Upis na fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Angelica9
Posts: 10
Joined: 13/08/2016 18:41

#1 Upis na fakultet

Post by Angelica9 »

Pozdrav! Imam vise pitanja I nadam se da ce neko moci odvojiti vrijeme da mi odgovori.

1. Planiram upisati menadment/informacijske tehnologije/poduzetnistvo/pravo. Koji smjer od navedenih smatrate najboljim I zasto te koji fakultet izabrati(gdje)?
2. Imam 3 iz maternjeg jezika I matematike, a ti se predmeti najvise gledaju na ovim fakultetima.
P. S. ocjene iz maternjeg jezika su takve zbog profesora koji na osnovu svog misljenja prema meni daje ocjene, mislim da bih s ovim znanjem mogao imati 4.
3. Nisam siguran kako se zove, no zanima me kakav je Americki fakuktet u BiH, I moze li se na njega upisati osoba prosjecnog standarda I postoji li mogucnost za stipendiju?
Hvala!
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2 Re: Upis na fakultet

Post by Tomahawk11 »

Angelica9 wrote:Pozdrav! Imam vise pitanja I nadam se da ce neko moci odvojiti vrijeme da mi odgovori.

1. Planiram upisati menadment/informacijske tehnologije/poduzetnistvo/pravo. Koji smjer od navedenih smatrate najboljim I zasto te koji fakultet izabrati(gdje)?
2. Imam 3 iz maternjeg jezika I matematike, a ti se predmeti najvise gledaju na ovim fakultetima.
P. S. ocjene iz maternjeg jezika su takve zbog profesora koji na osnovu svog misljenja prema meni daje ocjene, mislim da bih s ovim znanjem mogao imati 4.
3. Nisam siguran kako se zove, no zanima me kakav je Americki fakuktet u BiH, I moze li se na njega upisati osoba prosjecnog standarda I postoji li mogucnost za stipendiju?
Hvala!
Hm....sirok ti dijapazon....menadzment mozes studirati na ekonomskom fakultetu, odnosno odabrati neki od smjerova (marketing menadzment, finansijski menadzment, menadzment i organizacija).
E sad, da bi dosla do tog, trebas proci prve dvije godine koje su zajednicke za sve studente.
Da, ima dosta matematike, a tvoja ocjena iz srednje ne mora, ali moze da bude znacajna. Zasto? Prosto, ako ti kontas matematiku, onda je nebitno koju si ocjenu imala.
Na prvoj godini imas predmete kao sto su matematika ili statistika. Imas i ekonomiku preduzeca, uvod u finansije, marketing, menadzment. Dakle, sto se tice matematike, nista strasno, ali ako se kontas u istu.
Na drugoj je vec teze. Imas kvantitativne metode, modele, racunovodstvo, finansijsko racunovodstvo, operacione, poslovne finansije, finansijski menadzment, strateski menadzment, marketing menadzment, međunarodnu ekonomiju....samo posljednja tri nemaju veze sa matematskim operacijama. Ali, ako vec zelis studirati nesto sto ima veze sa ekonomijom, onda je matematika nezaobilazna. Onaj ko ne konta matematiku nema tu sta da trazi. Osnovne matematske operacije, matrice, integrali, prvi, drugi izvod....
Na ekonomiji ima (bar je bio) smjer MIS (menadžment informacionih sistema). Ne znam da li ti se ovo informacione tehnologije odnosi na to.
Poduzetnistvo...sta konkretno pod tim?
Pravo....hm, to je nesto sasvim na drugu stranu. Nije moje polje. Od prava sam imao poslovno pravo :) da, i to imas na prvoj godini.
Post Reply