadam se da ce se naci neko upucen da pomogne.

Ovako... dragi i ja smo bili u vezi na daljinu oko 6 godina. u braku smo od augusta 2012. ja sam americki drzavljanin, tamo sam provela 12 godina, i u julu prosle godine se vratila u SA, da pokusamo ovdje. nazalost, izgleda sve izvjesnije da je to neuspio experiment... i da cemo morati ganjati njemu vizu za ameriku. sto se tice dokaza, mislim da smo tu pokriveni, ja sam dolazila svake godine ovamo, on je 3 puta turisticki bio u USA, slika na hiljade, emailova itd... ono sto mene zanima (i buni :cry: ) je Direct Consular Filing proces preko US ambasade u SA.

Ima li neko da je u skorije vrijeme prosao taj proces?? Stvari koje me konkretno zanimaju:

1. Ja imam dvojno drzavljanstvo, i mislim da nikad nisam odjavljena odavde... nekad kad sam dolazila na ljeto 2008-9 sam izvadila licnu kartu, udala se kao bosanka (bez prevodica na vjencanju i to), bez problema vadim CIPSovu prijavu o mjestu prebivalista. Eh sad, ako pocnemo taj proces DCF-a, je li meni dovoljan dokaz boravka ovdje pecat u pasosu na datum kad sam usla u BiH?? Pasos je nov, zbog promjene prezimena, i to je prvi pecat u njemu. Ili moram se negdje prijaviti kao stranac, pa cekati da prodje 6 mjeseci od tad?

2. Kako inace ide proces? Po drugim zemljama vidim da je ovo najbrza opcija (u UK gotova za nekoliko sedmica cak), ali zanima me kako ide kod nas, sta je potrebno od specificno bosanskih dokumenata. Mi zivimo zajedno naravno, prijavljeni na istoj adresi, imamo jedan zajednicki bankovni racun, ja sam njega ukljucila na svoja zadnja dva obracuna taxe... ali nemamo recimo postu na oba imena, jer ovdje se slabo sta radi putem poste, i svi racuni dolaze na ime vlasnika kuce, a to nismo mi :D (mislim da je to zakonski, not sure).

Hvala unaprijed :)
Post Reply