Urednici, novinari i tekst

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82601
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Urednici, novinari i tekst

Post by Truba »

paše moje :D iz medija baš se neki dan natežem s ljudima na partiju :D kako se urednici i novinari trebaju ponašati... uglavnom neki su za to da se urednici ne trebaju miješati dok su drugi za apsolutnu kontrolu novinara by urednici

kakav je vaš odnos sa šefovima
i ako ste šefovi kakav je odnos prema podređenima aka novinarĆinama

prošle godine slušam jednu radio voditeljicu koja je "šefica" u nekom drugom mediju: ja im ujutro zadam kvotu za kačenje na portal i odem dalje...novinari su djeca s prve druge godine žurnalistike a ona mi nešto ne liči na osobu koja čita baš puno...

čitaju li urednici novinarske uratke?
ne bih rekao inače se ne bi toliko gluposti provlačilo
s druge strane ko radi taj i griješi a brzina je bitan faktor...ako ti ne objaviš... neko će drugi pokupiti klikove

ovo što sam ja pohvatao jedan urednik čita sve i mijenja sam po nahođenju, drugi čita sve i onda kaže šta ne valja da se to promijeni pa se šalje dalje u lektoru dok treći pročita prvih 5 rečenica i posljednje 2...te šalje na lekturu... ono između kao na seminarskom možeš bla bla bla...
drugi je problem što su često tekstovi s rečenicam bez smisla i s mnoštvom tipfelera...kao da žele tako da im publika ispravlja greške


neki dan sam bio na jednom seminaru :D na kojemu su bili i novinari kliksa koji su prenijeli vijest... od 5 mogućih i spomenutih imena pogriješili su ravno 2 i to ljude koji su umrli prije 50 godina... dakle samo svojim suvremenicima znaju imena bez greške napisati... ni da se provjeri na googlu
a vijest koju su prenijeli nimalo ne oslikava situaciju na seminaru...uglavnom smisao seminara nije saopćen javnosti...kao kad bi s utakmice lige prvaka pisali o tome što je lupetarao spiker :D i na kraju dali rezultat :D

naravno urednik nit je čitao niti je išta mijenjao ako je čitao ne razumije se u materiju :roll: da bi mogao intervencije praviti
to je i normalno s obzirom na širok dijapazon "gradiva" koje pokriva klix i naravno urednik ne može sve znati...pogotovo ne sva imena kako se pišu
budući kako kod nas ne postoji ni vremena ni novaca za užu specijalizaciju skoro svi pišu o svemu a urednici rijetko imaju enciklopedijsko znanje :D ili više hobija od jednog tako da je rezultat ono što imamo
kratak uvod
ponavljanje uvoda u tekstu
dvije tri izjave
i kraj...
bez glave i repa
bez vrjednosnog suda novinara urednika ili redakcije
ali naravno mnogo slika da narod ismijava glavuše i komentira trebe koje bi podero ko lamelu uz alifakovac :D


što vi velite? trebaju li urednici portala i novina sve čitati i držati konce ili je to rezervirano za svakog novinara ponaosob na njihovu dušu
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2 Re: Urednici, novinari i tekst

Post by dobar osjecaj »

Black swan wrote:što vi velite? trebaju li urednici portala i novina sve čitati i držati konce ili je to rezervirano za svakog novinara ponaosob na njihovu dušu
Nisam dio tog svijeta ali ispastam kao krajnji korisnik. Danasnji nacin zivota i poplava informacija diktiraju brzinu. Brzina i kvalitet ne idu skupa. Svaki urednik koji bi pokusao kontrolisati kvalitet svih informacija koje njegovi novinari pripremaju, bi vec nakon sedmicu dana dozivio mozdani udar. Ispravljanje tudjih radova je edukativni proces i za onoga koji ispravlja i za one ciji radovi se ispravljaju. Danas niko ne moze priustiti ni vrijeme ni novac za one koji bi obrazovali druge i zato ispasta sve. Koliko ja mogu primjetiti, sve je prepusteno licnoj odgovornosti koja je danas prilicno rijetka pojava. Stoga rijetko nailazim na clanke koje zelim procitati, emisije koje zelim pregledati i novinare cijim informacijama sam spremna "povjerovati".
User avatar
Truba
Posts: 82601
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Urednici, novinari i tekst

Post by Truba »

onda se može postaviti pitanje čemu vozač autobusa kad svaki putnik ima svoj volan :D :lol:

ne znam koliki je zbir karaktera i riječi koje klix tijekom jednog dana dakle u 24 sata izbaci u javnost
ali sumnjam da je veći od 10 stranica word 12 font :D
može li se to izračunati?

mislim da bi se to moglo kvalitetno iščitati dati tekstovima glavu i rep... sa svojim sudom koji je pečat čitave vijesti/izvješća ili bilo kojeg novinarskog izričaja osim možda intervjua


nije to znanstveni tekst da ne kontaš ništa ipak elementarni nivo kulture i pismenosti ti daje za pravo da možeš to učiniti :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4 Re: Urednici, novinari i tekst

Post by dobar osjecaj »

Black swan wrote:onda se može postaviti pitanje čemu vozač autobusa kad svaki putnik ima svoj volan :D :lol:
ne znam koliki je zbir karaktera i riječi koje klix tijekom jednog dana dakle u 24 sata izbaci u javnost
ali sumnjam da je veći od 10 stranica word 12 font :D
može li se to izračunati?
mislim da bi se to moglo kvalitetno iščitati dati tekstovima glavu i rep... sa svojim sudom koji je pečat čitave vijesti/izvješća ili bilo kojeg novinarskog izričaja osim možda intervjua
nije to znanstveni tekst da ne kontaš ništa ipak elementarni nivo kulture i pismenosti ti daje za pravo da možeš to učiniti :D
Sve je moguce izracunati ali iziskuje prilicno opsezan rad na pripremi alata kojim bi mjerio bilo koji od pokazatelja. Danas brzina diktira sve u zivotu a posebno u sferi prenosa informacija koje su davno prevazisle svaki poznati oblik poplave. Onaj ko ima novca da plati kvalitetne timove ljudi, koji ce se baviti pripremom i realizacijom pracenja svih mogucih pokazatelja kao osnove za razne analize koje bi ti volio vidjeti, nema problema s kvalitetom informacija i sadrzaja koje plasira u javnost. Nasi portali i siromasni mediji koji nemaju novca da pokriju osnovne troskove rada, ne mogu sebi priustiti nista slicno tome. Stoga je nemoguce ocekivati ikakav sistematski kvalitet i poboljsanje.

Uostalom, kreni samo od sebe - koliko si ti tekstova dnevno spreman procitati, revidirati i uobliciti u konkretne, sazete i dobre informacije? Probaj. Djeluje veoma jednostavno dok ne probas.
User avatar
Truba
Posts: 82601
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Urednici, novinari i tekst

Post by Truba »

naravno nijedan :mrgreen:

jer ne vrijedi kad će guza u drugoj vijesti imati više klikova i komentara :D

ali to nije opravdanje za totalne odron tekstove i greške u svim medijima
neki osnovni nivo mora biti zadovoljen
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Urednici, novinari i tekst

Post by dobar osjecaj »

Black swan wrote:naravno nijedan :mrgreen:

jer ne vrijedi kad će guza u drugoj vijesti imati više klikova i komentara :D

ali to nije opravdanje za totalne odron tekstove i greške u svim medijima
neki osnovni nivo mora biti zadovoljen
O tome se moze puno razglabati. Ja znam da u svom dijelu posla, koji podrazumijeva citanje i obradu ogromne kolicine podataka ponekad radim po 15 sati dnevno s veoma kratkim pauzama da jedem, popijem kafu ili udahnem svjez zrak, jer se jos uvijek stidim ideje da iz mojih ruku izadje nesto neuredno i netacno. Dugorocno, to je nemoguce izdrzati i zato se planiram povuci iz ove vrste posla. Ljudi i radnika mog profila je jako malo.
U masineriji od nekoliko stotina ljudi s kojima saradjujem, imam dvadesetak kljucnih ljudi na koje se mogu osloniti da ce obaviti svoj dio posla tacno i precizno. Sve ostalo je ogroman trud, borba, vracanje napisanog po deset puta. Toliki trud i izdvajanje vremena su jednostavno nepriustivi.
Post Reply