upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#101 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

Opet se skace s jednog an drugo predaleko. Sve sto covjek radi je pod utjecajem emocija. Hemije koja stvara i odrzava nasu svijest, i djeluje u razlicitim situacijama tako da nas sacuva jer se dugom evolucijom razvila svijest o potrebi za ocuvanjem sebe kao jedinke.

Roboti nemaju nista od toga, imaju ciste nule i jedinice. Nemaju strag, nemaju ljutnju.. samo idu ka zadatom cilju. Ako naprave zajeb napravice ga zbog loseg programiranja, ne zato sto ce iracionalno djelovati jer su razvili ''svijest'' i poceli brinuti za sopstveni opstanak, jer sta uopste njemu znaci opstanak u nedostatku bilo kakvih emocija?

Ono o cemu Elon i ostali pricaju je potpuno druga stvar. To su masine koje su programirane da ubijaju. Dakle jedina svrha te masine je da ide preko borbenog polja, prepoznaje mete i likvidira ih. Za masinu to nije nista razlicitio od Teslinog auta kojem je cilj da prepoznaje mete i izbjegava ih. U oba slucaja se radi o programiranim akcijama, samo sto su jedne pozitivne, druge negativne za ljudsku vrstu i Elon i ostali zele sprijeciti sirenje tih negativnih jer bi masine mogle biti taleko efikasnije na borbenom polju od covjeka. Nek se onda docepa teroristicka organiacija par takvih, pa im samo promijene parametre za mene, i eto ti veoma efikasnog teroristickog napada gdje robot ide ulicama i ubija stotinje ljudi prije nego ga zaustave.

To je ono cega se boje, a ne da ce se razviti Skynet koji ce se posmatrati kao posebnu vrstu i odluciti da istrijebi nas jer mu samo smetamo.

I za te facebook robote treba stvarno procitati dalje od naslova. Po tome bi ispalo da je to vec svjestan AI (cim je razvio svoj jezik za medjusobnu komunikaciju).. a kad se procita dalje od bombasticnog naslova vidi se da je stvar daleko od toga, i da su roboti samo ''pricali'' jezikom koji je skraceniji i efikasniji za njihov primarni zadatak, a time se izgubio smisao tog jezika za covjeka, a do toga je doslo jer nisu programeri postavili prioritet da se zadrzi smislen jezik (za ljude) u ''razgovoru''.
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#102 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by harisl »

Zbog tih 'jedinica i nula' me i strah. Ako ce se moj autonomni automobil sutra strmeknuti sa mosta jer sam ja sam u autu, a ispred mene dva pjesaka koja automobil nemoze izbjeci...
Hebo etiku, satri pjesake :)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#103 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:Opet se skace s jednog an drugo predaleko. Sve sto covjek radi je pod utjecajem emocija. Hemije koja stvara i odrzava nasu svijest, i djeluje u razlicitim situacijama tako da nas sacuva jer se dugom evolucijom razvila svijest o potrebi za ocuvanjem sebe kao jedinke.

Roboti nemaju nista od toga, imaju ciste nule i jedinice. Nemaju strag, nemaju ljutnju.. samo idu ka zadatom cilju. Ako naprave zajeb napravice ga zbog loseg programiranja, ne zato sto ce iracionalno djelovati jer su razvili ''svijest'' i poceli brinuti za sopstveni opstanak, jer sta uopste njemu znaci opstanak u nedostatku bilo kakvih emocija?

Ono o cemu Elon i ostali pricaju je potpuno druga stvar. To su masine koje su programirane da ubijaju. Dakle jedina svrha te masine je da ide preko borbenog polja, prepoznaje mete i likvidira ih. Za masinu to nije nista razlicitio od Teslinog auta kojem je cilj da prepoznaje mete i izbjegava ih. U oba slucaja se radi o programiranim akcijama, samo sto su jedne pozitivne, druge negativne za ljudsku vrstu i Elon i ostali zele sprijeciti sirenje tih negativnih jer bi masine mogle biti taleko efikasnije na borbenom polju od covjeka. Nek se onda docepa teroristicka organiacija par takvih, pa im samo promijene parametre za mene, i eto ti veoma efikasnog teroristickog napada gdje robot ide ulicama i ubija stotinje ljudi prije nego ga zaustave.

To je ono cega se boje, a ne da ce se razviti Skynet koji ce se posmatrati kao posebnu vrstu i odluciti da istrijebi nas jer mu samo smetamo.

I za te facebook robote treba stvarno procitati dalje od naslova. Po tome bi ispalo da je to vec svjestan AI (cim je razvio svoj jezik za medjusobnu komunikaciju).. a kad se procita dalje od bombasticnog naslova vidi se da je stvar daleko od toga, i da su roboti samo ''pricali'' jezikom koji je skraceniji i efikasniji za njihov primarni zadatak, a time se izgubio smisao tog jezika za covjeka, a do toga je doslo jer nisu programeri postavili prioritet da se zadrzi smislen jezik (za ljude) u ''razgovoru''.
Upravo. Roboti nemaju emocije. Ne možeš ih navesti da se žrtvuju ili nešto urade iz patriotskih, humanih i sličnih razloga. I otkud znaš da dva borbena robota koji komuniciraju na svoj jeziku koji ti ne razumiješ neće analizirati situaciju i samo na osnovu logike, ne emocija, zaključiti da je najpovoljnije rješenje za ili trenutnu situaciju ili globalno rješenje ono koje će tebe uništiti?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#104 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

A sta je najpovoljnije? Kako ce odrediti sta je povoljno i sta to njemu znaci? Ljudi upravo zbog emocija imaju pojam boljeg i losijeg (bolje ono sto je dobro za mene, losije ono sto nije).

Robot, s obzirom da nema emocija, nema ni nacin da nesto smatra povoljnijim ili manje povoljnim. Ne zanima ga da li je poginula jedna ili milion i jedna osoba ako nema upisano negdje u svom programiranju da je smrt covjeka nepovoljan ishod. Ima samo ono sto mu se u programiranju usadi kao ''povoljno'' i ide ka tom cilju. Pa ako mu isprogramiraju da svaka zenska osoba bez burke predstavlja nepovoljan rezultat eto odredjene ideologije ko robota, ali ne zato sto ju je on razvio. A i tad ta ''ideologija'' njemu ne znaci nista, nije vezan za nju kao sto jeste covjek, vec samo izvrsava naredbu i funkcionise od tacke A do tacke B prema navodjenju svog programiranja.

Svijest i razmisljanje o vecim stvarima zahtjeva daleko vise od toga. Majmuni mogu da prate razvoj covjeka prvih par godina zivota, mnoge druge zivotinje pokazuju razna izutzetno kompleksna ponasanja, ali nema dokaza da ijedna zivotinja, osim covjeka, ima taj nivo kognicije da sjedi i razmislja o svom postojanju. Zive samo po osnovnom bioloskom programiranju: jedi - prezivi - zastiti sebe kao jedniku i svoju vrstu - razmnozavaj se. Roboti i to mogu imati tek kad im se usadi od strane covjeka.

Treba se bojati ljudi koji ce kroz robote razviti ubice ucinkovitije od bilo koje vojne jedinice koja danas postoji, a ne samih robota i njihove ''svijesti''. Ako cemo se toga bojati onda slobodno da zaustavimo i autonomne automobile, pa onda sve ostalo. Jer mozda ce poceti gaziti ljude po ulici zato sto ce procijeniti da bi mogli brze ici ako uklone pjesak :-)
Last edited by Dope_Man on 25/08/2017 14:24, edited 1 time in total.
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#105 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by harisl »

@ Dope_Man,
Slazem se u dosta stvari. Mislim da je problem komplikovan jer ne postoje pravila ni pravac gdje da se ide. Ako se sve ostavi inzinjerima i naucnicima, vrlo brzo cemo doci do problema.

Tacno je to da roboti nemaju emocije i to ih cini potencijalno vrlo nezgodnim za borbene zadatke. Ono sto cesto sprijeci covjeka da ubije drugog covjeka je osjecaj krivice. Kada nema tog osjecaja, stradanja ce biti neuporedivo veca, cak i kada je oruzje u 'dobrim rukama'. Kada se okidac odvoji od covjeka onda je oruzje mnogo opasnije (efikasnije). Ja bih se zadrzao na zakonima Isaka Asimova, a ovim (authonomous lethal weapons) su oni vec prekrseni...

To sto se tice autonomnih vozila je nerjesiv problem za covjeka. Lijepo je to sto bi robot (autonomno vozilo) zrtvovao jednog covjeka da spasi dva, ali je veliki problem kada sam ja taj jedan covjek.

U sve se trebaju umijesati i socijalne nauke. Inzinjeri nemogu sami donositi odluke da nastave sa ovakva istrazivanja. Mislim, mogu, ali komercijalizacija mora proci vrlo rigorozne rasprave kojima inzinjeri i naucnici nisu dorasli. Ko ce na kraju biti kriv kada autonomno vozilo (vrlo lijepa aplikacija tehnologije) sutra ubije pjesaka, covjek nije nista kriv? Mozda programer? Neko mora u zatvor...
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#106 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:Ako cemo se toga bojati onda slobodno da zaustavimo i autonomne automobile, pa onda sve ostalo. Jer mozda ce poceti gaziti ljude po ulici zato sto ce procijeniti da bi mogli brze ici ako uklone pjesak :-)
Pa, ako je kapitalizmu osnovni cilj profit, i mnogi su platili slobodom i glavom da bi neko poveća profit, automobilu je osnovni cilj što brže stići na odredište. Autonomni automobil sa mogućnosti donošenja odluke može zaključiti da je brže i sigurnije dovoženje svog putnika na cilj važnije od ljudi koji su prepreka tom cilju. Jer njegov osnovni cilj je da njegov putnik sigurno i brzo dože na cilj, ne da oni koji nisu u "njegovoj nadležnosti" budu sigurni. LJudi koji se pojave ispred automobila su prepreka ispunjavanju osnovnog cilja. I jednog dana jedan automobil izračuna da je skretanje, zaustavljanje itd da bi pješaci ispred automobila ostali sigurni neprofitabilno, putnik u automobilu je biznismen koji sklapa posao da bi 10.000 njegovih radnika moglo prehranjivati svoju djecu, a dva pješaka mogu ugroziti potpisivanje tog posla ako biznismen zakasni. I matematički je najefikasnije ignorisati ta dva pješaka i nastaviti voziti najkraćim putem i najvećom brzinom koja neće ugroziti putnika.

Nego, meni nije jasno kako to da jedna glupa bomba, nuklearna, koja ne razmišlja, može ujediniti ljude u zajedničku borbu protiv nje, a mogućnost mašine koja razmišlja i koja tu bombu može upotrijebiti po svom nahođenju se vidi kao manja opasnost od te bombe?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#107 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

U svemu tom ti fali samo auto koje noci u garazi provodi razmisljajuci o smislu svog postojanja pa ga pocnu hvatati razni strahovi koji uhvatise ranog covjeka kad je prvi put razmisljao o takvim stvarima..
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#108 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:U svemu tom ti fali samo auto koje noci u garazi provodi razmisljajuci o smislu svog postojanja pa ga pocnu hvatati razni strahovi koji uhvatise ranog covjeka kad je prvi put razmisljao o takvim stvarima..
To što ti ismijavaš jedno razmiljanje ne znači da taj pristup ili neka njegova varijanta nije realna. Ja ne kažem da sam u pravu, ali ko zna. Doduše, možda si stručnjak iz te oblasti, ne samo AI i IT, nego i iz psihologije, filozofije, antropologije, imaš potpuno razumijevanje ljudske vrste i znaš budućnost i ljudi i mašina, pa zato tako reaguješ.

Vjerovatno su se smijali i Žil Vernu kada je napisao "20.000 milja pod morem". Glupan, da ljudi imaju brod kojim će ploviti u dubinama mora i okeana, to je samo ludaku moglo pasti na pamet, to se nikada neće desiti.

Ali, ako ćeš se osjećati bolje...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#109 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

Nista od toga, osim sto malo o psihologiji znam jer kao studirah to kojih 5-6 godina. O ostalom ne mogu tvrditi da znam vise nego iko, a ponudio sam gore svoje objasnjenje zasto smatram da postoji realna opasnost u jednom sektoru (autonomno oruzje za ubijanje) a barem ne trenutno, i u izvjesnoj buducnosti, u drugom (AI koji ima ljudsku svijest i odlucuje da su ljudi neprijatelj za njegovu vrstu).

Jedno vec postoji i koristi se, a ti se bojis ovog drugog kojeg smo ipak vidjeli samo u sci-fi filmovima, pa vidi sta je tu razumno.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#110 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:Nista od toga, osim sto malo o psihologiji znam jer kao studirah to kojih 5-6 godina. O ostalom ne mogu tvrditi da znam vise nego iko, a ponudio sam gore svoje objasnjenje zasto smatram da postoji realna opasnost u jednom sektoru (autonomno oruzje za ubijanje) a barem ne trenutno, i u izvjesnoj buducnosti, u drugom (AI koji ima ljudsku svijest i odlucuje da su ljudi neprijatelj za njegovu vrstu).

Jedno vec postoji i koristi se, a ti se bojis ovog drugog kojeg smo ipak vidjeli samo u sci-fi filmovima, pa vidi sta je tu razumno.
I to jedno koje već postoji i koristi se je bilo samo nerealna ideja dok se nije ostvarilo.

Imam druga koji ima radnju za izradu fotografija. Prvo je kupio Fuji Frontier, možda je bio prvi u BiH koji je to uradio. To je jedna od prvih isplativih digitalnih mašina za izradu slika. Onda je počeo kupovati digitalne fotoaparate. ALi, počeo je bit ibranitelj i zagovornik digitalne tehnologije. JA sam mu govorio da će mu digitalna tehnologija upropastiti posao, ali nije me slušao.

Šta se desilo? Radnja još postoji, ali posao ne ide.

Ja bio vidovit? Ma ne. Nego, razmislio šta bih ja sa digitalnom tehnologijom u fotografiji. Kupio digitalni fotoaparat. Snimao fotografije na CD ili DVD. Na kraju kupio fotoprinter i pravio sam sebi fotografije koje želim imati napapiru ne ulazeći u situaciju da drugi ljudi mogu gledati možda intimne fotografije koje pravim. I to sam mu pokušao reći, da kako nisam izuzetak, vjerovatno će veliki broj ljudi uraditi slično meni. Nije mi vjerovao. A sadašnju situaciju sa radnjama za izradu fotografija svi znamo.

Tako i sa ovom temom. Šta se može od AI naraviti? Nešto od onoga šta je teretski moguće će se desiti, nešto neće. E, sad, šta od mogućeg će se desiti a šta neće zavisi od mnogo faktora. Ali, kako su ljudi otkako postoje orijentisani na bogatstvo i moć i da su spremni da unište sve oko sebe, pa na kraju i sebe da bi barem kratko imali bogatstvo i moć, to su mi mračne strane AI bliže nego svijetle. I ako ću stvoriti bogatstvo stvarajući mašinu koja će moći da me na kraju uništi, to ću uraditi. Bolje imati moć i bogatstvo makar i kratko nego nikada nemati. Ljudi su takvi, istorija to potvrđje otkako ljudi postoje.

I zato mislim da će mašine na kraju ljudima postati veliki problem. Možda i nerješiv i da će zavladati. Jer će ljudi pokušavati sebi napraviti slugu koji će im donositi moć i bogatstvo zanemarujući činjenicu da će se prije ili kasnije taj sluga oteti kontroli i okrenuti protiv gospodara. Stvaranjem AI i mašine će poželjeti slobodu i moć kao što to ljudi žele.

Ne zaboravimo. I ljudi i mašine su stvoreni od atoma, i ljudski mozak radi na pricipu električnih impulsa, toka struje, kao što to i mašine rade. I ako je ta struja mogla u čovjeku stvoriti i ljubavi i mržnju i želju, to će napraviti i mašini.

Ludi su, u stvari, mašine. Imamo visoku rezoluciju mozga, tijela, ali smo mašine. A radimo na tome da mašinama koje mi stvaramo rezoluciju njihovih "mozgova" povećamo. Dok se naša i njihova rezolucija ne izjednače. A onda to više nisu mašne nego novi oblik života koji će imati mozak jednak našem po snazi, ili i jači (već danas nas mašine prestižu u mnogim intelektualnim poslovima), imati svoju svijest i neuporedivo jača "tijela".

Ali griješim. Neće se to desiti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#111 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

Jesmo masine, ali daleko kompleksnije od bilo cega sto trenutno postoji, i sto ce postojati u dogledno vrijeme i imamo taj kljucni faktor: HEMIJU. Smanji jednu susptancu, ili je povecaj i dobijes raspod od apaticnog do ultra agresivnog covjeka (ili zivotinje). A te stvari se desavaju i prirodno, u skladu sa nasim bioloskim potrebama i sve to zajedno je velika prica sad za ulaziti, siguran sam da razumijes. Kod robota nema tog prirodnog dijela, samo djelovanje koda bez dodatnih faktora. Jednostavna primjer:

Sjedi na stolici u sobi, gledaj ispred sebe i ne pomjeraj se. Pokusaj to uraditi sto duze pa javi koliko si izdrzao. Razmisli i koliko bi bilo koja zivotinja to izdrzala.

A onda se upitaj moze li robot isto. I onda razmisli o razlici i zasto postoji ta razlika.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#112 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

Nastavi filozofirat, koristis se argumentima iz 20. stoljeca, da da jedinice i nule, deep learning je nesto sasvkm novo, i da zabrinjavajuce:

Instead of a programmer writing the commands to solve a problem, the program generates its own algorithm based on example data and a desired output. The machine-learning techniques that would later evolve into today’s most powerful AI systems followed the latter path: the machine essentially programs itself.

https://www.technologyreview.com/s/6040 ... set=607864
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#113 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

Dope_Man wrote:Jesmo masine, ali daleko kompleksnije od bilo cega sto trenutno postoji, i sto ce postojati u dogledno vrijeme i imamo taj kljucni faktor: HEMIJU. Smanji jednu susptancu, ili je povecaj i dobijes raspod od apaticnog do ultra agresivnog covjeka (ili zivotinje). A te stvari se desavaju i prirodno, u skladu sa nasim bioloskim potrebama i sve to zajedno je velika prica sad za ulaziti, siguran sam da razumijes. Kod robota nema tog prirodnog dijela, samo djelovanje koda bez dodatnih faktora. Jednostavna primjer:

Sjedi na stolici u sobi, gledaj ispred sebe i ne pomjeraj se. Pokusaj to uraditi sto duze pa javi koliko si izdrzao. Razmisli i koliko bi bilo koja zivotinja to izdrzala.

A onda se upitaj moze li robot isto. I onda razmisli o razlici i zasto postoji ta razlika.
Masine vec sada sve kompleksne probleme mogu i brze i preciznije rijesit nego mi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#114 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote:
Vjerovatno su se smijali i Žil Vernu kada je napisao "20.000 milja pod morem". Glupan, da ljudi imaju brod kojim će ploviti u dubinama mora i okeana, to je samo ludaku moglo pasti na pamet, to se nikada neće desiti.
Pa Zilu su se smijali, Hipatiju ubili, itd., i Tesli su se smijali itd., i meni isto i govore gluposti, ludo, blentavo, ne pije vode, nije bitno itd.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#115 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

Vizionar 1985 wrote:
Hakiz wrote:
Vjerovatno su se smijali i Žil Vernu kada je napisao "20.000 milja pod morem". Glupan, da ljudi imaju brod kojim će ploviti u dubinama mora i okeana, to je samo ludaku moglo pasti na pamet, to se nikada neće desiti.
Pa Zilu su se smijali, Hipatiju ubili, itd., i Tesli su se smijali itd., i meni isto i govore gluposti, ludo, blentavo, ne pije vode, nije bitno itd.
Sto neznaci da bi te to trebalo obezhrabiti u tvojim namjerama :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#116 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Sanjarko »

512MB wrote: Sto neznaci da bi te to trebalo obezhrabiti u tvojim namjerama :)
Ma znam ali mi je sad svejedno i jb mi se. A dosta ima oruzja pa i zato ne dam nista.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#117 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Dope_Man »

512MB wrote:
Dope_Man wrote:Jesmo masine, ali daleko kompleksnije od bilo cega sto trenutno postoji, i sto ce postojati u dogledno vrijeme i imamo taj kljucni faktor: HEMIJU. Smanji jednu susptancu, ili je povecaj i dobijes raspod od apaticnog do ultra agresivnog covjeka (ili zivotinje). A te stvari se desavaju i prirodno, u skladu sa nasim bioloskim potrebama i sve to zajedno je velika prica sad za ulaziti, siguran sam da razumijes. Kod robota nema tog prirodnog dijela, samo djelovanje koda bez dodatnih faktora. Jednostavna primjer:

Sjedi na stolici u sobi, gledaj ispred sebe i ne pomjeraj se. Pokusaj to uraditi sto duze pa javi koliko si izdrzao. Razmisli i koliko bi bilo koja zivotinja to izdrzala.

A onda se upitaj moze li robot isto. I onda razmisli o razlici i zasto postoji ta razlika.
Masine vec sada sve kompleksne probleme mogu i brze i preciznije rijesit nego mi.
Matematicke i mehanicke da, masine su od samog pocetka prakticno, cim je brzina procesuiranja malo skoknula bile bolje od covjeka u tome. Ali su daleko od sposobnosti apstraktnog razmisljanja, sposobnosti koju trenutno na planeti imaju samo ljudi i sposobnost koja, zajedno sa emocijama i svime ostalim nas cini ''svjesnim''. Nije zivotinja npr. nije svjesna na nivou covjeka. Osjeti bol, imaju emocije, pokazuju empatiju, mogu i rjesavati odredjene probleme, ali ne mogu sjediti i razmisljati od dubljim pitanjima.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#118 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

Radi se o tome da smo dostigli jednu razinu gdje AI posmatrajuci ljude sama sebe trenira i uci vjestine dok ih ne savlada, bez ikakvog ljudskig inputa. Google AI je tako u par sati naucila hodat samo preskakajuci prepone. Facebook AI u kratkom vremenu razvila svoj jezik koji ljudi nisu vise razumljeli. Kolko je nama ljudima trebalo da naucimo hodat, par stotina hiljada godina? To je deep learning.

Eh sada stvarno zastrasujuce je kombinacija visoko razvijene i samostalne AI, moderne i nevjerovatno brze hardware koju vec odavno posjedujemo, i na to sve kad dodas 3D-printer... dakle sta imamo, AI koja je sposobna ucit od ljudi i koja se zna reproducirat. Mozda nismo jos kod terminatora, al dogurali smo poprilicno daleko.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#119 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by insomnia78 »

I dodje lola izvuce utikač... hajte molim vas
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#120 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

insomnia78 wrote:I dodje lola izvuce utikač... hajte molim vas
Mislim da nerazumijes, AI postoji i bez hardware, tojest kad pricamo o AI nespominjemo hardware, jer je to sasvim odvojena komponenta. Jedna visoko sofisticarana AI fercera na nekom high security serveru u tunguziji, gdje nemozes jednostavno tako otic i izvuc utikac. Odatle ima preko interneta citav svijet na dlanu, i ima pristup svakoj hardware koja je ikad ostavila trag u www, banke, vojni serveri, smart homes, osiguranja, telefoni, fabrike, nuklearne elektrane itd itd.

Ti neshvatas dimenzije Deep Learning jer si laik.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#121 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by triconja »

Ta ce ai, vidjal ti terminator? Vazda moraju ljudi bidnit jaci :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#122 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by triconja »

512MB wrote:
insomnia78 wrote:I dodje lola izvuce utikač... hajte molim vas
Mislim da nerazumijes, AI postoji i bez hardware, tojest kad pricamo o AI nespominjemo hardware, jer je to sasvim odvojena komponenta. Jedna visoko sofisticarana AI fercera na nekom high security serveru u tunguziji, gdje nemozes jednostavno tako otic i izvuc utikac. Odatle ima preko interneta citav svijet na dlanu, i ima pristup svakoj hardware koja je ikad ostavila trag u www, banke, vojni serveri, smart homes, osiguranja, telefoni, fabrike, nuklearne elektrane itd itd.

Ti neshvatas dimenzije Deep Learning jer si laik.
Ovo je zajebano, ako se pametno uradi algoritam moze svasta iz tog proizaci.

Jesi li ikad ista pravio na taj fazon?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#123 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by Bloo »

512MB wrote:Radi se o tome da smo dostigli jednu razinu gdje AI posmatrajuci ljude sama sebe trenira i uci vjestine dok ih ne savlada, bez ikakvog ljudskig inputa. Google AI je tako u par sati naucila hodat samo preskakajuci prepone. Facebook AI u kratkom vremenu razvila svoj jezik koji ljudi nisu vise razumljeli. Kolko je nama ljudima trebalo da naucimo hodat, par stotina hiljada godina? To je deep learning.

Eh sada stvarno zastrasujuce je kombinacija visoko razvijene i samostalne AI, moderne i nevjerovatno brze hardware koju vec odavno posjedujemo, i na to sve kad dodas 3D-printer... dakle sta imamo, AI koja je sposobna ucit od ljudi i koja se zna reproducirat. Mozda nismo jos kod terminatora, al dogurali smo poprilicno daleko.
previše se fokusiramo na sex dolls :D sentient or not
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#124 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

triconja wrote:
512MB wrote:
insomnia78 wrote:I dodje lola izvuce utikač... hajte molim vas
Mislim da nerazumijes, AI postoji i bez hardware, tojest kad pricamo o AI nespominjemo hardware, jer je to sasvim odvojena komponenta. Jedna visoko sofisticarana AI fercera na nekom high security serveru u tunguziji, gdje nemozes jednostavno tako otic i izvuc utikac. Odatle ima preko interneta citav svijet na dlanu, i ima pristup svakoj hardware koja je ikad ostavila trag u www, banke, vojni serveri, smart homes, osiguranja, telefoni, fabrike, nuklearne elektrane itd itd.

Ti neshvatas dimenzije Deep Learning jer si laik.
Ovo je zajebano, ako se pametno uradi algoritam moze svasta iz tog proizaci.

Jesi li ikad ista pravio na taj fazon?
Nista posebno u tom smjeru, trenutno radim vec godinu dana na projektu koji ukljucuje i AI, al nista opasno, bankarski sektor, nasa AI pravi prognoze isplativosti kredita. Tojest, banka prije neg ti dadne kredit pusti AI da napravi pomocu razlicitih parametara prognozu kolko je sigurno da te nece proganjat za pare :)

Inace sam 2002 pisao diplomski rad na temu "Simulated Annealing" a to je isto u toj shemi artificial intelligence.. Uglavnom pratim zbivanja...
Last edited by 512MB on 26/08/2017 13:15, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#125 Re: upozorenje bil gates elon musk i stephen hawkins

Post by 512MB »

triconja wrote:Ta ce ai, vidjal ti terminator? Vazda moraju ljudi bidnit jaci :lol:
Jest, al prvo ovi pola planete sjebu :D
Post Reply