Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#26 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by mayab »

tempuser wrote:
bbianconero wrote:Druze po zakono o porezu na dohodak ti je neporezivo u visini 20% cijene litre goriva po pređenom kilometru, a ova Uredba što je izašla vrijedi za državne službenike, i za njih je sada smanjeno na 15%, ali ti ako nisi drzavni službenik i ako nemaš u svojoj firmi u pravilniku tačno određen iznos, onda možes ići do max neoporezivog iznosa po zakonu o porezu na dohodak. :thumbup:
Posto me se neposredno tice provjerio sa racunovodstvom, iako navode za drzavne sluzbenike odnosi se na sve.

Eee, da , tako i meni juče rekoše, mada meni zaista ostaje nejasno, ako nešto eksplicitno piše na koga se odnosi, kako onda može da bude da se ipak odnosi na sve :shock: :shock: :shock: Ko je ovde lud ili glup????
Hajde da nam neko to objasni!!!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

Pitaj @ bbianconero, on tvrdi da je dugogodisnji pravnik sa avdokatskim i pravosudnim ispitom, takav ekspert sigurno mora znati!
kike-tike
Posts: 328
Joined: 30/01/2013 11:33

#28 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by kike-tike »

Momak nije iritantan, nego je upravu onaj ko mu je rekao. Uredba se odnosi kako na državne službenike tako i na realni sektor, te je usklađena sa novim pravilnikom o porezu na dohodak. A koristenje privatnog auta u posl. svrhe samo kroz putni nalog moze, koji je propisan u uredbi, odnosno to koristenje vozila se jedino moze tretirati kao sl. put (sl.put je sve sto je udaljeno od mjesta rada 30 i vise kilometara).
bbianconero
Posts: 48
Joined: 17/06/2013 14:03

#29 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by bbianconero »

U novim izmjenama pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak Službene Novine FBiH 52/16 također je izmjenjeno da je maximalna naknada koja se neoporezuje sada 15% od litre benzina po broju pređenih kilometara, tako da sada vrijedi za sve radnike i to od danas jer je danas i stupio na snagu navedeni pravilnik odnosno izmjene pravilnika. Zivi bili
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#30 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

Ma pusti lik je neki ekspert tipa Mirnesa Ajanovica samo sto ovaj nije mak'o dalje od foruma.

Elem, Sluzbene novine Federacije BiH. br. 52/16 od 06.07.2016:


PRAVILNIK
O IZMJENI PRAVILNIKA O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DOHODAK

U pravilniku o primjeni Zakona o porezu na dohodak (Sluzbene novine Federacije BiH. br. 67/08, 4/10, 86/10 , 10/11, 53/11, 20/12, 27/13, 71/13, 90/13 i 45/14), u clanku 14. tocki I )podtocka a) mijenja se i glasi:

"a) naknade troskova sluzbenog putovanja obuhvataju: naknadu za smjestaj, ishranu, prijevoz i druge troskove utvrdjene Uredbom za naknade za sluzbena putovanja (Sluzbene novine Federacije BiH 44/16)

Ove naknade se smatraju neoporezivim prihodom poreznog obveznika ako su isplacene fizickom licu koje kod isplatioca ima status uposlenika i ako su utvrdjene po kriterijima i isplacene pd uvijetima, na nacin i najvise do iznosa propisanih u skladu sa Uredbom za naknade za sluzbena putovanja.

Prema clanku 10. stavak (2) tocka 1) Zakona o porezu na dohodak, neoporezivi isnos naknae troskova sluzbenoh putovanja, utvrdjen Uredbom za naknade za sluzbena putovanja za proracunske korisnike vazi i za druge porezne obveznike.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#31 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

bbianconero wrote:U novim izmjenama pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak Službene Novine FBiH 52/16 također je izmjenjeno da je maximalna naknada koja se neoporezuje sada 15% od litre benzina po broju pređenih kilometara, tako da sada vrijedi za sve radnike i to od danas jer je danas i stupio na snagu navedeni pravilnik odnosno izmjene pravilnika. Zivi bili
Buduci da moj racunovodja nije vidovota Dzemila, a dao je instrukciju da se odluke odmah prave prema Uredbi o naknadama troškova za službena putovanja SNFBiH br.44/16. znaci da je on puno bolji racunovodja, nego ti dugogodisnji pravnik sa pravosudnim i avdokatskim ispitom.
Zato prije nego sljedeci put poletis da se pohvalis svojim iskustvima i ispitima, a druge prozoves da su iritantni 2 x razmisli.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#32 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Slo Burner »

Da malo ozivim temu, planiram kupiti auto koji bi izmajmljivao firmi ciji sam 50% vlasnik. Sad kontamo koliko bi bilo fer da naplacujem ?
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#34 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by topcam »

Slo Burner wrote: 08/03/2023 23:36 Da malo ozivim temu, planiram kupiti auto koji bi izmajmljivao firmi ciji sam 50% vlasnik. Sad kontamo koliko bi bilo fer da naplacujem ?
Maksimalno :D
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#35 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by mayab »

topcam wrote: 09/03/2023 20:26
Slo Burner wrote: 08/03/2023 23:36 Da malo ozivim temu, planiram kupiti auto koji bi izmajmljivao firmi ciji sam 50% vlasnik. Sad kontamo koliko bi bilo fer da naplacujem ?
Maksimalno :D
TAKOE, TREBA IZVUĆI PARE , da što manje ostane za oporezivanje
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#36 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Slo Burner »

mayab wrote: 09/03/2023 21:03
topcam wrote: 09/03/2023 20:26

Maksimalno :D
TAKOE, TREBA IZVUĆI PARE , da što manje ostane za oporezivanje
Ma ne radi se uopste o oporezivanju, rafi se o tom koliko je fair da naplacujem
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Edin H. »

Uvesti crvene tablice kao za Tite i ciao. :oops:
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#38 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by preludezalude »

Slo Burner wrote: 08/03/2023 23:36 Da malo ozivim temu, planiram kupiti auto koji bi izmajmljivao firmi ciji sam 50% vlasnik. Sad kontamo koliko bi bilo fer da naplacujem ?
A kako si ti to mislio kao fizicko lice da iznajmljujes auto??? Zna se ko moze iznajmljivati auta.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#39 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by mayab »

Slo Burner wrote: 09/03/2023 23:40
mayab wrote: 09/03/2023 21:03

TAKOE, TREBA IZVUĆI PARE , da što manje ostane za oporezivanje
Ma ne radi se uopste o oporezivanju, rafi se o tom koliko je fair da naplacujem
Nije mi jasno kako to iznajmljivanje zakonski regulisati,
koliko znam , možeš koristiti svoj privatni auto za potrebe firme i naplaćivati po kilometru 15% od cijene litre goriva ....
U firmi gdje radim , povremeno koristim svoj privatni auto za posao i tako se to prikazuje i plaća meni
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#40 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by HelaS »

mayab wrote: 10/03/2023 06:41
Slo Burner wrote: 09/03/2023 23:40

Ma ne radi se uopste o oporezivanju, rafi se o tom koliko je fair da naplacujem
Nije mi jasno kako to iznajmljivanje zakonski regulisati,
koliko znam , možeš koristiti svoj privatni auto za potrebe firme i naplaćivati po kilometru 15% od cijene litre goriva ....
U firmi gdje radim , povremeno koristim svoj privatni auto za posao i tako se to prikazuje i plaća meni
Moraaš imati zaključen ugovor o najmu tog automobila, i ugovor mora biti ovjeren kod porezne uprave. Na tebe pada porez na dobit, a firma s pravom isplaćuje naknadu i troškove, zavisno od sadržaja ugovora.
Post Reply