Urtikarija/ Koprivnjaca

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#1 Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Ima li neko iskustva sa alternativnim metodama lijecenja? (Mislim na hronicni oblik.)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#2 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

Meni subjektivno pomogao caj od zare i kamilice
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#3 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Last December »

Ne pomažu antihistamini i kortikosteroidi baš ni malo? Da li se širi zahvaćena oblast ili je lokalizovano? Jesi li uspjela da otkriješ koji su okidači reakcije i da izbaciš iz svakodnevice? Mislim da je to najbitnije pa tek onda saniranje simptoma.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#4 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Last December wrote:Ne pomažu antihistamini i kortikosteroidi baš ni malo? Da li se širi zahvaćena oblast ili je lokalizovano? Jesi li uspjela da otkriješ koji su okidači reakcije i da izbaciš iz svakodnevice? Mislim da je to najbitnije pa tek onda saniranje simptoma.

Kod mene je vec hronicni oblik, na kortikosteroidima sam i na antihistaminima, pomazu privremeno. Znaci ujutro uzmem 20mg kortizona i navecer se ponovo vraca. Najvise po nogama, natkoljenicama. Imam nekad par sedmica mira i onda par dana se mucim sa ovim. Bila sam vec kod par razlicitih doktora, jedan kaze hrana i da mi dijetu, drugi kaze stres. Ja isto mislim da je stres, ali je stres kojeg se trenutno ne mogu rijesiti. Zato pitam za neke alternativne metode.


@blue evo trenutno caj od kamilice na stolu, i danas sam pravila kupku sa onim solima sto si preporucila.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#5 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

Pa eto nastavi Pa mozda olaksa :kiss:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#6 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Last December »

Teško je kod autoimunih bolesti jer je jedini efikasan način otklanjanje okidača. Sve ostalo je samo saniranje simptoma pa čak i alternativa. Nisam siguran da bi ti bilo kakva alternativa pomogla u ovom stadijumu jer već trošiš velike količine steroida i AH tako da bi bilo kakva vanjska alternativna terapija bila preslaba.

Uzroci su unutrašnji i stres je vrlo vjerovatno br. 1. Opet teško je bilo šta preporučiti jer reakcija na terapije je često vrlo individualna. Ostaje ti da eksperimentišeš pa da vidiš da li ti pomaže išta drugo.
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#7 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Nestea31 »

Ja sam prije 4 godina iz čista mira dobila alergiju, koja se manifestovala prvo kroz oticanje usne, koje se kasnije iz dana u dan pomjeralo na druge dijelove tijela (oticanje očiju, obrve, brade) zatim su krenule urtikarije. Promijenila sam 2-3 tablete (nažalost sad se ne mogu sjetiti imena), da bih na kraju pomogle mi (mada trenutno) Contral tablete i dodatak Chymoral tablete. Međutim kada mi je nakon 7 mjeseci stalnog oticanja i urtikarija počeo oticati jezik, počela sam malo više istraživati ovaj vid alergije. Helem moj zaključak je bio (ne mora značiti da je tačan, ali moje subjektivno mišljenje je meni je tako počelo i trajalo ovoliko) i razloga u što u jednom momentu imunitet mi je strašno opao, a količina stresa u tom istom momentu je bila izuzetno jaka.
Helem, počela sam uz tablete da pijem i sok od aronije (uzimala sam u apoteci onaj sok od 3 litra (100% aronija - makar tako tvrde) cijena mu je bila oko 30 KM), i pila sam jedan findžan pred spavanje.
Da kucnem u drvo, nakon mjesec dana moja alergija se povukla, i niti jednom više poslije nije se javila.

Ne mogu tvrditi da će i tebi pomoći, ali meni jeste.Bitno je da podigneš imunitet, i da se kako tako ili riješiš ili umanjiš stres.
Sretno u svakom slučaju.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#8 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Hvala, probat cu sa aronijom. Kortikoster. nisu rjesenje na duge staze, imaju milion nuspojava, pa mi i to pravi dodatni stres. :lol:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#9 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Stanje se malo popravilo, cortison smanjen na pola doze, jos uvijek uzimam antih. plus sve sa teme (aronija, kopriva, kamilica, lavanda).
Ako jos neko ima nekih savjeta...bujrum. :mrgreen:

Ako hocete nekad nekome lose u zivotu "dabogda dobio koprivnjacu" je najgora kletva. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#10 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

heal wrote:Poslusaj me molim te, shvati ozbiljno simptom urtikarije. Ja sam je tacno dvanaest godina ignorisao, i dobio more skroz novih simptoma a uzrok za sva ta desavanja nisam shvatao. I konacno shvatim- netolerancija na gluten, ali sam toliko sjebao crijeva da sada ne podnosim dosta toga a i fasovao kandidu nakon vegetarijanske prehrane. Kakva ti je probava hrane, da li se debljas, da li se u abdomenu nakupljaju kile? Da li nakon jela osjecas pospanost? Da li imas problema sa kozom, kosom, noktima? Ako da, odradi tzv zelenu kuru bar 3 mjeseca, koja je nesto kao paleoishrana/keto dijeta/lchf , znaci smanjis ugljikohidrate na minimum a masti povecas maksimalno. Informisi se, lazu nas i varaju, masti nisu problem, problem su seceri, a tijelo ugljikohidrate razlaze na secere... uglavnom evo ti link i molim te dobro protabiri
http://istineilaziohrani.blogspot.ba

Sretno!
Jedem relativno zdravo, treniram, kilaza mi ista zadnje 3 4 godine, UH svakako na min. nemam problema sa probavom. Zdrava, nisam ni prehladjena bila par godina. Sigurna sam da je kod mene stres okidac, ali evo jucer i danas ni tackice nigdje na tijelu nema. Pored svih ovih stvari sto sam vec navela da koristim, pijem i neki detox caj, zeleni caj, matcha caj... koza, kosa i nokti isto ok...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bloo »

ćiribiribela wrote:
Kod mene je vec hronicni oblik, na kortikosteroidima sam i na antihistaminima, pomazu privremeno. Znaci ujutro uzmem 20mg kortizona i navecer se ponovo vraca. Najvise po nogama, natkoljenicama. Imam nekad par sedmica mira i onda par dana se mucim sa ovim. Bila sam vec kod par razlicitih doktora, jedan kaze hrana i da mi dijetu, drugi kaze stres. Ja isto mislim da je stres, ali je stres kojeg se trenutno ne mogu rijesiti. Zato pitam za neke alternativne metode.


@blue evo trenutno caj od kamilice na stolu, i danas sam pravila kupku sa onim solima sto si preporucila.
Mozes li mi napisati simptome, ovdje ili u pp, molim te?
Hvala u unaprijed. :)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#12 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Poslala sam ti sliku.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#13 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

Samo da se jos jednom zahvalim za sve savjete, evo vec 2 sedmice ni tackice na kozi. Ne znam je li aronija, cajevi ili ignorisanje zivota i stresa ali nestalo je. :sretan:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bloo »

ćiribiribela wrote:Samo da se jos jednom zahvalim za sve savjete, evo vec 2 sedmice ni tackice na kozi. Ne znam je li aronija, cajevi ili ignorisanje zivota i stresa ali nestalo je. :sretan:
Nemoj se previse uzbuditi istackat ces seee :lol:

Pravo mi je drago :kiss:
Keep calm and dont spot on
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#15 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

ćiribiribela wrote:Samo da se jos jednom zahvalim za sve savjete, evo vec 2 sedmice ni tackice na kozi. Ne znam je li aronija, cajevi ili ignorisanje zivota i stresa ali nestalo je. :sretan:
:thumbup:
Nestea31
Posts: 58
Joined: 21/01/2012 10:57

#16 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Nestea31 »

ćiribiribela wrote:Samo da se jos jednom zahvalim za sve savjete, evo vec 2 sedmice ni tackice na kozi. Ne znam je li aronija, cajevi ili ignorisanje zivota i stresa ali nestalo je. :sretan:
Osmijeh na lice i zaboravi stres :)

Sretno i cuvaj se.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#17 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

ciri daj nam sliku koju si aroniju pila :D
mambahz
Posts: 20
Joined: 05/11/2015 22:20

#18 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by mambahz »

Ja isto imam problem. Nikad nisam bio alergican i odjednom mi se pojavila urtikarija. Vec 3 mjeseca kako se borim sa tim problemom.
Uglavnom pojavi se na ruci bude pola sata nestane,onda odjednom na ledjima se pojavi vise tackica pa se spoje u jednu i tako mi kola tijelom i izlazi na svim dijelovima tijela. Nekad traje sat vremena nekad 5 minuta. Sad mi je pocelo na licu da izlazi i grozno izgleda.
E kad popijem flonidan alergija se smiri i drzim je pod kontrolom nista nema cim prestanem da pijem flonidan pojavi se alergija.
Krvna slika mi je uredu,brisevi uredu,zubi sinusi uredu nikakve upale nemam nez u cemu je problem. Zdravo se hranim, pogotovo ova zadnja tri mjeseca, izbacio dosta toga od hrane,od pica samo vodu pijem, omeksivac promijenio da poludim vise. Zadnji put kako mi se pocelo na licu pojavljivati pocelo me u zdrijelu ne gusiti al kao izazivati kasalj.
Molim neki savjet jer od doktora nemam pomoci, pijem curokotovo ulje,caj od zare kamilice..itd.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#19 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

Od deterdzenata mogu preporuciti
Iz dm sensitive za djecu
Omeksivac ne koristim
Sapun iz dm-a bez sapuna!!
Odrzavati bazicnost organizma, rjesiti se zakiseljenosti.

Kupke u soli mjesavina iz dm- a ili slicne radnje.. https://www.dm.de/das-gesunde-plus-basi ... 0355429353(nema kod nas)
Morska so+ soda bikarbon
Najmanje pola sata - sat
Last edited by Bluemore on 02/03/2018 01:08, edited 2 times in total.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#20 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

heal wrote:
mambahz wrote:Ja isto imam problem. Nikad nisam bio alergican i odjednom mi se pojavila urtikarija. Vec 3 mjeseca kako se borim sa tim problemom.
Uglavnom pojavi se na ruci bude pola sata nestane,onda odjednom na ledjima se pojavi vise tackica pa se spoje u jednu i tako mi kola tijelom i izlazi na svim dijelovima tijela. Nekad traje sat vremena nekad 5 minuta. Sad mi je pocelo na licu da izlazi i grozno izgleda.
E kad popijem flonidan alergija se smiri i drzim je pod kontrolom nista nema cim prestanem da pijem flonidan pojavi se alergija.
Krvna slika mi je uredu,brisevi uredu,zubi sinusi uredu nikakve upale nemam nez u cemu je problem. Zdravo se hranim, pogotovo ova zadnja tri mjeseca, izbacio dosta toga od hrane,od pica samo vodu pijem, omeksivac promijenio da poludim vise. Zadnji put kako mi se pocelo na licu pojavljivati pocelo me u zdrijelu ne gusiti al kao izazivati kasalj.
Molim neki savjet jer od doktora nemam pomoci, pijem curokotovo ulje,caj od zare kamilice..itd.
Provjeri toleranciju na gluten, od toga je meni bilo.
Gdje to moze provjeriti?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#21 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bloo »

Kad vidim detoksifikacija organizma hoce mi nesto biti.
mambahz
Posts: 20
Joined: 05/11/2015 22:20

#22 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by mambahz »

Ma moram pokusati sve, samo volio bi da uradim alergotest al govore da se ne moze raditi ok se ne smiri alergija, al pitanje je mozda se smiri za mjesec mozda za deset godina
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#23 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

heal wrote:U privatnim poliklinikama, oko 100KM je test intolerancije na hranu. Ja bih mu preporucio da odradi nesto jeftinije i puno bolje za svoje zdravlje, zelenu kuru
http://istineilaziohrani.blogspot.ba/20 ... a.html?m=1
Zvuci dobro ovo sa linka
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#24 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by ćiribiribela »

mambahz wrote:Ma moram pokusati sve, samo volio bi da uradim alergotest al govore da se ne moze raditi ok se ne smiri alergija, al pitanje je mozda se smiri za mjesec mozda za deset godina

Pokusaj ovaj sok od aronije, i cajeve, pokusaj se opustiti, vidi da negdje nabavis ove soli sto je blue spominjala. Meni je doktor rekao da izbjegavam analgetike.

@blue, bacila flasu, bio je neki 100% aronia sok, nije ni skup, nekih desetak €. Vidjela sam da ima i u dm-u, Rossmannu, rewe.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#25 Re: Urtikarija/ Koprivnjaca

Post by Bluemore »

ćiribiribela wrote:
mambahz wrote:Ma moram pokusati sve, samo volio bi da uradim alergotest al govore da se ne moze raditi ok se ne smiri alergija, al pitanje je mozda se smiri za mjesec mozda za deset godina

Pokusaj ovaj sok od aronije, i cajeve, pokusaj se opustiti, vidi da negdje nabavis ove soli sto je blue spominjala. Meni je doktor rekao da izbjegavam analgetike.

@blue, bacila flasu, bio je neki 100% aronia sok, nije ni skup, nekih desetak €. Vidjela sam da ima i u dm-u, Rossmannu, rewe.
:thumbup:
ps. ti analgetici garant isto zakiseljavaju oganizam i ko zna sta jos ne... ali super da funkcionise...
vidmo se na kafa kad imas vremena!
Post Reply