Univerzitet u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Treba li Zenici univerzitet?

DA
15
75%
NE
5
25%
 
Total votes: 20

Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#1 Univerzitet u Zenici

Post by Panta Rei »

Interesuje me kako studiraju naši studenti u Zenici. Kakvi su uslovi studija? Kakvi su profesori i koliko ih je naših, mislim bar iz BiH.
Vidio sam i na stranici Univerziteta da se otvara interdisciplinarni postdiplomski studij iz društvenih i humanističkih nauka. To mi zvuči zanimljivo.
Dakle, kako funkcioniše Univerzitet u Zenici.
:-D

A za one koji ne znaju, internet stranica Univerziteta je:
http://www.unze.ba
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#2

Post by nineac »

Zenici treba univerzitet pod svaku cijenu, i koliko ja znam nekoliko programa ide super, ali ima nekoliko isto tako programa koje su zohari iz SDA skroz sjebali.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by _BosanaC »

Najbolje bi bilo kada bi svaki grad imao po jedan Univerzitet. Tek bi onda daleko dogurali.

Kao bivsi student UNZE mogu samo reci da je glupo okretati razanj dok je zec u sumi, da je glupo "po svaku cijenu" imati Univerzitet tamo gdje realno nema potrebe za tim. Pogotovo sto profesori mahom dolaze iz Sarajeva, tako da kad njih nema nema nista ni od predavanja, iako cast i Zenickim izuzecima.

I sta cini UNZE? Par fakulteta i diplome koje na kraju nece biti priznate ni u BiH.
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#4

Post by Panta Rei »

To jeste tačno, nedostatak kadra je očit. Ali opet ako se uzme u obzir kolika je Zenica i koliki je ZDK, onda je univerzitet potreban. Mostar je manji grad pa ima dva, Bihać još manji pa također ima univerzitet. Zenički univerzitet treba samo da što prije odškoluje kadar i regrutuje ga u svoje redove. Mislim da bi vrlo brzo mogao postati dobra visokoškolska institucija.
:-D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#5

Post by sulesavic »

dvije stvari su mi bile bitne dok sam studirao - dobra biblioteka i dobar smjestaj (studentski dom ili podstanarstvo).

u sarajevu to i jesam i nisam imao.

ima li nam zenica takvo nesto???
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#6

Post by Panta Rei »

Biblioteka, tako-tako. Zavisi šta studiraš. Ako npr. studiraš književnost i jezik, historiju, pedagogiju ima prilično. Pretpostavljam da je s prirodnim i posebno tehničkim naukama mnogo teže.
A što se doma tiče, ima nakav. Ne znam kakvi su uslovi u njemu. Ali eto, neke pretpostavke postoje, samo ih treba dotjerati. U suštini nedostaje PARA.
:D
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#7

Post by bengazi »

Citiram sam sebe (!) sa druge diskusije jer se uklapa u ovu temu
bengazi wrote:Iz ova dva zadnja posta se upravo vidi sustina zenickog problema - iracionalni lokal patriotizam.
Ljudi, shvatite da uzasno grijesite kada kazete "buducnost je u obrazovanju - treba nam univerzitet !!!"

To je notorna glupost i pogreska koja samo pokazuje koliko smo iracionalni. Vezati potrebu za obrazovanim kadrovima sa potrebom posjedovanja univerziteta je, izvinite ali moram tako reci - simptom ozbiljne bolesti.

Uostalom da se ponovo ugledamo na "viteski slucaj" - je li to njima hvali inzenjera ?! Ili ce taj problem rijesiti otvaranjem Univerziteta u Vitezu (kako je krenulo - gotovo je izvjesno da ce se to desiti - u Travniku !)

Dragi moji sugradjani shvatite da zenicki univerzitet treba samo onima koji na njemu rade, za ovaj grad i njegove studente ima stotinu boljih načina rješenja ovog pitanja na kvalitetniji, jeftiniji i primjereniji način.

Ali dzaba je o ovome govoriti, zenicani i dalje smatraju da, preneseno govoreci, je pilot onaj ko ima diplomu a ne onaj ko vozi avion i da avijaciju cine samo piloti bez aviona i aerodroma!

Tu je razlika izmedju Zenice i gradova u okruzenju, za koja mi smatramo da su sela, jer, zaboga, nemaju SVOJ univerzitet.
Samo sto je problem sto zenicanu sada idu raditi u ta sela a ne obrnuto kako je nekad bilo, dok nismo imali svoj univerzitet.

Izvinite na smetnji, knjigu u ruke, zavrsite taj fakultet kod Ekina - pa na biro.

Ili u najboljem slucaju - preko brda na poso!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#8

Post by nineac »

Zenicki univerzitet ima par super programa. Ostvarili su saradnju sa jednim americkim univerzitetom, par u Turskoj, te imaju planove da rade na UN-ovo postdiplomskom studiju, i pored konkurenata iz Zagreba i Beograda zenicki univerzitet ima najvise sanse. Kadar je dobar, imate dosta zenickih profesora koji predaju na sarajevskom univerzitetu i naravno da ce predavati na zenickom. Medjutim, kao sto neko rece mostar i bihac su manje gradovi pa imaju univerzitet, a zenicka metalurgija i masinstvo su uvjek bili najbolji u BiH.
koop
Posts: 264
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#9

Post by koop »

Zenici je potreban univerzitet i to vec dugo vremena. Niti je ovo nova ideja, niti je pitanje lokalnog patriotizma kako to neki plakatiraju. Kao prvo, studentsko tijelo izmjestene nastave sarajevskog univerziteta je vec vise od 10 godina bilo uzasno jako organizovano. Posto je po definiciji bilo to sto jeste (izmjestena predavanja), nije se nikada pokusavalo popravti stanje. Ovo govorim iz licnog iskustva od premalog broja mjesta na fakultetima, do tretmana profesora sa sarajevskih fakulteta (najvise se odnosi na nonsalantni pristup dolaska na predavanja, tipa kad se kome digne ...).

Negodovanje u vezi formiranja univerziteta u Zenici su nebuloze, jer niko nije iznio niti jedan fakat po cemu je to losa ideja. Da se potsjetimo, Zenica je bar trenutno administrativni centar Ze-Do kantona i vecini studentata iz Zavidovica,Tesnja, Maglaja, Doboja, Olova, Travnika,i ogromnog broj manjih mjesta je ili blize ili jeftinije, (ili u vecini slucajeva oboje) studirati u Zenici nego u Sarajevu ili Tuzli.
Lako je palamudit' kako svi mogu u Sarajevo studirat' al', molim vas, cinjenicno, koliko slobodnih mjesta ima na ekonomskom ili pravnom fakultetu u SA, kolika je cijena zivota, koliko studenstkog smjestaja,...

Problemi kroz koje mozda prolazi zenicki univerzitet trenutno su sasvim normalna stvar, i proces je odrastanja jedne ustanove, ali renome i ugled nisu date "by default" nego se steknu vremenom i radom.
koop
Posts: 264
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#10

Post by koop »

I jos jedan mali dodatak: Pored uzasne ekonomske situacije, nemogucnost ostanka u Zenici da bi se nastavili studiji je definitivno ogroman faktor u mjenjanju demografske slike grada. Svi znate da osim vikenda, i ljetnjih/zimskih raspusta odnosno praznika grad je u minusu za citavu jednu demografsku grupu (onu od 18-28)
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#11

Post by bengazi »

Ovih zadnjih par postova me navodi na pomisao da se ne radi samo o "iracionalnom lokal-patriotizmu" vec, najvjerovatnije, vrlo racionalnom ego-centrizmu, jer imam neodoljiv dojam da zenicki univerzitet na ovom forumu brane neki sto na njemu sticu novac a ne znanje!

No dobro, sad bih izdvojio samo dva karakteristicna stava iz prethodnih diskusija i na njih kratko uzvratio.
Dakle, radi se o sljedecim stavovima:

- "Negodovanje u vezi formiranja univerziteta u Zenici su nebuloze, jer niko nije iznio niti jedan fakat po cemu je to losa ideja."

- "Mostar i Bihac su manje gradovi pa imaju univerzitet, a zenicka metalurgija i masinstvo su uvjek bili najbolji u BiH."

Pokusacu da zajedno odgovorim na oba stava sa argumentima koju su itekako poznati ali svjesno sakriveni od "zenice naseg oka".

U odgovoru na prvi stav imam samo jedno protupitanje - hoce li konacno neko iznijeti valjan argument u korist zenickog univerziteta?!
Neka me neko uvjeri da je zajednica od 250 000 ljudi koliko ih otprilike ima ze-do kanton (s tim da je svima jasno da niti pola od ove cifre ne gravitira Zenici kao univerzitetskom centru!), dakle da li je to dovoljno da opravda univerzitet?
Podsjecam da je optimalna (evropska) mjera jedan univerzitet na 1,4 miliona stanovnika.

Naravno, ako cemo za primjer uzimati Mostar i Bihac, onda bi smo trebali razmisliti i o aerodromu!

A sto se tice zenicke metalurgije, u tome se potpuno slazem. Zenica je imala VELIKI metalurski fakultet koji je to mogao biti uz VELIKI Institut i VELIKI Kombinat.

Zar ne vidite da je zenicki metalurski fakultet upravo upropasten projektom zenickog univerziteta.

Sada imamo mali univerzitet sa velikom zabludom.
koop
Posts: 264
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#12

Post by koop »

Ja ti navedoh vise nego par razloga zbog kojih je opravdano osnivanje univerziteta, al' ocigledno da sta god napisem nece promjeniti tvoje misljenje. A sto se tice nekog nominalnog broja studenata koji ti spominjes, to prodaji negdje dugo jer to nema veze s vezom. Npr. Bec ima 4 univerziteta ( ne racunajuci 2 privatna). Isto tako imas univerzitete u Klagenfurtu, i Insbruku,...
Isti primjer mozes naci u bilo kojoj zemlji na svijetu, prema tome mani se ovih proizvoljnih normativa

I na kraju, univerzitet je formiran, pa misljenje takvih "dusebriznika" kao sto si ti, je upravo samo to.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

Studirao sam u Zenici, zivio, radio, i mislim da ovoliki broj univerziteta koliko ih ima u BiH je cista glupost. Svesce se na kraju na to da se unutar ove fildzan drzave diplome fakulteta nece ni blizu isto vrednovati jer da barem imamo toliko kadra u Zenici sa prostora Ze-Do kantona pa da je barem s te strane opravdano osnivanje jos jednog univerziteta. Vecina profesora (i to velika) koja je meni predavala su dolazili bas iz Sarajeva i bili redovni profesori na Sarajevskom univerzitetu.

Uostalom, bila ovo suplja prica ili ne, nedavno je osnovana komisija koja ce izvrsiti reviziju svih dozvola za osnivanje univerziteta i fakulteta, pa kom' opanci kom' obojci. Nebulozno je da imamo u gradu poput Sarajeva Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet Istocno Sarajevo, da se osniva Univerzitet i u Sirokom Brijegu, da otvara fakultete i univerzitete ko i kako hoce.

Nakon revizije daj Boze da ostanu tri kako treba univerziteta.
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#14

Post by compaq »

@ bengazi

Cinjenice ti ne stimaju... Prvo, Zenicko dobojski kanton ima 400.000 stanovnika (pogledaj stranicu kantona ili stranicu federalnog zavoda za statistiku), a univerzitetu gravitira i gotovo cijeli srednjebosanski kanton.
Istina, studenti iz Visokog, Olova i Breze se cesce odlucuju na studiranje u Sarajevu jer mu prirodno gravitiraju, ali ih dosta studira i u Zenici zbog nizih troskova studiranja odnosno zivota (smjestaj i sl.).
Prije rata, zenickom regionu je gravitiralo 1.000.000 stanovnika (tolika populacija se lijecila npr. u zenickoj bolnici), sada je ta brojka oko 800.000 ljudi, ili vise od petine stanovnistva bih.
Dalje, u BiH je formirano pet ekonomskih regija medju kojima je i ekonomska regija srednja bosna (centar joj je Zenica).
Prema tim podacima, optimum bi bio PET univerziteta - banja luka, tuzla, zenica, sarajevo i mostar.

mislim da je vec ranije navedeno bar desetak razloga ZA univerzitet, ali od tebe nismo culi neki valjan PROTIV.
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#15

Post by compaq »

bengazi wrote:Ne znajuci za ove zadnje reakcije ja sam na njih vec odgovorio na drugoj diskusiji koja se ovim pitanjem direktno bavi - diskusija o univerzitetu.

Ali samo da dodam i odgovorim na pitanje koji je to jeftiniji i efikasniji nacin studiranja. Evo vrlo konkretno - kada bi smo dali DOBRE stipendije SVIM studentima koji ozbiljno studiraju, to bi bilo znatno jeftinije od univerziteta.
Primjetite i jednu drugu interesantnu cinjenicu: vecina djece zenickih univerzitetskih profesora ne studira u Zenici!

Ali, naravno, zenicki univerzitet ne postoji zbog studenata vec zbog onih sto na njemu rade.

A njih je vise !
u pravu si, pa evo da prebacimo sve na ovu temu..

Ja sam zamolio za realne prijedloge za jeftiniji i efikasniji nacin studiranja. I ja bih rado jednu stipendiju za Bostonski MIT, to mi je zivotna zelja, ali nazalost, to ne ide tako. Stipendiju nisam dobio ni kada sam upisao elektrotehniku u sarajevu, nazalost morao sam odustati poslije godinu dana jer nisam imao novca ni za mjesecnu autobusku kartu do sarajeva (vozario sam) pa sam nakon toga upisao ekonomiju u zenici. sreca moja pa imamo poneki fakultet ovdje, inaca bih ostao na srednjoj skoli.
A zasto vecina djece zenickih profesora ne studira u zenici? Vjerovatno bismo mogli pitati i zasto vecina djece sarajevskih politicara i profesora ne studira u sarajevu? Pa ljudi idu tamo gdje ce dobiti priznate diplome u svijetu, to je logicno. Da imam izbor izmedju sarajeva i zagreba, naravno da bih studirao u u zagrebu, da biram izmedju zagreba i beca izabrao bih bec, da biram izmedju beca i pariske sorbone izabrao bih sorbonu... i tako unedogled. Ali vratimo se malo u realnost. NEMA takvih stipendija. i ko su to studenti koji OZBILJNO studiraju??? Vjerovatno bi se moralo sacekati da se vidi ko ce od OZBILJNIH studenata dati prve dvije godine u roku pa da se proglase OZBIJNIM. a te prve dvije godine - neka se finansiraju kako znaju.

Dalje, radio sam niz studija slucaja o ekonomskom razvoju irske, finske itd. i o cudu koje su ljudi napravili... neces vejrovati, privukli su strane direktne investicije otvaranjem slobodnih zona i fakulteta koji su "proizvodili" kadar potreban tim zonama. prije par mjeseci se mogla cuti informacija da je jedna strana firma zainteresovana da otvori fabriku za proizvodnju air bagova za automobile u zenici, ali nismo imali dovoljno inzinjera koje bi ta kompanija zaposlila, pa su otisli dalje.
Imamo i svjez primjer u hrvatskoj, u varazdinu. ljudi su otvorili slobodnu zonu i dva fakulteta (elektrotehniku i fakultet za IT) i planove i programe prilagodili potrebama kompanija iz te zone (prepisano iz irske) i napravili BUM u hrvatskoj. Microsoft je otvorio svoj centar u njihovoj zoni, a ne u zagrebu, takodje i neke tehnoloske kompanije, imate sve na internetu..

Sta jos da nepisem pa da dokazem da nam treba VISOKO obrazovanje. nije nuzan univerzitet da je ovo normalna drzava, ali ranije sam objasnio sta nam se desavalo: evo vam metalurgija i masinstvo, ne damo vam da otvarate druge fakultete kako vi hocete, nema atraktivnih smjerova, nema donacija i pomoci niti medjunarodne saradnje, jer je sve islo preko univerziteta u sarajevu koji je uvezivao svoje fakultete sa stranima, opremao svoje laboratorije, dok smo mi dobili NISTA. ja ne zelim da kukam i govorim da su nam drugi krivi, sad imamu svoju sudbinu u svojim rukama, pa ako uspijemo - dobro je, ako propadnemo - sami smo se ubili, nece nam biti niko kriv.
UNZE vec pregovara o kreditu austrijske vlade od 5 mil. eura za razvoj, pregovara sa svedskom vladom o novim studijskim odsjecima (ima sve na netu), potpisani su ugovori sa americkim i turskim univerzitetima o zajednickom odrzavanjem nastave i razmjeni studenata, pokrecu se postdiplomski studiji.... ufff.... ne mogu vise tipkat..
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#16

Post by _BosanaC »

prije par mjeseci se mogla cuti informacija da je jedna strana firma zainteresovana da otvori fabriku za proizvodnju air bagova za automobile u zenici, ali nismo imali dovoljno inzinjera koje bi ta kompanija zaposlila, pa su otisli dalje.
Ne vidim kakve ovo veze ima sa opravdanoscu osnivanja Univerziteta u Zenici? Ja sam sam radio u Zenici, zivio tamo, i otisao iz Zenice u Sarajevo kada sam u Sarajevu dobio cetiru puta vec platu i za 150KM vece zivotne troskove. Tu ne treba puno matematike, a taj problem Zenici i zenickom standardu nece rijesiti UNZE.
nije nuzan univerzitet da je ovo normalna drzava, ali ranije sam objasnio sta nam se desavalo: evo vam metalurgija i masinstvo, ne damo vam da otvarate druge fakultete kako vi hocete, nema atraktivnih smjerova, nema donacija i pomoci niti medjunarodne saradnje, jer je sve islo preko univerziteta u sarajevu koji je uvezivao svoje fakultete sa stranima, opremao svoje laboratorije, dok smo mi dobili NISTA.
Gdje su sada metalurgija i masinstvo? Nisam primjetio da im se ikakvi hvalospjevi pisu niti su nesto posebno uznapredovali... Na zalost.
UNZE vec pregovara o kreditu austrijske vlade od 5 mil. eura za razvoj...
Jel ti stvarno mislis da ce te pare biti utrosene na, npr. opremanje kabineta, izgradnju kampusa ili nesto slicno? Da ce rijesiti aroganciju studentski sluzbi i problem komunikacije student-cistacica i student-portir u Zenici? Nece. Od tih para ce gospoda opremiti licne kabinete, kao sto je uradjeno odmah po osnutku UNZE-a kada su dekanati dobili novu informaticku opremu, tanke monitore koji su tada kostali po par hiljada maraka iako su informaticki 80% nepismeni, ali ostavljalo je valjda dobar utisak na studente kada se znoje na ispiti. A isti studenti informatike su radili ispit iz programiranja na papiru jer je na odsjeku za informatiku bilo ukupno 10-15 racunara...

Nije mi jasno kako ne vidis da je ovo jos necija glad za foteljom. Sto imamo vise univerziteta imacemo vise dekana, rektora, prodekana, rektorata, raznoraznih sekretarica i sluzbi koji ce dobijati visoke plate a studenti ce placati sve vece skolarine i upisnine dok ce dobijati sve manje :sad:
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#17

Post by compaq »

U pravu si.

Trebamo svi sjesti, ne raditi nista, ne pokusati ici naprijed, samo kukati kako nam je lose, kako nema posla, gledati odakle se vedri ili se mozda kolektivno iseliti iz bosne...
mozemo i svi u rudare, bar za to ne treba skola, jebes univerzitet, hajmo svi kramp u ruke, pa u staru jamu...

Ljudi, niste normalni, majke mi...

Pa niko ne kaze da je stanje na UNZE savrseno, treba tu puno stvari mijenjati, ali od necega se mora poceti. Volio bih samo da se javi jedan student koji ce reci da na tim fakultetima nije nista naucio. mislim da takvog nema. Znam da ima idiota profesora, svuda ih ima, znam da ima i onih koji nemaju pojma o svom predmetu, ali ne cine samo takvi UNZE. To je ona nasa furka, popljuj sve sto bi moglo valjati, kad je pera poceo praviti novi fis u vitezu, niko nije rekao, kako ce on to, odakle mu pare, nece se to nikad zavrsiti. Kad je dzananovic uletio na kamberovice, svi su odmah rekli da je to unaprijed propala stvar, da se nece nikad zavrsiti itd. Nije fol u tome hoce li dzananovic uspjeti, ili hoce li unze upjeti. bolje je pokusati i propasti, nego nikada ne pokusati...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by _BosanaC »

compaq wrote:U pravu si.

Trebamo svi sjesti, ne raditi nista, ne pokusati ici naprijed, samo kukati kako nam je lose, kako nema posla, gledati odakle se vedri ili se mozda kolektivno iseliti iz bosne...
mozemo i svi u rudare, bar za to ne treba skola, jebes univerzitet, hajmo svi kramp u ruke, pa u staru jamu...

Ljudi, niste normalni, majke mi...
OK, ti si normalan :roll:

Ko je rekao ovo sve sto si ti gore napisao? Ako ti je jedini argument ZA UNZE to nek se nesto desava pa makar propalo, onda bolje da se poklopis i sutis.

Kanton kojem je Zenica centar trenutno je najnazadniji i najsiromasniji u BiH i ubjedjen sam da tome apsolutno nije razlog nepostojanje UNZE-a. Lijepo je biti patriota ali probaj malo biti i realan: hoce li se ista promjeniti u Zenici ako ljudi koji zive i zaradjuju van Zenice (zato sto to nisu mogli u Zenici) se vrate u Zenicu? Po tebi ispada bolje da su svi gladni i zedni ali velike patriote u Zenici nego da se snalazi kako ko zna i umije pa makar i van Zenice?
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#19

Post by compaq »

Vidim da si ti procitao nesto sto ja nisam napisao, ocigledno da ne zivis u ZE, pa se osjeces prozvanim :). Ja nisam prozivao nikog ko je otisao iz ZE. sve sto sam htio reci je: ljudi idu tamo gdje im je bolje, ali ne mozemo svi otici. onima koji su ostali treba ponuditi neke sadrzaje, mogucnost da se obrazuju.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by _BosanaC »

compaq wrote:Vidim da si ti procitao nesto sto ja nisam napisao, ocigledno da ne zivis u ZE, pa se osjeces prozvanim :). Ja nisam prozivao nikog ko je otisao iz ZE. sve sto sam htio reci je: ljudi idu tamo gdje im je bolje, ali ne mozemo svi otici. onima koji su ostali treba ponuditi neke sadrzaje, mogucnost da se obrazuju.
Majstore, ako nisi primjetio u zadnja dva posta da citiram upravo TEBE, onda odmori malo, pa se vrati opet. Ja sam davno naucio da ne kukam, vec godinama radim i zaradjujem i snalazim se, za razliku od 90% tih kao ti kojima su uvjek drugi krivi za sve, i koji cekaju da im rjesenja problema sama dodju u Zenicu i tada ce sve biti bolje, ljepse, sjajnije... Da je plata kako 1000km ali sjediti u Galeriji i komentarisati prolaznike, da je studirati ali kako ne ici na predavanja i na ispite, zaradjivati a ne raditi... Takvi ljudi su u narodu poznati kao leziljebi.

I tu nasa diskusija zavrsava, a ja ti iskreno zelim svu srecu i da docekas to sto cekas. Ja nemam vremena cekati pa sam radim da mi bude bolje.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#21

Post by nineac »

Ma mislim da mi trebamo ostati gdje jesmo. Da nam sarajevski profesori i dalje polu pijani dolaze, kasne na nastavu, nedodju uopce a da nikog neobavjeste. Ako cemo po tom gledati DAVNOOOOOOOOOOO je zapadno-mostarskui univerzitet otisao ispred sarajevskog, ona je logicnije da oni otvore dislociranu nastavu. Ali opet bi imao neko nesto protiv toga u sarajevu.
Neka univerziteta u Zenici pa sta bude, samo pali sami se ubili, i vozdra.
A inace raja samo u zenici sjedi i pije kafe, dok sarajevo radi, ma ne seriti majke vam!
koop
Posts: 264
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#22

Post by koop »

Jos jedan u nizu demagoga sa nevjerovatno pesimisticko-apokalipticnim pogledima na svijet. Bosanac sa C, procitaj svoje postove i vidjeces da nista sto si rekao nije potkrepljeno cinjenicom (ako si i pokusao proful'o si ekstra, kao u vezi onog normativnog broja ljudi u regiji potrebnog za osnjivanje univerziteta). Nisi se vratio da komentarise niti jednu repliku na te tvoje nebuloze, jedino taj tvoj "gut feeling" kako ce eto da pokradu, da prevare, da uniste,...Covjece, opusti malo.
Elem, hvala na brizi, Univerzitet je osnovan, hvala bogu, kome se ne svidja,....
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#23

Post by bengazi »

Prijatelju oladi malo.

Tvoj pobjednicki poklic - unverzitet je osnovan, svi koji ste protv njega crknite !
...je jedan tipican primer zenicke paranoje.

Nema potrebe da likujes jer ja se ne smatram porazenim time sto su ovi sto su uspjeli formirati zenicki univerzitet ojacali moju sarajevsku (a mogla je biti i bilo koja druga prijeratna) diplomu.

Bez imao truda sa moje strane, moja diploma je sve jaca sto je vise ovih novokomponovanih univerziteta i njihovi diplomica. To ti je cista monetarna politika. Ti mozes napraviti stampariju para (citaj univerzitet) i praviti novcanice (citaj diplome) ali je pitanje koliko ce one vrijediti.

Zao mi je samo onih rijetkih zenickih studenata koji studij i studiranje jos uvijek shvacaju ozbiljno i koji bi zavrsili Sorbonu kad bi imali priliku. Mislim da je "compaq" jedan od njih. On iskreno priznaje da bi "volio da je studirao vani, ali nije si mogao to priustiti niti je mogao dobiti stipendiju i zato je zahvalan onima koji su mu napravili univerzitet u zenici i omogucili da studira jeftino"

To je sustina njegovog iskreog reagovanja koje je nazalost i tipican primjer brkanja uzroka i posljedica.

Ali dozvolite mi da ukazem i na nesto sto smo svi predvidjeli - studij buducnosti koji je vec poceo - interaktivni online i ofline studij - studij iz kuce.

Evo neka ovo bude moj drugi prijedlog za "jeftiniji, efikasniji i primjerenij studij".

Sada ocekujem reakcije tipa - to je budalastina, nema nista bez table, krede i skripte i tople zenicke profesorske rijeci !
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#24

Post by nineac »

De mi bengazi objasni po cemu je diploma sarajevskog univerziteta sve "jaca"???
1974 kada su moji roditelji zavrsili pravo u sarajevu profesori su bili sa sorbone, i sarajevsko pravo je bilo strah i trepet. Od toga danas nije nista ostalo na pravu. Imas par profesora kao sto su Grebo, Tomic i sl, ali je to sve kap u moru novokomponovanih biznismena-profesora. Nevidim po cemu je danas cjenjeniji sarajevski od npr. tuzlanskog univerziteta?
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#25

Post by bengazi »

Ja sam fino rekao - Sarajevska ili bilo koja druga prijeratna diploma.

Ukljucujuci i zenicku. koja je tada imala pecat Sarajevskog univeziteta.

E stvar je upravo u tom pecatu i upravo je to najveca zenicka greska jer, na kaju krajeva, svi ovi zenicki fakulteti su mogli ostati tu gdje jesu, ali na kraju davati diplome s "jacim" pecatom.

Medjutim, ponavljam, univerzitet nije osnovan radi studenata i jacih diploma vec radi rektorata, rektora, prorektora i jacih plata.

Saberi njihove plate i izracunaj koliko je to stipendija.

Ali besmisleno ti je dalje objasnjavati, sam si rekao da "ne vidis...".

Tu ti ne mogu pomoci.
Post Reply