Unistenje kanjona Rakitnice

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#101

Post by dado77 »

Prenj šta je sa dolinom tisovice , a tek šta tek sa Divom grabovicom?

Prošle godine sam prošao rakitnicu od sela bobovice tj. mosta do utjecanja rakitnice u neretvu, mogu samo reći ,iako sam svuda hodao po bosni i van nje, da se takvo Božije davanje ne može opisati riječima.

Moje mišljenje da smo mi krivi jer niko gu.ice da podigne iz kafane ili ispred televizije i da vidi rijeku makar iz auta.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#102

Post by kekec »

_BosanaC wrote:Pogledacu kuci u zapisnik pa cu ti reci, nemam ovdje papire na poslu. Star cica, navodno je projektovao te brane i sezdeset i neke godine, radio je studije izvodivosti i vodio projekte za sve velike brane u bivsoj SFRJ... Tako bar on kaze, a ne vidim zasto mu ne vjerovati. Usko saradjuje sa Energoinvestom i Vodoprivredom, za koju i radi najvise.
E, to su bila ona vremena kada se nije ni znalo nista o ekologiji, odnosno kada je sva priroda bila "prirodna".
Taj profesor je vjerovatno strucnjak u svome poslu, ali bas ta njegova strucnost ga sprijecava da vidi ono sta njegova strucnost moze uraditi prirodi, a i ljudima u njoj.
Mi nemamo pravo da unistimo ono sto je od zivotnog znacaja, kako za nas, tako, a sto je jos vaznije, za generacijE koje dolaze.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#103

Post by vratnik »

Prenj,
ima li kakvih friskih slika?
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#104

Post by kekec »

Nije friska, ali je lijepa, kao i sama Rakitnica.
Image
superoperater
Posts: 11
Joined: 11/01/2006 22:00

#105

Post by superoperater »

Taj stari PROFESOR nije jedini i ima ih jos koji rade u Vodoprivredi, Energoinvestu, ili sto je jos gore, poducavaju studente na gradjevini. Ti stari profesori su pedesetih godina zamislili 14 brana na Neretvi, od izvora do usca, i u starim planovima (koji su samo malo izmjenjeni) je cak bilo zamisljeno da se buse kanali (7 km) iz kanjona Rakitnice do lokacije brane u kanjonu Neretve iz razloga da ne bi slucajno vodna snaga iz Rakitnice bila neiskoristena tj. da prodje kroz dva jezera umjesto jednog. Nemam skicu u elektro formi pa je tesko za skontat. Uglavnom strava jedna. To dovoljno govori o kakvim se to mozgovima i profesorima radi. Zalosno je sto takve misli bastine i njihovi studenti.
Realizirajuci takve planove stare 50 godina mi danas zelimo u Evropu. Mozda, ali za sljedecih 50 godina.
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#106

Post by Saraswati »

Dragi moji,

Stvarno nemam vremena da sve ovo iscitavam, iako je, sigurna sam, vrijedno toga. Ima li iko voljan da me brifira (sto je krace moguce) o trenutnom stanju kanjona Rakitnice i o drugim najurgentnijim ekoloskim problemima ovog tipa u BiH? Sad procitah kod Prenja da smo Rakitnicu izgubili? Je li to istina? :roll:

Unaprijed zahvalna,
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#107

Post by hepok »

Nema nista bez diverzija, par kila tnt-a, razvaliti cestu i nema prilaza, i naravno poceti prijetiti zagovornicima brana.
Ovo je agresija na nasu zemlju, zemlju predaka nasih i djece nase.
Oni u svojim rukama imaju vlast i sve pratece institucije, i dok mi gubimo vrijeme pisuci peticije oni nastavljaju po svome, a dok dodjemo do toga da treba agresivnije djelovati, vec bi moglo biti kasno.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#108

Post by vedderedi »

Za sve je kriv nacionalizam koji je seljacine i lopove doveo u politiku.
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#109

Post by Saraswati »

Mislis da seljacina i lopova ima samo medju nacionalistima? Ja mislim da je takvim ljudima nacionalizam samo krinka za ono sto rade, ali to ni u kom slucaju ne znaci da ne postoje druge vrste krinki za ono sto se radi Majci Zemlji, kao sto su npr. ekonomski tj. privredni interes ili sl. Misilm da u ovom slucaju nije bitno ko je na vlasti ili ko je bio na vlasti, bitna je svijest ljudi o vaznosti okolisa za nasu (i ne samo nasu, naravno) egzistenciju, a ta svijest je, nazalost, kako znamo, na vrlo, vrlo niskom nivou, i to bojim se i kod onih struktura za koje mislimo da su progresivnije u odnosu na nacionaliste. Pitanje dakle vise nije (ili nikad nije ni bilo) ko je na vlasti, nego sta mi mozemo uciniti po pitanju zastite nase sredine. Naravno, ja ovdje bezveze palamudim umjesto da se uclanim u neku ekolosku organizaciju... Pa moje pitanje sad glasi, mozete li mi preporuciti neku dobru, tj. ima li iko na ovom forumu da je upoznat s radom nasih eko organizacija? Mene ovo pitanje zastite sredine toliko boli da ja cesto namjerno izbjegavam traziti informacije ovog tipa... Ono, zivim u potpunom denialu :roll:
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#110

Post by Saraswati »

hepok wrote:Nema nista bez diverzija, par kila tnt-a, razvaliti cestu i nema prilaza, i naravno poceti prijetiti zagovornicima brana.
Ovo je agresija na nasu zemlju, zemlju predaka nasih i djece nase.
Oni u svojim rukama imaju vlast i sve pratece institucije, i dok mi gubimo vrijeme pisuci peticije oni nastavljaju po svome, a dok dodjemo do toga da treba agresivnije djelovati, vec bi moglo biti kasno.
Da, i zaboravih, iako se obicno ne slazem sa nasilnim metodama, Hepok je u ovom slucaju mozda ipak upravu. Sta mislite fakat o osnivanju nekog Greenpeace-a u nasoj zemlji? Ja mislim da je krajnje vrijeme za takvo nesto... Unaprijed se izvinjavam ako je ova tema vec obradjena na podforumu :D
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#111

Post by vedderedi »

Saraswati wrote:Mislis da seljacina i lopova ima samo medju nacionalistima? Ja mislim da je takvim ljudima nacionalizam samo krinka za ono sto rade, ali to ni u kom slucaju ne znaci da ne postoje druge vrste krinki za ono sto se radi Majci Zemlji, kao sto su npr. ekonomski tj. privredni interes ili sl. Misilm da u ovom slucaju nije bitno ko je na vlasti ili ko je bio na vlasti, bitna je svijest ljudi o vaznosti okolisa za nasu (i ne samo nasu, naravno) egzistenciju, a ta svijest je, nazalost, kako znamo, na vrlo, vrlo niskom nivou, i to bojim se i kod onih struktura za koje mislimo da su progresivnije u odnosu na nacionaliste. Pitanje dakle vise nije (ili nikad nije ni bilo) ko je na vlasti, nego sta mi mozemo uciniti po pitanju zastite nase sredine.
Naravno da je njima samo nacionalizam krinka za ono sto rade, njima je njihov vlastiti interes ondnosno novac na prvom mjestu, kakva nacija, kakva religija... Nazalost, naivni narod lako pada na ono "nasi-vasi", "njihovi-nasi", "vlasi, balije, ustase", "ugrozeni" itd. pa onda iz straha (ali i bez pretjeranog zamaranja i dubljeg propitivanja) glasaju svi za svoje, bez obzira koliko oni bili nekompetentni, i bez obzira sto im takve seljacine i lopovi mogu samo donijeti gore sutra, sto je ocigledno slucaj i sa ovim ministarstvom.
Mislim da je jako bitno ko je na vlasti, upravo zbog vlasti, odnosno mogucnosti da nametnu svoja rjesenja u odredjenoj situaciji. Sjecam se jednog razgovora sa nekim Svedjanima gdje su komentarisali nase zagadjene rijeke itd. i sjecam se da su rekli da je i kod njih tako bilo prije 40-50 godina, ali kada su kazne za narusavanje zivotne sredine postale jako visoke, i kada su se pocele zaista sprovoditi, onda su i Svedjani postali "ekoloski svjesni".
Za sve to je naravno potrebna vlast koja ce osmisliti dobre programe zastite okolisa i znati cijeniti prirodnu bastinu kojom ova zemlja raspolaze. Tesko da se to moze ocekivati od nekog nepismenog seljacine koji je dosao na mjesto ministra samo zato sto je bio podobni potrcko u svojoj stranci.
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#112

Post by Saraswati »

Ali ja fakat mislim da je pricati o nacionalizmu ovdje promasena tema... Ne da to dvoje (nacionalizam i zagadjivanje) nisu povezani, ali nisu direktno povezani... Jest da nisam upoznata sa politickom historijom Svedske, ali sumnjam da su oni prije 40-50 godina imali problema sa nacionalistima... Ili se mozda varam? Znaci, sve se svodi na zakone (naravno kada govorimo o politickom aspektu), tj. uvodjenje strogih kazni za narusavanje zivotne sredine, sto nam pokazuju primjeri i u drugim zemljama koje nisu opterecene problemom nacionalizma, a koje se ipak, koliko-toliko, bore za 'ekolosku nezavisnost'. Zato mislim da je ova diskusija o ulozi nacionalistickih stranaka u ovom slucaju bespredmetna i predstavlja puko 'zacatavanje'. :-D Ili, pak, milsis da bi dolaskom neke progradjanske alternative, stvar bila bitno drukcija? Ne znam, koliko vidim, svi zarad ekonomskog interesa jedva cekaju da prodaju hidroenergetski potencijal nasih rijeka stranim investitorima... Samo jedan od primjera, nazalost. (Pa uzmi samo naseg slavnog reformistu Antu Markovica koji se vratio ovdje samo da bi rasprod'o te stvari, a on nam je kao neki ideal prednacionalistickih vremena...)
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#113

Post by kekec »

Ekonomski i privredni interesi krupnog kapitala iz nama susjednih drzava (Slovenija, Austrija, Italija), uz pomoc "domacih izdajnika" tipa Ante Markovica, odgovornih iz elektroprivreda BiH, pojedinaca iz vlasti i jos neki oko njih, u cilju obezbjedjenja sirovina za vlastitu djelatnost, ne biraju sredstva. Unistavaju ili zele da iskoriste, a time i unistavaju tudja prirodna bogatstva, u ovom slucaju, nase rijeke, nase pitke vode, nase buduce izvore prihoda ( pitka voda kao sirovina bliske buducnosti, turisticke destinacije). Time unistavaju buducnost i perspektivu nase djece i unuka i vec sada im "obezbjedjuju" podredjen polozaj, vec sada ih guraju u siromastvo. Kada uniste i iskoriste ovo nase, oni odlaze dalje, a mi i nasi potomci ostajemo, bez nade i mogucnosti da nam bude bolje.
Zbog toga ni radikalizam u odbrani nasih bogatstava, nase prirode, ne bih iskljucio. Imamo dosta primjera u Evropi ( samo npr. kanjon Soce u Sloveniji) da se priroda moze tretirati i iskoristavati efikasno i kvalitetno, a da ne bude ugrozena i da ljudi koji zive u njoj i oko nje budu zadovoljni.

Vlast, vlast,...vlast je slast.
A kada je glup ili neznalica na vlasti, pustos je logicna posljedica. DOSTA i ...... (Edo Majkka).
[/img][/code]
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#114

Post by Den »

Dali postoji neka komisija sto nadgleda ilegalnu sjecu sume? :(
Ja sam prosle godine setao pored rakitnice,nema nista od nje,skoro da je presusila.A prije 3,4 godinne je to bila poprilicna rijkica.Sada je napravljen put. 100 Puta se zna desiti da odem malo sa one tamo strane Bijelasnice (Iza olimpiskoga dijela) i da vidim slepera pun drveca.Znam sigurno da tu ima dosta ilegalnih stvari ali sta mozemo uciniti? Kad je sigurno i vlada umijesana u to i sta sve jos... :D

Kad sam prosle godine prolazio tim putem prema rakitnici pored sela Sabici SAM MOGAO VIDIJETI CITAVO JEDNO BRRDO na kojem su mijestani zasadili male borove.Znaci ima i pozitivnih stvari.. :)
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#115

Post by King Kikapu »

nije samo rakitnica, Prokosko jezero je poribljeno ribama koje su za kratko vrijeme potamanile tritona, da ne pricam o vikendicama i rori iz koje se fekalije toce direkt u jezero. do unazad godinu dana neplanski se sjeklo iznad samog vodopada skakavac, prema crepoljskom. park prirode tajan takodje je na udaru idiota koji planiraju izfgradnju puta pored druge najdublje pecine u BiH, na srecu ekipa iz sportsko naucnog kluba Atom iz Zavidovica ih je uspjela sprijeciti u tome. dio bjelasnice izmedju megare i hajduckog dola se nesmiljeno ljusti, a kamionima je unisten skoro pa netaknut pastirski kraj. lopovluk, nebriga, a negdje glupost i neinteligencija.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#116

Post by Prenj »

Jedino rjesenje bi bilo da se sto prije cijela oblast proglasi nacionalnim parkom.
Nazalost, prosli ministar prostornog uredjenja, Ramiz Mehmedagic, koji je glavni krivac uz jos nekoliko misheva za sve ovo sta se sad sa Rakitnicom i sire desava, je sve ucinio da proceduru uspori ...
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#117

Post by Guento »

Den wrote:Dali postoji neka komisija sto nadgleda ilegalnu sjecu sume? :(
Ja sam prosle godine setao pored rakitnice,nema nista od nje,skoro da je presusila.A prije 3,4 godinne je to bila poprilicna rijkica.Sada je napravljen put. 100 Puta se zna desiti da odem malo sa one tamo strane Bijelasnice (Iza olimpiskoga dijela) i da vidim slepera pun drveca.Znam sigurno da tu ima dosta ilegalnih stvari ali sta mozemo uciniti? Kad je sigurno i vlada umijesana u to i sta sve jos... :D
Dok si ti gledao sjecu, ta komisija je vjerovatno bila na pecenju. U februaru sam sa rajom setao igmanskim putem prema hrasnickom stanu i usput naidjemo na ove lole kako odradjuju turu. Pripazi u cemu se transportuje drvo, nek' me neko ispravi ako je ovo kamion za transport drveta. Ispod ceste je bio jos jedan kamion iste velicine, vec napunjen, nesto nalik na hladnjacu i to sa motivom "Sarajevski kiseljak", isprva kontam sta ce koji q.... kamion za transport kisele vode u sred divljine. O naivnosti...

Image
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#118

Post by Prenj »

Ovo se nista ne bi moglo desiti bez znanja nekoga iz JP "Sarajevske sume".

Guento, da li si pokusao poslati negdje ove fotografije, policiji, EUFOR-u i slicno?
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#119

Post by Guento »

Nisam, i pece me savjest zbog toga.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#120

Post by Prenj »

Guento wrote:Nisam, i pece me savjest zbog toga.
Nije jos kasno, nazovi Krimolovca na 080 020 505 i posalji ih na ovu stranu.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#121

Post by Den »

Nije jos kasno sigurno.Ja bi njih nazvao i ispricao da sam na tvom mijestu.Mozda nece biti nista od toga ali radi radoznalosti...
:roll:
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#122

Post by Guento »

Prenj wrote:
Guento wrote:Nisam, i pece me savjest zbog toga.
Nije jos kasno, nazovi Krimolovca na 080 020 505 i posalji ih na ovu stranu.
Zvao sam Krimolovce i pogledat ce sliku. Pravo mi je krivo sto nisam uslikao i onaj drugi kamion sa tendom "Sarajevskog kiseljaka". Hvala na ideji buraz...
Post Reply