USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2580
Joined: 16/05/2015 12:49

#951 Re: USA viza i novija iskustva

Post by SpecialOffer »

Je li ima kakva precica da se dodje do Amerike a da nije brak. :D Kako idu ovi na studiranje?
User avatar
luckylaka
Posts: 22313
Joined: 15/01/2010 06:28

#952 Re: USA viza i novija iskustva

Post by luckylaka »

Fudo387 wrote:
luckylaka wrote:Cura valjda ima njemacko drzavljanstvo(zivi i radi u Njemackoj 100 godina) i bosanski pasos .kakva je procedura za dolazak u posjetu u Ameriku.
https://travel.state.gov/content/visas/ ... sitor.html
:thumbup:
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#953 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Vidal89 »

dosada_ziva wrote:
SpecialOffer wrote:
dosada_ziva wrote:je li iko apliciro na lutriju ove godine
Kad je bila ta lutrija za ovu godinu?
oktobar 2015, na to sam mislio
Jesam ja
Mudrov
Posts: 68
Joined: 16/02/2013 20:40

#954 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Mudrov »

zdravoo..moze li mala pomoc u vezi vrsta vize..treba da uplatim elektronski za zakazivanje termina ali nisam sigurna da li je fiance visa k1 nonimmigrate ili immigrate?hvala unaprijed :)
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#955 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

Mudrov wrote:zdravoo..moze li mala pomoc u vezi vrsta vize..treba da uplatim elektronski za zakazivanje termina ali nisam sigurna da li je fiance visa k1 nonimmigrate ili immigrate?hvala unaprijed :)
immigrant visa: vidi ovdje: http://sarajevo.usembassy.gov/iv-fiance.html
Koliko ja vidim ti treba da njih nazoves da zakazes termin:
They have to call the Immigrant Visa Unit to schedule an appointment for a visa interview: tel.: (387 33) 704-072, from 15:00-16:30.
Dobro ti to provjeri prije nego zakazes elektronski bilo sta.
Mudrov
Posts: 68
Joined: 16/02/2013 20:40

#956 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Mudrov »

hvala na odgovoru..poslali su mi stranicu na kojoj se prijavljujem za termin,vec mi je zakazan 08.08.2016 u 10:00h :-D samo me malo zbunilo ovo ds 160 i na kraju taj dio sa zakazivanjem :sad:
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#957 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

Mudrov wrote:hvala na odgovoru..poslali su mi stranicu na kojoj se prijavljujem za termin,vec mi je zakazan 08.08.2016 u 10:00h :-D samo me malo zbunilo ovo ds 160 i na kraju taj dio sa zakazivanjem :sad:
Sretno na intervjuu, a ovo sa 160 naravno da te buni, K-1 je "hibridna" viza: imas jedan ulaz ali je aplikacija kao za turisticku vizu. Razlika je da nakon vjencanja moras da predas za Adjustment of Status da bi dobila 2-godisnju zelenu kartu.

Savjet: cim udjes u zemlju, nakon par dana (sacekaj sedmicu bar) otidji i izvadi SSN (na djevojacko ime). Puno raje se zezne i proba izvaditi SSN nakon sto se vjencaju da bi im rekli da moraju da cekaju nakon dobijanja privremene radne dozvole (kad se preda za AOS:Adjustment of Status). Detaljnije imas na visajourney forumu, a tamo imas i podforum za BiH, pa slobodno pitaj i tamo.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#958 Re: USA viza i novija iskustva

Post by perfekcionista1 »

Brat mi je u Americi, ozenio nasu u americi i nakon par godina evo dobio i pasos. Postoji li ikakva šema da i ja predjem tamo, mnogi pricaju razne nekakve kombinacije, kao npr da roditelji odu tamo posto za njih nema prepreka, i kad oni dobiju pasos da ja na toj cinjenici mogu preci. Ne znam je li to istina, postoji li ikakva provjerena kombinacija, osim one poznate da moram ozeniti amerikanku. Ko bilo sta zna o ovome neka napise. Hvala
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#959 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

perfekcionista1 wrote:Brat mi je u Americi, ozenio nasu u americi i nakon par godina evo dobio i pasos. Postoji li ikakva šema da i ja predjem tamo, mnogi pricaju razne nekakve kombinacije, kao npr da roditelji odu tamo posto za njih nema prepreka, i kad oni dobiju pasos da ja na toj cinjenici mogu preci. Ne znam je li to istina, postoji li ikakva provjerena kombinacija, osim one poznate da moram ozeniti amerikanku. Ko bilo sta zna o ovome neka napise. Hvala
Mozes, kako ne mozes:
obzirom da je brat sad "Amer" nek preda za tebe aplikaciju: popuni I-130, treba tvoj rodni list, njegov rodni list, kopija papira o naturalizaciji ili kopija US pasosa i cek na $420. https://www.uscis.gov/i-130
Duzina cekanja: oko 12 godina. (nek ne odugovlaci, kongres hoce da ukine ovu kategoriju za bracu i sestre drzavljana F4, pa bolje da imas aplikaciju u steku)

Za roditelje isto to puta 2 jer ih je dvoje. Za njih je cekanje godina dana a postoji sansa da kad oni udju u US i postanu LPR predaju za tebe. Caka je ako si preko 21 godine duze se ceka i cijelo to vrijeme ne smijes se ozeniti. https://www.uscis.gov/sites/default/fil ... s/B1en.pdf

E sad, brat mora skontati hoce li predavati za roditelje jer je zdravstveno osiguranje pravo skupo za starije ljude pogotovo one koji imaju zdravstvenih tegoba, sve to uracunati i odluciti se. I roditelji treba tamo da zive a ne da koriste zelenu kartu kao turisticku vizu.

Imas i trecu opciju: Lutrija (bice u oktobru ili novembru opet). https://travel.state.gov/content/visas/ ... tions.html
Sjesti, razmisliti, i krenuti u skupljanje papirologije. Sretno.

*PS ja sam dosla na ova trecu opciju, ali je sestra bila predala za mene i mladju sestru aplikacije. Ja povukla svoju aplikaciju, a mladja sestra jos ceka na red (jos 5 ili 6 godina)
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#960 Re: USA viza i novija iskustva

Post by perfekcionista1 »

@miki
'
Ova prva opcija 12 godina,uh dugo. jel barem kad se uplati tih 400 dolara i popuni aplikacija zagarantovano da cu moci preci tamo? :)

Ovo preko roditelja, znam da oni moraju biti oko 6 mjeseci da dobiju zelenu kartu, a onda jos 2-3 godine do papira. I nakon toga ako mozes mi pojasniti jer nisam najbolje shvatio, kojom metodom oni mene mogu prevesti tamo jer sam definitivno preko 21 god, i otprilike kolika je duzina cekanja, u najgorem slucaju?

Treca opcija mi se cini, kao sto i naziv Lutrija kaze, tesko mogucom, nisam ja neke nafake oko tih sretnih dobitaka, ali cu aplicirati i tu pa gdje uletim. :) . Kazes mladja sestra ceka jos 5 ili 6 godina, na sta?
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#961 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Rugafet »

perfekcionista1 wrote:
Ovo preko roditelja, znam da oni moraju biti oko 6 mjeseci da dobiju zelenu kartu, a onda jos 2-3 godine do papira. I nakon toga ako mozes mi pojasniti jer nisam najbolje shvatio, kojom metodom oni mene mogu prevesti tamo jer sam definitivno preko 21 god, i otprilike kolika je duzina cekanja, u najgorem slucaju?
Istom metodom kao i burazer da te 'zove', znaci popujavanje aplikacije I-130. Samo sto bi u tom slucaju spadao u F3 kategoriju (posto si stariji od 21 god) I da, cekao bi negdje izmedju 10 i 12 godina i u ovom slucaju.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#962 Re: USA viza i novija iskustva

Post by perfekcionista1 »

Rugafet wrote:

Istom metodom kao i burazer da te 'zove', znaci popujavanje aplikacije I-130. Samo sto bi u tom slucaju spadao u F3 kategoriju (posto si stariji od 21 god) I da, cekao bi negdje izmedju 10 i 12 godina i u ovom slucaju.
Ma daj jel moguce tako dugo, i to haman neozenjen se mora biti plus. Je li moguce da ne postoji nikakva druga metoda, sta je sa azilima, kako prolaze sa azilom oni sto izjave da su homo pa ko biva ugrozeni u konzervativnoj sredini? :D
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#963 Re: USA viza i novija iskustva

Post by raoul duke »

Rugafet wrote:
Istom metodom kao i burazer da te 'zove', znaci popujavanje aplikacije I-130. Samo sto bi u tom slucaju spadao u F3 kategoriju (posto si stariji od 21 god) I da, cekao bi negdje izmedju 10 i 12 godina i u ovom slucaju.

Nisi upravu, sve ovisi o state-a u kojem si kao i ukupnom broju aplikacija. Ne mozes na osnovu pojednih iskustava dati taj raspon 10 - 12 godina
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#964 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Rugafet »

raoul duke wrote:
Rugafet wrote:
Istom metodom kao i burazer da te 'zove', znaci popujavanje aplikacije I-130. Samo sto bi u tom slucaju spadao u F3 kategoriju (posto si stariji od 21 god) I da, cekao bi negdje izmedju 10 i 12 godina i u ovom slucaju.

Nisi upravu, sve ovisi o state-a u kojem si kao i ukupnom broju aplikacija. Ne mozes na osnovu pojednih iskustava dati taj raspon 10 - 12 godina
Jesam, na zalost u pravu sam. Znam ovo 100% jer sam i sam u procesu cekanja. Ako meni ne vjerujes imas google pa prosurfaj malo. Nema veze u kojoj si drzavi i o broju aplikacija. Ceka se toliko koliko se ceka i to je tako na zalost.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#965 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

perfekcionista1 wrote:@miki
'
Ova prva opcija 12 godina,uh dugo. jel barem kad se uplati tih 400 dolara i popuni aplikacija zagarantovano da cu moci preci tamo? :)

Ovo preko roditelja, znam da oni moraju biti oko 6 mjeseci da dobiju zelenu kartu, a onda jos 2-3 godine do papira. I nakon toga ako mozes mi pojasniti jer nisam najbolje shvatio, kojom metodom oni mene mogu prevesti tamo jer sam definitivno preko 21 god, i otprilike kolika je duzina cekanja, u najgorem slucaju?

Treca opcija mi se cini, kao sto i naziv Lutrija kaze, tesko mogucom, nisam ja neke nafake oko tih sretnih dobitaka, ali cu aplicirati i tu pa gdje uletim. :) . Kazes mladja sestra ceka jos 5 ili 6 godina, na sta?
Preko roditelja je cekanje nekih 6 godina, znaci cim dobiju useljenicku vizu i udju u US sljedeci dan mogu predati za tebe.
Evo link za visa bulletin gdje se vidi koliko se ceka: Djeca naudata LPR su u kategoriji F2B. https://travel.state.gov/content/visas/ ... -2016.html


A sestra ceka na red: kad predas aplikaciju dodje ti NOA1 ja mislim, gdje pise tvoj priority date (datum kad si predao aplikaciju). To ti je ustvari glavni datum koji pratis. Kad vidis na tom gore visa bulletinu da je datum visi od tvog datuma znas da je vrijeme za pripremanje dokumenata za intervju.
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#966 Re: USA viza i novija iskustva

Post by Rugafet »

miki27A wrote: Preko roditelja je cekanje nekih 6 godina, znaci cim dobiju useljenicku vizu i udju u US sljedeci dan mogu predati za tebe.
Evo link za visa bulletin gdje se vidi koliko se ceka: Djeca naudata LPR su u kategoriji F2B. https://travel.state.gov/content/visas/ ... -2016.html
Covjek ima preko 21 godinu, tako je napisao. Prema tome spada u F3 kategoriju u kojoj se ceka od 10 do 12 godina...Dalje, roditelji ne mogu predati za sina/kcerku cim udju u usa preko useljenicke vize, nego prvo moraju steci drzavljanstvo pa tek onda mogu aplicirati. Ponavljam, sve ovo znam jer sam i sam u procesu spajanja porodica i sve kombinacije i seme sam proucio radi sebe, nista ne pisem napamet. Odakle tebi ove informacije (6 godina i sl.) u to ne bi ulazio
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#967 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

Rugafet wrote:
miki27A wrote: Preko roditelja je cekanje nekih 6 godina, znaci cim dobiju useljenicku vizu i udju u US sljedeci dan mogu predati za tebe.
Evo link za visa bulletin gdje se vidi koliko se ceka: Djeca naudata LPR su u kategoriji F2B. https://travel.state.gov/content/visas/ ... -2016.html
Covjek ima preko 21 godinu, tako je napisao. Prema tome spada u F3 kategoriju u kojoj se ceka od 10 do 12 godina...Dalje, roditelji ne mogu predati za sina/kcerku cim udju u usa preko useljenicke vize, nego prvo moraju steci drzavljanstvo pa tek onda mogu aplicirati. Ponavljam, sve ovo znam jer sam i sam u procesu spajanja porodica i sve kombinacije i seme sam proucio radi sebe, nista ne pisem napamet. Odakle tebi ove informacije (6 godina i sl.) u to ne bi ulazio
Rugafet, procitaj prvo pa se onda pisi:
(F2B) Unmarried Sons and Daughters (21 years of age or older) of Permanent Residents: 23% of the overall second preference limitation.
F3 kategorija je za ozenjenu djecu, F2B je za neozenjenu preko 21 godinu. Kao sto vidis iz citata to je tacno za LPR i da oni mogu predati tacno dan nakon sto udju u zemlju ako hoce. Informacije sve imas na linku koji sam stavila za visa bulletin, a tu imas i tabelu pa mozes da vidis da se sad rade zahtjevi iz januara 2010 godine,to je po meni oko 6 godina.
A kako si ti istrazivao ja ne znam, samo vidim da pises netacne inofmracije.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#968 Re: USA viza i novija iskustva

Post by perfekcionista1 »

miki27A wrote:
Preko roditelja je cekanje nekih 6 godina, znaci cim dobiju useljenicku vizu i udju u US sljedeci dan mogu predati za tebe.
Evo link za visa bulletin gdje se vidi koliko se ceka: Djeca naudata LPR su u kategoriji F2B. https://travel.state.gov/content/visas/ ... -2016.html


A sestra ceka na red: kad predas aplikaciju dodje ti NOA1 ja mislim, gdje pise tvoj priority date (datum kad si predao aplikaciju). To ti je ustvari glavni datum koji pratis. Kad vidis na tom gore visa bulletinu da je datum visi od tvog datuma znas da je vrijeme za pripremanje dokumenata za intervju.
A ako sam ozenjen znaci 10-12 godina? Jel ovo cekanje od 6 godina samo kad idem preko roditelja, ili mogu na identican nacin ici preko brata, jer dok roditelji dobiju papire proci ce par godina pa tek onda mogu aplicirati. I sta kad nakon aplikacije se promjeni bracni status, kao ozenjen se formalno razvedem, i obrnuto?

A dakle sestra ti je izvucena na lutriji pa ceka poziv za intervju ili svako ko aplicira dobija poziv?
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#969 Re: USA viza i novija iskustva

Post by raoul duke »

Rugafet wrote:
raoul duke wrote:
Rugafet wrote:
Istom metodom kao i burazer da te 'zove', znaci popujavanje aplikacije I-130. Samo sto bi u tom slucaju spadao u F3 kategoriju (posto si stariji od 21 god) I da, cekao bi negdje izmedju 10 i 12 godina i u ovom slucaju.

Nisi upravu, sve ovisi o state-a u kojem si kao i ukupnom broju aplikacija. Ne mozes na osnovu pojednih iskustava dati taj raspon 10 - 12 godina
Jesam, na zalost u pravu sam. Znam ovo 100% jer sam i sam u procesu cekanja. Ako meni ne vjerujes imas google pa prosurfaj malo. Nema veze u kojoj si drzavi i o broju aplikacija. Ceka se toliko koliko se ceka i to je tako na zalost.
Opet ti kazem, ne mozes donositi takve zakljucke, procjene i raspone samo na osnovu svog iskustva. Mnogo toga ovisi o trenutnom broju aplikacija kao i nacinu apliciranja :wink:
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#970 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

perfekcionista1 wrote:
miki27A wrote:
Preko roditelja je cekanje nekih 6 godina, znaci cim dobiju useljenicku vizu i udju u US sljedeci dan mogu predati za tebe.
Evo link za visa bulletin gdje se vidi koliko se ceka: Djeca naudata LPR su u kategoriji F2B. https://travel.state.gov/content/visas/ ... -2016.html


A sestra ceka na red: kad predas aplikaciju dodje ti NOA1 ja mislim, gdje pise tvoj priority date (datum kad si predao aplikaciju). To ti je ustvari glavni datum koji pratis. Kad vidis na tom gore visa bulletinu da je datum visi od tvog datuma znas da je vrijeme za pripremanje dokumenata za intervju.
A ako sam ozenjen znaci 10-12 godina? Jel ovo cekanje od 6 godina samo kad idem preko roditelja, ili mogu na identican nacin ici preko brata, jer dok roditelji dobiju papire proci ce par godina pa tek onda mogu aplicirati. I sta kad nakon aplikacije se promjeni bracni status, kao ozenjen se formalno razvedem, i obrnuto?

A dakle sestra ti je izvucena na lutriji pa ceka poziv za intervju ili svako ko aplicira dobija poziv?
Obzirom da nije jos predato za tvoje roditelje samo ti ostaje da predaju za tebe kao brata (kategorija F4, cekanje oko 12 godina nakon sto se preda).
I naravno lutrija.

Ja sam izvucena na lutriji, sestra nije; sestra ceka svoj red za F4 vizu (tih 12 godina).
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#971 Re: USA viza i novija iskustva

Post by perfekcionista1 »

za 12 godina ce haman i treci a onda i cetvrti svjetski rat, mozda i smak svijeta ali hajd aplicirat cu, nema mi druge. Ko zna mozda i na toj lutriji ubodem dobitak, mada baksuz sam ja. Hvala na info.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#972 Re: USA viza i novija iskustva

Post by emmir1 »

Vidim ima upućenih

Roditelji od moje supruge su u USA već 16 godina.
Tamo su joj i sestra i brat.
Mi smo tu u BIH sa dvoje djece, ima li kakva šansa da se dobiju papiri za nas dvoje i djecu.

I da li možemo pokušati lutriju kao porodica ili to ide samo kao pojedinac
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#973 Re: USA viza i novija iskustva

Post by miki27A »

emmir1 wrote:Vidim ima upućenih

Roditelji od moje supruge su u USA već 16 godina.
Tamo su joj i sestra i brat.
Mi smo tu u BIH sa dvoje djece, ima li kakva šansa da se dobiju papiri za nas dvoje i djecu.

I da li možemo pokušati lutriju kao porodica ili to ide samo kao pojedinac
Kad su roditelji dobili drzavljanstvo (jesu li ga dobili)?
Ako jesu onda oni mogu predati za kcerku i vas i djecu (to je kategorija F3 sada) Third: (F3) Married Sons and Daughters of U.S. Citizens, trenutno se obradjuju zahtjevi iz 1 decembra 2004 godine. Ja bih na vasem mjestu predala i preko roditelja (za nju kao kcerku, a time i vi dobijate vizu), i onda ipak igrala i lutriju sad u novembru kad bude.
Vas oboje se mozete prijaviti na lutriju, uslov je da imate bar 4 razreda srednje skole redovno zavrsene i preko 18 godina. Muz preda za sebe, u aplikaciji se dodaju zena i djeca. Zena za sebe, doda muza i djecu. Spremite sad slike za sve: 600x600 pixela je sto se trazi https://travel.state.gov/content/visas/ ... os.html#DV. Ako zenu izvuku ona vodi i muza i djecu, i obratno. Imate vise sansi od mene kad sam predavala (jedna aplikacija spram dvije kad si ozenjen/udata)
I da, samo na ovoj stranici je zvanicno gdje se predaje za lutriju:
https://www.dvlottery.state.gov/
Nista se ne placa da se prijavi na lutriju, ne dozvolite da budete nasamareni.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#974 Re: USA viza i novija iskustva

Post by emmir1 »

miki27A wrote:
emmir1 wrote:Vidim ima upućenih

Roditelji od moje supruge su u USA već 16 godina.
Tamo su joj i sestra i brat.
Mi smo tu u BIH sa dvoje djece, ima li kakva šansa da se dobiju papiri za nas dvoje i djecu.

I da li možemo pokušati lutriju kao porodica ili to ide samo kao pojedinac
Kad su roditelji dobili drzavljanstvo (jesu li ga dobili)?
Ako jesu onda oni mogu predati za kcerku i vas i djecu (to je kategorija F3 sada) Third: (F3) Married Sons and Daughters of U.S. Citizens, trenutno se obradjuju zahtjevi iz 1 decembra 2004 godine. Ja bih na vasem mjestu predala i preko roditelja (za nju kao kcerku, a time i vi dobijate vizu), i onda ipak igrala i lutriju sad u novembru kad bude.
Vas oboje se mozete prijaviti na lutriju, uslov je da imate bar 4 razreda srednje skole redovno zavrsene i preko 18 godina. Muz preda za sebe, u aplikaciji se dodaju zena i djeca. Zena za sebe, doda muza i djecu. Spremite sad slike za sve: 600x600 pixela je sto se trazi https://travel.state.gov/content/visas/ ... os.html#DV. Ako zenu izvuku ona vodi i muza i djecu, i obratno. Imate vise sansi od mene kad sam predavala (jedna aplikacija spram dvije kad si ozenjen/udata)
I da, samo na ovoj stranici je zvanicno gdje se predaje za lutriju:
https://www.dvlottery.state.gov/
Nista se ne placa da se prijavi na lutriju, ne dozvolite da budete nasamareni.

Hvala Vam puno
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#975 Re: USA viza i novija iskustva

Post by condy »

Jedan upit. Trazim za poznanika neke informacije po netu ali nemam dovoljno informacija

Dečko ima 17 godina. Roditelji stekli američko državljanstvo prije više od 10 godina. On ima naše državljanstvo. Koji su uvjeti i na koji način on može preko roditelja, da stekne američko državljanstvo ?

Znam, da djeca preko roditelja po principu jus sanguinis prenošenjem državljanstva od roditelja, imaju pravo na američko državljanstvo. Do kada mogu aplicirati, jeli do 18 godine i na koji način ?

Hvala
Post Reply