Uručenje prekrsajnog naloga

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#26 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by kockica_kockica »

Ovo samo kod nas ima... bahati vozac pijan vozi i zaustavi ga policajac koji radi svoj posao napise nalog i bahati pijani vozac trazi umjesto uzimanja naloga da mu se salje postom i kad ovaj odbije vjerujem iznerviran bahatim pijanim seljaklukom odbrusi istom mjerom i vecina ih se nagovori policajcu ... i jos bahati pijani vozac hoce zastitu sto mu nije nalog postom poslat kao da je njegovo pravo da to moze zahtijevati...

Danas je najmanje pozeljno biti policajac nastavnik/profesor ili radnim u nekom supermarketu... svakakvih se nagledaju i naslusaju... piih
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#27 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by testni_akaunt »

kockica_kockica wrote:... piih
Jedino žal ostaje što ga u zatvor odveo nije. Em pijan em bahat. Potencijalni ubica
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#28 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by kockica_kockica »

testni_akaunt wrote:
kockica_kockica wrote:... piih
Jedino žal ostaje što ga u zatvor odveo nije. Em pijan em bahat. Potencijalni ubica
Nece to kod nas... sto je veci ubica ili potencijalni ubica to ima bolje poznanstvo policije.. :thumbup:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#29 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Tercius »

Janjicar wrote:Trazio sam po netu ali nisam mogao naci odgovor uglavnom situacija je sljedeca:

Zaustavlja saobracajna policija, alkotestiranje 0,44promila, potpisivanje potvrde o alkotestiranju, potpisivanje rezultata alkotestiranja medjutim kada mi je Saobracajni policajac urucivao nalog trazio sam da posalje postom da ne zelim preuzet na licu mjesta na sto je on odg. ko sam ja da trazim da mi salje postom i napisao je da sam se odbio potpisati. Da li imam zakonske osnove da trazim da mi posalje postom a ne licno da mi uruci ?
Ah klasično izdrkavanje kad se neko rani sa 2 i po pive pa nit pjan nit trijezan ,sreća tvoja pa ni taj zandar nije baš nešto posebno vićan zakonu o prekršajima čim ti je uručio nalog na koji je već naznačio da si odbio potpisati a samim tim i preuzeti jel.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#30 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by lajkujMe »

Pitanje, dobio sam prekrsajninalog da me radar blicao u Zenici, sve to ok ali nije mi poslat bilo kakav dokaz to jest slika. Nisu me zaustavili samo je dosao nalog. Mene zanima da li ja imam pravo traziti dokaz na uvid? Pogotovo sto se ne sjecam da me blicno bilo gdje pogotovo sto znam lokacije kamera pa pazim.

Ps. Ako je bitno slikala me TruCam na bulevaru.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#31 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by liaar »

lajkujMe wrote:Pitanje, dobio sam prekrsajninalog da me radar blicao u Zenici, sve to ok ali nije mi poslat bilo kakav dokaz to jest slika. Nisu me zaustavili samo je dosao nalog. Mene zanima da li ja imam pravo traziti dokaz na uvid? Pogotovo sto se ne sjecam da me blicno bilo gdje pogotovo sto znam lokacije kamera pa pazim.

Ps. Ako je bitno slikala me TruCam na bulevaru.
Možeš otići do stanice koja piše na toj kazni pa tražiti sliku na uvid.
I lično smatram da je mnogo glupo da u tim slučajevima nije obavezno da se šalje slika okrivljenom, makar crno-bijeli format
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#32 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by Tercius »

lajkujMe wrote:Pitanje, dobio sam prekrsajninalog da me radar blicao u Zenici, sve to ok ali nije mi poslat bilo kakav dokaz to jest slika. Nisu me zaustavili samo je dosao nalog. Mene zanima da li ja imam pravo traziti dokaz na uvid? Pogotovo sto se ne sjecam da me blicno bilo gdje pogotovo sto znam lokacije kamera pa pazim.

Ps. Ako je bitno slikala me TruCam na bulevaru.

Pa to su ti ovi novi radari, sumnjam da ce iko ikoga vise zaustavljati radi brzine.Taj prekrsaj je ostao zabiljezen u memoriji, i naravno da mozes izvrsiti uvid u taj prekrsaj, kod nas u FBiH se ne salju te slike uz obavjest, RS je to dobro uradio, vrse upload svih prekrsaja na svoju internet stranicu koju ti pretrazujes brojem i datumom koji ti je naznacen u toj obavjesti, iskrenos e nadam da ce i kod nas to ubrzo zazivjeti.I ti radari ne blicaju nisu to oni stacionirani Traffistar, znaci put pod noge i u MUP ZDK.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#33 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by lmo »

lajkujMe wrote:Pitanje, dobio sam prekrsajninalog da me radar blicao u Zenici, sve to ok ali nije mi poslat bilo kakav dokaz to jest slika. Nisu me zaustavili samo je dosao nalog. Mene zanima da li ja imam pravo traziti dokaz na uvid? Pogotovo sto se ne sjecam da me blicno bilo gdje pogotovo sto znam lokacije kamera pa pazim.

Ps. Ako je bitno slikala me TruCam na bulevaru.
Naravno da imaš pravo. Odeš u MUP i bez problema ti pokažu dokaz, foto u punoj rezoluciji :-D ..
mene čiko pitao..evo, jeste li ovo vi?...a jesam, hvala i doviđenja... :skoljka:
NATO
Posts: 1
Joined: 25/11/2019 20:18

#34 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by NATO »

POZDRAV!!
STA SE TO DESI KADA DODJEM U POLICIJSKU STANICU I NE MOGU REGISTROVATI AUTOMOBIL ZBOG NEKAKVE KAZNE O PREKORAČENJU BRZINE..
IMA ZABRANA U POL. STANICI A OBAVJEST I POŠTU NIKADA NISAM DOBIO...
PREKRŠAJ JE NAPRAVLJEN U 3 MJESECU A SAZNAO SAM U 10 MJESECU U POL. STANICI DA IMAM KAZNU...
UMJESTO 20 KM U ROKU 8 DANA JA MORAO PLATITI 40+20+3.6..KM
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#35 Re: Uručenje prekrsajnog naloga

Post by kuli1961 »

Kada je rijec o nacinu urucenja preksajnog naloga, bilo bi dobro da razni mudroseri prvo procitaju odredbu člana 56. stav 2. Zo prekrsajima F BiH, koja savim jasno definise da se p.n. uručuje (alternativno)- a) licno b) urucenjem preko poste ili c) prcvrscivanjem/ostalvjanjem na siguernom mjestu na vozilu ako je preksaj iz oblasti saobracaja.
"Alternativno" znaci da pravo izbora nacina urucenja PN pripada stranci/okrivljenom, a NE policajcu. To sto je zacetnik ove teme trazio urucenje postom je u skladu sa zakonom, a pandurska lopuza napisao "odbija prijem" ili "odbija potpisati" je tipicni policijski lopovluk. Tacka.
Bez obzira sto sam saglasan da nema cuge, ni teske noge na gasu, kad je volan u rukama, zakon je zakon- ako vrijedi za vozaca, vrijedi i za pandure.
Post Reply