upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#51 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by KIseljak12 »

bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
Bill gates je predlozio poreze na robote, maltene da se doprinosi za njih placaju, a da se sredstva stecena time usmjere na obrazovanje i obuku ljudi za druga zanimanja.

Sa ili bez poreza na robote, mit je da ce nestati posla, samo ce se njegova struktura promijeniti. Koliko poznajes vozaca kocije danas? A onih sto pale i gase fenjere?
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#52 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by toure123 »

bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
To je jako prosto pitanje, ako vec nisi skontao, resursi u buducnosti ce biti obilati... Tehnologija ce biti prejeftina, hrana pogotovo ;)... Zapravo, razlog zasto vec i dan danas mozes u trznom centru kupiti kilogram banana za 1.7-2 KM je upravo zbog industrializacije... Zamisli kako ce to tek biti jeftino u skorijoj buducnosti ;)
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#53 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

hawaii prva drzava u usa da podrzava univerzal basic income
https://www.yahoo.com/finance/news/hawa ... 00124.html
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#54 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Mislim da je to veci problem od samo automatizacije i gubitka poslova itd. Treba sagledati sliku iz globalne prespektive, tamo negdje sa mjeseca, i uzeti vise faktora u obzir.

Napisao sam malo duzi tekst, ali necu ga ovdje stavljat evo na pastebinu(https://pastebin.com/dTQ9Vt8c):

Posmatrajuci trend automatizacije, umjetne inteligencije, stanja svjetske ekonomije, povecanja populacije, globalnog zagrijavanja, kristalizaciji svjetskih kompanija itd.. te uzimajuci u obzir stanje globalne ljudske psihe, mislim da nam se ne piše dobro, ni izbliza. Čime će to rezultirati tačno, ne znam. Vrlo je moguce da ce biti velikih sukoba, tipa WW. Po meni je to neizbježno. Sa aspekta Islama, srljamo ka kijametskom danu nevjerovatnom brzinom, barem po onom sto ja vidim od znakova trenutno.

Ako vec ne procitate tekst, ovo mi je jako interesantno,sto sam nasao u vezi armegedona, sudnjeg dana, kako hocete:
A prophecy against Damascus: "See, Damascus will no longer be a city but will become a heap of ruins. Isaiah 17:1 Biblija

So se tice tog Universal basic income, to ce samo pogorsati sitaciju sukladno eksperimentu"Mišije utopije" http://www.smithsonianmag.com/smart-new ... 180954423/ , koja svrha zivota?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#55 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

KIseljak12 wrote:
bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
Bill gates je predlozio poreze na robote, maltene da se doprinosi za njih placaju, a da se sredstva stecena time usmjere na obrazovanje i obuku ljudi za druga zanimanja.

Sa ili bez poreza na robote, mit je da ce nestati posla, samo ce se njegova struktura promijeniti. Koliko poznajes vozaca kocije danas? A onih sto pale i gase fenjere?
Stvar je u slijedećem. Jedan kočijaš poveze 4 osobe u konjskim kolima. Jedan vozač automobila poveze 4 osobe u automobilu.
U tom slučaju tehnološki napredak nije opasnost jer ti za isti posao sa novom tehnologijom treba isti broj ljudi kao što je trebao sa starom tehnologijom.

Ali onda se desilo slijedeće. Da bi se iskopao rov za polaganje kabla trebalo ti je 20 ljudi sa krampama. Onda je jedan dan došao samo jedan čovjek u bageru. I 19 ljudi je dobilo otkaz. Tu već tehnologija počinje da bude opasna. Međutim, i to je relativno lako bilo riješiti, ljudi su počeli migrirati sa fizičkih na intelektualne poslove.

A onda nastupa digitalna tehnologija. Danas sve više mašine rade i intelektualne poslove. Tako da ljudima ostaju poslovi koji uključuju intuiciju i emocije, nešto šta mašine još nemaju. Međutim, šta za koje desetljeće, kao što su mašine napredovale od zamjene za sirovu snagu do intelekta, može se desiti da nas zamijene i u emotivnim, intuitivnim, kreativnim poslovima. I onda je kraj.
Last edited by Hakiz on 27/07/2017 21:51, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#56 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

toure123 wrote:
bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
To je jako prosto pitanje, ako vec nisi skontao, resursi u buducnosti ce biti obilati... Tehnologija ce biti prejeftina, hrana pogotovo ;)... Zapravo, razlog zasto vec i dan danas mozes u trznom centru kupiti kilogram banana za 1.7-2 KM je upravo zbog industrializacije... Zamisli kako ce to tek biti jeftino u skorijoj buducnosti ;)
Džaba ti što će banane koštati 0,1 KM ako si nezaposlen i nemaš tih 0,1 KM.

Garantovani prihod se već počinje polako uvoditi. I, gle čuda, samo u najbogatijim državama, to jeste samo u državama koje mogu izdvojiti za svakog svog građanina neku sumu novca bez obzira na to radio taj čovjek ili ne radio. Šta misliš kad će u BiH doći garantovani prihod? A da ne govorimo o sirotinji Azije i Afrike.

Kada u razvijenim državama normalan nivo zaposlenosti bude 5 %, mogu u našoj sirotinji banane koštati i 0,01 KM. Umiraće se od gladi. A kada se odmaknemo od hrane, ko će onda kupovati sve te automobile, televizore i ostala čuda što će milioni robota proizvoditi u količinama mjerenim milijardama? Robotima ne trebaju automobili, ljudi neće imati posla, znači ni platu, pa neće moći kupiti automobil. I kome će se taj automobil onda praviti?
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#57 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Hakiz wrote:
toure123 wrote:
bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
To je jako prosto pitanje, ako vec nisi skontao, resursi u buducnosti ce biti obilati... Tehnologija ce biti prejeftina, hrana pogotovo ;)... Zapravo, razlog zasto vec i dan danas mozes u trznom centru kupiti kilogram banana za 1.7-2 KM je upravo zbog industrializacije... Zamisli kako ce to tek biti jeftino u skorijoj buducnosti ;)
Džaba ti što će banane koštati 0,1 KM ako si nezaposlen i nemaš tih 0,1 KM.

Garantovani prihod se već počinje polako uvoditi. I, gle čuda, samo u najbogatijim državama, to jeste samo u državama koje mogu izdvojiti za svakog svog građanina neku sumu novca bez obzira na to radio taj čovjek ili ne radio. Šta misliš kad će u BiH doći garantovani prihod? A da ne govorimo o sirotinji Azije i Afrike.

Kada u razvijenim državama normalan nivo zaposlenosti bude 5 %, mogu u našoj sirotinji banane koštati i 0,01 KM. Umiraće se od gladi. A kada se odmaknemo od hrane, ko će onda kupovati sve te automobile, televizore i ostala čuda što će milioni robota proizvoditi u količinama mjerenim milijardama? Robotima ne trebaju automobili, ljudi neće imati posla, znači ni platu, pa neće moći kupiti automobil. I kome će se taj automobil onda praviti?
A kad se i uvede taj garantovani prihod i da imas novca da sve kupis, koji ce biti smisao tog covjeka, slabo je ljudi da mogu svoj mozak okupirati cijeli dan necim korisnim, vecina ce se i pored svega sto imaju ubijati od dosade i poludit ce, nema smisla, nema obaveze, a povrh svega ti dodje vrituelni nerealni zivot koji ti trubi da si nedovoljno dobar. Mislim da ovaj eksperiment "Mišije utopije" http://www.smithsonianmag.com/smart-new ... 180954423/ , savrseno prikazuje sta bi moglo biti sa tim ljudima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#58 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

CrayOn wrote:
A kad se i uvede taj garantovani prihod i da imas novca da sve kupis, koji ce biti smisao tog covjeka, slabo je ljudi da mogu svoj mozak okupirati cijeli dan necim korisnim, vecina ce se i pored svega sto imaju ubijati od dosade i poludit ce, nema smisla, nema obaveze, a povrh svega ti dodje vrituelni nerealni zivot koji ti trubi da si nedovoljno dobar. Mislim da ovaj eksperiment "Mišije utopije" http://www.smithsonianmag.com/smart-new ... 180954423/ , savrseno prikazuje sta bi moglo biti sa tim ljudima.
Kako nema. Evo ja nemam nista, ni posla, ni plate, nista, jos bolestan pa svaki skoro dan izbacim neku ideju, razmisljanje itd. Evo i na forumima haman svi mi pametujemo o necemu, znaci izbacujemo razmisljanja, ideje itd. Znaci radimo nesto, filozofiramo sto jest pametovanje. Znaci uvijek smisla ima. Malo je ljudi koji ne bi imali neki smisao. Oni su manjina, koji bi dangubili itd. A ja sto nemam nista nista ne mogu ni realizirat, ni jednu ideju, razmisljanje, itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
CrayOn wrote:
A kad se i uvede taj garantovani prihod i da imas novca da sve kupis, koji ce biti smisao tog covjeka, slabo je ljudi da mogu svoj mozak okupirati cijeli dan necim korisnim, vecina ce se i pored svega sto imaju ubijati od dosade i poludit ce, nema smisla, nema obaveze, a povrh svega ti dodje vrituelni nerealni zivot koji ti trubi da si nedovoljno dobar. Mislim da ovaj eksperiment "Mišije utopije" http://www.smithsonianmag.com/smart-new ... 180954423/ , savrseno prikazuje sta bi moglo biti sa tim ljudima.
Kako nema. Evo ja nemam nista, ni posla, ni plate, nista, jos bolestan pa svaki skoro dan izbacim neku ideju, razmisljanje itd. Evo i na forumima haman svi mi pametujemo o necemu, znaci izbacujemo razmisljanja, ideje itd. Znaci radimo nesto, filozofiramo sto jest pametovanje. Znaci uvijek smisla ima. Malo je ljudi koji ne bi imali neki smisao. Oni su manjina, koji bi dangubili itd. A ja sto nemam nista nista ne mogu ni realizirat, ni jednu ideju, razmisljanje, itd.
Imo jutros neko razmisljanje o migrantima u snu i zaboravio. Sto jer nemam para da kupim diktafon. Tako svaki dan skoro nesto zaboravim a smislim prije spavanja ili tokom spavanja a nemam diktafon da snimim da me podsjeti ujutro o cemu sam razmisljao, sta sam smislio itd. Ovo mi samo stres stvara, i meni i mojima, i svadze svaki skoro dan jer meni stvori tjeskobu kad zaboravim.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#60 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

CrayOn wrote:A kad se i uvede taj garantovani prihod i da imas novca da sve kupis, koji ce biti smisao tog covjeka, slabo je ljudi da mogu svoj mozak okupirati cijeli dan necim korisnim, vecina ce se i pored svega sto imaju ubijati od dosade i poludit ce, nema smisla, nema obaveze, a povrh svega ti dodje vrituelni nerealni zivot koji ti trubi da si nedovoljno dobar. Mislim da ovaj eksperiment "Mišije utopije" http://www.smithsonianmag.com/smart-new ... 180954423/ , savrseno prikazuje sta bi moglo biti sa tim ljudima.
Pa, imaš paradoks. Moram ići na posao sa zaradim novac kojim ću kupiti opremu da bih se bavio onim čime želim da se bavim, a nije mi profesija. Ali, zbog toga što moram provesti vrijeme na poslu, nemam vremena da koristim tu opremu i da se bavim onim šta me interesuje.

U slučaju garantovanog prihoda, radio bih ono šta želim, ne bih radio što moram da zaradim za hranu i režije.

Jer, ne radimo svi kao profesiju ono šta volimo, neki od nas su sticajem prilika morali raditi nešto drugo, a ono šta volimo su nam postali hobiji. Naime, nisu nam svima interesovanja i hobiji profitabilni. Neki samo troše novac, ne donose ga, i uprkos tome rade se iz ljubavi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#61 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote: Kako nema. Evo ja nemam nista, ni posla, ni plate, nista, jos bolestan pa svaki skoro dan izbacim neku ideju, razmisljanje itd. Evo i na forumima haman svi mi pametujemo o necemu, znaci izbacujemo razmisljanja, ideje itd. Znaci radimo nesto, filozofiramo sto jest pametovanje. Znaci uvijek smisla ima. Malo je ljudi koji ne bi imali neki smisao. Oni su manjina, koji bi dangubili itd. A ja sto nemam nista nista ne mogu ni realizirat, ni jednu ideju, razmisljanje, itd.
Imo jutros neko razmisljanje o migrantima u snu i zaboravio. Sto jer nemam para da kupim diktafon. Tako svaki dan skoro nesto zaboravim a smislim prije spavanja ili tokom spavanja a nemam diktafon da snimim da me podsjeti ujutro o cemu sam razmisljao, sta sam smislio itd. Ovo mi samo stres stvara, i meni i mojima, i svadze svaki skoro dan jer meni stvori tjeskobu kad zaboravim.
Ja evo trosim zdravlje itd. Svaki dan ne ispavan itd. Hronicno umoran jer se mozak zamori od razmisljanja itd. A htjeo bi nesto i drugo, da radim. Recimo da mi je da budem varilac, da radim, zavarujem i zaradzujem od toga, ali kako. Odkud meni lova da se prekvalificiram za varioca. Plus pitanje bil i naso poso kad bi se i prekvalificirao i bil bi ga znao radit, i bil bio dobar u njemu, uspjesan. Nemam neke velke zelje itd. Ne trazim kule i gradove itd. i nesto nemoguce. Al ko me jb, nek me bude oko kante, ta logika. Eh bit ce mene oko kante ali mozda od mene Ne Daj Boze izbije kakva bolescina pa i ove sve Elite zarazi i potamani, i ne samo od mene nego i od drugih jada i gnjida kao mene, koji su u slicnim situacijama kao i ja.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#62 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by CrayOn »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote: Kako nema. Evo ja nemam nista, ni posla, ni plate, nista, jos bolestan pa svaki skoro dan izbacim neku ideju, razmisljanje itd. Evo i na forumima haman svi mi pametujemo o necemu, znaci izbacujemo razmisljanja, ideje itd. Znaci radimo nesto, filozofiramo sto jest pametovanje. Znaci uvijek smisla ima. Malo je ljudi koji ne bi imali neki smisao. Oni su manjina, koji bi dangubili itd. A ja sto nemam nista nista ne mogu ni realizirat, ni jednu ideju, razmisljanje, itd.
Imo jutros neko razmisljanje o migrantima u snu i zaboravio. Sto jer nemam para da kupim diktafon. Tako svaki dan skoro nesto zaboravim a smislim prije spavanja ili tokom spavanja a nemam diktafon da snimim da me podsjeti ujutro o cemu sam razmisljao, sta sam smislio itd. Ovo mi samo stres stvara, i meni i mojima, i svadze svaki skoro dan jer meni stvori tjeskobu kad zaboravim.
Ja evo trosim zdravlje itd. Svaki dan ne ispavan itd. Hronicno umoran jer se mozak zamori od razmisljanja itd. A htjeo bi nesto i drugo, da radim. Recimo da mi je da budem varilac, da radim, zavarujem i zaradzujem od toga, ali kako. Odkud meni lova da se prekvalificiram za varioca. Plus pitanje bil i naso poso kad bi se i prekvalificirao i bil bi ga znao radit, i bil bio dobar u njemu, uspjesan. Nemam neke velke zelje itd. Ne trazim kule i gradove itd. i nesto nemoguce. Al ko me jb, nek me bude oko kante, ta logika. Eh bit ce mene oko kante ali mozda od mene Ne Daj Boze izbije kakva bolescina pa i ove sve Elite zarazi i potamani, i ne samo od mene nego i od drugih jada i gnjida kao mene, koji su u slicnim situacijama kao i ja.
Pusti se ba varioca, samo u elektircare.
P.S.
Pogledajte stanje Japana, i japanskog drustva.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#63 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by DaShip »

CrayOn wrote: Pusti se ba varioca, samo u elektircare.
P.S.
Pogledajte stanje Japana, i japanskog drustva.
Šta je sa Japanom? :skoljka:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#64 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by MyTao »

Hakiz wrote:
KIseljak12 wrote:
bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
Bill gates je predlozio poreze na robote, maltene da se doprinosi za njih placaju, a da se sredstva stecena time usmjere na obrazovanje i obuku ljudi za druga zanimanja.

Sa ili bez poreza na robote, mit je da ce nestati posla, samo ce se njegova struktura promijeniti. Koliko poznajes vozaca kocije danas? A onih sto pale i gase fenjere?
Stvar je u slijedećem. Jedan kočijaš poveze 4 osobe u konjskim kolima. Jedan vozač automobila poveze 4 osobe u automobilu.
U tom slučaju tehnološki napredak nije opasnost jer ti za isti posao sa novom tehnologijom treba isti broj ljudi kao što je trebao sa starom tehnologijom.

Ali onda se desilo slijedeće. Da bi se iskopao rov za polaganje kabla trebalo ti je 20 ljudi sa krampama. Onda je jedan dan došao samo jedan čovjek u bageru. I 19 ljudi je dobilo otkaz. Tu već tehnologija počinje da bude opasna. Međutim, i to je relativno lako bilo riješiti, ljudi su počeli migrirati sa fizičkih na intelektualne poslove.

A onda nastupa digitalna tehnologija. Danas sve više mašine rade i intelektualne poslove. Tako da ljudima ostaju poslovi koji uključuju intuiciju i emocije, nešto šta mašine još nemaju. Međutim, šta za koje desetljeće, kao što su mašine napredovale od zamjene za sirovu snagu do intelekta, može se desiti da nas zamijene i u emotivnim, intuitivnim, kreativnim poslovima. I onda je kraj.
:run:

Znas li da je hiljade, hiljade i hiljade ljudi dobilo posao da bi napravili taj bager?

Ljudi ne treba da rade poslove kao sto su kopanje kanala... Bar ne danas u ovom svijetu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

CrayOn wrote:
Pusti se ba varioca, samo u elektircare.
P.S.
Pogledajte stanje Japana, i japanskog drustva.
Ma slab sam ja sa strujom. Djelomicno jesam skoro elektricar, samo po diplomi ali praksa iz toga truba bila a mene to bas nije ni zanimalo, drugi smjer me zanimo, a nisam se upiso uspio za njega, a ovaj me zapo da ne propadnem, a na kraju propado iz njega. Nikad mi nije isla elektrika od ruke, sem sitnoga posla oko toga, pogotovo mi nije ova isla za koju sam zavrsio skolu, a i mator sam vec da mozda ucim o tome. Da mi je prekvalifikovat se za nesto, za bilo sta za sto ovo traze radnike. Od armiraca, varioca itd. Ali od cega, kad nemam nikakvih primanja. Da mi stare nema crko bi, bilo bi me oko kante i po ulici, pitanje bil mogo i sta naprosit itd. Nisam zdrav, bolestan sam tako da neki teski fizicki poso ne znam kako bi mogo radit. Znam da ovaj poso varioc ubi kako sam cuo zdravlje a ne znam jel bas tolko tezak fizicki poso. Cak bi pokuso i svoj biznis ali od cega. Da uzmem 7.000 km na birou kad daju povremeno, ne bi bilo dovoljno to ni za sta mozda. Samo registracija obrta kosta 2.000 km, a garant treba bit mozda 5 godina odjavljen sa biroa, sa zdrastvenog itd. i sve moras tolko godina sebi uplacivat. 200 km mjesecno minimalno. Prije kad su davali ono po 2-3 milje je bilo 2 godine a sad cisto sumnjam da na 7 milja, 2 godine da moras sa biroa bit odjavljen. Nisam zdrav, bolestan sam a da se kockam jos s tim.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

A ovo za dangube. Pa sta i kad bi neki i dangubili, sta i kad bi vecina dangubila. Pa sta. To haman svi moramo radit do sudnjeg dana. Mislim na opcenito ljudsku vrstu. To haman moramo radit zato sto su drugi prije nas radili i sto bi manjina radila. A opet i ovi sto bi dangubili opet bi bili korisni jer bi bili potrosaci. Tako da ni danguba nije bas danguba.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#67 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:A ovo za dangube. Pa sta i kad bi neki i dangubili, sta i kad bi vecina dangubila. Pa sta. To haman svi moramo radit do sudnjeg dana. Mislim na opcenito ljudsku vrstu. To haman moramo radit zato sto su drugi prije nas radili i sto bi manjina radila. A opet i ovi sto bi dangubili opet bi bili korisni jer bi bili potrosaci. Tako da ni danguba nije bas danguba.
Zasto smo sve ovo sto imamo danas i izmislili pa i ove robote, nego da bi manje radili, ili da bi nam laksi poso bio, ali opet se sve svodi da bi manje radili a vise uzivali, dangubili itd. Glupo razmisljanje totalno. Znaci sto sam ja upregnut ko konj nek i drugi ukljucujuci i moje dijete tu, budu upregnuti ko konji.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#68 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by BarbaDue »

Na kraju će 90% ljudske populacije preživljavati uz pomoć motike, kako smo i počeli.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#69 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by DaShip »

Vizionar 1985 wrote:A ovo za dangube. Pa sta i kad bi neki i dangubili, sta i kad bi vecina dangubila. Pa sta. To haman svi moramo radit do sudnjeg dana. Mislim na opcenito ljudsku vrstu. To haman moramo radit zato sto su drugi prije nas radili i sto bi manjina radila. A opet i ovi sto bi dangubili opet bi bili korisni jer bi bili potrosaci. Tako da ni danguba nije bas danguba.
Ako ti ljudi postanu beskorisni neće biti koristi od konzumacije, postojaće i trošiti resurse uzalud.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#70 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

BarbaDue wrote:Na kraju će 90% ljudske populacije preživljavati uz pomoć motike, kako smo i počeli.
Pa ne znam bas. Ovi veci su vecinu zemljista poklopili a vecinu ljudi sprcili u gradove. Ima neka teorija o tome na netu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#71 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

DaShip wrote: Ako ti ljudi postanu beskorisni neće biti koristi od konzumacije, postojaće i trošiti resurse uzalud.
Pa dobro. Onda nas svedite na zlatnu milijardu, samo nemojte onda govorit da je to teorija zavjere. A sa svodzenjem nas gnjida na zlatnu milijardu svest ce se i dosta vas elita isto tako. Sta mislis kolko ce od vas elita opstat kad ne bude potrosaca, danguba itd. da kupuje proizvode sto vase fabrike, roboti itd., proizvedu. Nas eutanizirajte na razne nacine, cek pa to i radite povremeno i polako. Neka vas na brojci kolko je bilo Dinosaursa, a svi znamo kako su Dinosaursi zavrsili. A nas gnjida, Sisara je bilo daleko vise od Dinosaursa, a znamo kako su Sisari zavrsili trenutno. Plus mozda u svemu tome kakvog genijalca izgubite, koju inovaciju, ideju itd., za nesto. 'Zelim vam od sveg srca srecu, usrecili se dabogda' kod ovog :evil: ili barem do njega. Ako radite zlo drugima, a radite kako znam. Ne proklinjem vas, iako tako djeluje i mozda i jest. Nadam se da ne mislim zlo i da nisam zao. Ali svakome po zasluzi, i meni i vama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#72 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Mozda vam neko ili nesto i pokaki i teren, i plan, i zabavu, i sijelo. :evil:
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#73 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by DaShip »

Vizionar 1985 wrote:
DaShip wrote: Ako ti ljudi postanu beskorisni neće biti koristi od konzumacije, postojaće i trošiti resurse uzalud.
Pa dobro. Onda nas svedite na zlatnu milijardu, samo nemojte onda govorit da je to teorija zavjere. A sa svodzenjem nas gnjida na zlatnu milijardu svest ce se i dosta vas elita isto tako. Sta mislis kolko ce od vas elita opstat kad ne bude potrosaca, danguba itd. da kupuje proizvode sto vase fabrike, roboti itd., proizvedu. Nas eutanizirajte na razne nacine, cek pa to i radite povremeno i polako. Neka vas na brojci kolko je bilo Dinosaursa, a svi znamo kako su Dinosaursi zavrsili. A nas gnjida, Sisara je bilo daleko vise od Dinosaursa, a znamo kako su Sisari zavrsili trenutno. Plus mozda u svemu tome kakvog genijalca izgubite, koju inovaciju, ideju itd., za nesto. 'Zelim vam od sveg srca srecu, usrecili se dabogda' kod ovog :evil: ili barem do njega. Ako radite zlo drugima, a radite kako znam. Ne proklinjem vas, iako tako djeluje i mozda i jest. Nadam se da ne mislim zlo i da nisam zao. Ali svakome po zasluzi, i meni i vama.
Da li je to citat ili se obraćaš meni?Da sam jedan od njih sigurno ne bih bio ovdje.Istina koju niko ne želi da prizna je da se ljudi ne smiju razmnožavati bez odobrenja, pogledaj film Idiocracy, možda nešto shvatiš.Svođenjem populacije na jednu milijardu bi mogao biti najbolji period čovječanstva, izgubili bi se mnogi umovi ali i ovako se gube.Samo pokušaj zamisliti svijet bez gluposti/idiota, gdje svako radi na onome što želi i gdje ne gubi vrijeme u neproduktivnosti, zamisli tek tehnološki napredak.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#74 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

MyTao wrote: :run:

Znas li da je hiljade, hiljade i hiljade ljudi dobilo posao da bi napravili taj bager?

Ljudi ne treba da rade poslove kao sto su kopanje kanala... Bar ne danas u ovom svijetu.
Ti ono baš bukvalno?

I danas taj bager prave dva čovjeka i 150 robota. I jedan koji upravlja sa njim. I te hiljade što su ga pravile ostaju bez posla kao i oni sa krampama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

DaShip wrote: Da li je to citat ili se obraćaš meni?Da sam jedan od njih sigurno ne bih bio ovdje.Istina koju niko ne želi da prizna je da se ljudi ne smiju razmnožavati bez odobrenja, pogledaj film Idiocracy, možda nešto shvatiš.Svođenjem populacije na jednu milijardu bi mogao biti najbolji period čovječanstva, izgubili bi se mnogi umovi ali i ovako se gube.Samo pokušaj zamisliti svijet bez gluposti/idiota, gdje svako radi na onome što želi i gdje ne gubi vrijeme u neproduktivnosti, zamisli tek tehnološki napredak.
Ma fulas ba. Nisam tebi nego opcenito a s obzirom da podrzavas ovo njihovo pa i tebi indirektno. Slazem se da ne treba bas da populacija itd. raste bez ogranicenja itd. ali nisam bas ni za ovo sta se radi da se ona ogranici. Jesil za ratove, itd. sve sta ovi rade da ogranice populaciju. Jesil da mi ostali koji ostanemo a nismo elita budemo oko kante itd. Evo od mene ste svasta mogli dobit al ne dam nista sada, jer me ne slusate itd. i nista mi ne date, jos bi mi vjerovatno noz u lezda zabili itd. A ne pitate se jel lakse 1 ili 10 ljudi opstat. Ograniceno razmisljate. Resursa samo Amerika ima da hrani itd. sa trenutnim standardom i trenutnom efektivnosti 2 milijarde ljudi. Mozda moze i vise kad bi efektivnost itd., povecala itd. Jos hocete neke dodatne teritorije, resurse itd. Cak ne samo da vas nije briga za vasu vrstu nego vas nije briga opcenito za zivot, za opstanak zivota bilo kakvog. Brinete se samo za svoje guzice. Ograniceno razmisljanje skroz ba. Imaju moji radovi o tome. Ako ko spija zna nesto. Ali puno toga ne zna. ;-)
Post Reply