Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1 Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Naslovnica »

Interesuje me da li postoji zakonska odredba prema kojoj se plaća kilometar ili već kako prilikom upotrebe privatnog automobila u poslovne svrhe, ako se sa takvom upotrebom slažu obje strane?
Ili se to reguliše internim ugovorom?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

Nekad je bilo do cijena najskupljeg goriva x 0,25 neoporezivo, a neki dan izasla nova uredba o putnim troskovima ukljucujici i koristenje priv vozila u s. svrhe.
Po novom zakonu nadoknada po jednom predjenom kilometru je fiksirana na 15% cijene BMB 95 na terotoriji BiH na odobrenoj relaciji. Znaci moras voditi Putni Nalog PN-4 u kojem ces evidentirati kilometre i odgovorno lice ih mora odobriti.
Ja koristim po dva osnova auto na taj nacin, oba pravna lica imaju:
1. Pravilnik o nadoknadama za koristenje priv. vozila u sl. svrhe.
2. Odluku koja se poziva na pravilnik, a kojom se tom i tom uposleniku odobrava koristenje priv. vozila u sl. svrhe, na kojoj vremenskoj osnovi se vrsi obracun, ko vrsi obracn, kad se isplacuje naknada.
3. Mjesecni obracun na osnovu na osnovu odluke koji potpisuje ovl. lice, a kojim se evidentira ukupan broj kilometara, cijena goriva i naknada.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Naslovnica »

tempuser wrote:Nekad je bilo do cijena najskupljeg goriva x 0,25 neoporezivo, a neki dan izasla nova uredba o putnim troskovima ukljucujici i koristenje priv vozila u s. svrhe.
Po novom zakonu nadoknada po jednom predjenom kilometru je fiksirana na 15% cijene BMB 95 na terotoriji BiH na odobrenoj relaciji. Znaci moras voditi Putni Nalog PN-4 u kojem ces evidentirati kilometre i odgovorno lice ih mora odobriti.
Ja koristim po dva osnova auto na taj nacin, oba pravna lica imaju:
1. Pravilnik o nadoknadama za koristenje priv. vozila u sl. svrhe.
2. Odluku koja se poziva na pravilnik, a kojom se tom i tom uposleniku odobrava koristenje priv. vozila u sl. svrhe, na kojoj vremenskoj osnovi se vrsi obracun, ko vrsi obracn, kad se isplacuje naknada.
3. Mjesecni obracun na osnovu na osnovu odluke koji potpisuje ovl. lice, a kojim se evidentira ukupan broj kilometara, cijena goriva i naknada.
Hvala na odgovoru. :thumbup:
Možeš li mi pojasniti ako imam auto sa LPG-om, i dnevno prelazim 100km u službene svrhe, koliko bi to bilo što se tiče plaćanja firme prema meni?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

Naslovnica wrote:
tempuser wrote:Nekad je bilo do cijena najskupljeg goriva x 0,25 neoporezivo, a neki dan izasla nova uredba o putnim troskovima ukljucujici i koristenje priv vozila u s. svrhe.
Po novom zakonu nadoknada po jednom predjenom kilometru je fiksirana na 15% cijene BMB 95 na terotoriji BiH na odobrenoj relaciji. Znaci moras voditi Putni Nalog PN-4 u kojem ces evidentirati kilometre i odgovorno lice ih mora odobriti.
Ja koristim po dva osnova auto na taj nacin, oba pravna lica imaju:
1. Pravilnik o nadoknadama za koristenje priv. vozila u sl. svrhe.
2. Odluku koja se poziva na pravilnik, a kojom se tom i tom uposleniku odobrava koristenje priv. vozila u sl. svrhe, na kojoj vremenskoj osnovi se vrsi obracun, ko vrsi obracn, kad se isplacuje naknada.
3. Mjesecni obracun na osnovu na osnovu odluke koji potpisuje ovl. lice, a kojim se evidentira ukupan broj kilometara, cijena goriva i naknada.
Hvala na odgovoru. :thumbup:
Možeš li mi pojasniti ako imam auto sa LPG-om, i dnevno prelazim 100km u službene svrhe, koliko bi to bilo što se tiče plaćanja firme prema meni?
Nije bitno uopste koje gorivo trosi tvoj auto i kolika je potrosnja kad je drzava fiksirala naknadu po kilometru u odnosnu na cijenu BMB 95.
Danas bi za 100 km dobio: 100 (kolicina kilometara) x 1,91 (cijena BMV 95) x 0,15 (15%) = 28,65 KM!
S tim, koliko sam upratio da ti to pokriva autuput i parking itd.

Član 10.

Državnom službeniku koji za potrebe službenog putovanja koristi putnički automobil u ličnom vlasništvu, pripada naknada u visini 15% cijene litre benzina BMB 95 na teritoriji Bosne i Hercegovine, po pređenom kilometru na odobrenoj relaciji.

Isplata naknade iz stava (1) ovog člana predstavlja naknadu troškova za gorivo i amortizaciju automobila i ista ne isključuje troškove nastale po osnovu plaćene cestarine, putarine, mostarine, naknade za korištenje tunela, parkinga i drugih troškova nastalih u vezi sa prijevozom na službenom putovanju.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#5 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Naslovnica »

Hvala još jednom.
Koliko u narednih mjesec-dva ubacujem LPG pa će amortizacija biti koliko-toliko isplativa.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#6 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Me_again »

Sa 15% nadoknade bogami slabo ....
Ja sam godinama vozao za 25% plus putarine, pa onda spalo na 20% plus putarine, pa onda samo 20% bez putarina. Vise nisam cekao, otvorio sam svoju firmu, cist racun duga ljubav :)
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by mayab »

Ja od kad se bavim ovom poslom kojim se bavim (skoro 15 godina), povremeno koristim svoj privatni auto za potrebe (privatne) firme, pisem kilometrazu u putni nalog za putnički automobil, i isplacuje mi se na kraju mjeseca 1/5 cijene litre BMB 95 po predjenom kilometru (ili ti 20 %), plus parkiranje i plaćanje autoceste, jedino mi neće platiti kazne koje eventualno zaradim :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#8 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

mayab wrote:Ja od kad se bavim ovom poslom kojim se bavim (skoro 15 godina), povremeno koristim svoj privatni auto za potrebe (privatne) firme, pisem kilometrazu u putni nalog za putnički automobil, i isplacuje mi se na kraju mjeseca 1/5 cijene litre BMB 95 po predjenom kilometru (ili ti 20 %), plus parkiranje i plaćanje autoceste, jedino mi neće platiti kazne koje eventualno zaradim :D
Putni nalozi tj dnevnice i putni troskovi su bili najlaksi nacin za isplatu neoporezive gotovine, kako uvode ogranicenja za gotovinu tako su i ove naknade kolateralna steta, sad nema x 0,20 nego 0,15 bez parkinga, cestarina itd... Doduse uvije postoje interni dogovori da na kraju mjeseca samo pogignes br km da namiris na 0,20 i troskove.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#9 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Me_again »

U tom slucaje se formalno - pravno radi o pranju novca, pa sad ......
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#10 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Ned071 »

Meni su racunali 38 feninga po kilometru...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by muha_sa »

mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#12 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by lijek-za-sve »

muha_sa wrote:mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?
:D moze samo po makadamu :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by muha_sa »

lijek-za-sve wrote:
muha_sa wrote:mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?
:D moze samo po makadamu :D
:lol:

konto sam djete u obdaniste il u skolu, punicu doktoru il na pijacu, hanumu da obidje fameliju.................
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

muha_sa wrote:mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?

E sad ces se smijat, more al moras placat. Kako je svaka dobit oporeziva tako se i koristenje sl. auta i priv. svrhe smatra koristi. Da ne bi imali poresku obavezu neke frme svojim zaposlenicima 1/4 mjesecne kilometraze obracunaju pod privatnu i do im oduzmu od plate. :-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Tomahawk11 »

muha_sa wrote:
lijek-za-sve wrote:
muha_sa wrote:mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?
:D moze samo po makadamu :D
:lol:

konto sam djete u obdaniste il u skolu, punicu doktoru il na pijacu, hanumu da obidje fameliju.................
Mozes i ako krenes na vikendicu....ili u ribolov :?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by muha_sa »

tempuser wrote:
muha_sa wrote:mozel se sluzbeno aVto koristit u privatne svrhe :?

E sad ces se smijat, more al moras placat. Kako je svaka dobit oporeziva tako se i koristenje sl. auta i priv. svrhe smatra koristi. Da ne bi imali poresku obavezu neke frme svojim zaposlenicima 1/4 mjesecne kilometraze obracunaju pod privatnu i do im oduzmu od plate. :-)
ne zajebaji :-) naso mene starog druga na sabahu handrit :lol: :lol:

jesam trenutno u SveCkoj, al samo u gostima :D
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by Optimist »

Kod mene u firmi po istoj ovoj racunici po kojoj mozes koristiti privatno vozilo u sl. svrhe, mozes koristiti i sluzbeno i privatne, te se na kraju mjeseca odbija od plate.
bbianconero
Posts: 48
Joined: 17/06/2013 14:03

#18 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by bbianconero »

Druze po zakono o porezu na dohodak ti je neporezivo u visini 20% cijene litre goriva po pređenom kilometru, a ova Uredba što je izašla vrijedi za državne službenike, i za njih je sada smanjeno na 15%, ali ti ako nisi drzavni službenik i ako nemaš u svojoj firmi u pravilniku tačno određen iznos, onda možes ići do max neoporezivog iznosa po zakonu o porezu na dohodak. :thumbup:
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#19 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by dgL_ »

Prijatelj je radio u Orbicu neko vrijeme, isao je cesto prema visokom, kaknju, kiseljaku i tako tim gradovima koji nisu puno daleko, imao je naku dvicu GTI koja je jela gorivo (tad je litar bio 2.36) dobivao je 30 kf za svaki kilometar..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#20 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

bbianconero wrote:Druze po zakono o porezu na dohodak ti je neporezivo u visini 20% cijene litre goriva po pređenom kilometru, a ova Uredba što je izašla vrijedi za državne službenike, i za njih je sada smanjeno na 15%, ali ti ako nisi drzavni službenik i ako nemaš u svojoj firmi u pravilniku tačno određen iznos, onda možes ići do max neoporezivog iznosa po zakonu o porezu na dohodak. :thumbup:
Posto me se neposredno tice provjerio sa racunovodstvom, iako navode za drzavne sluzbenike odnosi se na sve.
bbianconero
Posts: 48
Joined: 17/06/2013 14:03

#21 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by bbianconero »

tempuser wrote:
bbianconero wrote:Druze po zakono o porezu na dohodak ti je neporezivo u visini 20% cijene litre goriva po pređenom kilometru, a ova Uredba što je izašla vrijedi za državne službenike, i za njih je sada smanjeno na 15%, ali ti ako nisi drzavni službenik i ako nemaš u svojoj firmi u pravilniku tačno određen iznos, onda možes ići do max neoporezivog iznosa po zakonu o porezu na dohodak. :thumbup:
Posto me se neposredno tice provjerio sa racunovodstvom, iako navode za drzavne sluzbenike odnosi se na sve.

Kako si samo iritantan lik, fuujj, hoces u svakoj raspravi da si upravu. Uzmi pravilnik o primjeni zakona o porezu na dohodak pa pronađi kolik je max neoporezivo pa ćeš vidjeti da je to do 20%, a onda uzmi ovu Uredbu o naknadama troškova za službena putovanja br.44/16, pa procitaj na koga se odnosi, na drzavne službenike i njima se sada obračunava 15%, a drugo je za ove dnevnice u zemljama, e one se odnose uglavnom za sve radnike bez obzira jesu li drzavni službenici. Pozz od dugogosišnjeg pravnika sa pravosudnim i advokatskim ispitom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

bbianconero wrote:
tempuser wrote:
bbianconero wrote:Druze po zakono o porezu na dohodak ti je neporezivo u visini 20% cijene litre goriva po pređenom kilometru, a ova Uredba što je izašla vrijedi za državne službenike, i za njih je sada smanjeno na 15%, ali ti ako nisi drzavni službenik i ako nemaš u svojoj firmi u pravilniku tačno određen iznos, onda možes ići do max neoporezivog iznosa po zakonu o porezu na dohodak. :thumbup:
Posto me se neposredno tice provjerio sa racunovodstvom, iako navode za drzavne sluzbenike odnosi se na sve.

Kako si samo iritantan lik, fuujj, hoces u svakoj raspravi da si upravu. Uzmi pravilnik o primjeni zakona o porezu na dohodak pa pronađi kolik je max neoporezivo pa ćeš vidjeti da je to do 20%, a onda uzmi ovu Uredbu o naknadama troškova za službena putovanja br.44/16, pa procitaj na koga se odnosi, na drzavne službenike i njima se sada obračunava 15%, a drugo je za ove dnevnice u zemljama, e one se odnose uglavnom za sve radnike bez obzira jesu li drzavni službenici. Pozz od dugogosišnjeg pravnika sa pravosudnim i advokatskim ispitom.
Ako mene laze racunovodja koji se time neposredno bavi i koji je meni kao DOO poslao obavjest, onda ja lazem ostale, bas kao sto sam napisao, a sto se samog tvog nastupa tice, nabijem na neku stvar i dugogodisnjeg pravnika i oba njegova ispita jer i Mirnes Ajanovic ima sve to cime se hvalis!
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#23 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by supercali »

Al zato tvoj racunovodja je upravu iako ima isto te ispite a mozda i.nema
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by tempuser »

Ne znam, al znam da ima pecat i svoj broj ovl. racunovodje.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#25 Re: Upotreba privatnog automobila u poslovne svrhe, nadoknada?

Post by supercali »

Pa otkud znas da I ovaj nema pecat I sve te brojeve klince palce sto treba
Post Reply