upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#26 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by derion »

Odlično obrađena tema u knjizi "The Rise of Robots: Technology and the Threat of Mass Unemployment" Martina Forda. On također ima poprilično mračnu sliku po pitanju zaposlenja u skorijoj budućnosti, ali nije pesimističan kao npr. Hawkins, Tegmark, Wilcyek i Russell. Ja lično mislim da se nalazimo pred velikim promjenama i iskušenjima pred kojim će se naći kompletno globalno (kapitalističko) ekonomsko (pa i društveno) uređenje. Ali ima načina koji bi mogli barem ublažiti taj sudar, tj. promjenu paradigme.
Last edited by derion on 22/04/2017 22:59, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#27 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by triconja »

HAVANA wrote:Jebi im mater,morace nedje zivit ovi programeri,ja cu im rentat jal prodat i odo na peljesac.Tamo je jos 78-ma. :D
Samo garaze iznajmljivat po paprenim cijenama :izet:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#28 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by spreca »

I robotima ce neko morati pamperse mjenjati i guzicu prati. :mrgreen:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#29 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

HAVANA wrote:Jebi im mater,morace nedje zivit ovi programeri,ja cu im rentat jal prodat i odo na peljesac.Tamo je jos 78-ma. :D
ma pusti samo nek ti ugrade dvije elektrode u mozak i ne moras nigdje sa kauca :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#30 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by HAVANA »

Jebo ba elektrodu.Valja rostilj potpalit,gitaru nastimat,salate narezat,ujtro skocit sa stijene u hladnu vodu,pocesat se kad te komarac ujede...Nije to bas tako lako. :D
Hakiz
Posts: 39940
Joined: 30/07/2015 20:01

#31 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

HAVANA wrote:Jebo ba elektrodu.Valja rostilj potpalit,gitaru nastimat,salate narezat,ujtro skocit sa stijene u hladnu vodu,pocesat se kad te komarac ujede...Nije to bas tako lako. :D
Griješiš:

https://peavey.com/products/index.cfm/item/669/118114
https://www.youtube.com/watch?v=NurkeWG-a-0
https://www.youtube.com/watch?v=u8WJu6MNfSg

Ljudi postaju sve nepotrebniji na planeti.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#32 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by HAVANA »

Ja ga jebem kome je merak zamjenjiv nakim da izvines kurcima od elektronike.Necu ni da gledam ovo. :D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#33 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

derion wrote:Odlično obrađena tema u knjizi "The Rise of Robots: Technology and the Threat of Mass Unemployment" Martina Forda. On također ima poprilično mračnu sliku po pitanju zaposlenja u skorijoj budućnosti, ali nije pesimističan kao npr. Hawkins, Tegmark, Wilcyek i Russell. Ja lično mislim da se nalazimo pred velikim promjenama i iskušenjima pred kojim će se naći kompletno globalno (kapitalističko) ekonomsko (pa i društveno) uređenje. Ali ima načina koji bi mogli barem ublažiti taj sudar, tj. promjenu paradagme.
jebes zaposlenje ovi pokusavaju da naprave cyborg koji ce imati potencijal da bude inteligentniji nego ijedan covjek
ako im to podje za rukom, a predvidjaju da ce se desiti prije 2060te moglo bi znaciti kraj evolucije covjeka
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#34 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by triconja »

HAVANA wrote:Jebo ba elektrodu.Valja rostilj potpalit,gitaru nastimat,salate narezat,ujtro skocit sa stijene u hladnu vodu,pocesat se kad te komarac ujede...Nije to bas tako lako. :D
Gledaj blagodeti sa tijem elektrodama. Turi ti jih u mozak i zivis u vr. Znaci kao film a da si ti lik i da upravljas desavanjima. Zivotna zelja svakog Bosnje :lol:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#35 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

HAVANA wrote:Jebo ba elektrodu.Valja rostilj potpalit,gitaru nastimat,salate narezat,ujtro skocit sa stijene u hladnu vodu,pocesat se kad te komarac ujede...Nije to bas tako lako. :D
neces ti al hoce tvoja unucad to ce ti biti isto kao i danas sa telefonima. Uploaduj mi najnoviji program, da ne budem papak
Hakiz
Posts: 39940
Joined: 30/07/2015 20:01

#36 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

HAVANA wrote:Ja ga jebem kome je merak zamjenjiv nakim da izvines kurcima od elektronike.Necu ni da gledam ovo. :D
Ne volim ni ja digitalnu tehnologiju, pa živim u digitalnom svijetu.

Sačekaj pa kao u onom fimu sa Staloneom i Bulok kada se budeš seksao tako da ti elektrode u mozgu daju osjećaj seksualnog zadovoljstva, a ti sjediš u fotelji. Nema znoja, nema izlučevina, nema razvaljivana kreveta i ostalog namještaja, nema ništa. Nema čak ni ženke sa kojm bi se trebao seksati. Čisto i pristojno. Pomisli samo kolika je to ušteda vremena, truda i novca potrebnog da zavedeš ženku da bi imao seks. Ovako samo se uključiš i svršiš. Kada hoćeš i s kim hoćeš. Hoćeš seks sa Monikom Beluči? Nema problema, download samo $ 9,99. $ 15 Monika i Skarlet Johanson u paketu. Pa biraš pakete.

To se zove napredak. A njemu valjda svi težimo, pa nismo životinje, zar ne :)

Predaj se, borba je uzaludna.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#37 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by HAVANA »

Nadam se da cu umrijeti prije toga. :D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#38 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

HAVANA wrote:Nadam se da cu umrijeti prije toga. :D
poslije mene, potop :mrgreen:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#39 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by dezurni_ucenik »

Porucuju nam roboti da ce sve biti u dure.

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#40 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by insomnia78 »

Ovo isto ko kad citas kako su djeca zamisljala dvije'iljaditu tamo negdje 70-80-tih
:lol:
Tramvaji ce letiti i ostale budalastine
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#41 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by burekodsira »

samo pogledajte po internetu dostupne snimke vojnih robota na dvije ili četiri noge, koji transportuju opremu i oružije po opasnom terenu bez umora i ljudskih žrtava s njihove strane, koji mogu i oružije koristiti. pa pogledajte onda autonomne letjelice/dronove koje prelete stotine kilometara i s visine od par km se pojave među neprijateljima i dejstvuju s raznim granatama ili samo snimaju teren.

u elektronskoj indurstriji se već decenijama koriste roboti za poslove koji su tako precizni da ih ljudi ne mogu ručno raditi jer se radi o mikroskopski malim radovima s čipovima i sl.
ali može se to i jednostavnije promatrati kroz primjere iz prošlosti, npr za uspostavu telefonske veze su prije žene operatorke kopčale vezu između dva korisnika, danas to najobičnije radi software. informatizacijom i digitalizacijom se je mnogo toga promjenilo ali isto tako nastalo je bezbroj novih vrsta poslova. neko je već rekao, treba biti svjestan da neki poslovi umiru ali se opet otvaraju nova polja za koja se treba usavršavati.

malo se ova tema podjelila u dva pravca 1.gubitak poslova radi robota i 2.smak svjeta radi terminatora :D ali po meni obadvije odgovaraju ovdje.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#42 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

burekodsira wrote: malo se ova tema podjelila u dva pravca 1.gubitak poslova radi robota i 2.smak svjeta radi terminatora :D ali po meni obadvije odgovaraju ovdje.
do mene je,zajebao me ovaj tesla kad sam postavljao link gdje on spominje artificial intelligence (AI), u isto vrijeme sam citao njega i hawkinsa kako u to treba uci sa velikim oprezom i cak sam imao dojam da je protiv toga, da bi odjednom otvorio novu kompaniju neuralink koja ce raditi implante da bi se spojio ljudski mozak sa kompjuterom. Zvuci vrlo fantasticno ne samo za mene nego i za mnoge portale koje sam usput otvarao i koji to nazivaju maltene nemogucom misijom za narednih 100 godina.
A onda sam nasao da facebook radi na tome vec 6 mjeseci i ne samo oni nego i ostale poznate kompanije kao intel i sl. Mene sve ovo podsjeca na vrijeme kada su sve americke kompanije pod pokroviteljstvom drzave radile na stvaranju interneta.
scroll do videa pocine na 1:19 ko zna engleski
https://futurism.com/facebook-just-rele ... in-points/
za razliku od facebook musk zeli ici ravno u ljudski mozak
evo vam stranica pa ako ima interesenata za posao moze aplicirati
https://www.inverse.com/article/30596-e ... b-openings
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#43 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by HAVANA »

burekodsira wrote:samo pogledajte po internetu dostupne snimke vojnih robota na dvije ili četiri noge, koji transportuju opremu i oružije po opasnom terenu bez umora i ljudskih žrtava s njihove strane, koji mogu i oružije koristiti. pa pogledajte onda autonomne letjelice/dronove koje prelete stotine kilometara i s visine od par km se pojave među neprijateljima i dejstvuju s raznim granatama ili samo snimaju teren.

u elektronskoj indurstriji se već decenijama koriste roboti za poslove koji su tako precizni da ih ljudi ne mogu ručno raditi jer se radi o mikroskopski malim radovima s čipovima i sl.
ali može se to i jednostavnije promatrati kroz primjere iz prošlosti, npr za uspostavu telefonske veze su prije žene operatorke kopčale vezu između dva korisnika, danas to najobičnije radi software. informatizacijom i digitalizacijom se je mnogo toga promjenilo ali isto tako nastalo je bezbroj novih vrsta poslova. neko je već rekao, treba biti svjestan da neki poslovi umiru ali se opet otvaraju nova polja za koja se treba usavršavati.

malo se ova tema podjelila u dva pravca 1.gubitak poslova radi robota i 2.smak svjeta radi terminatora :D ali po meni obadvije odgovaraju ovdje.
Nek se usavrsava omladina,al ne mogu ba svi.Mora neko cesmu zavrnut,solju spojit,struju razvest,plocice poljepit...Dok nadjem majstora i zanatliju obijelit....Dosao sam u vrlo glupu situaciju a cesto mi treba.Bukvalno moram moliti da mi dobar majstor nesto uradi,ono ko mi prijatelji pa ce on meni pomoci i uraditi,za moje pare,vlastite. :-) Razveo vodu za 2 dana 450km,plocice postavio drugi,65m2 po 17km,grijanje...Kad mi kazu nema posla ubo bi ga sarafcigerom u oko.Konstantno mi treba radnik za nesto,malo specificno i uvijek mi se zuri pa i platim vise,i konstantno muku mucim.Nema.Bice problema i vec ih ima sa zanatlijama,strucnim.Budale me ne interesuju, priucene,sto sve rade...Svi bale na telekom :-) da glade jaja u birou...Moj mehanicar uzme 3 telekomove plate mjesecno,keramicar isto tako,vodoinstalater ne 3 ali 2 sigurno...Opet i ako nije tipa za samostalnog posla,hoce za drugog da radi a zna!!! Daj mi ga da nema posla.Kakav ba robot i picka materina,ima prostora za 100 poslova ko hoce i zna da radi.Ne mogu svi u programere,ekonomiste i pravnike...Mora neko i majstorisat,trgovat,skuhat,usluzit...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#44 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by mali_milojica »

HAVANA wrote:
burekodsira wrote:samo pogledajte po internetu dostupne snimke vojnih robota na dvije ili četiri noge, koji transportuju opremu i oružije po opasnom terenu bez umora i ljudskih žrtava s njihove strane, koji mogu i oružije koristiti. pa pogledajte onda autonomne letjelice/dronove koje prelete stotine kilometara i s visine od par km se pojave među neprijateljima i dejstvuju s raznim granatama ili samo snimaju teren.

u elektronskoj indurstriji se već decenijama koriste roboti za poslove koji su tako precizni da ih ljudi ne mogu ručno raditi jer se radi o mikroskopski malim radovima s čipovima i sl.
ali može se to i jednostavnije promatrati kroz primjere iz prošlosti, npr za uspostavu telefonske veze su prije žene operatorke kopčale vezu između dva korisnika, danas to najobičnije radi software. informatizacijom i digitalizacijom se je mnogo toga promjenilo ali isto tako nastalo je bezbroj novih vrsta poslova. neko je već rekao, treba biti svjestan da neki poslovi umiru ali se opet otvaraju nova polja za koja se treba usavršavati.

malo se ova tema podjelila u dva pravca 1.gubitak poslova radi robota i 2.smak svjeta radi terminatora :D ali po meni obadvije odgovaraju ovdje.
Nek se usavrsava omladina,al ne mogu ba svi.Mora neko cesmu zavrnut,solju spojit,struju razvest,plocice poljepit...Dok nadjem majstora i zanatliju obijelit....Dosao sam u vrlo glupu situaciju a cesto mi treba.Bukvalno moram moliti da mi dobar majstor nesto uradi,ono ko mi prijatelji pa ce on meni pomoci i uraditi,za moje pare,vlastite. :-) Razveo vodu za 2 dana 450km,plocice postavio drugi,65m2 po 17km,grijanje...Kad mi kazu nema posla ubo bi ga sarafcigerom u oko.Konstantno mi treba radnik za nesto,malo specificno i uvijek mi se zuri pa i platim vise,i konstantno muku mucim.Nema.Bice problema i vec ih ima sa zanatlijama,strucnim.Budale me ne interesuju, priucene,sto sve rade...Svi bale na telekom :-) da glade jaja u birou...Moj mehanicar uzme 3 telekomove plate mjesecno,keramicar isto tako,vodoinstalater ne 3 ali 2 sigurno...Opet i ako nije tipa za samostalnog posla,hoce za drugog da radi a zna!!! Daj mi ga da nema posla.Kakav ba robot i picka materina,ima prostora za 100 poslova ko hoce i zna da radi.Ne mogu svi u programere,ekonomiste i pravnike...Mora neko i majstorisat,trgovat,skuhat,usluzit...
Kod mene jaran otisao u AUT,konobar. Drzi ne daj,svasta radio osim konobarisanja. Gledao kako papire da zavrsi,da ozeni za pare. Rekao mu covjek,hajde da zavrsis za varioca,ja cu ti sve platiti,oko godinu traje. Kaze sta ce mi?
Kaze dobijes papire odmah i plata 3k.
Kad je cuo,hocu odmah. I ostao gore,radi kao varioc ubi pare kao da je dr.mr.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#45 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by drastic »

50% danasnjih radnih mijesta u narednoj deceniji bice preuzeto od AI
http://www.cnbc.com/2017/04/27/kai-fu-l ... -jobs.html
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#46 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by KB9 »

drastic wrote:50% danasnjih radnih mijesta u narednoj deceniji bice preuzeto od AI
http://www.cnbc.com/2017/04/27/kai-fu-l ... -jobs.html
treba zaposlit robote da vam provjeravaju gramatiku i pravopis
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#47 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by graue_maus »

koliko pratim razvoj od google koji godinama skuplja znanje u svim oblastima nauke, tehnike i svakodnevnog zivota .....dok mi obicni ljudi, polako zaboravljamo osnovne stavari, rodjendane , recepte , brojeve telefona itd......... niko mi nije mogao odgovoriti zasto to googl radi , odnosno kakav im je cilj.......
jedan gigant sa mozgom svijeta i gomila neznalica okolo ......
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#49 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by bh.tornjak »

samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#50 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by supercali »

bh.tornjak wrote:samo da priupitam...
a ko ce poreze i ostale namete (od kojih svaki drustveni sistem zivi)placati....???
roboti rade...nemaju platu...nema poreza na dohodak...
oni koji ne rade bi konzumirali (i kroz to placali PDV) ali ne rade i nemaju lovu ni za PDV ni za ostale namete..
i na kraju se postavlja pitanje....koja je svrha nesto proizvoditi kad to nema ko da kupi.....jer nema posao tj. zaradu..


pitanja ima mali milion ....ova tri su kljucna...
Pa drzava odredi porez na robote u visini dohotka na platu
Znaci ja kao firma placam porez na robote kao sto kockarnice placaju porez na aparate i stolove

Tako bi mogli rijesiti taj priliv novca u budzet drzave
E sad ovo oko trosenja je pravo pitanje
Post Reply